Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Innowacje W Kotle Zasypowym Czyli Jak Wyeliminować Smołę


def

Rekomendowane odpowiedzi

..." Wiódł ślepego kulawy z wadą wymowy".... Sam występuję w roli raz kulawego, raz ślepego.

@spalczu jeśli deklarujesz spalanie w przewadze drewnopochodnych to; wyłóż ruszt (zwłaszcza środek) szczelnie szamotem, powyżej wykonaj coś w rodzaju podestu z ... szamotu (szczelnie po bokach za to z dziurką po środku (mój ulubiony rozmiar dziurki 65 mm) , rozpal na pięterku i zasyp zrębkami i czymś podobnym. Uszczelnij uprzednio górę komory i cały kocioł, Melduj o wyniku tego usprawnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Def, Heso Mam pytanie.

Chciałbym jeszcze teraz zanim będe kombinował z regulacją szczeliny palnika spróbować zamontować odpowiedni rozmiar dyszy palnika. jak i odpowiednią do tego wielkości rusztu i grubości warstwy, ponieważ palę cały czas węglem granulacji groszek Pytanie jest następujące czy istnieje jakiś wzór na to jak wyliczyć wielkość paleniska i grubość warstwy bo jak wycztytałem to otwór palnika będzie miał wielkość wizytówki tak jak proponujesz i z moich eksperymentów wychodzi podobnie ok 5 cm wysokości i 8-9 cm szerokości, tylko na jakiej wysokości od rusztu ma być dolna krawędż palnika?

Zdjęcie jak szczelina palnika sama w popiole zrobiła sobie optymalną wielkość wtedy najlepiej mi się paliło

post-15471-0-15818800-1328629906_thumb.jpg

Edytowane przez tomcar11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... to pytanie mnie przerasta. Nie znam na nie odpowiedzi. Może HESO. Wydaje mi się, że na chłody to i trzy "wizytówki" może być za mało. Na przymrozki wystarczą dwie. Na mrozy jak te ostatnie to i jedna "wizytówka" pewnie wystarczy. Moje dotychczasowe doświadczenia tak wskazują i dlatego szukam regulacji, kombinacji i jestem ciągle w polu. Sam do tej pory nie mam się czym pochwalić. Regulacja to mechanizmy, doświadczalnie znalezione parametry ( dla każdego kotła , rodzaju paliwa i dachu z kominem - odmienne) .

Rozumiem HESO, że wskazuje kierunki a nie gotowe rozwiązania, inaczej się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..." Wiódł ślepego kulawy z wadą wymowy".... Sam występuję w roli raz kulawego, raz ślepego.

@spalczu jeśli deklarujesz spalanie w przewadze drewnopochodnych to; wyłóż ruszt (zwłaszcza środek) szczelnie szamotem, powyżej wykonaj coś w rodzaju podestu z ... szamotu (szczelnie po bokach za to z dziurką po środku (mój ulubiony rozmiar dziurki 65 mm) , rozpal na pięterku i zasyp zrębkami i czymś podobnym. Uszczelnij uprzednio górę komory i cały kocioł, Melduj o wyniku tego usprawnienia.

Jeśli dobrze zrozumiałem to "pięterko ma być powyżej otworu pod przegrodą,żeby spaliny mogły się dopalić pomiędzy tymi pięterkami jak rozumiem?Ja tam mam szczelinę 16cm minus szamot na ruszcie to13cm.Mogę wjechać pod przegrodę z drugą warstwą szamotu,więc pomiędzy tymi pięterkami powstanie ok.10cm prześwitu.Jeśli źle kumam to mnie popraw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Nikt, ja też nie napisałem, że przegroda nie może być niżej od "piętra". Przegrodowa szczelina sobie a piętro sobie. Być może, że może tak być jak właśnie wychodzi, ale mnie się bardzo podoba taki hamujący deflektoro-nawisik. Górne piętro zrób z czterech potem może być tych klocków więcej (żeliwo lubi się uginać) z szamotu, na nie żeliwną płytę (od piecokuchni?) z dziurką i na płytę szamotowe cegły też z dziurką. Zda egzamin zamurujesz lub poprawisz wysokość. Podpatrz napowietrzanie w fabrycznym kotle do spalania drewna i dostosuj się do takiej instrukcji obsługi. Przede wszystkim BHP.

