Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła Atlantic Excelia 11kw zużycie prądu


mircio26

Rekomendowane odpowiedzi

Od prawie dwóch miesięcy użytkuję pompę ciepła Atlantic Excelia 11 kW, jeden obieg i zaczyna mnie przerażać pobór prądu choć za oknem mamy 12*C. Do ogrzewania Ok 130 mkw, same grzejniki 130 żeberek aluminiowe. Pojemność instalacji bez pompy 60l. Przez ostatnie trzy dni zużyła po 30kwh, dziś będzie 22-25kwh, a za oknem 15*C i w nocy było ponad 6*C. Majster mówił, ze te pompy są oszczędne, no ale z tego co widzę to szału nie ma. Instalator zrobił wstępne nastawy i kazał sobie doregulowywać jak coś. Nachylenie krzywej 1.5, wpływ temperatury wewnętrznej 20%. Pompa włącza się bardzo często na krótki czas i zatrzymuje się na 5 min i ponownie start. Te jej częste załączania to pewnie wynikają z tych wysokich temperatur i jak temperatura spadnie to będzie płynniej pracować- mam taką nadzieję. Ale co z tym zużyciem? Czy tak ma być? Kolejna sprawa, to pompa obiegowa w pompie chodzi cały czas, chyba, że przekroczy zadaną temperaturę wewnętrzną np. 22 o 0,5-06*C to wtedy się zatrzymuje i wyłącza się pompa i pompka obiegowa-następuje całkowita cisza, z tym że ona nawet nie myśli żeby tą temperaturę przekroczyć tylko krąży w granicach 22,3-22,4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiele z tego opisu zrozumiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może za dużo chciałem opisać na raz. Generalnie chodzi mi o zużycie prądu 22-30 kWh na dobę przy tych temperaturach to chyba trochę dużo. Budynek piętrowy, 130mkw ogrzewane 130 żeberek aluminiowych

Tak, traktuje, ale tłumaczę sobie to tym, że temperatury wysokie. Bufora nie ma bo producent nie wymaga jeśli jest zachowany minimalny zład wody 50l bez pompy- mam 60l. Ma w sobie pseudo bufor 19l

Edytowane przez mircio26
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką temperaturę masz ustawioną na PC przy 0 st na zewnątrz.
Na wstępie wyłącz wyłączanie pompy obiegowej, ona ma pracować stale. Sterowanie pompą ON-OFF to tylko zbędne wystudzanie instalacji, którą ponownie trzeba rozgrzać gdy pompa startuje. Jeśli w domu za ciepło to się zmniejsza krzywą grzewczą do tego stopnia by grzejniki były jak najmniej ciepłe ale przy utrzymaniu zadanej temperatury w pomieszczeniu np 21 stopni. Nie ma sensu grzać wody w obiegu do 50 by termostat zaraz zamknął grzejnik. Gdy grzejniki się pozamykają, spada zład wody krążący w instalacji. Tu bufory o znacznej pojemności pomagają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22-30kW energii elektrycznej to bardzo dużo, jeżeli cieplnej to ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój budynek jest z lat 80-90, piętrowy, Ocieplony , strop też- szału nie ma ale.. Przy liczeniu zapotrzebowania rocznego na ciepło wyszło mi 22000kw. Rozumiem, że u mnie pompa trochę prądu weźmie, no ale nie chyba 22-25 kWh  w takich warunkach to przesada?!

Edytowane przez mircio26
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mircio26 napisał(a):

Rozumiem, że u mnie pompa trochę prądu weźmie, no ale nie chyba 22-25 kWh  w takich warunkach to przesada?!

17kWh na dobe zuzycie ciepla za ostatni tydzien na CO lub okolo 23kWh na CO + CWU.

Jesli liczylbym dla PC to wyszloby okolo 8kWh pradu (+automatyka), wiec 22-25 kWh pradu to cos za duzo.

Budynki sa rozne wiec ciezko o porownanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wyłącz tą pompę po co pracuje całą dobę ja włączam tylko jak świeci słońce żeby mieć ciepło za darmo z paneli PV.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnych temperaturach 20-30kW zużycia energii elektrycznej w ocieplonym domu to bardzo dużo.

Moja "buda" z lat 50 dobrze ocieplona i większa, potrzebuje obecnie ok 24kWh energii cieplnej na CO+CWU, zużywam obecnie ok 7kg eko na dobę. Gdybym grzał pompą to zużycie prądu byłoby w granicach 8kW.

Czym wcześniej grzałeś i ile opału zużywałeś?

 

Te 22000kWh/rok liczyłeś tym: cieplo.app ?

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, mikus39 napisał(a):

Czy taki wykres świadczy o taktowaniu pompy?

 

A jak to jest sterowane? Krzywa grzewcza? i co oznacza podłoga_góra, to jest temp zasalania rozdzielacza, czy gdzie to mierzy ta temp?

Mam podejrzenie, że dając temp zasilania 32 st. C przy obecnych temp zewnętrznych PC będzie się zatrzymywać co chwila, bo ciepła podłoga nie może odebrać. Z drugiej strony ta temp. na wykresie szybko spada i gdzieś jest ustawione, że ma się PC załączyć ponownie, ale jak widać po wykresie załącza się przy różnych temperaturach powyżej i poniżej 24 st. 

Najpierw trzeba poprawnie ustawić, a później wyciągać wnioski , czy taktuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie podłogowe u góry sterowne krzywą grzewczą. Temperatura mierzona za pompką obiegową przed rozdzielaczem.

Liczba startów od 31 czerwca.

Screenshot_20221024-140833_MyBuderus.jpg

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to nie jest sterowane krzywą, jeżeli masz nastawę w pomieszczeniu 22C. Dojdzie do 22 i się wyłączy, a później znowu zacznie grzać, jak temp w pomieszczeniu spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, esselite napisał(a):

Wg mnie to nie jest sterowane krzywą

Ja mam identycznie na krzywej grzewczej 

Po prostu w takim okresie mamy przewymiarowane pompy 

Moja t-cap 12kw  najniżej schodzi do 0.8 kw 

I bardzo bym chciał aby tak pracowała nawet cała dobę 

Ale nie ona wie lepiej wyłączy się na jakiś czas potem znów się włącza i pobiera do ok 2. 8kw. I tak zachodzi do 0.8 

I tak w kółko 😠 

A i jeszcze mam bufor 100l a kolega nie 

Edytowane przez Tomek15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale generalnie nie miałem racji. Sterowanie wg temp. zewn. A jeżeli chodzi o bufor to mam. 

16666271487827627787383881058925.jpg

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów.

To jest właśnie przykład... wiecie czego... Pompa 11kW, grzeje 130 metrów, 130 żeberek aluminiowych.

130 metrów do ogrzania to oczywiste, ale dlaczego pompa 11kW?myślę że 5-7kW to max,  ja ogrzewam 300metrów 12kW...

130 żeberek aluminiowych a to jaka moc może być oddana? 1 żeberko 20W? 30W? 40W?

30kWh na dobę to mam przy temp zewn. 0,-5stopni tylko że przy 300 metrach grzania i z CWU.

Podsumowując: splot wszystkich nieszczęść i żadna krzywa czy prosta nie pomoże, a przy takich temperaturach przepis na porażkę gotowy. Kolega został wciągnięty na minę, to niech instalator się z tym buja. Przepraszam za sposób wypowiedzi.

Pozdrawiam. YARO

Edytowane przez YaroXylen
  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.