Skocz do zawartości

mircio26

Forumowicz
  • Postów

    87
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez mircio26

  1. Sezon grzewczy się praktycznie skończył i teraz jest chwilę czasu aby usunąć niedomagania układu. Tak jak już wcześniej wspominałem, mam przewymiarowaną pompę. Założyłem bufor równolegle i trochę rozwiązało to mój problem. Za buforem pompką steruje termostat pokojowy poprzez sterownik Tech I-2. Trochę rozwiązało mój problem ponieważ pozostaje jedna ułomność tej pompy jakim jest brak możliwości ustawienia histerezy na zasilaniu, co powoduje, że pompa aby zatrzymała się na postój, to albo musi przebić temperaturę nastawy, że po wymieszaniu w buforze nie spadnie temperatura na zasilaniu poniżej temperatury z krzywej, w przeciwnym razie włączy się 2-3 razy zanim dobije. Zastanawiałem się czy nie można zarządzać pracą pompy poprzez zewnętrzny sterownik (w moim przypadku Tech) poprzez styki ex1 ex2 ex3 w pompie. Histerezę bufora ustawiłbym sobie na Tech-u, a ten poprzez styk napięciowy lub bez dałby zezwolenie na start pompy. Czy może ktoś ogarniał taki sposób sterowania? Proszę o podpowiedź.
  2. Pytanie do użytkowników tejże pompy, czy ktoś zaobserwował ile włączeń macie na godzinę? Czy faktycznie, jak zadać takie pytanie w Google to wyskakują strony gdzie opisują tak: Aby zapewnić prawidłową pracę pompy ciepła, sprężarka powinna włączać się dwa lub trzy razy na godzinę. Wówczas urządzenie może pracować stabilnie i z najwyższą efektywnością. Jakie jest wasze zdanie?
  3. Też planuje sobie rozbić na dwa obiegi tylko obydwa grzejnikowe. Na jeden muszę dać trochę wyższy parametr bo to parter, mniej okien- generalnie chłodniej. Męczy mnie ta pompa, bo ona w parę minut dobija bufor, mimo że obiegi pootwierane. Nie robiłem jeszcze tego, ale chyba wezmę pirometr i zacznę mierzyć zasilanie i powrót na grzejnikach i je pokryzować aby ogarnąć deltę, może coś to pomoże.
  4. Nigdzie nie mogłem tego znaleźć, czy ma faktycznie zaprogramowaną histerezę wody zasilającej. Przy wpływie temperatury wew od 10 do 90% na pewno,gdy tylko temperatura spadnie od zadanej o 1* czyli np. Zadana 38, spadło na 37 to pompa startuje, chyba, że jeszcze nie minął minimalny czas zatrzymania sprężarki, jeśli natomiast minął to na 100% wystartuje. Jeszcze obserwuje, ale wydawało mi się, że przy tych wskazanych przez Ciebie ustawieniach czyli: wpływie temp wew 100%, również wystartuje po spadku o 1*. W moim przypadku wówczas popracowała 5 min, dobiła do zadanej, a nawet ją przekroczyła o 1* i stop. Wytłumacz mi jak masz zgrane termostaty od pomp obiegowych względem PC. Jaka temp wew zadana na pompie, a jakie na termostatach i jakie histerezy Potwierdzam, nie ma żadnej histerezy 2-3*. Zasilanie spadło o 1* i pompa wystartowała. Tatar2305 wysłałem Ci wiadomość na Priv. Jeśli nie byłby to problem to prosiłbym o odpowiedź. I jeszcze jedno pytanie. Czujnik zasilania masz na pompie czy przeniosłeś go na bufor?
  5. Mam obecnie na próbę zmienione: nastawa temp wew 22.5C, max temp wyjścia 37*, wpływ 100%. Pompa się zatrzymała, pompa obiegowa również. I teraz jest tak: mimo, że temp wewnętrzna spadła do 22.3* to pompa w dalszym ciągu nie wystartowała. Tatar2305 czy Ty na pewno masz ustawiony wpływa na 100%? Widzę u Ciebie na wyświetlaczu krzywą grzania, a ta jest widoczna do 90%, a przy 100% znika
  6. Teraz mieniłem i mam 38. Wcześniej grzałem na krzywej
  7. Wydaje mi się, że u mnie sprawę załatwiło by przeprogramowanie sterownika, aby ten dawał zgodę na start jeśli temperatura zasilania spadnie 3-4 stopnie, a nie jak teraz ma to mniejsze od razu po spadku 1*. Ale czy to jest możliwe to nie wiem. Trzeba by było Siemensa odpytać.
