Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła sterowanie


mircio26

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o podpowiedz jak ekonomicznie i poprawnie sterować pompą ciepła. Mam pompę Atlantic Excellia 11kw od tygodnia. Uczę się jej obsługi i próbuję ją ustawić do optymalnej pracy. Generalnie mój układ składa się z jednego obiegu grzewczego- grzejniki. Za pompą jest sprzęgło a na obiegu grzejników dodatkową pompkę (sprzęgło z tytułu, że do układu wpięty dodatkowo piec na ekogroszek)Instalator zamontował mi termostat salusa do sterowania temperaturą wewnętrzną- termostat włącza i wyłącza pompkę na obiegu grzejnikowym.  Tylko czy mam faktycznie sterować tą pompką? Czy jednak nie lepiej sterować temperaturą wewnętrzną od czujńika wewnętrznego pompy + krzywa grzewcza? Bo jeśli będę sterował termostatem i pompka się wyłączy, to pompa będzie mielić tylko w sprzęgle. Czy to dobrze dla pompy( słychać cały czas pompę obiegową w pompie), aby ta chodziła tylko na krótkim obiegu pompa-sprzęgło. Jest jeszcze opcja w ustawieniach pompy - wpływ temperatury wewnętrznej- obecnie mam 50%. Proszę o poradę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj @mircio26 na forum Info-Ogrzewanie.
 

44 minuty temu, mircio26 napisał:

Proszę o podpowiedz jak ekonomicznie i poprawnie sterować pompą ciepła. Mam pompę Atlantic Excellia 11kw ,,,


Z pewnością na to pytanie techniczne, zdecydowanie lepiej doradzi Tobie serwis producenta pompy ciepła  Atlantic Groupe
źródło:
https://www.atlantic-polska.pl/kontakt/

 

44 minuty temu, mircio26 napisał:

,,, Generalnie mój układ składa się z ,,,


Wskazany były schemat hydraulicznej instalacji grzewczej.
Na pewno ułatwi to rozważania na temat poprawności wykonanej instalacji hydraulicznej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że instalacja od rozdzielacza do grzejników istniejąca. Wszystko wykonane z rurek 

cu do rozdzielacza 28, od rozdzielacza 28, 22, 15Schemat CO.png

No i pompa CP też ma w sobie pompę obiegową. Generalnie moje wątpliwości były do sterowania. Czy temperaturę w pomieszczeniach sterować tym termostatem przy pompce, czy właczyć ją 24h a temperatury pilnować pompą CP? Piec na eko-groszek obecnie nie bierze udziału w ogrzewaniu - nie ma potrzeby (większe mrozy). Przy pracy na ekogroszuk, mam zrobione na styczniku uruchomienie tej pompki równocześnie z pompką obiegową na piecu przy osiągnięciu temp. 40*C.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja zmian w układzie hydraulicznym instalacji grzewczej, w celu zwiększenia sprawności uzysku ciepła z pompy ciepła.

Schemat hydrauliczny mircio26.jpg

 

ps.
Dodam jeszcze, że na powrocie wodnym pompy ciepła powinien być zamontowany separator zanieczyszczeń. Polecam najnowsze separatory Flamco XStream.
Może być taki dwa w jednym.
źródło:
https://flamcogroup.com/pl/catalog/separacja-powietrza-zanieczyszczen-i-rozwiazania-do-dozowania/separatory-powietrza-i-zanieczyszczen-xstream/separatory-powietrza-zanieczyszczen-oraz-uniwersalne-separatory-powietrza-i-zanieczyszczen-xstream/flamco-xstream-vent-clean/groups/g+c+p+a+view  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ,ledwo zrobione a już do zmiany .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, sambor napisał:

A gdzie na tych schematach jest grzanie CWU? ,,,


Ta pompa ciepła, którą posiada kolega @mircio26 posiada w jednostce wewnętrznej pompy ciepła zintegrowany zasobnik CWU.

ps. 
Nie chce mi się, ale poprawie ten schemat, by modyfikacji było mało i był kontrolowany powrót wody do kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za zainteresowanie. Przesyłam jeszcze raz swój schemat bo nie wiem jakim cudem ale uciekł zawór trójdrożny. 

