Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czym Grozi ! Utrzymywanie Niskiej Temperatury Kotła 40 -50Stopni


Mirek39

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem tu od niedawna , i teraz wiem co i ile wiećie o ogrzewaniu i w czym możecie pomóż ,temat postu prosty .( Po raz kolejny),nie pytam o punkt rosy o ustawienia kotła co tylko !!!! przeczytajcie temat postu

 

W temacie stoi: :Czym grozi utrzymywanie niskiej temperatury kotła 40-50 stopni? Co najmniej 5 osób udzieliło odpowiedzi a ty zawracasz jak bumerang lub natrętny pięciolatek.

 

Gdybym miał odpowiedzieć, to zacząłbym tak: Utrzymywanie niskiej temperatury kotła 40-50 stopni grozi przyspieszonym zużyciem wymiennika w wyniku utrzymywania się zjawiska korozji w agresywnym środowisku spalin. Tempo tego zjawiska jest tak indywidualne jak to tylko możliwe i nikt przy zdrowych zmysłach nie poda ci wyniku, jesli podajesz wartość jednej zmiennej z równania wielu zmiennych wzajemnie od siebie zależnych.

 

Timon i inni już tej odpowiedzi udzielili a nawet dostałeś wytyczne jak spróbować bronić się przed tą rudą "pięknością". Jeśli chcesz dowodów istnienia tego zjawiska, to nie wiem jakie by one miały być? Zauważ, że każdy producent kotłów przed korozją niskotemperaturową przestrzega i nie jest to ich widzimisię, tylko fakt zaobserwowany teoretycznie i empirycznie.

 

Dawniej królowały układy grawitacyjne i o niskotemperaturowym rudzielcu się nie mówiło. Dlaczego? Ponieważ układ sam się "regulował". Inne były średnice, inne prędkości przepływu, inne temperatury skutecznego grzania, inne sprawności wymienników, a i węgiel jakby bardziej czarny był nie mówiąc o cenie (realnej), która nie skłaniała do szukania oszczędności w niskotemperaturowym spalaniu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przeczytałem temat...

i doszedłem do wniosku może by zastosować pompę mieszającą....

minimum 41 stopni powrót?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do temperatury powrotu ok musi być odpowiednia ,a jak się bronić przed kwasowym punktem rosy gdy kocioł jest w podtrzymaniu i wtedy temperatury spalin o wiele niższe od punktu rosy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł 25 kw podajnik tłokowy palnik i podajnik po mojej modernizacji Flot od 0-7cm wegiel orzech temp zadana 40 -50 w zal od temp zew zawór 4d

skala 9ustawiony na 7 te ustawiena miałem w ubiegłym sezonie i suchutko, Ciekawi mnie czy ktoś jeszcze utrzymuje tem kotła 40-50 stopni

 

ja tak jade 3 sezon i nie widze zadnego problemu, jak tu ktos napisał - przy stałej niskiej mocy bez nadzoru - problem wilgoci nie wystepuje, jest sucho jak na saharze, to jak ma cos rdzewiec? nic nie rdzewieje,

ja nic nie zauwazylem , jak piec padnie to zobacze jak padł, gdzie padł i dlaczego ale najbardziej żre go latem,

 

ostatniej zimy miałem w wiekszości 42-50st. i wszystko grało, stały nadmuch, oczywiście

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebawem zapewne sezon grzewczy się rozpocznie, bo kolega Montez na forum zawitał.

 

Montez mam wrażenie, że chyba Ci połączenie internetowe zerwało, bo te ostatnie zdanie jakby nie dokończone.

Zapomniałeś dopisać, że palisz antracytem i jesteś nałogowcem.

 

Z tego antracytu pary wodnej i wykraplającej się wody raczej nie uzyskasz chyba, że będziesz dolewał ekstra do każdego zasypu 100 kg opału 10 litrów wody.

Sam antracyt ma około do 3% wilgotności przemijającej i konstytucyjnej, a części lotnych tylko do 10%. Więc dużych ilości wodoru raczej w tych częściach lotnych niema.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No też witam kolegę.

Andrzej chyba temat wyczerpał a więc albo 45 albo antracyt.

Temat się nie wyczerpał !!!. Wkrótce przedstawie fotki tylko troche za ciepło. Nałogowców jest wielu, nie wszyscy nałogowcy ujawniają się na forum.

Ja tego nie rozumie jak ktoś ma gaz lub ma kocioł na drweno i pisze coś w temacie kotłów z podajnikiem tłokowym jak nigdy czegoś takiego na oczy nie widział .

Pozdrawiam wszystkich Ms

ps. niebawem Yeti wraca tylko zrobi fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak właściwie o jakich temperaturach my dyskutujemy ?.

Co ma wspólnego temperatura wody w wymienniku kotła, z wykraplaniem się kondensatu wodno-kwasowego ?.

 

 

Przecież to temperatura gazów spalinowych decyduje o zjawisku wykraplania się kondensatu a nie temperatura wody w kotle.

