Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy dom - pompa ciepła czy gaz w drodze?


ArekG92

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

pod koniec tego roku (2024) chciałbym rozpocząć budowę domu parterowego  140-150m2 + 40m2 garażu. 
Już teraz zastanawiam się czy szukać projektów z ogrzewaniem gazowym czy iść w pompę PC (+PV). Wiem, że koszty PC / PV są ogromne ale samo podlączenie gazu z drogi + wybudowanie komina też coś kosztuje.. Z drugiej strony myślę, że łatwiej jest przejść z GAZU na PC niż odwrotnie.
 

Macie jakieś rady?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele tanie jak barszcz więc dla siebie jak najbardziej natomiast na resztę nie licz że coś dla ciebie zrobią dobrego ,zapomnij o tym i rób tylko dla siebie i za siebie ja nawet dotacji od nich nie chcę.

8 godzin temu, ArekG92 napisał(a):

Cześć,

pod koniec tego roku (2024) chciałbym rozpocząć budowę domu parterowego  140-150m2 + 40m2 garażu. 
Już teraz zastanawiam się czy szukać projektów z ogrzewaniem gazowym czy iść w pompę PC (+PV). Wiem, że koszty PC / PV są ogromne ale samo podlączenie gazu z drogi + wybudowanie komina też coś kosztuje.. Z drugiej strony myślę, że łatwiej jest przejść z GAZU na PC niż odwrotnie.
 

Macie jakieś rady?

 

Dom bez garażu i mniejszy jeśli się da to tak odemnie.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam garaż sobie cenię podwójnie - raz, że żona korzysta i trzyma w nim auto, dwa - ja mam mały warsztat w którym mogę różne rzeczy naprawiać, budować. Wolałbym teraz mieć nawet podwójny garaż.

 

Przy budowie nowego domu obecnie od razu bym planował ogrzewanie klimatyzatorem kanałowym plus spięcie tego z podłogówką wodną w kuchni i łazienkach.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Jeśli chodzi o wielkość domu to szukam minimum dla rodziny 2+2 (sypialnia, 2 pok dzieci i biuro).
Garaż jest dla mnie ważny bo aktualnie posiadam i praktycznie non stop samochód w nim stoi i jest to wygoda.


Chyba pompa ciepła to będzie za duży wydatek biorąc pod uwagę to, że mam gaz przy działce.. 
Gaz + kominek awaryjnie + podłogówka wszędzie + rekuperacja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewymiaruj przy rekuperacji nawiewy do sypialni. To taka moja rada. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, o6483256 napisał(a):

Przewymiaruj przy rekuperacji nawiewy do sypialni. To taka moja rada. 

Jak bardzo w %?

 

ps. projekt który na 99% będzie to Sielanka 3 (https://www.mgprojekt.com.pl/sielanka-3) z małymi zmianami (mam wjazd od zachodu i las od wschodu)

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ArekG92 napisał(a):

Jak bardzo w %?

 

ps. projekt który na 99% będzie to Sielanka 3 (https://www.mgprojekt.com.pl/sielanka-3) z małymi zmianami (mam wjazd od zachodu i las od wschodu)

Przykładowo wkładasz w planie 3x75 do sypialni, to włóż 4x75. W ostateczności jeden kanał zaślepisz. Przewody peflex nie są drogie. Ja przerabiałem grawitacyjną w starym domu i mam trochę za mało w sypialni bo latem dmucham mocniej, żeby "wywiać" co2 z sypialni.

 

PS Nie daj się czasami zniechęcić do WM. Nad wyborem rekuperatora, też sie nie spinaj. Kupisz najtańszy też będzie działał. Dobrze jakby miał wentylatory EC.

Wentylacja mechaniczna to był mój najlepszy wybór podczas modernizacji domu.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ArekG92 napisał(a):

Chyba pompa ciepła to będzie za duży wydatek biorąc pod uwagę to, że mam gaz przy działce.. 
Gaz + kominek awaryjnie + podłogówka wszędzie + rekuperacja. 

Ostatnio mówią w telewizji że gaz będzie drożał (uwolnienie cen, opłata emisyjna) więc bym się zastanowił nad jego montażem. Na razie to jedna wielka niewiadoma czym się będzie opłacało grzać za rok. Nie koniecznie instalacja PC wyjdzie dużo drożej licząc całościowo podłaczenie instalacji gazowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety tego nikt nie wiem.. dzisiaj mam mieszkanie 70m2 i płacę 2000 zł / rok na ogrzewanie mieszkania + woda (piecyk dwufunkcyjny), codziennie 2 wanny wody..