Tak czy inaczej widzę, że na poprawionym przez kolegę @Witek-z-Ulicybrak jest sprzęgła. Zamysł majstra był taki, aby móc palić kotłem bez odłączania pompy ponieważ zgłosiłem mu, że mam trochę drzewa, ruszt awaryjny i jak będzie zimno to pompie może bym trochę pomógł. 

Schemat CO.png

Potwierdzam, że moja pompa zasobnik ma wbudowany w jednostkę wewnętrzną. Jak widać na schemacie zasobnik od kotła mam odłączony i leży bezużyteczny. Czy widzicie jakieś ekonomiczne uzasadnienie jednak aby go podłączyć do kotła i w przypadku palenia w nim nagrzać dodatkowy zbiornik CWU, tyle tylko, że się zrobi 190l PC i 140l Kocioł. Jeśli tak, to jak to spiąć, czy tylko na zasadzie trójnika i ewentualnie zaworów albo z jednego albo z drugiego zasobnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale rozumiem, że ten trójdrożny u mnie może zostać, a należy dołożyć bufor tak jak na Twojej modyfikacji? Pompy Atlantica mają również w sobie bufor (mizerny bo chyba 19l) i niby odróżnia je to od innych, że nie potrzebują dodatkowego bufora, ale czy tak jest ( tak też majster prawił)- ale co to za bufor 19l????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te moje propozycje modyfikacji układu hydraulicznego możemy wyrzucić do kosza.

Otóż skraplacz (wymiennik ciepła gaz-ciecz) w tej pompie ciepła ma odmienną konstrukcje, jest to współosiowo zamocowana miedziana rura w rurze, która umieszczona jest w buforze wodnym.  
Ponadto w buforze zamontowane są grzałki oraz separator zanieczyszczeń.

Muszę kolegą podziękować, bo dziś się znowu czegoś nowego się dowiedziałem.  


źródło:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że sprzęgło już jest, ale jak już dostawiać nowy bufor to nie lepiej w miejsce sprzęgła? Przy okazji wpisu dot. Flamco to stosujecie separatory 2w1 czy osobno powietrze, osobno magnetyczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radził bym ostrożność w wykorzystaniu pompy PC do  "napędu"całej instalacji. Sprawdzi się tylko przy małych, przy większych zabraknie wydajności pompy. Z drugiej strony w większości PC to są pompy o zmiennej wydajności i sterowaniem na bazie delty 5K. W tym sterowaniu priorytet to optymalizacja zużycia prądu sprężarki + silnika pompy, a nie właściwe przepływy w całej instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor od pompy ciepła należy wykorzystać jako sprzęgło dla PC i kotła. Dodatkowo powrót kotła zabezpieczyć przed zimnym powrotem. Nie trzeba wtedy zaworu nadmiarowo upustowego. Aby grzać CWU w tym układzie potrzeba by było zbiornika z dwoma wężownicami. Osobna do PC i kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2022 o 08:30, sambor napisał:

Może być.

Tak bez przekonania ….Prośba, jeśli widzisz możliwość, aby coś poprawić w tej instalacji to proszę o sugestie lub prośba chociażby odręczną poprawę schematu (dodać, ująć zawór, zwrotniak). Instalator zamontował i teraz ma.. Zależy mi głównie na poprawnej pracy pompy ciepła, bez taktowania, ciągłej pracy -generalnie prawidłowej, aby pracowała efektywnie i ekonomicznie. Ostatecznie to chciałbym się w przyszłym roku pozbyć kotła i ewentualnie zabudować kominek z płaszczem w układzie zamkniętym jeśli ta zima pokaże , że pompa zeżarła by mnie finansowo lub nie będzie dawać rady. Aby przy decyzji o kominku tak lub nie za wiele nie przerabiać w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.