Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panasonic 9 kw HP 1 czy 3 fazowy


ogrodypl

Rekomendowane odpowiedzi

 

16 minut temu, Ardaturan napisał:

,,, Automatyka działa tak, że pompa sama steruje temperaturą zasilania czy to ustawiasz na sztywno?

 

Po pierwsze ilość ciepła regulujemy nie tylko temperaturą wody w instalacji CO, ale także przepływem tejże wody w obiegu instalacji CO.

Po drugie regulacja ilości ciepła pompach ciepła Panasonic odbywa się przede wszystkim na podstawie nastaw krzywej grzewczej, w zależności do temperatury zewnętrznej.

 

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie

Nie mam termostatu w domu. 

Temperatura regulowana jest na podstawie temperatury zewnętrznej. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, ogrodypl napisał:

Pompa ustawiona na krzywej grzewczej. 

Średniej zasilanie jakie zaobserwowałem to 40-41.

Dzięki,
różnie z tymi automatykami bywa, cześć osób bawi się w manualne nastawy stąd pytanie (może akurat nie w Panasonicach).
Zdaje sobie sprawę, że nie da się sprowadzić krzywych grzewczych i co za tym idzie zmiennych temperatur zasilania PC do stałych nastaw pieca na eko-groszek ale cały czas próbuje gdzieś to sprowadzić do wspólnego mianownika...
Jeśli średnie 40-41 C na zasilaniu CO dają ci takie zużycie prądu w sezonie to dla mnie to rewelacja.
Dla porównania u mnie stała nastawa na zaworze 4-drożnym z pieca wynosi właśnie ok. 40 C w sezonie.
Nie wiem jak do tego ma się sterowanie przepływami bo pompka CO chodzi na tym samym biegu od 15 lat.

To jeszcze jedno pytanie - czy masz w układzie zastosowany bufor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały 80 litrów bodajże, inny instalator którego brałem pod uwagę nawet twierdził że jest on nie potrzebny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 9.03.2021 o 11:29, emigrant napisał:

Nie ma indukcji na rynku zasilanych napięciem międzyfazowym 400 V. Indukcje 7,4 kW to 2x 230 V,  2x 3,7 kW(16 A). Indukcje z trzema fazami(5 lub więcej pól grzewczych) to taka sama sytuacja tylko 3x 230 V,  3x 3,7 kW. Nawet się wyjaśniło skąd się wzięło to 7,4 kW jakby ktoś nie wiedział. 

W pompach ciepła to zależy, czy silnik jest trójfazowy, czy nie. Często bywa tak, że jest jednofazowy a L2 i L3 zasilają grzałkę. Mylnie takie pompy nazywane trójfazowe.  O ile PC jest zasilana napięciem międzyfazowym 400 V a raczej jej silnik to koniecznie trzeba zastosować kontroler kolejności, asymetrii i zaniku faz. Nie jestem pewien, czy PC mają zabezpieczenia przed asymetrią, zanikiem lub zmianą kolejności faz. PC trójfazowa ma tę zaletę, że obciążenie ładnie jest rozłożone na 3 fazy.  Jak braknie jednej fazy to pompa uziemiona. Jednofazową przepinamy szybko na inną fazę i sytuacja uratowana. Zaniki jednej fazy to chyba rzadkie przypadki. Jak już coś się dzieje, awaria sieci nN, SN to znikają 3 fazy. Przy przerwie N lub PEN nie zjara nam PC trójfazowej. 

Pompy inwerterowe jak sama nazwa wskazuje zamieniają prąd zmienny na prąd stały, bo przy takim modulacja jest łatwiejsza i płynna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 24.05.2022 o 13:36, Bejbibi napisał:

Witam,  do autora postu : Ogrodypl

Jak sytuacja wygląda po zimie ? Jak zużycie prądu i rachunki ? Też stoję przed wyborem PC panasonik hp 9 kw i nie wiem czy 1 czy 3 fazowa , różnica w cenie prawie 10 tys . Dom również około 160 m2 . Wszędzie podłogówka  .

Witam serdecznie, ja również jestem teraz przed doborem pompy. Zamówiona była 3 fazowa T-Cap. Niestety firma nie może dać informacji kiedy ta pompa będzie dostępna. Dostałam informacje, ze dostępny jest T-Cap 1 fazowy i teraz uwaga - firma może spuścić z ceny 1000 zł.

