Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła Atlantic Excelia 11kw zużycie prądu


mircio26

Rekomendowane odpowiedzi

Ja dla swojej sytuacji nic innego nie wymyśliłem na tą chwilę jak bufor + termostaty, jak to ma miejsce przy innych pompach. Nie działa to tak jakbym sobie to wyobrażał. Po prostu brak tej pompie możliwości ustawienia histerezy zasilania. Producent nie wykazał się, co czyni tę pompę całkowicie nieregulowalną w przypadku nie dopasowania do instalacji.
Ciężko ją jest zmusić do czegokolwiek, bo ona rozumie tylko po francusku.

Grzejniki żeberkowe Alu można powiększyć, przez dokręcenie żeberek.
Problemem może być natomiast przepustowość istniejących rur. 

Tak jak pisałem, powiększyłem już je o conajmniej 30% ( więcej się nie da, bo bym musiał je na ścianę zawinąć). Co do przepustowości, to też już o tym myślałem i miałem mierzyć przepływy, ale jeśli faktycznie tu jest problem to i tak nic nie zmienię. Układ instalacji mam zrobiony po tzw staremu. Instalację mogę rozbić na trzy osobne obiegi i tak mam zamiar zrobić poprzez bufor. W kotłowni każdy obieg zaczyna się rurą 28 i dalej stopniowo zmniejszają się średnice, a przy grzejnikach przechodzą w 15. Na tą chwilę wszystko na zasilaniu mam spięte razem i zasilane dodatkową pompom za buforem. Ale czy to coś pomoże, to zobaczymy na przyszły sezon grzewczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mircio26 napisał(a):

To nic nie daje. Jak zmniejszę to i tak pracuje 10-15 min i stop, ponieważ temperatura na zasilaniu osiąga zadaną, a powrót zbliża do temperatury zasilania ( czyli delta Ok. 3-5 st)
A jak przy takich ustawieniach jak przedstawiasz zachowa się pompa,jak temperatura spadnie do ujemnych? Czy pompa zwiększy temperaturę zasilania? A jaki jest wpływ temperatury wewnętrznej?

To zmniejsz parametr jeszcze bardziej.

Nie, nie zwiększy. Po to ustawiasz maksymalny parametr, żeby go nie przebiła.

Już pisałem wcześniej - wpływ temperatury wewnętrznej u mnie to 100%

Jak sobie dobrze zgrasz prędkość pompki cyrkulacyjnej i dobrze dobierzesz maksymalny parametr na wyjściu to cyrkulacja będzie Ci chodzić praktycznie cały czas a PC będzie Ci tylko dogrzewać to co wraca z powrotu.

Ja na początku doświadczeń z PC miałem zużycia rzędu 150/180 kw na dobę i jakoś się tym za bardzo nie przejmowałem twierdząc że - no może tak ma być, ale jak przez zimę pompa mi zjadła całą wyprodukowaną przez fotowoltaikę w ciągu 10 m-cy energię i jak dopłaciłem za prąd 8500 zł to zacząłem grzebać, bo wcześniej mnie nic nie interesowało - było ciepło, fajnie i miło dopóki nie przyszła faktura z PGE. I wtedy się zaczęło - posiedziałem z PC w kotłowni długie godziny i finalnie po 3 tygodniach wprowadzania zmian na krzywej doszedłem do ustawień, w których maksymalny parametr wyjścia miał 27oC na grzejniki i 25oC na podłogę przy temperaturze 21-22 oC w pomieszczeniach i nagle z 150/180 kw zrobiło się 60/70 kw, a teraz odkąd mam dołożone bufory nie przekroczyłem dobowo 50kw i to nawet przy mrozach rzędu -15 stopni, które były u mnie na początku lutego

Jaki masz ustawiony parametr maksymalnej temperatury wyjścia?

