Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła Nulite


jojo2a

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć może mi ktoś pomóc.

Proszę o schemat poprawnego podłączenia pompy do instalacji CWU i CO z tym że do ogrzewania mam układ mieszany podłogówka i grzejniki. Instalacja po piecu na ekogroszek. Mam problem bo moja pompa praktycznie cały czas chodzi generując mega zużycie i zastanawiam się czy nie powinienem przerobić Instalacji. Pompa ma swój bufor 80l.

Bojler ogrzewa szybko i w tym układzie dziala poprawnie ale jak przełącza się na CO to mam wrażenie jakby nie mogła sobie poradzić 

Moj schemat CO wygląda tak podłogówka podpięta na zasilaniu i przy rozdzielaczu mamy zestaw mieszający z 8 pętlami. Do zasilania również podpięte grzejniki za zaworem 4 drożnym z własną pompa. 

 

Edytowane przez Ryszard
Poprawiono literówki w tytule
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie zapotrzebowanie ma budynek na ciepło (ewentualnie ile gazu/węgla, czy innego opału spalałeś przez sezon)

Jakie zużycie ma pompa ?

 

cieplo.app sprawdzałeś i szacowane zużycie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc pompy 12kw taka mi wyliczył instalator. 

Wg niego wszystko jest w porządku ale patrząc po zużyciu dziennym pompy w granicach 50 - 60 kw to coś jest nie tak. Dlatego piszę na forum bo może coś jest nie przerobione po demontażu pieca

Ekogroszku w ciągu roku zużywałem 5 ton z tym że latem wodę grzałem w bojlerze i piec chodził.

Edytowane przez jojo2a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz na cieplo.app co wychodzi.

 

Jaka temperaturę podajesz na instalacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 ton węgla to około 30 000 kWh, co dziennie daje 82 kWh. Ale to średnio przez cały rok, podejrzewam że zimą to było 200 kWh a latem 20 kWh. Więc jak pompa ma wyprodukować te 200 kWh ciepła to nic dziwnego że zużywa 50 kWh prądu.


 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, jojo2a napisał(a):

Moc pompy 12kw taka mi wyliczył instalator. 

Witam.

Kolego, ciśnij tego "mądrego inaczej" instalatora ... 150metrów i pompa 12kW!!!

Osobiście grzeję 300m i pompę mam 12kW i jest z zapasem, coś mi się wydaje że poległeś na starcie...

Nie odbieraj tego jako złośliwość czy ironię. Trzeba było przed zakupem i montażem odezwać się tutaj z prośba o poradę. W necie są setki albo tysiące postów na temat.... przewymiarowana pompa, pomocy.... A teraz jak to mówili starsi ludzie to .... po ptokach.

Rada: podaj jak najwięcej danych o pompie instalacji, typ model, rozdzielacze zdjęcia , podłogówki, grzejniki etc. Koledzy spróbują pomóc bo w większości ich "szklane kule" już wyczerpały limity 🙂

Więc do dzieła i czekamy na więcej danych.

Pozdrawiam. Yaro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam na pewno trzeba wywalić ten zaw 4-D, nie wiemy też nic o tym zestawie mieszającym, pewnie z pompą mieszającą obie rzeczy to typowa pozostałości po kotle na paliwo stałe.

Dodatkowo przydałby się czujnik temp pomieszczenia wyłączający PC.

Potrzeba schematu, zdjęć , info o izolacjach budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, nightwatch napisał(a):

5 ton węgla to około 30 000 kWh, co dziennie daje 82 kWh.

kolego 82kWh energii z pompy będzie trzeba podzielić przez ok. 3 (cop) to wychodzi ok. 30kWh poboru energii..... dalej już koryguj sam

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiem się, jako, że również spalałem w kotle na ekogroszek około 5 (max 6) ton rocznie (wliczając grzanie cwu cały rok). Można więc podejrzewać, że nasze domy mają podobne zapotrzebowanie.

Teraz mam kocioł gazowy i zużycie gazu np. wczoraj wyniosło 210kWh. W pierwszej (cieplejszej) połowie stycznia było to około 150kWh dziennie. Wystarczy podzielić przez COP i wszystko się mniej więcej zgadza.