  8. Ja dla swojej sytuacji nic innego nie wymyśliłem na tą chwilę jak bufor + termostaty, jak to ma miejsce przy innych pompach. Nie działa to tak jakbym sobie to wyobrażał. Po prostu brak tej pompie możliwości ustawienia histerezy zasilania. Producent nie wykazał się, co czyni tę pompę całkowicie nieregulowalną w przypadku nie dopasowania do instalacji. Ciężko ją jest zmusić do czegokolwiek, bo ona rozumie tylko po francusku. Tak jak pisałem, powiększyłem już je o conajmniej 30% ( więcej się nie da, bo bym musiał je na ścianę zawinąć). Co do przepustowości, to też już o tym myślałem i miałem mierzyć przepływy, ale jeśli faktycznie tu jest problem to i tak nic nie zmienię. Układ instalacji mam zrobiony po tzw staremu. Instalację mogę rozbić na trzy osobne obiegi i tak mam zamiar zrobić poprzez bufor. W kotłowni każdy obieg zaczyna się rurą 28 i dalej stopniowo zmniejszają się średnice, a przy grzejnikach przechodzą w 15. Na tą chwilę wszystko na zasilaniu mam spięte razem i zasilane dodatkową pompom za buforem. Ale czy to coś pomoże, to zobaczymy na przyszły sezon grzewczy.
  9. Rozumiem, że piszesz o Atlanticu? Bo jeśli tak to pilnuje temperatury na zasilaniu. Niech tylko spadnie choć o jeden stopień to pompa wystartuje i nawet termostaty na grzejnikach nie pomogą
  10. To nic nie daje. Jak zmniejszę to i tak pracuje 10-15 min i stop, ponieważ temperatura na zasilaniu osiąga zadaną, a powrót zbliża do temperatury zasilania ( czyli delta Ok. 3-5 st) A jak przy takich ustawieniach jak przedstawiasz zachowa się pompa,jak temperatura spadnie do ujemnych? Czy pompa zwiększy temperaturę zasilania? A jaki jest wpływ temperatury wewnętrznej?
  11. Odpowiadasz ironicznie, czy masz podobne problemy? Doradzono mi tę pompę, a teraz muszę się nią bujać.
  12. Tak, tylko ja mam żeberkowe Alu i one tyle nie oddadzą. U mnie powrót robi się za ciepły i robi stop w pompie.
  13. Teraz już wiem, że do grzejników się ona nie nadaje. A już wielki problem się pojawia jak jest przewymiarowana tak jak u mnie. Brak regulacji histerezy zasilania, żaden bufor jej nie pomoże. Na podłogówkę OK. 60kWh to faktycznie dużo. Jaką masz krzywą zadaną?
  14. Czy ktoś wie czy est sposób na zmianę histerezy temperatury zasilania w pompie Atlantic (z nowym sterownikiem)?
  15. Ale do programowanie komfort/eco, spowoduje to, że przejdzie wstan niższej temperatury i wyłączy się. Po spadku temperatury poniżej zadanej znów się załączy i problem ponownie. Generalnie ta pompa ma spieprzony algorytm i słabo reaguje z modulacją. Jeszcze zastanawiam się czy nie mam problemów z przepływami. Jak to sprawdzić? Grzejniki mam ustawione na pełny przepływ bo tak mi ustawił instalator. Grzejniki grzeją tylko górą, a pompa mimo to bardzo szybko osiąga zadaną na zasilaniu. Zastanawiam się jeszcze, czy przypadkiem sam nie zrobiłem sobie problemu bo powiększyłem część grzejników o Ok 30% (na tym forum zalecają nawet 100% aby zejść temperaturami).Tylko czy przy temperaturze zasilania 37-38 przy 0 stopni, one aby nie oddają za mało. W domu ciepło…
  16. Raczej nie będzie chciał iść w tym kierunku ponieważ styropian przyklejony i tynk już jest. Co najwyżej chce dołożyć paneli. Wracając do mojego wcześniejszego pytania, jak spowodować dłuższe przestoje pompy na grzejnikach? Jest to możliwe? Pytam ponieważ, jak się najprawdopodobniej okaże (czekam jeszcze na serwis do sprawdzenia sterownika) mam przewymiarowaną pompę. Zaczyna się często startować już od -2; -4. Muszę jakoś jej pomóc tylko nie mam pomysłu. Jak wcześniej opisywałem podłczyłem, jej bufor 220l, ale to niewiele pomogło.
