Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł zgazowujący drewno - pomoc w wyborze


luki174

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

zwracam się do Was z prośbą o pomoc przy wyborze kotła zgazowującego drewno. W najbliższym czasie (czyt. czerwiec-lipiec) planuję wymianę obecnego pieca na piec zgazowujący drewno. Dom budowany w roku 1986 o pow. ogrzewanej ok. 160m^2, póki co nie docieplony, aczkolwiek planuję skorzystać z programu Czyste Powietrze i z niego też częściowo zrealizować zakup pieca, jak i ocieplenie.

Przeglądając różne fora, konsultując się z instalatorami zastanawiam się nad poniższymi piecami:

Oczywiście do instalacji planuję zakup bufora 1000l.

Pozostaje pytanie - czy ktoś z forumowiczów (najlepiej instalatorzy, użytkownicy) może się wypowiedzieć która z opcji będzie najodpowiedniejsza (oczywiście patrząc na funkcjonalność, wytrzymałość używanych materiałów przez firmy, awaryjność, itd.)? Pierwotnie mój wybór padł na markę OGNIWO, jednak czy ktoś ma wiedzę/informację odnośnie trwałości obecnych piecy tej firmy? Czy nadal jest to firma, która robi piece na lata, czy też lepiej wybrać inny?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Pozdrawiam
Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są wszystkie kotły bocznego spalania nie dolnego. Dla mnie to ich dyskwalifikuje. Z listy Zum to brakbym albo Defro albo wood stalmarka, bardzo podobne. Prawdziwa komora dopalające na dole, ekrany w komorze załadowczej.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przede wszystkim dobrze mieć kocioł z jak największą komorą załadowczą – żeby jak najrzadziej chodzić i podkładać do pieca. Temat o jak największej komorze załadowczej jest tutaj: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/46585-kocio%C5%82-zasypowy-dzia%C5%82aj%C4%85cy-bez-pr%C4%85du-o-najwi%C4%99kszej-komorze-za%C5%82adowczej/#comment-677396

 

Co do awaryjności to przy doborze pieca dobrze też sprawdzić, czy komin ma odpowiednią wielkość (w tym wysokość, rozmiar średnicy i przekroju) do tego pieca, aby mógł chodzić bez wentylatora w razie awarii wentylatora/dmuchawy lub braku prądu. W instrukcjach są zazwyczaj rozmiary kominów. Przy czym jeśli mamy mniejszy komin to dobrze dopytać użytkowników danego kotła, kominiarzy, instalatorów, ludzi o głębszej wiedzy o kotłach czy może jednak piec zadziała na mniejszym kominie.

Ponadto co do awaryjności - przy bardziej skomplikowanych kotłach może powstać pytanie, czy nie ma tam jakiejś wbudowanej elektroniki sterującej i czy bez niej (w razie jej awarii lub braku prądu) może kocioł działać, albo czy ewentualnie łatwo ją zastąpić. Np. czy nie ma wbudowanego jakiegoś miarkownika ciągu i czy taki miarkownik można zastąpić kupując taki zwykły z łańcuszkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rafwla napisał(a):

To są wszystkie kotły bocznego spalania nie dolnego. Dla mnie to ich dyskwalifikuje. Z listy Zum to brakbym albo Defro albo wood stalmarka, bardzo podobne. Prawdziwa komora dopalające na dole, ekrany w komorze załadowczej.

Czy mogę Cię prosić o rozwinięcie odpowiedzi i informacje dlaczego dyskwalifikujesz te piece z powodu na boczne spalanie, a nie dolne?

1 godzinę temu, Matejko1 napisał(a):

Moim zdaniem przede wszystkim dobrze mieć kocioł z jak największą komorą załadowczą – żeby jak najrzadziej chodzić i podkładać do pieca. Temat o jak największej komorze załadowczej jest tutaj: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/46585-kocio%C5%82-zasypowy-dzia%C5%82aj%C4%85cy-bez-pr%C4%85du-o-najwi%C4%99kszej-komorze-za%C5%82adowczej/#comment-677396

 

Co do awaryjności to przy doborze pieca dobrze też sprawdzić, czy komin ma odpowiednią wielkość (w tym wysokość, rozmiar średnicy i przekroju) do tego pieca, aby mógł chodzić bez wentylatora w razie awarii wentylatora/dmuchawy lub braku prądu. W instrukcjach są zazwyczaj rozmiary kominów. Przy czym jeśli mamy mniejszy komin to dobrze dopytać użytkowników danego kotła, kominiarzy, instalatorów, ludzi o głębszej wiedzy o kotłach czy może jednak piec zadziała na mniejszym kominie.

