Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panasonic 9 kw HP 1 czy 3 fazowy


ogrodypl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o pomoc w rozjaśnieniu zalet pompy 1 i 3 fazowej wady i zalety.

Konkretnie pompa ciepła powietrze woda Panasonic 9 kw high performance.

Gdzieś czytałem, że powinno się zakładać pompę 3 fazową ale argumenty za tym przemawiające jakieś super przekonujące nie były.

Różnicą dość istotną dla mnie laika jest cena a raczej dość dużą różnica ceny.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszytko zalezy od zapotrzebowania na ciepło

jesli te 9kW to bedzie pracowało juz przy -5 to faktycznie trójfazowa ,natomiast jesli paotrzebowanie jest na 9kW przy -15 to spokojnie 1f

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Albo się mylę to mnie poprawcie , podobno 3 fazowe de fakto chodzą na 2 fazach a trzecia tylko do ew grzałek i elektroniki , tak też jest np w kuchenkach indukcyjnych niby 3 fazy 400 volt a faktycznie łączy się tylko dwie fazy a trzecia dynda .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, automatyk napisał:

wszytko zalezy od zapotrzebowania na ciepło

jesli te 9kW to bedzie pracowało juz przy -5 to faktycznie trójfazowa ,natomiast jesli paotrzebowanie jest na 9kW przy -15 to spokojnie 1f

Rozwiń tą myśl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

dziękuję za odpowiedź 

według strony ciepło właściwe, które starałem się w miarę rzetelnie przygotować wychodzi mi:

9,0 kw - maksymalna potrzebna moc grzewcza przy średniej dobowej za oknem - 18 stopnie

przeciętna moc grzewcza 4,5 kw przy średniej dobowej 2 stopnie

proszę o komentarz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
1 godzinę temu, pastor napisał:


Gdzie dynda??


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Nie podłącza się trzeciej fazy jeśli mowa o płycie indukcyjnej to wiem na pewno .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma indukcji na rynku zasilanych napięciem międzyfazowym 400 V. Indukcje 7,4 kW to 2x 230 V,  2x 3,7 kW(16 A). Indukcje z trzema fazami(5 lub więcej pól grzewczych) to taka sama sytuacja tylko 3x 230 V,  3x 3,7 kW. Nawet się wyjaśniło skąd się wzięło to 7,4 kW jakby ktoś nie wiedział. 

W pompach ciepła to zależy, czy silnik jest trójfazowy, czy nie. Często bywa tak, że jest jednofazowy a L2 i L3 zasilają grzałkę. Mylnie takie pompy nazywane trójfazowe.  O ile PC jest zasilana napięciem międzyfazowym 400 V a raczej jej silnik to koniecznie trzeba zastosować kontroler kolejności, asymetrii i zaniku faz. Nie jestem pewien, czy PC mają zabezpieczenia przed asymetrią, zanikiem lub zmianą kolejności faz. PC trójfazowa ma tę zaletę, że obciążenie ładnie jest rozłożone na 3 fazy.  Jak braknie jednej fazy to pompa uziemiona. Jednofazową przepinamy szybko na inną fazę i sytuacja uratowana. Zaniki jednej fazy to chyba rzadkie przypadki. Jak już coś się dzieje, awaria sieci nN, SN to znikają 3 fazy. Przy przerwie N lub PEN nie zjara nam PC trójfazowej. 

Edytowane przez emigrant
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dziękuję 

czyli jak mniemam taka jednofazowa pompa to nie jest jakieś złe kung fu jeżeli oczywiście robi to osoba, która się zna na tym a mam wrażenie że człowiek na którego się zdecyduję żyje tematem pomp ciepła

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowym atutem pompy trójfazowej jest to że nie wymaga tak dużych bezpieczników jak jednorazowa , ma to znaczenie przy modernizacji budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu ma dyndać? Macie wypuszczone kable siłowe ze ściany, czy co?

Jam ma płytę indukcyjną, do której podłączyłem 2 fazy i działa na 400V. Może chodzić na 230 albo 400 - zależy jaką kto ma instalację i jak podłączy. Ja mam w ścianie puszkę siłową i podłączyłem tylko te przewody, które były potrzebne. Niepotrzebnych nie podłączałem, żeby nie "dyndały". Chyba trzecia faza zasila piekarnik.

 

A o różnicach między pompami 1 i 3-fazowymi coś mówią tu:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Łukasz85 napisał:

Jam ma płytę indukcyjną, do której podłączyłem 2 fazy i działa na 400V. Może chodzić na 230 albo 400 - zależy jaką kto ma instalację i jak podłączy.

Bzdury. Tak jak pisałem, nie ma na rynku indukcji zasilanych napięciem międzyfazowym. W indukcjach 7,4 kW dwa pola grzewczne są zasilane z L1  a drugie 2 pola grzewcze z L2 ze wspólnym N.  Przy indukcjach, gdzie jest więcej niż 4 pola grzewcze L3 zasila kolejne 1 lub 2 pola grzewcze. 