Edytowane przez def
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... to pytanie mnie przerasta. Nie znam na nie odpowiedzi. Może HESO. Wydaje mi się, że na chłody to i trzy "wizytówki" może być za mało. Na przymrozki wystarczą dwie. Na mrozy jak te ostatnie to i jedna "wizytówka" pewnie wystarczy. Moje dotychczasowe doświadczenia tak wskazują i dlatego szukam regulacji, kombinacji i jestem ciągle w polu. Sam do tej pory nie mam się czym pochwalić. Regulacja to mechanizmy, doświadczalnie znalezione parametry ( dla każdego kotła , rodzaju paliwa i dachu z kominem - odmienne) .

Rozumiem HESO, że wskazuje kierunki a nie gotowe rozwiązania, inaczej się nie da.

Def Nie wiem czy dobrze rozumuje, jak jest zimno to otwór palnika mały, jak ciepło to duży, czy przyczyną jest podczas zimna zwiększający się ciąg komina? Jeżeli tak to jak by zastosować regulator ciągu kominowego, czy w jakiś sposób nie załatwiło by to sparwy zmieniającego się ciągu i wtedy można by było pomyśleć o stałej wielkości otworu palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... dokładnie takie mam doświadczenie (może błądzę). Samodzielnie zbudowałem zaawansowany technologicznie park maszynowy ale w kotłach na paliwa stałe nie uznaję elektrycznych wspomagaczy. Pewnie to fobia, nieuleczalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę...

Dobierałem szczeliny większe i mniejsze, nawet całkiem niewielkie. Po tych próbach wyciągnąłem naukę, że tym sposobem

da się zupełnie przyzwoicie dobrać maksymalną moc kotła (lub inaczej- paleniska). Zasadniczo nie wpływa to na tzw. czystość spalania

(pod warunkiem dostarczenia odpowiedniej ilości powietrza) więc warto skupić się na tej wymaganej mocy. Wiem- moc reguluje się

dopływem powietrza pod ruszt, ale wielkość dyszy ma zasadnicze znaczenie.

 

Jeżeli to kogoś interesuje, obecnie dysza palnika w najwęższym miejscu ma około 70cm2 pola przekroju.

Tak zrobiłem, uwzględniając potrzebną moc, zależną oczywiście od zapotrzebowania domu na ciepło i możliwości dopalenia gazów.

Jest całkiem prawdopodobne, że w przyszłości razem ze zmianą konstrukcji dopalacza dysza będzie miała inny przekrój. HS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heso

Czy twoim zdaniem ma sens usabilizowania ciagu kominowego przez taki regulator?

Czy kompletnie nie ma znaczenia wielkość ciągu na wielkość otworu palnika?

Jeżeli mógłbyś coś podpowiedzieć na jakiej wysokość wzglendem poziomu rusztu ma się zaczynać dolna krawędź palnika?

Palnik ma się składać z jednego otworu czy lepiej z dwóch? Jak się domyślam to bardziej prostokąt niż kwadrat

Edytowane przez tomcar11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heso

Czy twoim zdaniem ma sens usabilizowania ciagu kominowego przez taki regulator?

 

Nie ma. To bzdet stworzony... nie wiem po co. Tzn. wiem, dla chęci zysku ze sprzedaży.

 

Heso

Czy kompletnie nie ma znaczenia wielkość ciągu na wielkość otworu palnika?

 

Może odwrotnie- wielkość otworu palnika wpływa na większy lub mniejszy ciąg kominowy, w zależności od wymiaru.

Większy otwór to większy ciąg.

Dal jasności- ciąg to coś, co sami wytwarzamy poprzez palenie, komin to tylko rura do odprowadzania spalin.

 

Heso

Jeżeli mógłbyś coś podpowiedzieć na jakiej wysokość wzglendem poziomu rusztu ma się zaczynać dolna krawędź palnika?