Ponadto co do awaryjności - przy bardziej skomplikowanych kotłach może powstać pytanie, czy nie ma tam jakiejś wbudowanej elektroniki sterującej i czy bez niej (w razie jej awarii lub braku prądu) może kocioł działać, albo czy ewentualnie łatwo ją zastąpić. Np. czy nie ma wbudowanego jakiegoś miarkownika ciągu i czy taki miarkownik można zastąpić kupując taki zwykły z łańcuszkiem.

Z tym kominem to właśnie też się zastanawiam czytając różne karty techniczne, itd. W domu mam komin fi160 o wysokości +-8m. W większości przypadków min. przekrój komina to 180mm (dla mocy, o których pisałem) lub ciąg na poziomie 20Pa. Więc muszę zweryfikować ten parametr (ciąg), gdyż z tego co czytałem/rozmawiałem z wykonawcami to on jest determinujący, bo może być tak, że średnica jest mniejsza niż zalecana, ale ciąg jest nie mniejszy niż w karcie katalogowej i wszystko powinno działać.

Co do elektroniki, to (nie wiem czy słusznie), ale wychodzę z założenia, że przy tego typu urządzeniach im mniej elektroniki, to lepiej. Ale oczywiście i z tym sobie można poradzić stosując np. zasilacz UPS, który przynajmniej na chwilę pomoże w przypadku zaniku energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

W dniu 21.11.2023 o 16:30, cb1 napisał(a):

"- Jest on na gwarancji dziesięcioletniej, a każą nam płacić za jakieś sprężyny i dmuchawę. Jeżeli jest gwarancja, to chyba to obejmuje? – pyta pan Jadwiga." - tu problemy jakie wystąpiły być może w związku z awarią dmuchawy z linku wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja postawiłem na ogniwo tu jest temat przeze mnie założony

 

SAS sobie odpuść ma bardzo małą komorę. Podają wymiary do rusztu ale nad rusztem  jest jeszcze szamot co pomniejsza komorę.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, luki174 napisał(a):

Czy mogę Cię prosić o rozwinięcie odpowiedzi i informacje dlaczego dyskwalifikujesz te piece z powodu na boczne spalanie, a nie dolne?

Z tym kominem to właśnie też się zastanawiam czytając różne karty techniczne, itd. W domu mam komin fi160 o wysokości +-8m. W większości przypadków min. przekrój komina to 180mm (dla mocy, o których pisałem) lub ciąg na poziomie 20Pa. Więc muszę zweryfikować ten parametr (ciąg), gdyż z tego co czytałem/rozmawiałem z wykonawcami to on jest determinujący, bo może być tak, że średnica jest mniejsza niż zalecana, ale ciąg jest nie mniejszy niż w karcie katalogowej i wszystko powinno działać.

Co do elektroniki, to (nie wiem czy słusznie), ale wychodzę z założenia, że przy tego typu urządzeniach im mniej elektroniki, to lepiej. Ale oczywiście i z tym sobie można poradzić stosując np. zasilacz UPS, który przynajmniej na chwilę pomoże w przypadku zaniku energii.

Dlatego że potrzeba jest osobna komora wyłożona szamotem i najlepiej ocieplona wełną ceramiczną albo wermikulitem gdzie dopali się dym ze zgazowywania drewna. W bocznym gdzie się ma dopalić? W wymienniku. Są zagraniczne kotły z bocznym spalaniem ale cały pierwszy kanał jest wyłożony szamotem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.01.2024 o 21:14, rafwla napisał(a):

Dlatego że potrzeba jest osobna komora wyłożona szamotem i najlepiej ocieplona wełną ceramiczną albo wermikulitem gdzie dopali się dym ze zgazowywania drewna. W bocznym gdzie się ma dopalić? W wymienniku. Są zagraniczne kotły z bocznym spalaniem ale cały pierwszy kanał jest wyłożony szamotem. 

