Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panasonic 9KW i niski COP


Shizer

Rekomendowane odpowiedzi

Mój cop za październik i listopad to średnio 3. 9 

Mam instalacje 99% grzenikową 

Teraz puszczam na instalacje ok 30 - 32 stopnie 

Oczywiście grzejniki przewymiarowane ale tylko w na piętrze na parterze zostaly takie jak były na pellecie 

20221114_204519.jpg

20221114_204514.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest taki ,obecnie idzie 35 st na grzejniki temperatura na zewnątrz 5st pobór 0.4 kw

IMG_20221114_213512.jpg

IMG_20221114_213525.jpg

IMG_20221114_213612.jpg

A Kolega trochu wyżej mieszka to ma trochu bardziej surowy klimat😊Ja okolice Myślenic .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temu wskaźniczkowi ze sterownika nie można ufać. Nie dość, że zakłamuje realne zużycie energi, to jeszcze zawyża jak chce ilość oddanej energii. W sumie pokazuje to, co chciałby 8zytkownik zobaczyć.
Mi dla CWU i CO pokazuje wartości dla urządzeń, które będą za 20 lat w sprzedaży
Screenshot_20221114_221409_com.huawei.himovie.overseas.jpgScreenshot_20221114_221356_com.huawei.himovie.overseas.jpg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Kordjano napisał(a):

u mnie jest taki ,obecnie idzie 35 st na grzejniki temperatura na zewnątrz 5st pobór 0.4 kw

IMG_20221114_213512.jpg

IMG_20221114_213525.jpg

IMG_20221114_213612.jpg

A Kolega trochu wyżej mieszka to ma trochu bardziej surowy klimat😊Ja okolice Myślenic .

Jaka masz moc pompy? 

Swoją drogą ciekawe skąd takie różnice we wskazaniach 🤔

Edytowane przez Tomek15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest taki ,obecnie idzie 35 st na grzejniki temperatura na zewnątrz 5st pobór 0.4 kw
IMG_20221114_213512.thumb.jpg.83cf3c5ea5161b417d944e7639af636c.jpg
IMG_20221114_213525.thumb.jpg.2fa0de304e00f24101998010cb3e35bb.jpg
IMG_20221114_213612.thumb.jpg.fe31ffde6235656c552921c0379ea932.jpg
A Kolega trochu wyżej mieszka to ma trochu bardziej surowy klimatJa okolice Myślenic .
Ja też z okolic Myślenic, 12km. Z ciekawości ile masz metrów do ogrzania i czy liczyłeś w kw moc swoich grzejników? Też się przymierzam do T-capa 9kw. Moc moich grzejników to około 120w/m2, a w rzeczywistości potrzebuje około 50w, także myślę że około 35-40° na zasilaniu powinno wystarczyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegę , ja mam 10 km ,czyli najdalej 22 km od siebie mieszkamy😄

Powierzchnia do ogrzania to około 200m , mocy grzejników nie liczyłem w większości zostały założone ćwierć wieku temu jak dom był nie ocieplony , po dociepleniu stały się za wydajne . Poza tym założenie moje było by grzać pompą w okresach łagodniejszych przez to mam pompę 7kw , tak to mam kocioł pelletowy i już się zastanawiam czy cwu nie grzać nim , bo zimno zapowiadają .

Gdzie będzie granica że lepiej będzie odpalić kocioł to dopiero ustalę , teraz za oknem 0st pompa puściła 37 st na grzejniki , Za ostatnią dobę zużyła 16 kwh w tym na cwu 7 kwh a jeszcze dwa dni temu na cwu brała średnio 3.5 kwh na dobę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam indentyczną sytuację, grzejniki założone 18 lat temu bez żadnego ocieplenia, teraz tylko na zewnątrz 15cm grafitu, ale cały dom z cegły i okazało się, że cegły długo trzymają ciepło, na tyle, że w tym sezonie kilka razy na chwilę tylko puszczone było CO. Docelowo ma być poddasze całe ocieplone i 10cm styro na stropy w piwnicy, ale już różnica jest nieporównywalna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz próbę zrobić puszczając przy danej temperaturze zewnętrznej cały czas stałą temperaturę na grzejniki ,jeśli masz taką możliwość .

