Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła Atlantic Excelia 11kw zużycie prądu


mircio26

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli chodzi o zużycie to z cwu mam max 13kw na dobę. Ale nie o to pytałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, o6483256 napisał(a):

Przy obecnych temperaturach 20-30kW zużycia energii elektrycznej w ocieplonym domu to bardzo dużo.

Moja "buda" z lat 50 dobrze ocieplona i większa, potrzebuje obecnie ok 24kWh energii cieplnej na CO+CWU, zużywam obecnie ok 7kg eko na dobę. Gdybym grzał pompą to zużycie prądu byłoby w granicach 8kW.

Czym wcześniej grzałeś i ile opału zużywałeś?

 

Te 22000kWh/rok liczyłeś tym: cieplo.app ?

Grzałem ekogroszkiem. Kocioł 5 klasy i za ostatnią zimę zuźyłem 3,6 tony. Tak, ciepło.app

33 minuty temu, YaroXylen napisał(a):

Podsumowując: splot wszystkich nieszczęść i żadna krzywa czy prosta nie pomoże, a przy takich temperaturach przepis na porażkę gotowy. Kolega został wciągnięty na minę, to niech instalator się z tym buja. Przepraszam za sposób wypowiedzi.

Mój budynek oglądało 4 instalatorów. Podałem im wszystkie dane. Wyliczali w ciepło.app, I tak dostałem oferty: Rotenso 10kw, kaisai 10kw, hyundai 10kw, Atlantic 11kw (była mowa o 10kw, tylko z opinii znajomych użytkowników tejże pompy rekomendowali 3f). Czyli, że w końcu na kim miałem polegać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek bym wyłączył adaptacje krzywej i obniżył ją żeby zasilanie było nie na 33 st C tylko na 26-27. To trochę wolniej zagotuje podłogę i może będzie szansa na dłuższą pracę w jednym cyklu.
I wyłącz sterowanie termostatem wewnetrznym, bo to jest zdaje się teraz uruchomione.
On ma wpływ na krzywa i ten wpływ jest ustawiony na 25%, z tego co czytałem w instrukcji. Optymalizacja wyłączyć, sama krzywa i niżej, znacznie niżej.
No i tak ma koniec, ja widzę z tego wykresu 5 cykli podgrzania na dobę, to tragedii nie ma.
A co jest przed rozdzielaczem i pompka, jest tam bufor jeszcze? Jak są 2 obiegi z osobnym sterowaniem to co się dzieje w drugim obiegu w czasie jak spada temp na obiegu górnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o modulację to pojawia się ona w momencie pracy jednostki zewnętrznej więc przypuszczam że chodzi o obroty wentylatora. Wartości są różne. Teraz np 67%.

Jezeli chodzi o układ to oba obiegi góra i dół pracują równolegle. Każdy na swojej pompce. Przed pompami bufor. 

Screenshot_20221025-061846_Chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mikus39 nie ma sensu pokazywać 1 obiegu z pytaniem czy taktuje, trzeba zobaczyć jak pracuje PC na buforze. Co z tego, że będzie ciągła regulacja temp w jednym obiegu, jak PC będzie cały czas pracować i grzać bufor stałą temp.

Ciężko jest zrobić regulacje dwóch obiegów bez zaworu 3D. Raczej ten zawór masz gdzieś za buforem, albo masz moduł hydrauliczny do tej PC:

image.png.42268a367e023c16997859963cd3c7a2.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma zaworu 3D, nie ma hydrauliki. Jest proste połączenie. Rura z bufora z rozgałęzieniem góra / dół. Jest zawór z siłownikiem bufor /CWU. 

20220803_195332.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalację widzą tak. Średnice rur. Nie wiem . Grube. Ale rozmiar dokładnie nie powiem. 

Już mówię czemu dwie pompki chciałem. Na dole mam zawory RTL i chcę mieć możliwość wyłączenia całości/ poszczególnych części.

instalacja.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury pomierz suwmiarką na zewnątrz to się domyślą średnic wewnątrz dopisz tylko czy to rury zgrzewane  pp , pex, czy miedź , może stal zagniatana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli doszliśmy do tego , że nie ma sterowania dwoma obiegami, bo oba są zasilane tą samą temperaturą z bufora, a różnica w temperaturach przy rozdzielaczach wynika z wychłodzenia się wody po drodze na górę.

Zrób eksperyment z modyfikacją krzywej grzewczej , żeby woda na CO miała niższą temperaturę. 

Ja bym w takim układzie bufor i pompki przy rozdzielaczach wywalił i podłączył się na ostro do PC, dbając o to by nie zamykać obiegów rozdzielaczy. 

Oczywiście jak średnice rur pozwolą na zasilanie z jednej pompki obiegowej z PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pompki mi nie przeszkadzają. Instalator dał mi wybór czy chce je mieć czy ma pracować pompa w jednostce. Może niepotrzebnie zostawiłem. Ale to myślę nie jest problem. Problemem natomiast będzie modyfikacja krzywej. Jak zejść z temp. i czy nie spowoduje to zwiększenia zurzycia prądu bo pompa dłużej pracuje. Zapewne muszę uruchomić kreatora konfiguracji. Trochę się boję że namieszam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestawiłem krzywa na 38 st przy - 22, było 46. Ale przy wyłączeniu sterownika pokojowego mam A11. Błąd konfiguracji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podeślesz link do jakiejś instrukcji sterownika tej PC? Bo ja w takim modelu to nie wiem, co gdzie się zmienia. Ja znalazłem to, to jest to samo?

https://www.atlantic-polska.pl/wp-content/uploads/2018/01/POMPA-CIEPŁA-instrukcja-obsługi-2018.pdf

Rozumiem, że dalej chcemy osiągnąć jak najdłuższe cykle pracy (chociaż te co pokazałeś na wykresie, czyli kilka włączeń na dobę, to nie jest jakoś niedobrze). Jak by było kilka na godzinę, to już co innego.

Jak PC pracowała np dzisiaj? Było ok 2-3 st C u mnie przez noc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie było ok 9 st. Nie zmieniło to jakoś specjalnie wykresu. Ale czujnik wewnętrzny mam nadal właczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taką instrukcję: http://pdf.grzejemy.pl/atlantic/EXTENSA-Duo-instrukcja-obslugi.pdf

Paratmetr 1026 I Adaptacja krzywej grzania : na Wyłącz

Parametr 750 na 1%, albo jak piszą "żadna wartość" jeśli się da.

image.png.aacfcc9251b725bb476293bac0673c02.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że problemem jest sam regulator RC100. Tzn jest zainstalowany w systemie i pompa wymaga jego podłączenia. Fizycznie podłączony jest, zaakceptowany w systemie i dlatego pompa teraz go wymaga pomimo "odchaczenia" w systemie. Ten układ teraz jest zarządzany temp z tego czujnika. Odłączyć go fizycznie? Myślę że nie pomoże bo w systemie widnieje jako zarządzający. Inaczej błąd A11. Pompa działa. Pokazuje temp. zasilania 24st. I to może by miało wtedy sens. Ustalał bym sobie krzywą wg temp. zewn. tak jak przy kotle stałopalnym. Tyle że była regulacja wg temp na zewnątrz. Tylko że wtedy możemy mieć sytuację że będzie przegrzewany dom.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uprzejmości Pana z iZZiFAST otrzymałem cenną uwagę co do RC100. Trzeba ustawić wpływ czujnika na 0 w ustawieniach krzywej grzewczej i wtedy nie będzie miał wpływu na krzywą. Dzisiaj test.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.