 

Przecież ścianka wymiennika kotła nie ma takiej samej temperatury jak woda w wymienniku.

Od wewnętrznej strony wymiennika jest warstwa laminarna wody, która izoluje chłodniejszą wodę od ścianki wymiennika.

Od zewnętrznej strony wymiennika jest zazwyczaj cienka warstwa wykroplonych par smołowych i przyklejone do tej warstwy drobne pyły.

Dochodzi jeszcze warstwa laminarna spalin i szybkość strugi spalin. Większa szybkość, to lepsza wymiana ciepła, a to skutkuje większą temperaturą na zewnętrznej stronie wymiennika.

 

 

Mirek39 podrzucił na forum ciekawy temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kocioł jest na podtrzymaniu to praktycznie nie ma spalin i ważne jest aby wtedy woda w kotle była ciepła - to ona otrzymuje temp kotła

 

Gdy kocioł tłokowy jest w podtrzymaniu to spalin jest bardzo dużo w kotle i powoli się przemieszczają.( fotki niebawem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16lat w kotle miałowym temp. z zakresu 40-43st.C i duże mrozy okolice 50-55st.C, baaa i komin ceglany i zero wykwitów.

 

Chodzi o ruch spalin i temp. spalin, temp. wody w kotle to zdecydowanie dalszy plan... zbiór czynników a nie tylko jedna zmienna!

 

Aktualnie podajnik, przepalane na 42-43st.C, gaszone jeszcze na dzień.... ale wyjęty deflektor, aby przy mniejszym wykorzystaniu mocy bujac spaliny pod 160-170st.C, przy pracy na 1%mocy w/g sterownika 80st.c spaliny......

 

Patrzeć w wymiennik, obserwować i działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy kocioł tłokowy jest w podtrzymaniu to spalin jest bardzo dużo w kotle i powoli się przemieszczają.( fotki niebawem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pale w piecu defro optima komfort juz 5 sezon. Pale doslownie wszystkim i temperature ustawiam bardzo zadko powyzej 45stopni. Piec wyglada jak nowy, zero rdzy. Kiedys rozmawialem ze sprzedawca ktory na sile mi wciskal zawor 4 drozny to powiedzial ze nic sie nie dzieje bo rury mam grube(stara instalacja).Czy to prawda? Nie wiem , trzeba by bylo znalesc osobe z nowa instalacja Ps. Czasami sie zastanawiam czy to nie jakas zmowa firm zeby zostawiac jak najwiecej kasy na rozne zawory. Dowodem tu moze byc to ze przy zakupie 80 procent sprzedawcow proponuje zawyzone moce kotlow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powodem wciskania jak największego kotła nie jest chęć sprzedaia dodatkowo zaworu. sprzedawca ma po prostu wyższą prowizje od kotła większej mocy. dodatkowo większość z nich zatrzymała się w ubiegłym stuleciu z doborem kotła i nie patrza na potrzeby budynku tylko trzymają się "złotej" zasady:

WEŹ PAN WIĘKSZY TO BĘDZIE ZAPAS MOCY I KOCIOŁ SIE NIE BĘDZIE MĘCZYŁ"

a że potem męczy się użytkownik to juz sprzedawca ma w głębokim poważaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pale w piecu defro optima komfort juz 5 sezon. Pale doslownie wszystkim i temperature ustawiam bardzo zadko powyzej 45stopni. Piec wyglada jak nowy, zero rdzy. Kiedys rozmawialem ze sprzedawca ktory na sile mi wciskal zawor 4 drozny to powiedzial ze nic sie nie dzieje bo rury mam grube(stara instalacja).Czy to prawda? Nie wiem , trzeba by bylo znalesc osobe z nowa instalacja Ps. Czasami sie zastanawiam czy to nie jakas zmowa firm zeby zostawiac jak najwiecej kasy na rozne zawory. Dowodem tu moze byc to ze przy zakupie 80 procent sprzedawcow proponuje zawyzone moce kotlow

kolego żadna zmowa ,im ludzie starsi chcia mieć większe kotły żeby do nich nie latac jak ze.... jak jak wjezdzam na rozmowę np. oglądając kotłownie to słysze ale czwórkę piec mi pan założy a domek 150m2 ,mówię nie max 3 ,i wielka dyskusja bo to będzie za mały ,bo jak kupie gorszy węgiel itd. ,a ludzi którzy chodza po sklepach i szukają jest może promil w skali wszytkich palaczy z czego połowa na forach a o dolniakach to nie chcą słyszeć i co im zrobisz???? lud jest swiadomy i wie czego chce
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyszło moje ( znaczki pocztowe ) to moja wina bo od niedawna jestem na forum i błąd w pomniejszenu zdjęć nastempnym razem się postaram .

Ale nie chozi tu o znaczki tylko utrzymywanie niskiej temperatury.

Pozdrawiam M39

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.