  17. A co sprawi, że pompa będzie miała dłuższy postój? Czy przy grzejnikach to możliwe? I jeszcze jedno pytanie, może nie w tym wątku, ale aby nie tworzyć nowego. Kolega prosił mnie o pomoc w doborze pompy ciepła na podstawie analizy ciepło.app. Chce sobie oszacować koszty inwestycji. Jakiej wielkości pompę byście tu dobrali?
  18. Ustąpił, tak mi się jakoś napisało dziwnie. Było 1,1 kg z 2,5 kg. Defrosty się skończyły- są normalnie jak cały wymiennik się zaszroni. Teraz objawił się problem częstych startów i wyłączeń co przysłaniały mi te defrosty. Tak się zachowuje jakby była przewymiarowana. Może bym się już poddał, ale przy montażu nie wiem czy nie zrobili przepięcia i poszła płyta w jednostce zewnętrznej. Płytę wymienił na drugi dzień, ale nie byłem pewny co do jej pochodzenia i po zgłoszeniu serwis przysłał drugą. Jednak to nie wyczerpuje po tym incydencie moich obaw i będzie zmiana płyty w jednostce wewnętrznej (bo może coś poszło dalej). Jak to nic nie zmieni to będzie dupa i ta zostanie. Kolega ma taką samą , grzeje 160 m ( budownictwo takie samo jak moje, a nawet nowsze) i przy dzisiejszych temperaturach jemu chodzi cały czas na 30%, a moja 10-15min stop. Powierzchni mam też między 140-160 i w tym grzeje garaż, który za ciepły nie jest. Tak więc nie wiem. Chyba, że źle ją prowadzę. Podłączałem do nie również bufor i nie wiele to pomogło.
  19. Założyłem nowy post z konkretną nazwą dotyczący użytkowania urządzenia takiego jak pompa ciepła Atlantic Excelia Duo 11kW bo chciałbym tu wymienić spostrzeżenia odnośnie tej maszyny, jej użytkowania i przy okazji może znajdę rozwiązanie na moje bolączki z nią związane. Już w innych postać pisałem przy okazji pytań na inne tematy jednakże związane z tą konkretną pompą. Użytkuję ją już 4 miesiące, przez ten czas miałem sytuację, która oparła się o serwis i chwilowo dalej trwa- problem częstych defrostów. Czy ktoś posiada taką pompę, jakie ma zużycia, ustawienia i jak generalne mu się sprawuje
  20. Czy do tego zużycia jesteś pewien? Mam 11kw i gdyby nawet ciągle pracowała na 16% to zużycie jest rzędu 1,3kW/h x24h x 30 dni = 936kWh, a 16 kW bierze chyba trochę więcej. Jeśli faktycznie masz takie zużycia to pewnie ciągle nie pracuje.
