Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła -defrost


mircio26

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem użytkownikiem pompy ciepła Atlantic 11kW, jeden obieg. Ostatnio dostrzegłem, chyba problem ponieważ moja pompa przeprowadza defrost co 40min i to prawie jak w zegarku. Na pewno działo się to przy temperaturach 0*C i +5*C. Czy tak częsty defrost to poprawne działanie, a jeśli nie to co może by przyczyną?

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilgotność powietrza. Dziwne że nawet przy +5 robi defrosty. Taka moc pompy na plusowych temperaturach powinna chodzić na niższym obciążeniu i wyższych temperaturach wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pompa dobrana na duży styk u sąsiada też vailant dokładnie w podobnym czasie robi defrosty on ma dół podłoga góra kaloryfery więc ma co robić ze względu na wyższą temp a u mnie defrostów praktycznie nie ma bo mam za mocną i zanim by się zaszroniła to staje i godziną lub dwie stoi . mam 7 kw ale wariat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa obiegowa wtedy też stoi czy pracuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuje

Czyli pompa dobrana na duży styk u sąsiada też vailant dokładnie w podobnym czasie robi defrosty on ma dół podłoga góra kaloryfery więc ma co robić ze względu na wyższą temp a u mnie defrostów praktycznie nie ma bo mam za mocną i zanim by się zaszroniła to staje i godziną lub dwie stoi . mam 7 kw ale wariat.

Tylko u mnie przy temperaturze rzędu 0 na zewnątrz. to chodzi 40min, osiąga temperatury i się zatrzymuje i stoi. Mam ustawione wymuszony czas zatrzymania sprężarki na 10 min. Stoi ten czas lecz nawet min dłużej. Jak zmienie na 5min to samo- 5 min postoju po osiągnięciu temperatury w układzie i start. Krzywą mam nisko (jak na grzejniki-tak mi się wydaje) przy -10*C daje na układ 39*C. Temperatura w budynku zadana 22 i nawet trochę podbija. Po każdym defroscie podchodzi z obciążeniem do 50%, chwilę tak pracuje i powoli schodzi do min 16% i albo się zatrzyma na postój, albo defrost. Choć ostatnio obserwuję, że tych normalnych zatrzymań jest jakby mniej, a ta liczba defrostów wzrosła.
I jeszcze jedna rzecz, jak pompa rano startuje (bo na noc zatrzymuję-harmonogram) to wiadomo, że z większym obciążeniem aby nadrobić, to wtedy te defrosty są rzadsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwnie to wygląda. Moja pompa niekiedy po obniżeniu temp. zasilania o 1* potrafi unikać defrostow które wcześniej powtarzały się.co2-3 godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli niezależnie od pogody ma defrost co 40 min, to szukałbym w jakiś ustawieniach. Może ma wymuszony co 40 minut?

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma w ustawieniach nic związanego z defrostem. Menu Atlantica jest bardzo ubogie. Chyba, że jest jeszcze jakieś podmenu nie dostępne dla użytkownika. Jest menu użytkownika i instalatora, ale tam nic nie ma. Nie wiem czy to ma jakiś związek, ale co pewien czas wyskakuje błąd 370- zewnętrzne źródło termodynamiczne.obecnie np. dziś w nocy pompa była zatrzymana (wymusiłem zatrzymanie) bo paliłem w piecu i o 2.20 (z historii błędów) pojawiła się ten błąd, a pod błędem 11: komunikacja szeregowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.thumb.png.c626c88d16e774e9877bec5cd763d0b9.png

