Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Z której kopalni kupić węgiel (oprócz ekogroszku)


AdamMa

Rekomendowane odpowiedzi

Nie do końca u mnie w ds potrafi iść słabego dużo więcej niż mocnego,szczególnie jak chcę uchować żar jak najdłużej ,na słabym musi być pół kotła węgla (15kg) by utrzymał żar od 7 do 19 a mocnego styknie 10 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maronka

No może być.Okaże się w sezonie.

Tyle,że sam paliłem jakimś płomiennym i tak jak pisałem w stosunku do kalorycznego różnica była niewielka,ale to żadne porównanie bo i ciąg był raz słaby a raz mocniejszy itd.

A to,że żar szybciej znika w płomiennym to akurat w górniaku (moim) jest na plus bo był problem jak kalorycznym się paliło tego typu,że na piecu temp 40*,grzejniki nie grzeją a żaru od zaj... no i czekało się na ponowne rozpalenie.

Zamontuję rck to może zimą zrobie tak dla siebie porównanie bo jeszcze trochę silesi zostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W górniaku palonym od góry to faktycznie lepiej jak się spali do cna,czyli i drobniejszy i słabszy,ale w dolniaku to już nie ma znaczenia ,chyba że ktoś nie lubi smoły itp ale u mnie przy paleniu pół na pół z drewnem lepszy jest mocny z wyżej wymienionych względów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czy ktoś mi podpowie , w tamtym roku kupiłem ORZECH II wysokokaloryczny i dziwnie ruszt wyglądał jak wysmołowany- pierwszy raz coś takiego widziałem. Komin suchy-sadza sucha. Podobno Polski kupiony w Węglobudzie. Co to może być ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bywa tak że węgiel kaloryczny zawiera bardzo dużo węglowodorów których w naszych kociolkach nie uda się spalić całkowicie. Jeżeli kocioł osiągnie zadaną i pracuje na niskiej mocy to w wyniku braku tlenu , rozgrzany węgiel " puszcza" soki czyli smołe ,  a ta wycieka czy wysacza się i spływa niżej, po ruszcie, nawet do popielnika. 

U mnie występuje czasem takie zjawisko , szczególnie wtedy gdy zasłaniam blachą ruszt pionowy. Lekarstwem jest w miarę możliwości nie dopuszczać do kiszenia opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak zamówię sobie w węglozbycie w ostrowie wlp 2 tony marcela po około 800zł bo jescze ceny nie ustalili z nowej dostawy,zawsze chciałem spróbować tego podobno króla węgli, z dostawą wyjdzie 1700zł a w broda trans w workach 10 kg wesołą z dostawą chcą za 2 tony 2tys zł,fakt że będzie luzem ale jakoś to przeżyję,przy mieszaniu z drewnem spodziewam się fajnego spalania(długiego,efektywnego)ale sezon pokarze co marcel jest wart,granulacja to od sadzeniaka po pięść

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o tym węglozbycie i podobno jest to pewniak ,węgiel prosto z kopalni,a z netu to różnie jest i drożej 

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na stronie

https://www.pgg.pl/sprzedaz-wegla/jak-i-gdzie-kupic-wegiel/kopalnie-wegla-kamiennego

aktualizacja danych. Pewnie zmiana cen od 1 wrzesnia.

Tanio było w marcu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, JorgusEmh napisał:

Tanio było w marcu.

700 zł na kopalni plus marża dla węglozbytu to myślę w 800zł się wyrobią,a co do niedopalonego koksu to w ds raczej to nie ma znaczenia bo spala się zawsze na ruszcie i zawsze się w końcu dopali 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawię pokrótce jak to wygląda z perspektywy przedsiębiorcy.

Eko kopalnia : 500 zł/ T
Transport ( zależy gdzie ) : 20 zł/T
Worki: 20 zł/ tona
Inne koszty ( pracownik, prąd, amortyzacje) 30 zł/ T
Marża: 150 zł/ t

Suma : 720 zł netto/ T

Koszty

Różnica vat ( trzeba ja Państwu oddać) : 220 zł x 23% = 50.6 zł/ T
Podatek dochodowy : 220zl x 19% = 41.8

Marża 150zl - 92.4 zł = 57.6 zł/

57.6 zl zostaje przedsiębiorcy na tonie węgla.