Palnik ma się składać z jednego otworu czy lepiej z dwóch? Jak się domyślam to bardziej prostokąt niż kwadrat

 

Palenisko czy szerzej kocioł to zbiór wszystkich niezbędnych elementów. U mnie ta dolna krawędź zaczyna się ok. 15cm

nad rusztem. To wynika z takiej właśnie budowy całości- dopasowania do potrzeb.

Mogę sobie wyobrazić, że może być inaczej i nawet miałem różnie.

Tak, teraz jeden wydłużony prostokąt, co znowu nie oznacza możliwości zastosowania innego... Pozdrawiam. HS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomcar, nie jestem na bieżąco z nowinkami. Mieszkam na wsi a do miasta mam 60km. Kotły zwykłe to jak taczki. Dałbyś do malucha 126p spojler i orurowanie?

@spalacz, może na początek daj zwykłą blachę, Jako dyszę może zastosuj kawałek kolektora wydechowego od samochodu (?)

Panowie, Ciepło w swobodnej postaci ma kształt kropli wody, czyli jest "okrągłe". wszelkie dysze, płaszcze powinny być również okrągłe. W samochodach jest cała masa części obsługujących ciepło i ma kształt tylko okrągły. To że i HESO i ja podpowiadamy czasami jakieś graniaste przekroje do prób to dlatego, że tak jest łatwiej i najszybciej przy prowizorkach. Jeśli coś robicie już na stałe i się da (jest z czego i czym) to "owijajcie" ciepło na okrągło.

Stanowczo za mało na forum jest skwitowań ; pomogło, nie pomogło, zagadka rozwiązana a rozwiązaniem jest....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, Panowie, ja nie mam parcia na bycie guru, udziału w "konkursie piękności"! Bardzo dużo forumowiczów zadaje pytania w sprawie niewyjaśnionych kłopotów (częściej w innych tematach niż tutaj). Wielu z nas ryzykuje podpowiedzi a na koniec i tak nie dowiadujemy się czy udało się znaleźć usterkę i w jaki sposób została naprawiona. Takie skwitowanie posiada wartość bo nas wzbogaca o wiedzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc zrobiłem dziś tak jak mi radziłeś z tymi pięterkami, dałem na ruszta szamot 3cm.na to w rogach podpórki 12cm,pózniej blacha żeliwna a na to szamot 3cm.

Na środku zrobiłem otwór a w nim kolanko z kolektora śr.60mm wew.Niestety bardzo ciężko było mi rozpalić,tak żeby ogień wciągało do tej rury.Pomagałem sobie trochę olejem opałowym,ale wszystko leciało mi w twarz.Żeby wspomóc ciąg podpaliłem trochę między pięterkami ale to nie pomogło bo po zasypaniu wsadu ogień zgasł i tylko się dymiło z tej rury.Być może mój błąd polegał na tym że ta rura to było kolanko które skierowałem w stronę wymiennika i miało dł.15 cm.Ponieważ już nie chciało mi cię z tym walczyć,wróciłem do mojego palnika z cegły kratówki którą umieszczam pod przegrodą.Może gdybym tylko ja palił to bym to jeszcze zostawił, ale mnie często nie ma w domu i rozpala komu wypadnie,więc nie chciałem tego tak zostawić.

 

 

Chciałem dodać filmik z pracy palnika ale wyświetlił mi się taki oto komunikat:

Błąd Nie masz uprawnień do wysyłania tego typu plików

 

