Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy warto iść w pompę ciepła?


Pankiew

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 2.10.2024 o 21:53, Pankiew napisał(a):

Faktycznie artykuly z lipca opisują o podwyżce iż może wzrosnąć prąd nawet o 50%. Ciekawe czy to tylko straszenie czy faktycznie. Dodatkowo czytałem wczoraj, że wraca opłata mocowa, muszę sprawdzić czy miałem ja podana na ostatniej fakturze. Nie podoba mi się to. Pod koniec roku URE poda stawki, to będzie wiadomo. Jeszcze okaże się że zamiast pompy nakupie węgla na następne lata i będę obserwował heh.. 

A mi się bardzo nie podoba to, że wszystko się wywraca do góry nogami z roku na rok. No ale świat trochę się wywraca do góry nogami a my razem z nim. W innych krajach, nawet tych "bardziej cywilizowanych" polityka energetyczna wcale nie wygląda lepiej.

Mi się wydaje, że rządy w Europie wiedziały co będzie na Ukrainie i jakie będą stosunki z Rosją już kilkanaście lat temu. Cała ta fotowoltaika, elektromobilność to nie ekologia tylko odcinanie się od importowanego ropy, gazu i węgla. Jak zaczął się cały ten cyrk z dofinansowywaniem paneli na ogromną skalę to przyszło mi do głowy, że ekologia to tylko pretekst, a tak naprawdę "nasi feudałowie" chcą ograniczyć/przekierować gdzieś wypływ kasy na bliski wschód i do Rosji, bo jest to dość duży strumień pieniędzy który można zatrzymać u siebie. A tu proszę, takie rzeczy się porobiły.

Żeby za bardzo nie odbiegać od tematu wątku - stosunki z Rosją raczej nie poprawią się w ciągu najbliższych 10 czy 15 lat i nie należy się spodziewać, że będziemy mieli super tani ruski gaz i węgiel za pół ceny. Zachodni gaz jest sporo droższy. Rynek się pewnie trochę ustabilizuje i ostatecznie moim zdaniem ceny ułożą się tak, że ogrzewanie gazem, pompą ciepła czy węglem będzie kosztowało mniej więcej tyle samo. Przy czym węglem będzie trochę taniej. A uchwał antysmogowych nie należy się obawiać w miejscach gdzie nie ma 10000 pieców węglowych na kilometr kwadratowy, jak np. w miastach gdzie się ogrzewa/ogrzewało jeszcze do niedawna kamienice piecami kaflowymi, bo tam faktycznie ten dym nie przejdzie przez współczesne nosy millenialsów i innych pokoleń.

Edytowane przez kaamil1984
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel będzie drożał z racji kosztów wydobycia lub samego transportu. Moim zdaniem lepiej go spalić z większą sprawnością i czyściej w jednej elektrowni, gdzie mamy profesjonalne filtry, niż zanieczyszczać nim swoje lokalne środowisko.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko niektórzy zapaleni palacze na forum tego nie rozumieją.  Nawet nie rozumieją jak działa elektrociepłownia i skąd ma taką, a nie inną sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wolę coś, przy czym będę musiał mniej robić, bo paliłem węglem tylko temu, że było najtaniej, a pieniędzy po wszytkich remontach najmniej. 

Po szpitalu jak żona nie radziła sobie z obsługą zacząłem szukać czegoś lepszego. 

A jak ceny mają się prawie zrównać, to wolę dołożyć trochę i nic nie robić, niż się męczyć z wożeniem worków, czyszczeniem pieca itd. Po 20 latach już mi się nie chce. 

A do tego śmierdzi z komina.. A szkoda sobie psuć powietrze mieszkając w lesie smrodem sadzy i siarki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, o6483256 napisał(a):

Nawet nie rozumieją jak działa elektrociepłownia i skąd ma taką, a nie inną sprawność

Sprawność całkowita produkcji energii elektrycznej w elektrowni wynosi ok. 35%. Oznacza to, że 35% energii cieplnej zawartej w paliwie jest zamieniana na elektryczność zaś pozostałe 65% jest bezpowrotnie tracone do otoczenia.

https://www.ogrzewnictwo.pl/poradnik/faq/jak-dzialaja-elektrocieplownie

Obecnie produkowane kotły mają dużo wyższą sprawność w wykorzystaniu np. spalania węgla do produkcji ciepła. 