Rozumiem. A powiedz mi, czy to rozwiązanie ma wpływ tylko na wydajność/sprawność kotła, czy też brak tej Komory sprawia, że kocioł jest bardziej eksloatowany/jest bardziej narażony na jakieś awarie? 

W dniu 16.01.2024 o 21:05, cezario1 napisał(a):

Ja postawiłem na ogniwo tu jest temat przeze mnie założony

 

SAS sobie odpuść ma bardzo małą komorę. Podają wymiary do rusztu ale nad rusztem  jest jeszcze szamot co pomniejsza komorę.

Z tego co przeczytałem, to jeszcze z niego nie korzystałeś, tak? Czy masz jakieś informacje odnośnie jego trwałości oraz samego użytkowania - czy nie ma z nim problemów w trakcie eksploatacji? 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej patrzyłem na parametry tego kotła, jaki wymiennik, jakie długie polana wejdą, wielkość komory spalania itp.

Według sprzedawcy jest mniej problemowy w użytkowaniu niż MPM a miał do sprzedania różne piece.

Drugi sprzedawca powiedział żeby brać Ogniw i się nie zastanawiać bo to dobra jakość.

Zależy na co kto patrzy i co mu potrzebne.  Czy zwykły piec czy z elektroniką. 

Jak trafisz że ktoś go spawał na kacu to może się lać po pewnym czasie nie przewidzisz tego. 

Ogniwa to firma założona za czasów komunistycznych z tradycjami Na pewno nie piec robiony w garażu jak niektóre z Pleszewa. Tym też się kierowałem przy wyborze pieca.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@luki174 W tej dyskusji należy zwrócić uwagę na ważną rzecz – cezario1 chce spróbować palić bez bufora i spróbować czy to się uda. Natomiast jeśli kupujesz z buforem to co do zasady możesz palić piecem na pełnej mocy, możesz mieć piec o większej mocy, co może pomóc w dobraniu pieca z większą komorą załadowczą, a jak masz większą komorę załadowczą to jest więcej wygody w paleniu bo rzadziej chodzisz do kotłowni.

@cezario1 Tak z ciekawości - czy pierwszy albo drugi sprzedawca powiedział przykładowo, że czyszczenie wymiennika pieca Ogniwo może być wyraźnie trudniejsze aniżeli czyszczenia pieca z pionowym wymiennikiem jak np. MPM?

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, luki174 napisał(a):

Rozumiem. A powiedz mi, czy to rozwiązanie ma wpływ tylko na wydajność/sprawność kotła, czy też brak tej Komory sprawia, że kocioł jest bardziej eksloatowany/jest bardziej narażony na jakieś awarie? 

 

Bardziej ekspeatowany nie. Zasada jest że ogień nie powinien spotykać się z zimnymi ściankami wymiennika, bo jest jeszcze nie odpalony i przez to może ma tych ściankach zostawiać tzw. sądzę. Odpalony może zostawiać tylko tzw. proch albo kurz, cząstki stałe. Na wydajność ma wpływ jak się nie dopali to jest zmarnowana energia.

U mnie zawsze komora dopalające jest oddzielona i zaizolowana aby szamot mógł się rozgrzać do wysokich temperatur.

Ani Defro czy Stalmark nie ma takiej izolacji. Defro ma przynajmniej zawieszony w powietrzu mnie położony na zimnej ściance.

 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się przyłączam do opinii, że jak kocioł tylko na drewno, to powinna być osobna komora dopalania gazów. A gdy panuje tak ekstremalna temp w komorze jak poniżej, i nie brakuje tlenu, to możemy być pewni że spalimy niemal wszystko co wydobywa się z drewna.20240115_202703.thumb.jpg.3b82207b444f4b16b1bd1293fb6d0fdc.jpg

Oczywiście tak wysoka temp jak powyżej nie jest dostępna od momentu rozpalenia, przynajmniej u mnie, niestety ceramika musi się rozgrzać, a opał/drewno/warstwa żaru musi się uformować. Ta temp powyżej to tylko test na co stać mój kocioł, ale myślę że przy niższej temp w komorze też będzie dobrze dopalać o ile nie zabraknie tlenu. 