I jak mam dołączyć ten film?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... tylko HESO wie gdzie leży problem. Jest mi przykro że na starcie takie sęki. Jakie to szczęście, że to taka prowizorka. Może jakimś rozwiązaniem będzie wykorzystanie Twojej górnej szczeliny w komorze jako zwrotnicy krótkiego obiegu spalin ? a potem zamknięcie. Jak rozwiązałeś podawanie powietrza (pisałem że należy podpatrzyć fabryczny kocioł), na jakiej wysokości (spalanie bez dostatecznej ilości tlenu to problem). Komorę zasypałeś zrębkami , powietrze mogłeś podawać od dołu, tu tylko dziurka (to droga jest jednokierunkowa do komina) a więc to nie tak. Powietrze z drzwiczek zasypowych (jeśli je masz dostosowane) przez zrębki nie mają łatwo (HESO nam powie że żadnego powietrza z góry) ale my jeszcze eksperymentujemy to może jakaś postać rury GITARA (? perforowana w zasypie) lub Wezyra ? Pozostaje jeszcze możliwośc zrobienia małych nieszczelności wyższego piętra przy ścianach ? Jak to jest w kotłach do zgazowywania drewna ? Fajkowa dysza z kolektora wydaje się ekstra, bo jak już będzie hulać to na pionowej dyszy może przepalać ruszt. Mam wątpliwości czy jedna dysza załatwi sprawę.

Edytowane przez def
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może to wina nie najlepszego ciągu w moim kominie,choć przy tej temperaturze jakiś jest.W dzrzwiczkach zasypowych mam klapkę i tędy doprowadzałem powietrze,może gdy bym nasypał żaru na dno a na to zrębki to by się to tliło i powstało by więcej gazów,ale to co zapaliłem leciało do góry.myślałem żeby trochę wymusić palenie wentylatorem w górne dzrzwiczki,ale trzeba by trochę czasu żeby coś dopasować do otworu na szczelnie. Nasypałem tak ze 20 cm. bo przy tych pięterkach zrobiło się mało miejsca.Całośc górnego piętra zrobiłem na szczelnie gliną,może za szczelnie?

W każdym razie nie tak powinno wyglądać rozpalanie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj coś podpowiem , przy tym rozwiązaniu podstawą jest ciąg kominowy który musisz wytworzyć w pierwszej fazie rozpalania . Możesz do tego celu wykorzystać np dolną wyczystkę komina , natomiast w samym palenisku najlepiej pomięte papiery i kartony bo one dobrze budują warstwę żaru i łatwo przechodzi przez nie powietrze a samych zrębek niewiele . W pierwszej fazie lepiej jednak podawać powietrze przez popielnik bo przy otwarciu drzwiczek zasypowych ciąg lubi się odwrócić na pomieszczenie . Jak rura zacznie grac a będziesz to słyszał to dopiero wtedy dodawaj następną porcję paliwa . Mnie się udało i to z całkowicie przysłoniętym prześwitem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mac65-Jaką średnicę rury zastosowałeś?Moja ma 60mm, jest to kolanko i kawałek rury dł.20cm.Myślałem żeby na koniec tej założyć większą coś jak w palniku gazowym.Przyszło mi jeszcze do głowy żeby między piętrami zwężać wlot powietrza od dzrzwiczek aż do końca rury, może to by spotęgowało ssanie.Nie ma bardzo kiedy,bo mróz trzyma i trzeba palić. :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenie miało za zadanie co innego , opisałem je powyżej . Chciałem sprawdzić czy uda się regulować warstwę spalanego paliwa poprzez zmiane wysokości podawania powietrza do paleniska bez wykorzystania popielnika a podając je np . przez drzwiczki zasypowe lub paleniskowe . Rozpalanie również opisałem . Mnie sie udało chociaż trwało to dłuższą chwile i nie było łatwe .Jedna rura fi60 wydaje mi sie za mała do naturalnego ciągu . będa kłopoty z rozpaleniem ale kiedy kocioł juz będzie pracował powinna wystarczyć . Do rozpalania wykorzystał bym szczeline nad wymiennikiem jak sugerował def . Jak już będziesz miał ciąg w kominie to ją zamykać i powinno ładnie działać od dołu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Chciałem dodać filmik z pracy palnika ale wyświetlił mi się taki oto komunikat:

Błąd Nie masz uprawnień do wysyłania tego typu plików

 

I jak mam dołączyć ten film?

Ze względu na dużą objętość film należy udostępnić wgrywając go wcześniej np. na youtube i odpowiednio udostępniając w naszym serwisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można spróbować skompresować do .zip i tak wgrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.