Dużo? odpowiedzieć sobie może każdy.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jest ten marcel kupiony przez kumpla,wydaje się ok ,tak jak mówili od drobnego po gruby1429052575__UTF-8_Q_ZdjC499cie02172Ejpg_.jpg.7ed9f4e275aefb35201bac53a77050d4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele lat paliłem Marcelem i wyglądał inaczej - był twardy i błyszczący. Matowy, niesortowany i pokruszony - to pasuje do ruska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się powiększy to widać że to mieszanka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HarryH napisał:

był twardy i błyszczący. Matowy, niesortowany i pokruszony - to pasuje do ruska.

Taki właśnie węgiel otrzymałem z dwóch różnych źródeł.

Z thmh silesia błyszcząca z matową,natomiast z bartrxu był sam mat.

Teraz zakupiłem ruska i sam jestem ciekaw jak będzie to wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to niezłe jaja ,komu tu zaufać jak i ci kombinują,nie mam pojęcia,ale wezmę od kumpla wiadro to wypróbuję ,może już w przyszłym tygodniu,bo ma się ochłodzić a na samo cwo to bez sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, speq napisał:

Paliłem Marcelem na koniec sezonu i przy ruszcie wodnym i na miarkowniku nie do ogarnięcia. Palone oczywiście od góry. Zawsze masa niedopalonego koksu. Ciekawy jestem jak będzie wesoła się zachowywać.

Jeżeli to będzie naprawdę Wesoła i warunki które opisujesz to ja miałem identyczne efekty, a to ile pyłu przy przesiewaniu i odzyskiwaniu "koksików" zaliczyłem przez 5 sezonów to moje, tyle trzeba było czasu żeby zmądrzeć :),  teraz tylko płomienny i spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Święta prawda. Mocne węgle są fajne ale mimo wszystko bardziej pracochłonne co do czyszczenia kotła, komina i wybieraniu niedopalu z popiołu. 

Płomienny wygodniejszy .

A dobry rosyjski to najlepsza opcja. 

Wolę więcej tonę spalić niż grzebać i czyścić co chwilę kocioł i komin.

Ale co kto lubi . :) No chyba że się mieszka blisko kopalni i ceny są konkurencyjne.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mimo wszystko przetestuję mocny w tym sezonie i dam znać co i jak,w połączeniu z drewnem powinno to zadziałać,płomienny jest ok przy paleniu tylko węglem ale przy mieszaniu z drewnem chodzi mi o to by mała kupka węgla wrzucona na drewno trzymała jak najdłużej się da żar i na ten już żar znów drewno i kupka węgla,rano czyszczenie i od nowa,a kupka płomiennego spali sie w mig i nici z żaru czyli takiego zarzewia ognia,coś jak w filmie walka o ogień,by ogień(żar) nie wygasł,by nie trzeba było rozpalać ale by też nie przegrzewać chaty i oszczędzać opał na mrozy

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chodzi o to że ja ciągle to prawie nigdy nie palę,ale nawet przy paleniu ciągłym wrzucając na drewno więcej węgla,tyle by do rana był żar też to ma sens i w mrozy tak właśnie pojadę na okrągło drewno-węgiel-drewno-węgiel... dwa takie wsady na dobę rano i wieczorem,a w okresach przejściowych mniej węgla po prostu i wygaszanie na noc,w poprzednim sezonie tak już paliłem ale z drobną wesołą z hurtowni opału ,lecz 10kg nieraz nie utrzymało żaru od 7 do 18 musiałem dać 15 kg a mocniejszy już 10 kg a nawet 8 trzymał żar do 18 i o to mnie biega

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz się okaże, że Koledzy zadowoleni z Marcela to Ci, którzy jako Marcela kupili ruska. A niezadowoleni (koksiki, smoła) kupili prawdziwego Marcela :-)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak być ale ruski chyba nie ma mocy,a to się wyczuje i popiołu więcej,ale może mniej upierdliwy faktycznie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.