Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła Atlantic Excelia 11kw zużycie prądu


mircio26

Rekomendowane odpowiedzi

To bufor chyba 100l CWU stoi gdzie indziej. 

Prociem Pan. Jaja nie robiem.

Jakby tak zacytować 

Ele co mam teraz ustawione. 

Budynek średni. Temp projektowa - 20 max 35st zadana w.pomieszczeniu 22

16672442916226128683167833870752.jpg

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.10.2022 o 19:21, YaroXylen napisał(a):

Podsumowując: splot wszystkich nieszczęść i żadna krzywa czy prosta nie pomoże, a przy takich temperaturach przepis na porażkę gotowy. Kolega został wciągnięty na minę, to niech instalator się z tym buja. 

Chciałbym wrócić do tej wypowiedzi. Mój majster nie chce się z tym bujać. Zamontował, działa i tyle go widzieli. Tak czy inaczej, zakładając, że ta pompa faktycznie jest za duża, czy jest jakiś sposób, aby pozbyć się tego problemu? Nie mam tu na myśli pozbycia się pompy tylko dużego zużycia. Czy jakiś bufor rozwiązał by choć po części problem? Zużycie udało mi się trochę zniwelować obniżając nachylenie krzywej do 0,9, to jednak zużycie jest dalej wysokie. Dzisiejszej nocy, a w zasadzie nad ranem było trochę chłodniej bo Ok. 4 *C,  dzień Ok 13*C i pompa do tej chwili (19.00 ) z cwu zużyła 22 kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mircio26 trafiles w najgorszy zestaw/sklad chyba. Maly zlad w instalacji, grzejniki, i pompa na teraz za duza (lub odbior ciepla za maly). Nie mam „zlotej” rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest. Jak się człowiek zaczyna się czymś interesować to jest:  „ zostaw to gamoniu, zostaw temat fachowcom”, a jak zostawisz to efekt może być bolesny. Tak źle i tak nie dobrze.

Teraz jak ją obserwuję, to: pracuje 10 min i stoi 8min. Te 8 min, to efekt jednego parametru w nastawach sprężarki-wymuszony czas zatrzymania. Niewiem czy mógłbym coś tu zmienić, aby dłużej stała. Max jest 20min. 

image.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PioBin napisał(a):

@mircio26 trafiles w najgorszy zestaw/sklad chyba. Maly zlad w instalacji, grzejniki, i pompa na teraz za duza (lub odbior ciepla za maly). Nie mam „zlotej” rady.

Generalny układ u mnie jest taki: Budynek lata 80, ocieplony, ale bez szału. 140m2 do ogrzania z garażem. Grzejniki 127 żeberek+ grzejnik łazienkowy z pojemnością 9l, drugi 6l + typowa drabinka+ pojemność rur, średnice od 28 do 15. Łącznie około 70-75l w układzie +20 w pompie.

Dziś okazało się, że mój kolega ma też Atlantica 10kW. Do ogrzania 125m2, w połowie podłogówka, reszta grzejniki. Dom lata 2008. No i majster powiedział mu że 10kW jest Ok, ale i 11 by nie było źle. Nie wiem co o tym myśleć. Żuzycie twierdzi, że ma małe, ale odczyt robi z pompy, co w moim przypadku nie biorę pod uwagę. Pompa pokazuje za październik 200kWh, natomiast podlicznik 520kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mircio26 napisał(a):

Pompa pokazuje za październik 200kWh, natomiast podlicznik 520kWh

Lol strasznie duża różnica 🤯

U mnie też jest ale nie tak duża jakieś 18%

U mnie też już teraz widzę pompa przewymiarowana mam tcap 12kw na jakieś 170m2  przynajmniej w  okresach przejściowych 

Zobaczymy co będzie jak przyjdą mrozy 

 

Screenshot_20221103-230041_SUPLA.jpg

Screenshot_20221103-230137_Comfort Cloud.jpg

Edytowane przez Tomek15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

295 kWh na miesiąc to chyba nie jest dużo.

Ja też biorę zużycie z tego co pokazuje pompa. Czyli sama sprężarka. Ale już powiem czemu:

Kocioł stałopalny pomimo tego że pobierał węgiel/pelet czy co mu tam zapodałem to pobierał również prąd. Serownik, pompy obiegowe, wentylator, motoreduktor. Wszystko na prąd. O tym nikt nie mówi.

Wg mojej oceny pompa pokazuje tak jakby zużycie tego opału i dla mnie jest to miernik do porównania ze zużyciem opału przez kocioł. Tam nie sprawdzałem ile wzięły urządzenia współpracujące. Czemu teraz mam to mierzyć?

Co do różnicy z podlicznikiem to różnica max 10% mogła by być dopuszczalna. 

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł z podajnikiem o mocy 10kW, pobiera w sezonie (do zużycia wliczona pompa CO energooszczędna pobór między 15-22W)  (dane w kWh) :

image.png.60df1533fa14fc5c2d49b57f2270c772.png

Rocznie ok. 230kWh

 

Zużycie "urządzeń współpracujących" defrostów pompy (bo tego chyba sterownik nie liczy), będzie dużo większy (tak przypuszczam) niż w przypadku kotła stałopalnego.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera wie, ale ktoś tutaj zdaje się to liczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że porównywalnie. Można to zatem pominąć.

Ale to oczywiście tylko moja, niczym nie potwierdzona opinia.

Która po przedstawieniu odpowiednich faktów może ulec zmianie.

Ale wracając do mojej pompy to po obniżeniu krzywej nie uzyskuję 22st w domu.

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł na eko i ciepłomierz:

 

W październiku wyprodukowałem tyle ciepła:

855kWh (CO+CWU)

(spaliłem 231kg węgla)

Zakładając COP 3 pompy byłoby: 285kWh.

Czyli w granicach 300kWh to dobry wynik.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli moja teoria może się potwierdzać?

Październik 241kW

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Tylko co z temp? Poprzestawiałem krzywą i teraz mam zimno. A nie o to chodziło.

Nie wiem czy jest sens się tym sugerować. To przecież za buforem jest a pompa grzeje bufor. 

Screenshot_20221104-122940_Chrome.jpg

IMG-20221102-WA0005.jpg

IMG-20221102-WA0007.jpg

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, o6483256 napisał(a):

W październiku wyprodukowałem tyle ciepła:

855kWh (CO+CWU)

(spaliłem 231kg węgla)

Wychodzi 3,7 kWh z kg węgla. Szału nie ma

Jak to wypada w miesiącach grudzień/styczeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.