Edytowane przez maracz
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz kupić kocioł gdzie tylko wywalasz popiół,  podpalasz klikasz guzik ładujesz do pełna i tyle to musisz się wykosztować. Blaze z sondą lambda, Attack SLX z sondą lambda , Hargassner Smart HV.

Stlamark to taki pół kocioł baza pod dalsze modyfikacje w wersji fabrycznej jest taki 🤪Kocioł z dyszą w podłodze jest 100x lepszy niż kocioł z bocznym spalaniem.
Wcześniej miałem kocioł z bocznym spalaniem więc mam porównanie i żałuje, że go wcześniej nie wywaliłem. 

Jest niebo a ziemia na korzyść kotła  z dyszą w podłodze. 

Edytowane przez PredatorC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blaze chyba może działać na naturalnym ciągu i chyba ma niewielkie wymogi co do ciągu (i chyba generalnie może działać bez prądu) – ale to tak z pamięci mówię i to trzeba sprawdzić.

 

@PredatorC Czy te kotły Stalmark, Attack, Blaze, Hargassner Smart HV inne podobne mają powietrze pierwotne  podawana przez komorę zasypową?

Czy w twoim starym dolniaku była możliwość podania powietrza przez komorę zasypową? A jeśli tak to czy ilość tego powietrza była regulowana miarkownikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, PredatorC napisał(a):

Jak chcesz kupić kocioł gdzie tylko wywalasz popiół,  podpalasz klikasz guzik ładujesz do pełna i tyle to musisz się wykosztować. Blaze z sondą lambda, Attack SLX z sondą lambda , Hargassner Smart HV.

Stlamark to taki pół kocioł baza pod dalsze modyfikacje w wersji fabrycznej jest taki 🤪Kocioł z dyszą w podłodze jest 100x lepszy niż kocioł z bocznym spalaniem.
Wcześniej miałem kocioł z bocznym spalaniem więc mam porównanie i żałuje, że go wcześniej nie wywaliłem. 

Jest niebo a ziemia na korzyść kotła  z dyszą w podłodze. 

A wymieniłeś kocioł, bo się rozszczelnił, czy po prostu wymieniłeś go na "lepszy model"?

I jeśli chodzi o to porównanie, że "Kocioł z dyszą w podłodze jest 100x lepszy niż kocioł z bocznym spalaniem", to porównujesz jakie parametry obu kotłów?

20 godzin temu, cezario1 napisał(a):

Bardziej patrzyłem na parametry tego kotła, jaki wymiennik, jakie długie polana wejdą, wielkość komory spalania itp.

Według sprzedawcy jest mniej problemowy w użytkowaniu niż MPM a miał do sprzedania różne piece.

Drugi sprzedawca powiedział żeby brać Ogniw i się nie zastanawiać bo to dobra jakość.

Zależy na co kto patrzy i co mu potrzebne.  Czy zwykły piec czy z elektroniką. 

Jak trafisz że ktoś go spawał na kacu to może się lać po pewnym czasie nie przewidzisz tego. 

Ogniwa to firma założona za czasów komunistycznych z tradycjami Na pewno nie piec robiony w garażu jak niektóre z Pleszewa. Tym też się kierowałem przy wyborze pieca.

Czy dobrze rozumiem czytając Twój temat, że w przypadku kotła OGNIWO BIO i po załączeniu krótkiego obiegu spalin, to wówczas otrzymujemy "Zwykły" piec, który umożliwia również spalanie np. węgla, czy też trocin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, cezario1 napisał(a):

Według sprzedawcy jest mniej problemowy w użytkowaniu niż MPM a miał do sprzedania różne piece.

Drugi sprzedawca powiedział żeby brać Ogniw i się nie zastanawiać bo to dobra jakość

A który kocioł ten sprzedawca użytkował? I skąd ma takie informacje? Na czym zależy sprzedawcy? i dlaczego?

14 godzin temu, rafwla napisał(a):

U mnie zawsze komora dopalające jest oddzielona i zaizolowana aby szamot mógł się rozgrzać do wysokich temperatur.

U mnie też 

Boczne spalanie to spalanie dolne. Osobiście nie kupiłbym kotła z wylotem spalin jak w Atmosie i bez wizjera płomienia ze względu na brak modulacji mocy jaką można uzyskać w dużo szerszym zakresie np. w MPM-mie. Ale każdy ma inne priorytety, a pod bufor czy do przepalania to nie ma znaczenia.  

