Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Z której kopalni kupić węgiel (oprócz ekogroszku)


AdamMa

Rekomendowane odpowiedzi

Gość berthold61

to wydaje się że do GS byłby to idealny węgiel , długo by koksował zanim zacząłby spalać koks

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z granulacją i podziarnem. Ile jest miału? W przyszłym miesiącu również chcę wziąć jakiegoś grubszego orzecha. Biorę pod uwagę Rydułtowy-Anna, albo Gruby II 60-200mm (kostka) z Knurowa, również 34.2. Cena kostki z Knurowa do 32Mj/kg i 7% popiołu kładzie na kolana - 492zł/tonę na wadze kopalnianej, a szyb widzę z balkonu  ;). Orzech jest cztery dychy tańszy.

Możesz wrzucić jakieś poglądowe zdjęcie granulacji z monetą, zapałkami?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wieczorem o 21 rozpaliłem i tak wygląda spalanie po 2,5 godzinach:

post-31004-0-10220300-1460238729_thumb.jpg

post-31004-0-05326800-1460238749_thumb.jpg

Orzech z Rydułtowy to i nawet kostka jest w tym ziarnie :) (moneta 2 zł)

post-31004-0-72443100-1460238589_thumb.jpg

post-31004-0-51368200-1460238623_thumb.jpg

post-31004-0-44819100-1460238645_thumb.jpg

post-31004-0-91754500-1460238671_thumb.jpg

post-31004-0-97168800-1460238704_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzję moją, czy warto kupić węgiel z Rydułtowy, pomógł mi ten film na Youtube zamieszczony przez jednego z użytkowników kotła podobnego do mojego, a więc i z dmuchawą, który pokazał jak się pali ten Orzech z Rydułtowy przy paleniu od góry:

https://www.youtube.com/watch?v=yAP8b08vJCM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo gruby, taka orzecho-kostka. Dzisiaj napiszę maila do Burdackiego ile weźmie za transport.

Tu mam jeszcze bardzo dobrą ofertę na ten sam węgiel i nie wiem, czy Burdacki jest w stanie ich przebić:

http://olx.pl/oferta/wegiel-orzech-workowany-25-kg-kwk-rydultowy-anna-sklad-opalu-transport-CID628-IDeAX8b.html#0d56982029;promoted

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Choć tej kostki, nie jest tak wiele, ale to konkretny orzech :) Na zdjęciach to daje złudzenie dużo kostki, bo ją ciężko ładować do wiader szuflą i na sam koniec powrzucałem ją na wierzch tego orzecha :) Aktualnie cena orzecha z Rydułtowy na kopalni, to 444 zł/tona. Jest ona do odwołania. Także brać, póki tani :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak na Rydułtowach ale na pobliskich kopalniach Marcel i Chwałowice nie ma w ofercie sortymentu kostka a orzech pozyskują w ten sposób, że przesiewają niesort bezpośrednio na samochód. Jak się sprawę zalatwi z operatorem ładującym na przesiewacz to można i samą kostkę wywieźć. W tej chwili na Chwałowicach sprzedają ten niesort bodajże po 400 zł, ładowarka bierze z wyznaczonego miejsca "za porządkiem". Trafia się różnie - nieraz 2 tony a nieraz 4 tony miału/25ton. Podobnie jest na Ziemowicie i Piaście. Na kopalniach w tej chwili jest tyle węgla na hałdach że nie ma jak się ruszyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pierwsze koty za płoty. Zdecydowałem się na zakup, na kolejny sezon, węgla  Orzech typu 34.2 z kopalni Rydułtowy. 

 

No i ja również dzisiaj kupiłem 3 tony węgla z KWK Rydułtowy, tyle że kostkę z przesiewacza. Cena trochę wyższa, ale zero miału i podziarna. Idealnie czysta kostka i kęsy.

Po wrzuceniu do piwnicy z trzech ton na ziemi zostało niecałe wiadro miału i drobnicy. Cena 585zł/tonę z transportem pod dom.

Mogłem sobie wybrać, z której części hałdy chcę węgiel i byłem przy ważeniu:

 

          post-61311-0-26678800-1462037352_thumb.jpg               post-61311-0-18298000-1462037376_thumb.jpg               post-61311-0-26570300-1462037406_thumb.jpg               post-61311-0-37154500-1462037486_thumb.jpg

 

Odpaliłem 16kg jakies dwie godziny temu. Jest moc, jest nuta koksowni ;) , ale samo rozpalanie z powodu dużej granulacji bardzo spokojne. Jutro informacje o ilości popiołu.