28 minut temu, YaroXylen napisał(a):

Osobiście grzeję 300m i pompę mam 12kW i jest z zapasem, coś mi się wydaje że poległeś na starcie...

Sądząc z metrażu i podanego przez autora zużycia opału nie byłbym tego taki pewien. Nie wiemy tego ale wygląda to na totalnie nieocieplony dom (albo super niską sprawność/złe ustawienia poprzedniego kotła z podajnikiem). Ja grzałem 200m2 kotłem 25kW i spalałem podobną ilość opału. Przy domu ocieplonym w zasadzie tylko z góry i nie do końca nowych oknach.

Pozdrawiam.

Edytowane przez marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, YaroXylen napisał(a):

kolego 82kWh energii z pompy będzie trzeba podzielić przez ok. 3 (cop) to wychodzi ok. 30kWh poboru energii..... dalej już koryguj sam

masz napisane - 82kWh to średnia dzienna dla całego roku. Latem to będzie 20kWh, zimą 200 🙂 to jak podzielisz przez 3 to wyjdzie 60 - mniej więcej to co właśnie wychodzi z licznika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Marcinie.

Właśnie dlatego bez większej ilości danych temat będzie tylko wróżeniem.

Dawno temu pisałem że moja chałupka zużywała 4,5-5ton ruskiego groszku na cały rok z grzaniem CWU, wiec przeliczenie zużytego opału na orientacyjne zapotrzebowanie energii ma sens. Wiadomo sprawność kotła jest różna ale jakieś tam przybliżenie daje do porównania.

Przy wczorajszej pogodzie ok. -1, do +2 stopnie zużycie dobowe energii miałem 26kWh CO + 5kWh CWU to tak dla porównania, a mojej chatce daleko do energooszczędnych...

Pozdrawiam Ciebie i całe forumowe grono. YARO

46 minut temu, nightwatch napisał(a):

5 ton węgla to około 30 000 kWh

Witam, czy to jest energia pozyskana ze spalenia węgla?

Yaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, YaroXylen napisał(a):

czy to jest energia pozyskana ze spalenia węgla

przyjąłem przelicznik 1kg węgla to ok 6kWh. Internety podają że zwykle jest wyższa, z przedziału 6-9kWh dla najmocniejszych węgli, no ale załóżmy że trochę tracimy na sprawności kotła. Mowa o kotle na ekogroszek więc chyba można przyjąć z 80% sprawności. To 6kWh/kg powinno mniej więcej odpowiadać rzeczywistości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

30 000kWh ze sprawnością całoroczną kotła ok.50% da 15 000kWh uzyskanych faktycznie, aby uzyskać tyle energii pompą ciepła trzeba ok. 4000-5000kWh.... en.elektrycznej.

U mnie corocznie pompa wysysa ok.4500-5000kWh energii elektrycznej a spalałem 4,5-5 ton ruskiego groszku ... dla wielu może być to porównanie.

A czy sprawność kotła całoroczna będzie lepsza niż 50%.... to już zostawiam opomiarowanym.

Czekamy na dane kolegi założyciela tematu.

Yaro.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dom ocieplony styropianem 20 cm, 130 m użytkowe, 20 m to garaż. Okna 3 szybowe, poddasze wełna 15 cm na stropie. Co do instalacji to prześlę jutro wieczorem zdjęcia. 

Pompa wpięta w układ po piecu na ekogroszek, wszystko pozostałość tak napisal kolega Sambor po instalacji z piecem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, jojo2a napisał(a):

Dom ocieplony styropianem 20 cm, 130 m użytkowe, 20 m to garaż. Okna 3 szybowe, poddasze wełna 15 cm na stropie. Co do instalacji to prześlę jutro wieczorem zdjęcia. 

No to faktycznie chyba coś nie bardzo (także ze zużyciem ekogroszku zresztą). Dla takich parametrów ciepło właściwe podaje koło 6,5kW na CO + CWU. Zużycie roczne na samo ogrzewanie 12000kWh. Teoretyzując pompa nie powinna w takim dniu jak wczoraj wziąć więcej niż 20kWh, a nawet bardziej zbliżyć się do 15.