Błąd połączenie jednostki zewnętrznej, może coś nie styka między jednostkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem. Wydaje się, że wszystko na swoim miejscu. Te defrosty to trwają już jakiś czas, ale fakt pogoda ku temu była sprzyjająca. Pojawiły się mrozy i nic się nie zmieniło, praktycznie co 40min. Zastanawia mnie tylko, czy na to nie mogło mieć wpływu spowodowane przez elektryka, który podłączał pompę i zrobił przepięcie (urwał ciągłość neutralnego). Spaliła się wówczas główna płyta w jednostce zewnętrznej. Fakt, została wymieniona na nową i niby wszystko wystartowało (to było 4miesiące temu) ale może coś poszło nie tak. Wcześniej wydawało mi się, że pompa takatuje przy + 5C ( było podejrzenie przewymiarowana pompy)- pracowała krótko wyłączała się, krótki postój i start. Teraz widzę, ze każdy postój kończy się defrostem. Może nie było by w tym nic wkurzającego, ale po każdym defroście start, wchodzi na wyższe obciążenie i zaczyna schodzić i zanim zdąży się uspokoić na jakimś obciążeniu, to stop, defrost i w kółko to samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda wymiennik przed defrostem jest oszroniony czy czysty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak startuje rano po nocy, to chodzi bez defrostu nawet 2 godziny, praktycznie na pełnym obciążeniu i wygląda tak jak na zdjęciu (czyli chyba ok). Później w ciągu dnia ma tylko oszronione pasy, tak jak pisałem- szerokości ok. 10cm i defrost co 40min. Postaram się zrobić później fotkę

Resized_20230206_075256.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest taki zaszroniony wymiennik to defrost jest jak najbardziej uzasadniony ponoć średnio może  odbywać się co 45 min.Jakoś dziwnie te zdjęcie wyszło zamiast pionowych  lameli widać jakieś skosy zrób jakieś foto gołych lameli bez szronu bo wygląda to jakby na lamelach jakiś materiał był dodatkowo nałożony .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie zdjęcie coś zniekształciło, to są normalne pionowe bez żadnego dodatkowego materiału. Dziś pompa wystartowała 6.00 i przez ponad 1,5 nie było defrostu, aż do stanu jak na zdjęciu
W ciągu dnia mnie nie było, ale po obserwacji zużycia prądu na supli, to zatrzymywała się co Ok. 35-40min.
Każdy słupek to 10min. O godzinie 19, przy -5*C po Ok. 40min pracy stan jak poniżej i defrost
Resized_20230206_075256.thumb.jpg.7ef7b50686c52265d7a14c78333ff8f3.jpg

Zdjęcie z 19.00

IMG_5312.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz prze ten tydzień chyba w całej Polsce bedzie dosyć suche powietrze. W lubuskim mam od soboty tak sucho że pompa minimalnie się oszroniła, ale nie robiła defrostu. Cały czas pracuje bez przerwy i nie miałem defrostów. 

Masz możliwość obniżenia na próbę temp na wyjściu pompy o 1-2* i sprawdzenie czy nadal się szroni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam ustawione 38 przy -10, a przez dwa ostatnie dni było 37 i to samo. Jeszcze wykres z supli bo się nie załadował
 
E544BA18-6447-44E9-83A5-AB01455BBF1C.thumb.png.b3057d8d1d50450440fd7a716afbe666.png
Te wszystkie przerwy to właśnie defrost
Jak się uprę to pewnie da radę, tylko aby dupa nie zmarzła
No i zauważyłem jedną rzecz, że jak przełączy się na grzanie CWU to tak nie szroni

Edytowane przez mircio26
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mircio26 napisał(a):

Faktycznie zdjęcie coś zniekształciło, to są normalne pionowe bez żadnego dodatkowego materiału. Dziś pompa wystartowała 6.00 i przez ponad 1,5 nie było defrostu, aż do stanu jak na zdjęciu
W ciągu dnia mnie nie było, ale po obserwacji zużycia prądu na supli, to zatrzymywała się co Ok. 35-40min.
Każdy słupek to 10min. O godzinie 19, przy -5*C po Ok. 40min pracy stan jak poniżej i defrost
Resized_20230206_075256.thumb.jpg.7ef7b50686c52265d7a14c78333ff8f3.jpg

Zdjęcie z 19.00

IMG_5312.jpg

Zdjęcie z 19-tej wskazuje na mało czynnika , zawołaj fachmana nie ci sprawdzi ciśnienia i przegrzewania będzie wiedział czy dobić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.