Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pralko-Suszarka z pompą ciepła


o6483256

Rekomendowane odpowiedzi

Odparowanie wody jest energochłonne. Sama zmiana stanu skupienia jest równowarta pogrzaniu o 60stopni ? Kiedyś to liczyłem i jakoś tak to wychodziło.

Oszczędność można uzyskać lepszym odwirowaniem.

Przy niższej temperaturze spadają po prostu straty do otoczenia podczas procesu suszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie widać tego w zużyciu energii elektrycznej wg tabeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tym w we wcześniejszym poście, może mało zrozumiale.

Jeśli suszarka pobierze energie z otoczenia zamiast z gniazdka a otoczenie trzeba przez to więcej podgrzać to prawdziwego zysku nie ma wcale.

Jeśli metodologia przyznawania klas oszczędności to uwzględnia to suszarka z pompą ciepła oraz zwykła suszarka będą miały podobne zużycie na etykietach i w dokumentacji. 

 

Teraz sprawdziłem

odparowanie 1 l wody to 0,62 kWh

jest to równowartość podgrzania 1 l wody o 530 stopni

a ponieważ to niemożliwe to można przyrównać do podgrzania 10 l wody o 53 stopnie celsjusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co piszesz ma sens, poszukam z ciekawości jaką metodologią jest obliczane zużycie energii przez pralko-suszarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest strona https://eprel.ec.europa.eu/

Przykładowe pralko suszarki 

bez pompy:

image.png.a77c0725735b8804bb7d9bbd4111d174.png

 

z pompą:

image.png.3f4e837a40cc539b20d635d386e596f5.png

 

Warto przejrzeć sobie stronę, bo jest dużo bardziej szczegółowa niż dane na stronie sklepu/ producenta.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko strona. Powiem Ci, że sytuacja w przypadku samych suszarek jest zgoła inna. Mój model z certyfikatem A++ pobiera 234 kWh rocznie przy 160 suszeniach z pełnym i częściowym załadunkiem. Modele A+++schodzą dobrze poniżej 200 kWh. Między A+++ a A+ różnice mogą wynieść nawet 100 kWh rocznie zakładając cały czas takila samą metodologię badań. Natomiast Bosch bez pompy wciąga 500 kWh. Różnice są widoczne. Nie wiem o co biega z małą różnicą wśród pralko-suszarek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie wiem, ale plus jest tego taki, że odkryłem tą stronę 😁

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bez Pompy deklaracje są takie. Chociaż widzę ,ze cos im sie poprzestawiało , bo dla suszenia pokazuja mniej niż dla samego prania.

Widać , że to suszenia konsumuje dużo, ale faktycznie jeżeli energia do suszenia jest zabierana z pomiszczenia, to w rachunku ogólnym nie ma sensu duzo dopłacać, do urządzenia z PC. No chyba, że sie więcej suszy latem, ale wg mnie suszenie latem w suszarce , zamiast wywieszanie to jeszcze gorsze marnotrastwo i PC w urządzeniu tego nie zmieni.

image.thumb.png.29f9157b3811c44eb7342e74eae9b32b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2022 o 14:17, o6483256 napisał(a):

Słuchajcie nurtuje mnie taka kwestia.

Są pralko suszarki z pompą ciepła. Zużyciem energii praktycznie nie różnią się wobec "zwykłej" pralko suszarki, a cena 3x wyższa.

Co przemawia za zakupem takiej pralko-suszarki.

Pytam z ciekawości bo kupiłem "zwykłą" pralko suszarkę, działa jak należy i zastanawiam się jaka jest różnica między nimi.

Powiem szczerze, że mnie zaskoczyłeś czymś takim jak pralko- suszarkaz pompą ciepła. Dla mnie to zaskoczenie, sam chęnie zobacze jaka jest różnica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie różnice są opisane wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ten dodatkowy pobór wody. Prz moich cenach za wodę ze ściekami zakup osobnej suszarki zamiast pralko-suszarki ma szansę się nawet zwrócić relatywnie szybko 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 18.12.2022 o 18:39, MrWolf napisał(a):