Doliczanie opłat za CO2 nie wpłynie na obniżenie ceny prądu. Wszystko zależy od tego ile będzie kosztował prąd?, a ile węgiel? czy drewno?

Koszt kWh jest obiektywnym kryterium w ogrzewaniu. Żadna ideologia tego nie zmieni.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Piecuch19 napisał(a):

Koszt kWh jest obiektywnym kryterium w ogrzewaniu. Żadna ideologia tego nie zmieni.

Domowe kotły generują kolosalne ilości pyłów zawieszonych które wpływają na zdrowie i powodują dużo wyższe koszty dla państwa i osoby prywatnej. Nie zmieni tego żaden fanatyk opalania domu paliwami kopalnymi, a w szczególności węglem.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powinieneś już od dawna korzystać z PC, a nie kotła na ekogroszek skoro masz takie zdanie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz absolutną rację, ale po prostu na wszystko nie starcza. Nie można mieć wszystkiego od razu 👍

 

Człowiek dorabia sie całe życie, jeden szybciej drugi wolniej 👍

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piecuch19 napisał(a):

Sprawność całkowita produkcji energii elektrycznej w elektrowni wynosi ok. 35%. Oznacza to, że 35% energii cieplnej zawartej w paliwie jest zamieniana na elektryczność zaś pozostałe 65% jest bezpowrotnie tracone do otoczenia.

Liczymy @Piecuch19 ?

1kg wegla to powiedzmy kalorycznosc 7kWh.

Zamieniamy to z 35% sprawnoscia na prad czyli mamy 7x0,35=2,45 kWh pradu

Pompa ciepla COP 3 „zamienia” ten prad na cieplo 2,45x3=7,35 kWh ciepla.

Czyli na koncu z 7kWh wegla mamy 7,35 kWh ciepla.

Celowo pominales kolejny fragment z Twojego linku?

Sprawność wykorzystania energii chemicznej w paliwie dla elektrociepłowni wynosi około 85%, z czego 35% przetwarzane jest na energię elektryczną a 50% na ciepło użytkowe. Straty w tym przypadku wynoszą ok. 15%.”

2 godziny temu, Piecuch19 napisał(a):

Obecnie produkowane kotły mają dużo wyższą sprawność w wykorzystaniu np. spalania węgla do produkcji ciepła. 

MPM wyciagnie 65-70% w warunkach domowych przy idealnie ustawieniach i ciaglym siedzeniu przy kotle.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego eletrociepłownie przy takiej temperaturze sprawdzają się rewelacyjnie. Oprócz prądu ogrzewają miasto. W moich okolicach elektrociepłowania jest w stanie ogrzać miasto do temp około 0 stopni czy kilku stopni poniżej. 

Jest dosyć nowoczesna i sprawność jej wynosi ok 90%

https://www.fortum.pl/media/2015/09/elektrocieplownia-fortum-w-czestochowie-ma-5-lat

Latem zawsze na ok. miesiąc jest wyłączana celem konserwacji. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domowych kotłach nie spalimy tego co spali piec przemysłowy, a musimy wiedzieć że nasze pokłady węgla to już dawno nie jest węgiel płomienny. Już straciłem nadzieję że w swoim kociołku awaryjnie napalę jakimś dobrym węglem. Nastawiłem się już tylko na drewno sosnowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, carinus napisał(a):

W domowych kotłach nie spalimy tego co spali piec przemysłowy,

Przeciwnie!

