Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pralko-Suszarka z pompą ciepła


o6483256

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchajcie nurtuje mnie taka kwestia.

Są pralko suszarki z pompą ciepła. Zużyciem energii praktycznie nie różnią się wobec "zwykłej" pralko suszarki, a cena 3x wyższa.

Co przemawia za zakupem takiej pralko-suszarki.

Pytam z ciekawości bo kupiłem "zwykłą" pralko suszarkę, działa jak należy i zastanawiam się jaka jest różnica między nimi.

Edytowane przez o6483256
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • o6483256 zmienił(a) tytuł na Pralko-Suszarka z pompą ciepła

Jestem pewien, bo jak kupowałem to najoszczędniejsza zwykła była w klasie D pranie+suszenia, a ta z pompą za 6000zł również w klasie D (pranie+suszenie).

 

Po prawej pralka z PC

image.thumb.png.1e2c0875eca5b58bb2608260743aeaf7.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spawdz ile wody zużyje stary model, względem prądu przy pompie ciepła. Coś musi kondensować parę wodną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie wody praktycznie takie samo w obu pralko-suszarkach.

image.png.9e0375bc8fa60f4ae636ff15d817f118.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe. Kiedyś szukając suszarki, straszono mnie większa ilością zużycia wody do wykraplania wilgoci z prania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja naczytałem się, że pralko suszarki są g....e (podobno lepsze są oddzielne urządzenia) i postanowiłem to sprawdzić. Żaden z argumentów się nie sprawdził. Działa jak ma działać.

Jeden minus, to czas prania z suszeniem, ale chyba wszystkie tak mają.

 

Tylko właśnie ta PC mnie nurtuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście poszedłem w osobną pralkę oraz suszarkę bębnową z pompą ciepła. Jestem mega zadowolony. Brałem pod uwagę pralko-suszarkę, ale po pierwsze zauważyłem, że w wielu modelach podczas cyklu suszenia nie można dawać całego wsadu jaki się prał i trzeba suszyć na dwa razy. Dodatkowo w przypadku ewentualnej awarii suszenia jestem uwalony i nie mam pralki. Wg. producenta przy 160 cyklach suszenia rocznie pobór prądu to 240 kWh. Jestem w stanie to "przeboleć" mając komfort wysuszonego prania, nie musząc kisić go na sznurkach i zimą podwyższać wilgotności w domu. To się ekonomicznie nie zwraca, ale podwyższa komfort życia za relatywnie niewielkie pieniądze. Suszarki bez pompy ciepła mają pobór średnio minimum dwa razy wyższy.

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wg instrukcji NIE MAJĄ (pralko suszarki- przykład powyżej) większego poboru prądu. W tym cały szkopuł.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może w przypadku pralko-suszarek nie ma to znaczenia choć to nieco dziwne. Przeglądając dane techniczne samych suszarek bębnowych różnice w poborze są znaczne względem modeli bez pompy ciepła. Pytanie skąd te rozbieżności, bo na logikę powinna być różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza p-s z pompą ciepła ma klasę C, a najlepsza bez ma klasę D prania z suszeniem.

Różnica w cenie minimum trzykrotna.

 

W sumie to mam w nosie tą klasę, ale tak mnie to zaciekawiło. 

3 szt pralko suszarki z P-C

image.thumb.png.f7dbaf149e0d827876332bac2a257902.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam co prawda samą oddzielną suszarkę samsunga i robiłem nawet pomiary zużycia prądu na jeden cykl suszenia całego wsadu, ale nie mogę sobie przypomnieć jaka to była wartość. Mgła pocovidowa daje u mnie znać, zaniki pamięci są coraz większe. Obstawiam że było to coś około niecałych 2kWh, ale mogę sie mylić.

Tak się zastanawiam, po co w takim razie stosować pompę w suszarce, skoro standardowe rozwiązanie jest tańsze i równie skuteczne. Coś mi w tym nie gra.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że pc jednak coś daje. Nie bez powodu auta elektryczne mają często ogrzewanie również realizowane za pomocą pompy ciepła. Tam każda kWh jest na wagę złota gdy walczy się o możliwie duży zasięg. Co prawda wziąłem pod uwagę same suszarki z podobnego pułapu cenowego trochę ponad 2 tysiące, ale pokazuje to przewagę urządzeń z PC. Bosch bez pc pobiera 499 kWh, natomiast Whirlpool z pc pobiera 258 kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pralko-suszarka z pompą i bez zużywa tyle samo i o to pytam 👍

 

Podaję suche fakty "katalogowe" z których jasno wynika, że nie ma praktycznie żadnej różnicy (3-5kW w skali roku, to możemy raczej sobie darować)

 

Notabene pralka (pralko-suszarka) w nowej klasie A zużywa na pranie ok 0,35kWh, a stara w obecnej klasie E zużywała mi 0,75kWh.