Czytałem o PC z odwiertami i to kosztuje bardzo dużo lub ew. tańsza wersja gruntowa pozioma. Czy bez FV jest sens iść w PC?

 

2 godziny temu, o6483256 napisał(a):

PS Nie daj się czasami zniechęcić do WM. Nad wyborem rekuperatora, też sie nie spinaj. Kupisz najtańszy też będzie działał. Dobrze jakby miał wentylatory EC.

Wentylacja mechaniczna to był mój najlepszy wybór podczas modernizacji domu.

Tylko WM, raczej nie będę chciał budować domu po taniości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 165 m mieszkania do ogrzania i 6000 kw na sezon wyjdzie. W nowym domu na podłogówce wyjdzie dużo mniejsze zużycie ja mam same grzejniki w dodatku żeliwne. Zapotrzebowanie na ciepło 21-22 tys kw.

Czyli scop wyszedł 3.5 Przeliczając na gaz zużyłbym go 1700-1800 metrów sześciennych w zaokrągleniu. Zależy od kotła jaka sprawność. Czyli gazem dużo taniej.

Do tej pory w dodatniej temp taniej wychodziło PC bo COP duży a w ujemnej taniej gazem. Przy -20 cop 1.8 a w dodatniej takiej  jak obecnie cop  powyżej 4 u mnie.

Bardzo trudno coś doradzić ale UE chce wprowadzić ogrzewanie wyłącznie prądem może warto wziąć to pod uwagę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do gazu bufor nie wskazany bo straty ciepła.

PC przy ogrzewaniu podłogowym bufora też nie potrzebuje lub bardzo mały na powrocie.

Gaz + PC nie trzeba podłączac przez bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz będzie przez najbliższe 3 lata bardziej opłacalny od pompy ciepła. Jednak od 2027r  dochodzi stała opłata ETS 2 (prawdopodobnie 45 Euro)  , co podniesie ceny gazu o około 25%, od roku 2030  ETS juz po cenach rynkowych ( w tym roku ceny w zakresie 60-80Euro)  Jednak opłata ETS może  stale rosnąc, specjaliści sugerują że do kilkuset euro za tonę emisji CO2. Dodatkowo ceny gazu po 2027r maja zostać uwolnione, czyli będziemy płacili tak jak obecnie firmy. 

O tym że finalnie gaz będzie zabroniony (2040r) nawet już nie chce pisać. 

W cenach energii elektrycznej podatek ETS jest już doliczany od dawna, a ceny produkcji energii elektrycznej powinny spaść, m.in. dzięki rozwojowi źródeł odnawialnych. Prąd z wiatru jest średnio 3 krotnie tańszy niż z węgla, prąd z fotowoltaiki jest 2x tańszy. W Polsce w 2023r z węgla wytworzono tylko 61 procent energii elektrycznej, jeszcze niedawno ponad 80 % naszego prądu pochodziło z węgla. Spadek udziału węgla w miksie energetycznym już spowodował obniżenie hurtowych cen energii w Polsce. Obecnie na giełdzie energii za 1 kWh trzeba zapłacić 30 groszy i jest to cena niższa niż przed kryzysem energetycznym (wiosną 2021 r.).

 

Edytowane przez marxxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiadomo jak to będzie z cenami. Może być też tak że jak nie będą mieli gdzie gazu sprzedać to stanieje. 25% wzrostu ceny za gaz  to i tak nie jest dużo w porównaniu do cen obecnych prądu.

Najlepiej mieć dwa źródła ogrzewania. Nie wiem ile kosztuje teraz przyłącze gazu ale może być tak że przez te trzy lata częściowo mu sie to zwróci Na PC weźmie dotacje za kilka lat jak gaz bedzie nieopłacalny a gaz jako żródło awaryjne będzie miał. Kuchenka indukcyjna dużo pobiera prądu + PC wyjdą duże rachunki. Jak braknie prądu lub popsuje się PC czymś trzeba grzać. Kupi agregat i piec uruchomi.

Ja mam PC i fotowoltaikę ale kupiłem kocioł na drewno jako źródło awaryjne (uważam że to najbezpieczniejsze rozwiązanie tym bardziej że mam CO grawitacyjne a kocioł nie potrzebuje prądu). Jak dużo osób bedzie grzało prądem to nie wytrzyma sieć energetyczna. 

Wydawało by się że przyszłość należy do PC ale wczoraj słyszałem w telewizji że to raczej mało realne aby ogrzewać samym PC i myślą o ulepszeniu peletu i węgla Może demonstracje rolników przeciw Zielonemu Ładowi kogoś sprowadzą z obłoków na ziemię i zacznie myśleć realnie 

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.