Do kotla przemyslowego nie wrzucimy tego co do kopciucha: gumowcow, opon, folii, butelek, olejów i smarow, kartonow i papieru, odpadkow organicznych, odpadów chemicznych, styropianu, starych ubran, calych plyt meblowych, prawie calych palet lacznie z gwozdziami czy chociazby szyszek lub lisci z lasu itd.

Edytowane przez PioBin
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@o6483256 kiedys szukales brakujacych kWh z wegla i drewna do 30000 u kolegi @Piecuch19 i wychodzilo ci ze sie nie da?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PioBin napisał(a):

Przeciwnie!

Do kotla przemyslowego nie wrzucimy tego co do kopciucha: gumowcow, opon, folii, butelek, olejów i smarow, kartonow i papieru, odpadkow organicznych, odpadów chemicznych, styropianu, starych ubran, calych plyt meblowych, prawie calych palet lacznie z gwozdziami czy chociazby szyszek lub lisci z lasu itd.

No dobre, dobre, zapomniałem o dobrych czasach na tym forum, gdzie chodziły różne pomysły.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ogrzania mojego domu potrzebuję 51tyś butelek PET lub 176opon 

 

Co doradzicie, palić butelkami, czy oponami?😁

 

Jak nie będę tego liczył jako cena za wyprodukowane kWh, to może wyjdę nawet lepiej od tych co mają pv w starym systemie?

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parafrazując, kto nie ma nic na sumieniu (miał tzw. śmieciucha) niech pierwszy rzuci kamieniem.                       

Temat wątku: czy warto iść w pompę ciepła? Dużo łatwiej jest podjąć decyzję tym, którzy budowali "po nowemu". Ja postawiłem dom w systemie gospodarczym, w latach 90, bez podłogówki. Na teraz zamontowałem dwa klimatyzatory( 6.2 PLN) ,w zamyśle do dogrzewania. Klima 3.5 kW grzeje salon i dogrzewa resztę pomieszczeń, 2.5 kW w sypialni w zasadzie nie ma co robić, zużycie dobowe tej większej za ostatnie 4 dni to 10 kWh /dziennie (za oknem od 0 do 10 stopni). Ja chyba teraz pójdę w gaz, który mi podciągnęli i zostawię sobie kociołek na ekogroszek. 

PS. nie betonujmy posesji, sadźmy drzewa i krzewy, trawnik niech zajmuje max 30% ogrodu, to tak z mojej "działki".

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lol a ja głupi nie dość że oddaję stare opony to jeszcze płacę za utylizację. Co za niegospodarność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Sławek007 napisał(a):

W moich okolicach elektrociepłowania jest w stanie ogrzać miasto do temp około 0 stopni czy kilku stopni poniżej. 

Jaka jest cena tego ciepła dla odbiorcy końcowego brutto? ( kWh/zł)

21 godzin temu, PioBin napisał(a):

MPM wyciagnie 65-70% w warunkach domowych przy idealnie ustawieniach i ciaglym siedzeniu przy kotle

Podaj źródło tych rewelacji. Wynika to z Twojego doświadczenia? - poczytaj forum to Ci się poprawi.

Zgodnie z tematem brakuje mi w Twoich wyliczeniach kosztu kWh przy PC i przy ciepłowni dla odbiorcy końcowego brutto, bo to jest istotne dla pytania w temacie.

14 godzin temu, o6483256 napisał(a):

Do ogrzania mojego domu potrzebuję 51tyś butelek PET lub 176opon

 

16 godzin temu, o6483256 napisał(a):

Opony dużo energii dają

Jak poprawisz sprawność to może mniej Ci wyjdzie. Jak pozyskujesz te 51 tys butelek PET? i gdzie je składujesz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sortuje opał na palony w dzień i w nocy, bo sąsiedzi spokoju nie dawali!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Piecuch19 napisał(a):

Podaj źródło tych rewelacji. Wynika to z Twojego doświadczenia? - poczytaj forum to Ci się poprawi

U mnie wszystko OK.

Spokojnie, spokojnie mam czas- zdementuje kazde Twoje klamstwo i manipulacje - tak jak to powyzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.