  21. U mnie przy 11kw pozwolenie na załączenie grzałki jest poniżej -10, ale grzałki nie podłącczone i nie były tej zimy jeszcze potrzebne. Bardzo zainteresował mnie twój opis działania ponieważ na innym wątku opisywałem mój problem z moją pompą na który może mógłbyś udzielić mi odpowiedzi. Opis: Od czasu montażu czyli listopad 2022 borykałem się z problemem częstych drfrostów. Serwis na to: a to za wilgotno, a to za sucho. Wreszcie ich zmęczyłem i przyjechali- za mało gazu. Defrosty znikneły ale pojawiły się częste uruchomienia już od -4*. Nasówa się odpowiedz- pompa przewymiarowana, ale w dalszym ciągu walczę ponieważ przy montażu instalator zrobił przepięcie, poleciała płyta w jednostce zewnętrznej ale ją wymienili. Jednak mam dalej taki niedosyt bo np pompa po zatrzymaniu na postój startuje i idzie na wysokie parametry i później oczywiście schodzi ale wydaje mi się że słabo reaguje. Mają jeszcze wymienić płytę w jednostce wewnętrznej i jeśli to nic nie zmieni to zostanie pewnie sprawa przewymiarowania. Teraz do rzeczy: mam bufor 220l z którym próbowałem pracy tej pompy, ale nie wiele to zmienia. Proszę opisz jak masz podłączony ten bufor do pompy i jak to jest sterowane. Czy pompką na buforze zarządza PC czy inny sterownik. Serwis mi mówił że do pracy z buforem ta pompa potrzebuje jakiejś sondy i dodatkowej elektroniki
  22. Rozmawiałem dziś z serwisem Atlantic i ponoć jednak jest możliwość współpracy tej PC z buforem, tylko trzeba ją doposażyć w jakąś sondę i coś z elektroniki do obsługi dodatkowej pompy obiegowej. Czy ktoś z forumowiczów ma może jakąś wiedzę na ten temat i może podpowiedzieć jak to rozwiązać?
  23. W tej pompie nie ma możliwości zmiany delty. Jak tylko temperatura na zasilaniu spadnie o 1-2 stopnie robi start. Nie jest to trudne bo powrót masz 3* chłodniejszy
  24. Mam bufor 220l. Podłączenia są tak zrobione, że operując zaworami pompa może grzać bezpośrednio w instalację lub w bufor równolegle. Puszczając obieg przez bufor praktycznie nie wydłuża to cyklu pracy pompy. Oczywiście za buforem mam też pompkę obiegową. Próbowałem ustawieniami w sterowniku (Atlantic ma ich niewiele), wydłużenie min czasu zatrzymania sprężarki (max jest 20 min), to znów efekt taki, że jak wystartuje to wchodzi na obciążenie do 60-80% i goni temperaturę zasilania do zadanej. Gdy dochodzi zasilanie do zadanej a powrót zaczyna zbliżać się do zasilania (różnica 4*), pompa zaczyna schodzić powoli do 16% i stop. Wtedy różnica zasilania i powrotu jest 3* czasami 4*. Zaraz po zatrzymaniu spada temp zasilania w pompie o około 1-2*, ale to z racji tego, że powrót chłodniejszy. 16% to min obciążenie sprężarki). Temperatury zasilania i powrotu podaję odczytywane z pompy i mierzone są w niej. Teraz dopiero to wiem. Wygląda na to że ona nie wybacza błędów. W opcjach nie ma nic do pracy z buforem. Co najwyżej pewnie ingerencja programowa w sterownik, ale nie wiem czy się da
  25. No i się wyjaśniło. Sprawa defrostów zgłoszona do serwisu- przyjechali, okazało się, że za mało gazu. Było 50%. Problem defrostów zniknął, natomiast objawił się inny. Pompa odzyskała moc, choć i wcześniej dawała radę i teraz już przy -2 zaczyna, praca 20 min i postój. Temperatura +4 praca 10 min i stop. Jak sądzę maszyna jest za duża- taką mi dobrano, a teraz mają mnie w D. Pompa 11kW do 130-140m2 dom lata 80, podwójny mur, styropian 6 i trochę 8. Budynek piętrowy. 100% grzejniki, trochę przewymiarowane. Na parterze podłogi praktycznie bez ocieplenia bo tak to kiedyś zrobili, strop na strychu raczej dobrze Ok. 30cm wełny. Czy idzie coś tym zrobić czy usiąść i płakać? Zakładałem i bufor 220l, ale to nic nie dało, a przede wszystkim Atlantic nie nadaje się do bufora bo brak w sterowniku regulacji jakiejkolwiek delty co w rezultacie powoduje jej pracę tak samo jakby go nie było
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.