Myślę, że pc jednak coś daje. Nie bez powodu auta elektryczne mają często ogrzewanie również realizowane za pomocą pompy ciepła. Tam każda kWh jest na wagę złota gdy walczy się o możliwie duży zasięg. Co prawda wziąłem pod uwagę same suszarki z podobnego pułapu cenowego trochę ponad 2 tysiące, ale pokazuje to przewagę urządzeń z PC. Bosch bez pc pobiera 499 kWh, natomiast Whirlpool z pc pobiera 258 kWh.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i również zastanawiam się nad zastosowaniem pompy ciepła w suszarce i doszedłem do wniosku że nie ma sensu. Pompa ciepła ma sens do ogrzewania domu i samochodu gdyż pobiera ciepło z poza domu czy samochodu, w domu pompa ciepła zamontowana w suszarce będzie pobierała ciepło z pomieszczenia, a w dobie liczników zamontowanych na każdym grzejniku nie ma sensu. Płacić z suszarkę z pc kilka tyś więcej żeby urządzenie pobierało trochę mniej prądu z gniazdka, a więcej ciepła z pomieszczenia które trzeba dogrzać wydaje się bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to ciepło nie ucieka w kosmos, tylko dalej zostaje w budynku. Druga sprawa, że nie trzeba dokładać dużo do czegoś przyzwoitego z pompą ciepła. Oczywiście jak ktoś chce Samsunga czy inne Miele to niech buli. Amica za 2000-2300 zł też spokojnie daje radę. Co prawda nie będzie to miarodajne, bo oprócz suszarki z pompą ciepła kupiłem również porządny osuszacz powietrza, ale przy pracy obu tych urządzeń średni rachunek za prąd z dwóch miesięcy jest wyższy o około 150 zł. Wcześniej miałem jakieś 350-380 zł. Teraz jest około 500 zł. 

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzardzenia domowe z wlasna pompka ciepla,to gonienie wlasnego ogona w kolko.Kiedy bedzie wymienik w rurze,czy zasobniku wody odpadowej,dopiero potym tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcji suszenia do dzisiaj użyłem dokładnie 3x 😁😉

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okresie jesienno zimowym i początek wiosny używam nagminnie. Oczywiście jak zrobić się ciepło to pranie będzie lądować na zewnątrz na sznurki. Pewnie jakbym miał rekuperację to bym zlał kupno suszarki bębnowej 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest jak piszesz, przy wentylacji mechanicznej taka suszarka niepotrzebna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2023 o 18:06, MrWolf napisał(a):

Wcześniej miałem jakieś 350-380 zł. Teraz jest około 500 zł. 

To gdzie tu jest sens pakowanie się w takie urządzenie ? Nie dość że droższe, to bilans wychodzi ujemny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam super dokładnych danych ze zużycia prądu przez rekuperator, ale jest to ok 30kWh miesięcznie, czyli ok 30zł

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wacio1967 nie wszystko musi się opłacać, dla mnie jest sens, bo gdzieś trzeba suszyć pranie w okresie od jesieni do wiosny. Nie mam rekuperacji i naturalne suszenie w domu na suszarce powoduje wzrost wilgoci ponad normę, stąd suszarka bębnowa. Jestem bardzo zadowolony, bo dodatkowo ubrania, ręczniki, bielizna są dużo delikatniejsze w dotyku. Komfort i wygoda jest znaczna. Dodatkowo prawidłowej wilgotności pilnuje porządny osuszacz Fersk Torr 20. Pilnuje wilgotności 55%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to jest świadomy wybór, aby poprawić komfort to ok. Większość szuka oszczędności i są zdziwieni że ich nie ma.

Co do wilgotności, to ja mam odwrotną sytuację. Cały czas mam za małą wilgotność i już nie wiem jak z tym walczyć. Non stop pracuje nawilżacz, a wilgotność w granicach 30%. Może to wina otwartego okna non stop. Ale tego nie przeskoczę. Moja wina, bo sam psa tak nauczyłem że co chwila sobie wychodzi na plac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Panowie odkopuje temat.

Jak z praktycznej strony różnią się materiały wysuszone w suszarce z PC i zwykłej oporowej?

PC suszy z niższą temperaturą a oporowa wyższą.

Czy to ma jakieś znaczenie dla suszonych materiałów/szybkości suszenia itp?

Na chłopski rozum te z PC będą bardziej awaryjne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2023 o 10:22, wacio1967 napisał(a):

Co do wilgotności, to ja mam odwrotną sytuację. Cały czas mam za małą wilgotność i już nie wiem jak z tym walczyć. Non stop pracuje nawilżacz, a wilgotność w granicach 30%. Może to wina otwartego okna non stop.

Zimą wilgotność na zewnątrz potrafi spaść do 20% przy mrozach, a latem oscyluje ok 50% ( przy deszczach wyżej). Dlatego przykryte od góry drewno lepiej schnie zimą na zewnątrz niż np. w wilgotnej piwnicy pomimo tego że jest tam cieplej. Zamknięte okno na pewno pomoże.

Pranie też zimą dobrze schnie na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@piastun Teraz wszystko jest tak samo awaryjne, niezależnie od stopnia skomplikowania. Różnica będzie jedynie w kosztach naprawy. Nie mam wiedzy jak szybko suszy zwykła suszarka, kiedyś chyba używała ona wody do wychładzania i skraplania pary wodnej. Moje kobiety używają tej z PC i standardowe suszenie trwa ok. 1.5-2 h w zależności do jakiej wilgotności ma być wysuszony wsad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.