Czy faktycznie w ostatnich dwóch miesiącach ceny aż tak eksplodowały ? Oferta za około 45 tys kompletnie z podłączeniem oraz wszelkimi materiałami.

 

Dziękuje i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena pompy to nie wszystko. Pamiętajcie, że jeśli zdecydujecie się na pompę zasilaną z jednej fazy to ta faza musi mieć odpowiednie zabezpieczenia i przekroje kabla aby poprawnie zasilić urządzenie. Sugeruję zerknąć do karty katalogowej pompy, tam jest opisane jaki przekrój kabla i bezpiecznik ma być. Jeśli tego nie ma w Waszej instalacji elektrycznej na budynku to trzeba będzie zmodernizować przyłącze. Czasami gra nie warta zachodu bo więcej się wyda na modernizację przyłącza niż wynosi różnica w cenie pomiędzy pompą 1F a 3F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Digitrax napisał:

Cena pompy to nie wszystko. Pamiętajcie, że jeśli zdecydujecie się na pompę zasilaną z jednej fazy to ta faza musi mieć odpowiednie zabezpieczenia i przekroje kabla aby poprawnie zasilić urządzenie. Sugeruję zerknąć do karty katalogowej pompy, tam jest opisane jaki przekrój kabla i bezpiecznik ma być. Jeśli tego nie ma w Waszej instalacji elektrycznej na budynku to trzeba będzie zmodernizować przyłącze. Czasami gra nie warta zachodu bo więcej się wyda na modernizację przyłącza niż wynosi różnica w cenie pomiędzy pompą 1F a 3F.

Zgadzam się, jeżeli chodzi o elektrykę to właśnie została kompletnie wymieniona wiec z tym problemu nie będzie. 

Widziałam jednak kilka postów wyżej, ze różnica wynosi 10 tys, u mnie jedynie 1000, stąd tez moje pytanie, czy na prawdę az tak ceny poszły w górę.

 

Mialabym jeszcze pytanie dotyczące głośności jednostki zewnętrznej - czy w lecie pompa włącza się często? Niestety możemy ją postawić tylko około 2,5 - 3 metrów od tarasu.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lato grzejesz na ciepłą wodę, 3m od tarasu będzie ja na pewno słychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Agas napisał:

Zgadzam się, jeżeli chodzi o elektrykę to właśnie została kompletnie wymieniona wiec z tym problemu nie będzie. 

Widziałam jednak kilka postów wyżej, ze różnica wynosi 10 tys, u mnie jedynie 1000, stąd tez moje pytanie, czy na prawdę az tak ceny poszły w górę.

 

Mialabym jeszcze pytanie dotyczące głośności jednostki zewnętrznej - czy w lecie pompa włącza się często? Niestety możemy ją postawić tylko około 2,5 - 3 metrów od tarasu.

Pochwal się jaki kabel do pompy ciepła lub kotłowni został poprowadzony i jakie zabezpieczenia posiada. To samo dotyczy głównego przyłącza do licznika od Twojej tablicy głównej. Zerknij na fakturę za prąd i podaj typ zabezpieczenia przedlicznikowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Digitrax napisał:

Więc na tych kablach jednofazowej pompy nie podłączysz.

Ruszyć ruszy, tylko nie będzie zgodności z zaleceniami producenta, ale ten co daje gwarę powinien wiedzieć co robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Raczej tego nie odczujesz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Digitrax napisał:

,,, która będzie bardziej wydajna tzn więcej ciepła wyprodukuje kosztem pobranej energii, split czy monoblok o tej samej mocy.


W przypadku pomp ciepła Panasonic, nie możemy w taki sposób porównywać parametrów pomp.

W przypadku monobloków mamy w tej chwili trzy różne rodzaje pomp ciepła, o różnej charakterystyce pracy i o różnym zastosowaniu.

W przypadku splitów mamy do dyspozycji aż cztery rodzaje pomp ciepła "J", "H", "HT", "T-CAP".  


Dla porównania zamieszczę dane wydajności grzewczej splita i monobloka z serii Aquarea High Performance Generacja "J" .
Monoblok osiąga większą moc cieplną, natomiast split nieco większy COP.

 

1745783793_AquareaHighPerformancegeneracjaJ.jpg.062f643f129475f4a14bd829e9fbc3e1.jpg
 


1387042667_AquareaHighPerformancegeneracjaJmonoblok.jpg.ddbeec94e467f4a3d1891be0974a59d5.jpg

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.