Wszyscy najchętniej chcieli by spalać metrówki bez rąbania i jeszcze żeby się zgazowywały. Do tego trzeba olbrzymiego kotła. Na pewno nie takich jakie się tu wymienia. 

Pniak wrzucony na normalne ognisko też nie chce się palić, a jak już to nie tak czysto jak byśmy chcieli. No chyba że to ognisko będzie kilka razy większe. Rąbanie was nie ominie bez względu jaki model kotła "zgazowującego" kupicie, a do zgazowania w kotle muszą być warunki i z samej nazwy "zgazowujący" - zgazowania nie będzie - nawet po zapewnieniach sprzedawcy.

 

 

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie "lupki" jak do mpm žadny porzadny kociol nie potrzebuje i nie može sa w nim nigdy nic zawiesic.Z ta twoja "modulacja" hehe,na miarkowniku dziala niemal každy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, luki174 napisał(a):

Czy dobrze rozumiem czytając Twój temat, że w przypadku kotła OGNIWO BIO i po załączeniu krótkiego obiegu spalin, to wówczas otrzymujemy "Zwykły" piec, który umożliwia również spalanie np. węgla, czy też trocin?

Dobrze rozumiesz Czy trociny się spalą nie wiem. Oczywiście takie spalanie to jest nie ekologiczne i mniej wydajne.

Godzinę temu, Piecuch19 napisał(a):

A który kocioł ten sprzedawca użytkował? I skąd ma takie informacje? Na czym zależy sprzedawcy? i dlaczego?

 

To był w zasadzie doradca techniczny w dużej hurtowni i do niczego mnie nie namawiał. Ma kontakt z instalatorami to wie dla kogo jaki kocioł będzie lepszy i na które klienci narzekają a które biorą do montażu bo są z kolei  ich klienci zadowoleni..

Drugi był FUEGO - rozmowa z doradcą technicznym , też mają duży wybór kotłów - opinia podobna co do pierwszego.

Trzeci to z OGNIWO rozmowa bardziej jak podłączyć kocioł jak go eksploatować, dobór bufora, czasu palenie jednego załadunku dobór jego wielkości do domu itp.  Z uzyskanych informacji doszedłem do wniosku że takiego kotła potrzebuję. 

Jak bym nie szukał kotła do awaryjnego palenia to bym wybrał inny dużo droższy z sterowaniem na prąd. Ponieważ mam 10kw fotowoltaiki to prądu powinno mi starczyć więc logiczne że nie będę palił drewnem jak nie potrzeba.

Byłem dzisiaj oglądałem piec i wybieram OGNIWO BIO Tylko że mieli na miejscu piec bez możliwości dołożenia palnika na pellet i muszę poczekać jak dostarczy im producent z możliwością palenia pelletem.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Matejko1 napisał(a):

@PredatorC Czy te kotły Stalmark, Attack, Blaze, Hargassner Smart HV inne podobne mają powietrze pierwotne  podawana przez komorę zasypową?

Stalmark, Attack nie,  Blaze,  Hargassner Smart HV tak. 

Godzinę temu, luki174 napisał(a):

A wymieniłeś kocioł, bo się rozszczelnił, czy po prostu wymieniłeś go na "lepszy model"?

Bo 5 klasa oraz lepszy model, znudziło mi się cięcie piłą drewna na szerokość  ~25cm i rąbanie na szczapy 5cm. 
 

Godzinę temu, luki174 napisał(a):

to porównujesz jakie parametry obu kotłów?

Uporczywość obsługi, przygotowanie opału, czystość spalania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bercus napisał(a):

Takie "lupki" jak do mpm žadny porzadny kociol nie potrzebuje i nie može sa w nim nigdy nic zawiesic.Z ta twoja "modulacja" hehe,na miarkowniku dziala niemal každy.

Kocioł może nie potrzebuje, ale palacz już tak, bo nie ma identycznych warunków jakie są na stanowisku badania 5 klasy. Kopciuchy też działają na miarkowniku, ale to nie znaczy że sprawnie spalają. Działać, a sprawnie spalić to nie to samo.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Matejko1 napisał(a):

Tak z ciekawości - czy pierwszy albo drugi sprzedawca powiedział przykładowo, że czyszczenie wymiennika pieca Ogniwo może być wyraźnie trudniejsze aniżeli czyszczenia pieca z pionowym wymiennikiem jak np. MPM?