 

stara:

image.png.1ceae6cc4347d719ab3575685763c1f1.png

 

Nowa:

image.png.9e9851b2fb82070048ffcf445276e6c0.png

image.png.1d21a0b647e326a080f2234656aa9d4b.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest mega dziwne. Wychodzi, że w przypadku pralko-suszarek nie ma sensu wydziwiać. Ciekawe też jest to, że w cyklu prania i suszenia zużywana jest dodatkowa woda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja robi pełny cykl prania, a potem po wirowaniu zaczyna suszenie i chyba na nowo wodę zalewa.

Jednak głowy sobie urwać za to nie dam, bo suszę sporadycznie (nawet bardzo sporadycznie), wentylacja mechaniczna dosyć skutecznie suszy ubrania o każdej porze roku 😉

Kupiłem sobie właściwie ten wynalazek z ciekawości. No i ciekawość nie pozwala mi zrozumieć tej PC w pralko suszarce 😁

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może chodzi o to że zużywa mniej wody bo pompa ciepła chłodzi powietrze przy suszeniu, a jeśli pompy nie ma to w tym celu używana jest zimna woda z wodociągu (czyli prądu na chłodzenie nie zużywamy wcale, ale za to wodę)

(eee chyba niezby odkrywcze, widzę że juz dokładnie to samo napisaliście wcześniej)

Edytowane przez nightwatch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg tabel niczego nie zużywa mniej.

 

 

Gdzieś mi się tam obiło o uszy, że ta z PC produkuje mniej wilgoci (może się jednak mylę). To tyle niby z różnic.

 

 

PS Chyba pójdę do sklepu i zapytam EKSPERTÓW 🤣

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklep to chyba nie jest najlepszy punkt informacyjny. Oni mają sprzedać towar, niekoniecznie uświadamiać klienta, jeżeli ktoś tam bedzie miał w ogóle odpowiednią wiedzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była kpina na obecną kompetencję obsługi w takich sklepach 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, o6483256 napisał(a):

Jestem pewien, bo jak kupowałem to najoszczędniejsza zwykła była w klasie D pranie+suszenia, a ta z pompą za 6000zł również w klasie D (pranie+suszenie).

 

Po prawej pralka z PC

image.thumb.png.1e2c0875eca5b58bb2608260743aeaf7.png

Pranie mają po 8kg, za to spora różnica jest na praniu z suszeniem 5kg do 9kg. Zużyje tyle samo prądu piorąc i susząc 45% mniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to oczywiście argument, ale nie potwierdza się w danych producenta. Poniżej 3 pralko suszarki z pompą ciepła i wszystkie mają mniejszy załadunek suszenia (analogicznie jak bez pc):

image.thumb.png.ca22f7457cfbd014417c74fc17454937.png

 

Czyli mimo, że pralko suszarka ma PC nie można do niej załadować więcej wsadu.

 

Ktoś ma jeszcze jakiś argument? Bo szczerze mówiąc ja nie mam żadnych.

Inny sklep i inne (może nie wszystkie) pralko suszarki:

image.thumb.png.037ff1e0fbc816336133e4ae3f6e09de.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, MrWolf napisał(a):

Myślę, że pc jednak coś daje. Nie bez powodu auta elektryczne mają często ogrzewanie również realizowane za pomocą pompy ciepła. Tam każda kWh jest na wagę złota gdy walczy się o możliwie duży zasięg. Co prawda wziąłem pod uwagę same suszarki z podobnego pułapu cenowego trochę ponad 2 tysiące, ale pokazuje to przewagę urządzeń z PC. Bosch bez pc pobiera 499 kWh, natomiast Whirlpool z pc pobiera 258 kWh.

Do niedawna podawano że suszarki z pompą są oszczędniejsze.

gdzie może być pies pogrzebany.

Unia ostatnio narzuca metodologie badań sprzętów AGD również.

Pompa ciepła w pralce pobierając ciepło z poza pralki czyli z pomieszczenia wychładza je może nie jest to obecnie uznawane za zysk energii (przynajmniej w okresie grzewczym).

Co innego pompa ciepła domowa lub w samochodzie, te pobierają ciepło z otoczenia (zewnątrz)

Ale to tylko moje luźne domysły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, w folderach reklamowych piszą, że są oszczędniejsze, ale suche dane tego nie potwierdzają. Jeden z argumentów za pompą (z folderu) było suszenie w niższej temperaturze, co miało powodować oszczędności.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.