Tak zasyp wygląda po 1.5 godzinie od rozpalenia, na kotle 45 stopni. Odpalone od góry:

 

                                                                                                     Kostka KWK Rydułtowy.mpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Piękna ta kostka :) i ładnie pali się żółtym płomieniem. 

Gdzieś wyczytałem, że im grubszy sort, tym spokojniejsze jest spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Pora rozejrzeć się za węglem puki cena niższa; mam trzy propozycje do wyboru:

1.Rusek za 600zł (coś ok 25MJ)

2. Piast 750 zł (kaloryczność podobna)

3.Mysłowice Wesoła 790 zł tona (myślicie że warto dołożyć i czy się to opłaci)? 

kocioł DS

 

PS.Łysy wróć i radź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź worek ruska na próbę i ocenisz zawartość popiołu i ile jest węgla w węglu. ;)

Gdyby się okazał dobry,to po co dopłacać do Piasta.

Jak kiepski bierz Piasta,nie będzie się spiekał i zawieszał.

Na uwagę zasługują jeszcze Wujek i Wieczorek ale to musi być wiarygodny sprzedawca i przetestowany węgiel w Twoim kotle.

Wesołą odpuść sobie,z tego co powiedział mój dostawca teraz pozyskują ten węgiel z pokładów,gdzie spiekalność podchodzi pod 50Ri

Ja na zimę kupiłem ekomiał Rokita z Piasta,jestem bardzo zadowolony tak samo jak w ubiegłym roku.

80%groszku taki 5-30mm i 20% o frakcji żwiru po 580zł/t w workach z dowozem.

Na większe mrozy zamówiłem u niego dodatkowo 1t ekogroszku ze Staszica,ponoć się nie spieka(poniżej 20Ri) po 760zł/t ale to wszystko do kotła z podajnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No właśnie dużo osób na forum narzeka że maja słabe węgle na składzie  a ja narzekam że nie uraczę u siebie typ-u 31,2  tylko 32,2 i 33  a do Buderusa inny nie podejdzie tylko trzeba mieszać z czymś by to spalić . No i jeszcze ceny  850zł kostka  a orzech po 780zł  tona  więc kupiłem na nadchodzący sezon  brunatny z Bogatyni po 330złt i wesoła groszek po 720zł tona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

W moim rejonie na składach sporo piasta.Podobno to z piasta,ale żebyś nie wiem jak szukał,nie znajdziesz ani odrobiny tego słynnego pirytu na bryłkach węgla.Miałem ochotę nabyć ten sam węgiel co rok temu,mówili że to ziemowit,sporo miału, troszkę kamyczka,dość dużo popiołu,ogólnie mieszanka wszelkiej frakcji od miału po orzech. Kolega kupił w tym czasie i przeklina. Kamienie i wszelkie śmieci.Czerwonawa barwa popiołu i w ogóle nie ma ochoty się spalać. Może to zza wschodniej granicy? Widzę że te składy to jedno wielkie oszustwo. Myślę o orzechu II z f-my Węglosmyk bo brałem próbki i spala się fajnie,mało popiołu.Po parametrach wygląda że to wieczorek.Złości mnie ta wielka tajemnica firm skąd mają węgiel,stawiam na to że jednak jakieś mieszanki.A może zaszaleję i kupię sobie varmo ale z dopiskiem premium. Tylko nie widzę w żadnej ofercie,może chcą wysprzedać tego gorszego clasica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kol. Kolanin

znalazłem też wieczorka w tej samej cenie (chyba-ale to nigdy nie ma pewności).

Rusek albo kazachstański to z 650zł/tona a ma coś ok.24-25 MJ- tak przeliczając wychodzi finansowo to samo co z wieczorkiem 29-30MJ (780zł//tona) więc chyba skuszę się na wieczorka o ile jest nie kombinowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,mam gorącą prośbe o namiar na dostawę węgla płomiennego typu groszek Sobieski,Janina,Piast,Piekary,Ziemowit dostawa w workach na palecie najlepiej ze sprawdzonego miejsca z góry dziękuje i pozdrawiam wszystkich szczególnie palących w dolniakach za wytrwałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
Gość witek1234