 

Edytowane przez tatar2305
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam obecnie na próbę zmienione: nastawa temp wew 22.5C, max temp wyjścia 37*, wpływ 100%. Pompa się zatrzymała, pompa obiegowa również. I teraz jest tak: mimo, że temp wewnętrzna spadła do 22.3* to pompa w dalszym ciągu nie wystartowała.
Tatar2305 czy Ty na pewno masz ustawiony wpływa na 100%? Widzę u Ciebie na wyświetlaczu krzywą grzania, a ta jest widoczna do 90%, a przy 100% znika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas na 100%, tylko przy ustawieniu na 100% nie wyświetlają się kolejne parametry, a zmieniając na 90% już tak - ja potrzebowałem zrobić zdjęcia kolejnych kart bo może bym je wrzucił gdyby były potrzebne więc dlatego przestawiłem

33 minuty temu, mircio26 napisał(a):

 I teraz jest tak: mimo, że temp wewnętrzna spadła do 22.3* to pompa w dalszym ciągu nie wystartowała.

Ale prawdopodobnie wystartowała pompa obiegowa, dopiero jak temperatura wody spadnie poniżej zaprogramowanej  histerezy czyli ok. 2-3 oC to powinna załączyć się PC i dogrzać wodę w zasobniku do zadanej temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie mogłem tego znaleźć, czy ma faktycznie zaprogramowaną histerezę wody zasilającej. Przy wpływie temperatury wew od 10 do 90% na pewno,gdy tylko temperatura spadnie od zadanej o 1* czyli np. Zadana 38, spadło na 37 to pompa startuje, chyba, że jeszcze nie minął minimalny czas zatrzymania sprężarki, jeśli natomiast minął to na 100% wystartuje. Jeszcze obserwuje, ale wydawało mi się, że przy tych wskazanych przez Ciebie ustawieniach czyli: wpływie temp wew 100%, również wystartuje po spadku o 1*. W moim przypadku wówczas popracowała 5 min, dobiła do zadanej, a nawet ją przekroczyła o 1* i stop.
Wytłumacz mi jak masz zgrane termostaty od pomp obiegowych względem PC. Jaka temp wew zadana na pompie, a jakie na termostatach i jakie histerezy


Potwierdzam, nie ma żadnej histerezy 2-3*. Zasilanie spadło o 1* i pompa wystartowała.

Tatar2305 wysłałem Ci wiadomość na Priv. Jeśli nie byłby to problem to prosiłbym o odpowiedź.

I jeszcze jedno pytanie. Czujnik zasilania masz na pompie czy przeniosłeś go na bufor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Histerezy sam nie zmienisz, to trzeba się podpiąć do PC przez zewnętrzne oprogramowanie, czyli ogarnie ten temat serwisant. Fabrycznie powinno być to 2-3 oC, ale w każdej pompie może być ustawiona inna wartość (kwestia tego czy po testach rozruchowych fabryka ustawiła te 2-3 oC, a to nie jest pewne)

Nic nie przenosiłem do bufora, wszystkie czujniki są w pompie.

Czujnik wewnętrzny mam w największym pomieszczeniu, temperatura komfortowa w pomieszczeniu w ustawieniach PC ustawiona jest na 23oC, ale tylko po to żeby pompa cały czas zasilała bufory.

Termostaty w pomieszczeniach mam ustawione na 21,5oC, po osiągnięciu tej temperatury siłowniki na rozdzielnicach zamykają poszczególne obiegi.

Na obieg podłogi idzie 25oC, a na obieg grzejnikowy idzie 31oC - od stycznia chodzi mi tylko jeden klimakonwektor, który założyłem na testy - reszta grzejników jest obecnie zakręcona (wcześniej cztery grzejniki dostawały wodę o temperaturze 27oC)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też planuje sobie rozbić na dwa obiegi tylko obydwa grzejnikowe. Na jeden muszę dać trochę wyższy parametr bo to parter, mniej okien- generalnie chłodniej. Męczy mnie ta pompa, bo ona w parę minut dobija bufor, mimo że obiegi pootwierane. Nie robiłem jeszcze tego, ale chyba wezmę pirometr i zacznę mierzyć zasilanie i powrót na grzejnikach i je pokryzować aby ogarnąć deltę, może coś to pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.