38 minut temu, YaroXylen napisał(a):

30 000kWh ze sprawnością całoroczną kotła ok.50% da 15 000kWh uzyskanych faktycznie, aby uzyskać tyle energii pompą ciepła trzeba ok. 4000-5000kWh.... en.elektrycznej.

Tak na marginesie i czysto teoretycznie ja spalałem ekogroszek na papierze 27-28Mj/kg - biorąc więc z górnej półki 7,8kWh/kg 6 ton= 46800kWh przy 100% sprawności. Cieplowlasciwe podaje zapotrzebowanie 39000kWh, kocioł gazowy podaje zużycie 39000 (w tym jakieś 3000 na wodę) - czyli z grubsza się zgadza. Tak więc teoretycznie licząc sprawność całoroczną kotła na ekogroszek wyszła mi +-80%. Tak wychodzi aczkolwiek samemu wydaje mi się to za dużo. Być może miałem zimniej jak grzałem ekogroszkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ta pompa ciepła Nulite, to monoblok. 
Ten bufor 80 litrowy zamontowany we wnętrzu pompy ciepła, to porostu prymitywny wymiennik ciepła gaz-woda.

Ciekawe było by ujrzeć, tabelaryczne zestawienie wydajności grzewczej tej pompy ciepła w stosunku do temperatury dolnego źródła (powietrza). Nie mam czasu na wyszukiwanie.

ps.
Adres grupy producenckiej Nulite.
źródło:
https://www.nulitegroup.com/

 

Wygląd wymiennika ciepła gaz-powietrze

1539397955_166736880359811.jpg.5a8704a135b34ad53880ea71cad4137e.jpg

 

 

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @jojo2a

Zobacz w ustawieniach pompy parametr L4, jest to temperatura załączenia grzałek fabrycznie ustawiona na +5stopni. Na forach piszą że u niektórych to główny problem dużego zużycia energii. Użytkownicy przestawiają temperaturę na -8stopni. Warto poczytać o "zaletach" tego sprzętu.

Yaro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jojo2a napisał(a):

Witam

Dom ocieplony styropianem 20 cm, 130 m użytkowe, 20 m to garaż. Okna 3 szybowe, poddasze wełna 15 cm na stropie.

 

Przepraszam za sarkazm, ale może ktoś zapomniał jednego okna wstawić do budynku?

5 ton ekogroszku, to ja zużywałem na ogrzanie 180 metrowego domu, nieocieplonego, z oknami 2-szybowymi i 10 cm wełny na stropie.

Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że dom z opisu, dodatkowo położony w dosyć ciepłym woj. dolnośląskim, to 2-2,5 tony węgla na sezon.

50 kw na dobę to bierze na mój dom, nędzny haier w temp . lekko pow.0

Edytowane przez bobbuilder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, nightwatch napisał(a):

5 ton węgla to około 30 000 kWh, co dziennie daje 82 kWh. Ale to średnio przez cały rok, podejrzewam że zimą to było 200 kWh a latem 20 kWh. Więc jak pompa ma wyprodukować te 200 kWh ciepła to nic dziwnego że zużywa 50 kWh prądu.


 

Przy założeniu 100% sprawności.

Załóżmy realne 60% i mamy zapotrzebowanie ok 21000kWh

3 godziny temu, nightwatch napisał(a):

Mowa o kotle na ekogroszek więc chyba można przyjąć z 80% sprawności. To 6kWh/kg powinno mniej więcej odpowiadać rzeczywistości

Raczej 60% 👍

2 godziny temu, Witek-z-Ulicy napisał(a):

Koledzy ta pompa ciepła Nulite, to monoblok. 

 

No i co z tego? Ta "pompka" chodzi całkiem sprawnie, nie deprecjonowałbym bym jej tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ryszard zmienił(a) tytuł na Pompa ciepła Nulite

Parametry, jak to u chińczyka, grubo przesadzone, a jeśli chodzi o przyczynę większego poboru to ten post trochę wyjaśnia: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3918107-60.html#20357132

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic na strychu nie mam. Instalacja wygląda tak jak na zdjęciach. Naczynie przeponowe wydaje mi się że 24 litry ale pewności nie mam bo nigdzie nie jest napisane. Sterowanie temp. Odbywa się za pomocą Salusa.

Mam ustawione 23 stopnie.

Screenshot_20220926-122309-422.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.