Słusznie piszesz. Do dolniaków potrzeba sporo samozaparcia.Co do info o które prosisz to zerknij na stronę Kareny , mają w ofercie węgiel który Cię interesuje. Ja miałem ochotę na flot ale opuściłem bo z przywozem by się nie opłacało. Poszedłem po bandzie i kupiłem orzech z Bogdanki .Cena wg mnie atrakcyjna , 620 za tonę. Wizualnie trochę przerostow więc będzie popoiolek i pewnie ciut kamyczka ale zobaczymy. Na próby trochę za ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,właśnie jestem po zakupie opału na najbliższy sezon.Kupiłem 3T orzecha II z Wesołej w cenie 700zł za tonę.Oprócz tego zostało mi jeszcze ok.pół tony orzecha z Bobrka i trochę drzewa.Mam nadzieje,że wystarczy bo dodatkowo muszę sprawić sobie nowy kocioł i szarpnie mnie to trochę po kieszeni.Mój seko eko II po 16 latach dokonał żywota.Próbowałem go reanimować,ale blacha przeżarta i dziury lecą pod elektrodą.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na tym dziale jestem nowy. Właśnie wymieniłem kocioł z podajnikiem Sekam jest mój pierwszy tego typu kocioł.Stąd moje pytanie jaki obecnie najlepiej kupić ekogroszek z jakich kopalń aby za dużo nie było problemów ze spalaniem , sterownik mam SPP 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jak co roku to samo u mnie poszukiwanie węgla Do mojego Dolniaka Dakona juz nie dostane najlepszego węgla z Kazimierza Juliusza co proponujecie w zamian. Moje spostrzeżenia są takie oczywiście Orzech II Wesoła spieka się klei, Ziemowit i Sobieski porażka z popiołem,Bobrek twardy ciężko rozpalić potem jest moc ale męczarnia. Wieczorka nie miałem nie testowałem. Drodzy forumowicze doradźcie co kupić  jaki i np gdzie chodzi o południe polki Kraków Katowice itp ogólnie jestem z okolic Krakowa ale do 120km od Krakowa po dobry węgiel podjadę sobie.Plisllls Help

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być Piast,choć w tamtym roku miałem trochę Piasta i było bardzo dużo popiołu,polecam węgiel Piekary można go kupić koło Krakowa,miejscowość Niegowić http://cbn-niegowic.pl/opal/   

Cena 719 zł tona

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja już jestem po zakupach węgla na sezon 15/16.

Ostatecznie kupiłem 2+2 (groszek, orzech) w cenie 580zł/t i 620zł/t + utargowałem 30zł na całości  :P bo jeszcze 2mp(3?) podziabanej sosny zakupiłem.

W składziku mam jeszcze około 3-4m3 fajnej zrębki, 1-1,3t węgla z zeszłego sezonu.

Więc do zimy jestem z grubsza przygotowany. Jestem ciekawy jak będzie wyglądać palenie tą zrębkom. Jeżeli testy wypadną pozytywnie to w sezonie zimowym zakupię jeszcze parę m3 bo żona ostatnio się zrobiła strasznie ciepłolubna :) .

Podsumowując za opał na ten sezon zapłaciłem 2640zł więc oszczędziłem przeszło 850zł w porównaniu do zeszłego roku.

Upały się skończyły więc w cięgu 1-2tyg wracam na strych kończyć kłaść wełnę :).

attachicon.gifwyngiel.jpg

pozdrawiam 

Witam,

opał zakupiony u tego samego dostawcy.

Z uwagi, na pozostałości z dwóch ostatnich zim (tak pi razy drzwi 1,5t) postanowiłem zakupić tylko 2t groszku + 1mp drzewa na rozpałkę.

post-41422-0-17516100-1471519253_thumb.jpg post-41422-0-21261000-1471519262_thumb.jpg

Węgiel oczywiście po 560zł/t

 

Przy okazji podsumowałem sobie poprzedni sezon.

Zakupiłem 4t węgla. Praktycznie wszystko co spaliłem było zważone wagą bagażową. Z notatek wychodzi mi, że poszło w okolicach 3t. 

To co zostało, zgrubnie zważyłem i wyszło mi, że pozostało 670kg.

Zatem kupując 4t od tego dostawcy brakuje mi 330kg. Nie wiem czy ten wynik jest akceptowalny ale zawarte w nim muszą być:

# tolerancja wagi sprzedawcy (tu zakładam, że raczej tolerancja mieści się w granicah dla nich opłacalnych :) ).

# tolerancja mojej wagi

# woda w węglu (węgiel kupowałem w okresie dużych upałów i wyglądał z wierzchu na suchy jak pieprz ale całkiem możliwe, że czymś podlewali)

Generalnie ostateczna cena węgla kosztowała mnie prawie 50zł/t więcej.

Czy ktoś był na tyle zboczony i prowadził podobną metodologię pomiarów i może pochwalić się jakimś wnioskami?

Edytowane przez piastun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.