U mnie jest podobnie ,dopiero wczoraj pompa przepracowała całą dobę , ustawiłem temperaturę zewnętrzną załączania pompy na 9st ,w dzień cokolwiek puszczać na grzejniki nie ma sensu robi sie za gorąco .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby sytuacja z prądem była bardziej stabilna, to może wcześniej byśmy się zdecydowali, teraz wszystkie plany poszły się ebać, także z powrotem zaczęliśmy rozważać kocioł gazowy. Czas i sytuacja pokaże. Druga sprawa to kwestia wydatku, kocioł gazowy wyjdzie 3 razy taniej. Ale i tak suma summarum dajmy na to przy normalnych cenach prądu za 10 lat użytkowania podejrzewam różnica między gazem a prądem wyjdzie podobnie, nawet przy większych mrozach dogrzewając grzałkami. Pozytywne jest to, że ten kto założył PC jest zadowolony, z rachunków też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo już, że gaz będzie wcześniej czy później jednak wycofywany z użytku domowego na wyłączność przemysłu. Gazu nie da się tanio wytworzyć, trzeba to wydobyć lub kupić, sytuacja może sie zmieniać zaskakująco szybko. Prąd pozostanie z nami na zawsze, kwestia produkcji i pozyskania z różnych źródeł.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nawet na kredyt, podobno na źródła ciepła teraz jest 5%, będę chciał mimo wszystko iść w PC. Z moich przeliczeń, przynajmniej po starych cenach jakby wyszło 5-7 tys na rok za CO i CWU to i tak wydaje mi się że opłaca się zainwestować w PC. Z tego co się rozglądałem, teraz NFOŚiGW ma zwracać od razu 20tys na konto po odpaleniu instalacji PC, ale nie wiem czy się to nie wyklucza z tym kredytem na 5%. Także po rozliczeniu zostałoby 25tys do spłaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, może komuś się przyda.

Orientacyjna moc grzejnika przy temperaturach innych niż standardowe.

Grzejnik o mocy 1kW dla 75/65/20

zasilanie/powrót/temp. w pomieszczeniu

75/65/20-22-24   1000W-950W-900W

55/45/20-22-24     510W-460W-410W

50/40/20-22-24     400W-350W-300W

45/35/20-22-24     290W-245W-200W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.11.2022 o 21:46, Kordjano napisał(a):

u mnie jest taki ,obecnie idzie 35 st na grzejniki temperatura na zewnątrz 5st pobór 0.4 kw

Witam.

Kolega ma rozjechane czujniki temperatury 🙂 stąd wylicza taki cop, trzeba skalibrować.... albo walnięty czujnik...

Pozdrawiam. YARO

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma raczej rozjechane. Tak to działa i takie ludzie mają wskazania na tych Panasonicach. Na grupie FB co jeden ma COP powyżej 5.

Ja ma przy obecnej temp COP 4,5

image.thumb.png.364c932d2a53a94dc00640c37971ee68.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Łatwo sprawdzić i wszystko będzie jasne - dane hex, poz. 8 i 9, w trybie serwisowym pompa obiegowa na max, bez sprężarki, po kilku minutach można kalibrować.

Nie ma problemu zwiększyć sobie cop czujnikami, każdy grzebiący w Panasonicu to potwierdzi...

Absolutnie nie chcę nikogo wyprowadzać z zachwytu, również posiadam Panasonica T-Capa, szczęście i radość użytkownika najważniejsze. Osobiście wolę znać prawdę i żyć w świadomości.

Pozdrawiam. YARO

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak patrzę na te wpisy, to można dojść do wniosku, że mogłem mieć tylko 4,5 kWp w PV, do tego PC i rachunek by wyszedł na zero.

Przy COP 7,5 to nawet na blokadę ceny bym się nie załapał. 🙂 Niektórzy muszą zejść na ziemię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O które czujniki chodzi ? ten zewnętrzny w pompie pokazuje to samo co czujnik pogodowy z kotła .

Natomiast wody wyjściowej nie wiem ,jak idzie 35 st na grzejnik to grzejnik jest letni ,na pewno nie ma 40 .

Ponadto są czujniki bufora górny i dolny ,woda idzie przez bufor mniej więcej się zgadza .

Jeden stopień w tę czy we wtę chyba jakiejś dużej różnicy nie zrobi .

Najważniejsze to zużycie kwh , cop niech sobie pokazuje .

Póki co zostaje mi patrzeć na licznik kiedy prąd z magazynu się skończy ,na razie mam świadomość ze za darmo grzeje .

☺️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy.

