Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Innowacje W Kotle Zasypowym Czyli Jak Wyeliminować Smołę


def

Rekomendowane odpowiedzi

Kocioł do koksu który złomowałem po ponad 25latach eksploatacji miał tylko 4 skośnie ułożone ze szczeliną 15 mm półki i bezpośrednim wylotem do czopucha,

ten szczegół dał mi w kość gdy przy mocnym węglu te szczelinki należało wyczyścić po każdym paleniu.

I jeszcze rys. z tamtych lat z przekrojem, przeznaczonego do koksu stalowego Ogniwa, opis do tego sobie daruję, bo dzisiaj przy tak intensywnej walce ze smogiem jest mocno niepoprawny.

post-1489-0-32866400-1511813720_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam ten temat, szukając mądrego rozwiązania własnego problemu ..., a tu widzę że prace murarskie w pełni. Czyli cegły, szamot i taczki zaprawy:) Moja rada osobista kolego berthold, kup sobie 2 butelki wódki za to co wydałbyś na te cegły, a za kolejne zaoszczędzone pieniądze na rozruchach kup kolejne dwie.Będziesz bardziej szczęśliwy i zadowolony bo i tak nic z tego nie będzie. Jak kocioł działa jako tako to takie cepeliowe przyklejane cacyki coś może lekko zmienią, jak jest badziew to pamiętaj że z g..., , bata nie ukręcisz. 

Edytowane przez Kotecek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to Cię zainteresuje , moim zdaniem warto to przemyśleć 

Jest tam cała seria krok po kroku jak to P. Zielony wykonał - dobra robota i cel szczytny.

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Te filmy już widziałem ale to wszystko o przeróbkach na dolniaka , mój kocioł specjalnie się do tego nie nadaje ale jest rewelacyjny jako górniak bo do tego był stworzony ale aby bardzo czysto palić to z mojej strony odkrycie koksu (wiem stare jak świat ) na tym koksie mogę nawet palić nonstop bez dymu i sprawnie więc po co siłować się na dolniaka skoro jest dobrze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I jeszcze rys. z tamtych lat z przekrojem, przeznaczonego do koksu stalowego Ogniwa, opis do tego sobie daruję, bo dzisiaj przy tak intensywnej walce ze smogiem jest mocno niepoprawny.

Identyczny kocioł pod marką Opal widziałem kilka dni temu w sieci Obi.

Widzę że tradycja w Narodzie nie zamiera. :)

Tak trzymać. :)  :)  :)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko do tego kociołka powinni dokładać kilka palet z koksem.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Identyczny kocioł pod marką Opal widziałem kilka dni temu w sieci Obi.

Widzę że tradycja w Narodzie nie zamiera. :)

Tak trzymać. :)  :)  :)

 

No tylko nazwa się zmieniła na "podgrzewacz wodny". I jest obejście dla V klasy :P No bo kto mi zabroni grzać wodę w centralnym np. czajnikiem .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Między komorą zasypową a komorą spalania jest blacha niechłodzona. Jakieś 12x26cm w przypadku dora12.

Grzeje to powietrze nad zasypem dość zacnie. W połączeniu z pewnymi nieszczelnościami drzwi zasypowych, powoduje to znaczną redukcję smoły w komorze zasypowej.

W porównaniu do MPMa, to w Dakonie smoły nie było. Nigdy też nie miałem zalepionych drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest tylko w kotlach o małych mocach a już 16kW i wiecej jest normalna przegroda wodna z tego co wiem.

Nie tylko.

W 16 jest murowana przegroda, 20 i 24 mają też taką blachę.

Umożliwia ona łatwe przerobienie kotła na GSa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

To nie w PP problem a w temperaturze na ruszcie . Połóż na ruszcie płytki szamotowe pozostawiając tylko niewielkie szczeliny pomiędzy nimi dla PP a wszystko wypali się na pył . Do drewna ruszt jest zbyteczny .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, palę drewnem w górniaku od góry i często pozostaje mi na ruszcie niedopalony węgiel drzewny, żeby to poprawić powinienem w fazie skoksowania zwiększyć ilość PP czy zmniejszyć?

W fazie koksu, podaj więcej PP pod ruszt i wszystko się wypali, szczególnie przy ruszcie wodnym. Szamot na ryszcie sprawdza się w ds a gs niebardzo. U mnie tam gdzie położyłem szamot to zostawały kawałki niedopalonego drewna. W ds szamot na ruszcie jest gorący a w gs zimny , bo pali się na górze. No i oczywiści po idgazowaniu drewna PW jest zbyteczne a nawet szkodliwe bo tylko wychładza kocioł.

Edytowane przez drewniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Wg moich obserwacji palenia w GS i nie dopalania resztek winny jest zbyt duży ruszt , też mam ruszta wodne i póki paliłem ot tak to zostawało połowa wiadra węgla nie spalonego ale po zmniejszeniu powierzchni rusztu poprzez obłożeniu szamotem tyłu oraz boków kotła dostaje normalnego bzika i robi się tam taki komin że stopi stal po drodze np stare gwożdzie w deskach a na samych rusztach zostaje pył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wyjaśnienia dodam że mam ruszt wodny ale na nim mam położoną gęsto ponawiercaną blachę.

 

Dzisiaj spróbowałem nie zmniejszać ilości PP w fazie skoksowania tak jak to czyniłem do tej pory, dodatkowo jeszcze rozdrobniłem żar pogrzebaczem i wszytko się idealnie wypaliło, pozostał sam pyłek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.