Nie powiedział ale zwróciłem na to uwagę. Czyszczenie wymiennika poziomego i pionowego w tym piecu nie jest wcale trudne wręcz odwrotnie. Natomiast zdaję sobie sprawę że wymiennik poziomy trzeba czyścić częściej niż pionowy.

W porównaniu do kopciucha którego musiałem czyścić to bułka z masłem. Tam też miałem wymiennik poziomy i pionowy ten 2 podobny do MPM 

MPM to piec nie dla mnie. Nie tego oczekuję od pieca, inne mam priorytety.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PredatorC napisał(a):

Stalmark, Attack nie,  Blaze,  Hargassner Smart HV tak. 

Bo 5 klasa oraz lepszy model, znudziło mi się cięcie piłą drewna na szerokość  ~25cm i rąbanie na szczapy 5cm. 
 

Uporczywość obsługi, przygotowanie opału, czystość spalania. 

A między Atack Slx z sonda lambda a Hasgassner jak jest różnica że odrzucasz ten pierwszy. Ma dwie rzeczy więcej od Smarta Komora 200 l a nie 102, i automatyczne czyszczenie wymiennika. W szczegóły sterownika nie wchodzimy. Nie mówiąc jakby ktoś chciał dwu paliwowy. W Smart dołożenie drugiego kotła aby razem współpracowały, bo nie można samego palnika to razem około 90 tyś. 

Edytowane przez rafwla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.01.2024 o 21:05, cezario1 napisał(a):

Ja postawiłem na ogniwo tu jest temat przeze mnie założony (...)

 

 

To ma być kocioł do zgazowania drewna ? Chyba nas podpuszczasz 🙂

Najpierw piszesz tak "Nie zależy mi na dużej komorze załadowczej tylko na szerokiej bo u mnie w rejonie kawałki drewna tną standardowo na 40 cm.  Z łaską na 30-35 potną. "

Ogniwo ma drzwiczki załadowcze maleńkie, szerokie tylko na 25cm (wys.20cm), więc polana 35cm ułożysz przyzwoicie do wysokości tych drzwiczek wkładając je "na śledzia" przez mały otwór, a co dalej/wyżej? Nie dość, że komora niska 51cm. to jeszcze nie można jej wypełnić szczelnie opałem pod sam sufit.

Drugi feler tego kotła mającego zgazowywać drewno, to klapa na górze komory załadowczej, tamtędy na bank będzie uciekało sporo gazu z drewna i zamiast się spalać w palniku poleci w komin. Mała komora, nieszczelna, słabo załadowana, więc częste podkładanie drewna nieuniknione.

Oczywiście podkładanie, w porównaniu do MPM-a DS18WOOD, to bajka dzięki tej klapie, ale czy o to chodzi ?

@cezario1 Warto, żeby cały czas pamiętać, że w tym wybranym przez Ciebie kotle nie będziesz w zasadzie palił, będzie używany tylko podczas awarii prądu, dlatego tak napisałeś:

"MPM to piec nie dla mnie. Nie tego oczekuję od pieca, inne mam priorytety. "

Według mnie Ogniwo sprawdzi się doskonale, jako źródło ciepła awaryjne, łatwe podkładanie, łatwe wypalanie smoły w komorze, wystarczy tylko otworzyć klapę na górze i płomienie zrobią swoje.

Edytowane przez szpenio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rafwla Chodziło o to czy ma podawane powietrze nad zasyp.


@Matejko1 W Blaze bez problemu się palą grube kloce, a jeśli nadal za cienkie to taki kocioł na pewno będzie odpowiedni.😉  

https://fb.watch/pE4wL1FrX-/
Chyba będę musiał poszerzyć drzwiczki zasypowe w swoim stalmarku🤪

Edytowane przez PredatorC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech kolega to wyjaśni bo nie kumam. Pp w Stalmarku i Atack Slx jest podawane chyba tak samo na dole komory załadowczej, oba też mają ekrany aby dym góry przechodził na dół i był wciągany w palnik.

Edytowane przez rafwla
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.