Odbiegamy mocno od tematu, a założyciel kol. @Shizer nie odpisał ile i jakie grzejniki posiada, troszkę szkoda bo sam jestem ciekawy.

Przypuszczam za małe grzejniki mogą być u niego największym problemem. Niestety ale bardzo wiele jest informacji o tym, że klienci zostali naciągnięci, a montujący pompy nie mają do końca pojęcia o tym co robią i jak to działa. Tylko aby zamontować, wziąć kasę, i niech klient sam buja się po różnych forach szukając pomocy.

Takie zakupy powinny poprzedzić konsultacje, czy pozyskanie informacji np. z forum przed zakupem. Oczywistym wydaje się że nie każdy musi się znać na PC, PV, etc... ale wydając jakąś większą kasę chyba powinno się zainteresować.

31 minut temu, Kordjano napisał(a):

Jeden stopień w tę czy we wtę chyba jakiejś dużej różnicy nie zrobi .

Kolego bardzo ważne przy wyliczaniu COP-u dodam że kalibracja temperatury wejścia i wyjścia wymiennika wody to tylko 2 stopnie co 0,5stopnia.

Może warto byłoby założyć jakiś temat tylko o Panasonicach z podziałem na wer. H, J, HT, T-Cap.?

Pozdrawiam. YARO

Edytowane przez YaroXylen
dopisek
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasonic niedługo zacznie akredytację w chipsach rozdawać. Współczuję ludziom naciągniętym przez te hieny. Sam mam T-Capa i jestem z niego bardzo zadowolony, ale poprawne ustawienie i obsługa wymaga jednak trochę wysiłku i wiedzy. Kupując usługę za kilkadziesiąt tysięcy użytkownik zostaje sam, to nie powinno tak wyglądać, a będzie niestety tylko gorzej. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, YaroXylen napisał(a):

Koledzy.

 

Może warto byłoby założyć jakiś temat tylko o Panasonicach z podziałem na wer. H, J, HT, T-Cap.?

Pozdrawiam. YARO

Myślę że warto , użytkowników pompy panasonic coraz więcej na tym forum .

@YaroXylenNie będę nic grzebał bo mi to dobrze działa , nie mniej założę podlicznik bo dla mnie najważniejsze zużycie kwh REALNE..A czy idzie 35 st a pokazuje 34 to mniej ważne czy odwrotnie , jestem chytry do płacenia za ogrzewanie i nie pozwolę by mnie to dużo kosztowało 😇

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

I bardzo dobrze że nie grzebiesz ... jednak to że jesteś(jak sam piszesz) chytry prędzej czy później razem z Twoim EGO zmusi Ciebie do zajrzenia tu i tam😀mogę się założyć  😉. Prawidłowość kalibracji czujników ma wpływ nie tylko na to co Ty widzisz ale na prawidłowość pracy logiki sterującej pracą pompy jako całości a nie tylko wyświetlacza.

Jeśli tylko będę mógł w czymś pomóc czy podzielić się uwagami czy wiedzą pozyskaną w trakcie eksploatacji, służę wszystkim pomocą.

Jeszcze odnośnie poboru prądu i wskazań na pompie to poniższe fotki z obecnego (końcówka 47stopni) grzania CWU. W miarę dokładnie🤭

Pozdrawiam YARO

20221116_192417.thumb.jpg.3d508ad14aa962a1abc079593c2218d4.jpg 20221116_192320.thumb.jpg.5d382631c05fabe6ea471aac3c4ec9d8.jpg

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, esselite napisał(a):

Nie ma raczej rozjechane. Tak to działa i takie ludzie mają wskazania na tych Panasonicach. Na grupie FB co jeden ma COP powyżej 5.

Ja ma przy obecnej temp COP 4,5

image.thumb.png.364c932d2a53a94dc00640c37971ee68.png

A co to za aplikacja że widzisz te wszystkie dane? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, YaroXylen napisał(a):

Odbiegamy mocno od tematu, a założyciel kol. @Shizer nie odpisał ile i jakie grzejniki posiada, troszkę szkoda bo sam jestem ciekawy.

@ShizerPowinien też zwiększyć obroty na pompie obiegowej za buforem też nie wiadomo czy to wykonał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobór energii jest o ile dobrze pamiętam przeliczany dla równych 400V, mierzony jest tylko prąd. Stąd jeżeli na zaciskach nie ma idealnie 400V to wyniki mogą być różne😅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.