Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła -defrost


mircio26

Rekomendowane odpowiedzi

Też już gdzieś natknąłem  się na  taką sytuację że wyższa nastawa dawała  mniej defrostów. Czy może to być że przy większym przepływie powietrza pomaga wtym zjawisko sublimacji ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test. Podniosłem temperaturę na zasilaniu i przez czas kiedy pompa goniła do zadanej temperatury (przez ponad godzinę) nie zrobiła żadnego defrostu. Jak tylko osiągnęła wartości zadane to ponownie 40 min i defrost. Czy to może być problem z czynnikiem? Czy coś innego? Wezwałem swojego fachmana, ale nie liczyłbym na rychłe przybycie, bo po rozmowie telefonicznej wydaje się, że nigdy się nie spotkał z taką sytuacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zgoła odwrotną reakcję, dlatego proponowałem Ci zrobienie chwilowej zmiany obciążenia pompy, ale nie przypuszczałem że zwiększenie mocy przyniesie taki skutek. Jak widać każda marka ma swoje algorytmy pracy układów sprężarka-zawory rozprężne-wentylator i pojawiają się niesztampowe reakcje. Monobloki mają niby tę zaletę że są fabrycznie napełniane i sprawdzane na poprawność pracy, ale ile w tym prawdy?

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, mircio26 napisał(a):

Zrobiłem test. Podniosłem temperaturę na zasilaniu i przez czas kiedy pompa goniła do zadanej temperatury (przez ponad godzinę) nie zrobiła żadnego defrostu.

Obserwowałeś też wymiennik w jakim był stanie ile miał szronu w tym czasie wilgotność powietrza na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja szła na wysokim obciążeniu to wtedy wymiennik był nawet bardziej zaszroniony i nie robił defrostu. Mam wrażenie jak idzie na w miarę ustabilizowanymto wtedy to się dzieje. Na obudowie przy lamelkach jest chyba czujnik od szronienia, to szron do niego nawet nie dojdzie. Pasy szronu szerokości 5-6cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

No i się wyjaśniło. Sprawa defrostów zgłoszona do serwisu- przyjechali, okazało się, że za mało gazu. Było 50%. Problem defrostów zniknął, natomiast objawił się inny. Pompa odzyskała moc, choć i wcześniej dawała radę i teraz już przy -2 zaczyna, praca 20 min i postój. Temperatura +4 praca 10 min i stop. Jak sądzę maszyna jest za duża- taką mi dobrano, a teraz mają mnie w D. Pompa 11kW do 130-140m2 dom lata 80, podwójny mur, styropian 6 i trochę 8. Budynek piętrowy. 100% grzejniki, trochę przewymiarowane. Na parterze podłogi praktycznie bez ocieplenia bo tak to kiedyś zrobili, strop na strychu raczej dobrze Ok. 30cm wełny. Czy idzie coś tym zrobić czy usiąść i płakać? Zakładałem i bufor 220l, ale to nic nie dało, a przede wszystkim Atlantic nie nadaje się do bufora bo brak w sterowniku regulacji jakiejkolwiek delty co w rezultacie powoduje jej pracę tak samo jakby go nie było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy zakładałem bufor , masz ten bufor czy nie ?, jak podłączony ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bufor 220l. Podłączenia są tak zrobione, że operując zaworami pompa może grzać bezpośrednio w instalację lub w bufor równolegle. Puszczając obieg przez bufor praktycznie nie wydłuża to cyklu pracy pompy. Oczywiście za buforem mam też pompkę obiegową. Próbowałem ustawieniami w sterowniku (Atlantic ma ich niewiele), wydłużenie min czasu zatrzymania sprężarki (max jest 20 min), to znów efekt taki, że jak wystartuje to wchodzi na obciążenie do 60-80% i goni temperaturę zasilania do zadanej. Gdy dochodzi zasilanie do zadanej a powrót zaczyna zbliżać się do zasilania (różnica 4*), pompa zaczyna schodzić powoli do 16% i stop. Wtedy różnica zasilania i powrotu jest 3* czasami 4*. Zaraz po zatrzymaniu spada temp zasilania w pompie o około 1-2*, ale to z racji tego, że powrót chłodniejszy. 16% to min obciążenie sprężarki). Temperatury zasilania i powrotu podaję odczytywane z pompy i mierzone są w niej.

Jak pompa nie ma opcji współpracy z buforem to nic nie ugrasz.

Teraz dopiero to wiem. Wygląda na to że ona nie wybacza błędów.
W opcjach nie ma nic do pracy z buforem. Co najwyżej pewnie ingerencja programowa w sterownik, ale nie wiem czy się da
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Kijasr napisał(a):

Jak pompa nie ma opcji współpracy z buforem to nic nie ugrasz.

A to dlaczego mógłbyś rozwinąć? 

Ja mam bufor 100l ale moja pompa o tym nie wie choć ma opcje bufora ale majstry tego nie włączali 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tomek15 napisał(a):
A to dlaczego mógłbyś rozwinąć? 
Ja mam bufor 100l ale moja pompa o tym nie wie choć ma opcje bufora ale majstry tego nie włączali 


W tej pompie nie ma możliwości zmiany delty. Jak tylko temperatura na zasilaniu spadnie o 1-2 stopnie robi start. Nie jest to trudne bo powrót masz 3* chłodniejszy

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem dziś z serwisem Atlantic i ponoć jednak jest możliwość współpracy tej PC z buforem, tylko trzeba ją doposażyć w jakąś sondę i coś z elektroniki do obsługi dodatkowej pompy obiegowej. Czy ktoś z forumowiczów ma może jakąś wiedzę na ten temat i może podpowiedzieć jak to rozwiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Mam pytanie. W panasonicu t-cap w menu instalatora jest ustawienie funkcja wymuś odszranianie Czy to ustawić na auto czy ręcznie?

Sygnał odszraniania ustawić na tak czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ręcznie , sygnał nie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz ustawienia standardowe, ale co da włączenie auto i sygnał na tak w instrukcji pisze wyłączenie wentylatora lup pompy?

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

u was jak zaczyna defrost to też sprężarka sie wyłącza ( wcześniej grzane pomieszczenia) i za chwilę włącza do defrostu? defrost mam średnio co ok 70 minut  , jakaś tragedia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.