Jak działa Ci indukcja na 400 V to odłącz od niej żyłę neutralną. Zobaczysz co się stanie - poleci napięcie międzyfazowe 400 V i zjara indukcję - obwód zamknie się przez inną fazę. Przy urządzeniach zasilanych międzyfazowo 400 V nie jest potrzebna żyła neutralna N, tylko L1, L2, L3 i PE. 

16 minut temu, Łukasz85 napisał:

Chyba trzecia faza zasila piekarnik.

Partactwo. Piekarnik jest oddzielnym urządzeniem, powyżej 2 kW i powinien mieć swój dedykowany obwód. 

Edytowane przez emigrant
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, emigrant napisał:

Bzdury

Bzdury, że bzdury.

 

Po co producent podaje "Napięcie [V]: 220-240/400V2N "

https://productinformation.electrolux.com/SERVICES/PIServices/EdenService.svc/WEB/GetDatasheetPDF/productid=65697E20-2913-4749-B312-963826DFFA10/projectid=5F11781A-4658-4D65-A413-D89E186BB9CF/languageid=780C8793-3AE1-48F7-92F9-1D3D46632DB0

https://www.ikea.com/pl/pl/manuals/trevlig-induction-hob__AA-2214905-4.pdf

 

3 godziny temu, emigrant napisał:

Partactwo.

Możliwe - nie pamiętam z czym jest podpięty piekarnik, ale na pewno nie ma osobnego obwodu.

Ja już kończę, bo nie ma to związku z pompami ciepła.

 

A co do pomp, to ja mam 3-fazowego T-Capa i nie musiałem nic przerabiać ani załatwiać, bo mam wystarczające zabezpieczenie i miałem położony przewód siłowy do kotłowni. Gdybym kupił pompę jednofazową to musiałbym załatwić w Tauronie większe zabezpieczenie i przeciągnąć nowy kabel do kotłowni.

Kilka razy widziałem lub słyszałem stwierdzenie, że jak braknie jednej fazy, to można przepiąć pompę jednofazową na inna fazę i będzie działać. Ale kto wie jak sobie to przepiąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Łukasz85 napisał:


Przejrzyj dokładnie ze zrozumieniem to co podlinkowałeś (strona 12 DTR). 

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, o6483256 napisał:

Rozwiń tą myśl.

sprzezarka w jednofazowej i trójfazowej jest ta sama

układ  rożni sie jedynie układem prostowniczym pomiarowym i zabezpieczeniami

wiec jeśli pracujemy na pompie w dolnej granicy mocy to nie ma sensu aby atakowac w 3 fazy

natomiast jeśli musimy zainwestować w pompę na styk to wtedy 3 fazowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

dziękuję za zaangażowanie

to proszę powiedzieć czy przy parametrach:

9,0 kw - maksymalna potrzebna moc grzewcza przy średniej dobowej za oknem - 18 stopnie

przeciętna moc grzewcza 4,5 kw przy średniej dobowej 2 stopnie

jest to dobrana jednofazowa na styk?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, automatyk napisał:

sprzezarka w jednofazowej i trójfazowej jest ta sama

układ  rożni sie jedynie układem prostowniczym pomiarowym i zabezpieczeniami

wiec jeśli pracujemy na pompie w dolnej granicy mocy to nie ma sensu aby atakowac w 3 fazy

natomiast jeśli musimy zainwestować w pompę na styk to wtedy 3 fazowa

Jeżeli będziemy pracowali w górnej granicy mocy, to dlaczego ma być trójfazowa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ogrodypl napisał:

to proszę powiedzieć czy przy parametrach:

9,0 kw - maksymalna potrzebna moc grzewcza przy średniej dobowej za oknem - 18 stopnie

przeciętna moc grzewcza 4,5 kw przy średniej dobowej 2 stopnie

jest to dobrana jednofazowa na styk?

pozdrawiam

Po pierwsze zrób rzetelny OZC domu. Dopiero wtedy dobieraj PC. Po drugie nie patrz, czy pompa ma być 1-f, czy 3-f. Ważne, aby pompa była dobrze dobrana, non-stop pracowała, żeby nie dochodziło do taktowań. Te kilka dni w mroźne dni nic się nie stanie jak włączą się grzałki. Lepiej dogrzać się grzałkami niż kupić przewymiarowną pompę ciepła, która będzie cały czas taktować. Patrz z perspektywy całego okresu grzewczego a nie jakiś mroźnych dni, których jest i tak mało.  

Ja jak ocieplę dom to według cieplowlasciwe.pl już abstrahując od tego, czy tam podpowiada dobrze, czy źle przy -22 stopniach(taka moja strefa) dom będzie miał zapotrzebowanie energetyczne 6,7 kW a przy 0,5 stopnia na plusie 3,3 kW. W takiej sytuacji na dziś byłby u mnie jednofazowy Daikin 6 kW R32 z wbudowaną grzałką 9 kW(3-6-9).  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

dziękuję za wszelkie informację 

to jeszcze jedno pytanie czy dobrze rozumiem 1 fazowa 9 kw hp jest 1 wirnikowa a 3 fazowa - 2 wirnikowa.

z czego tak naprawdę wynika tak duża różnica w cenie?

z góry dziękuję za odpowiedz 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 7 miesięcy temu...

Witam zdecydowałem się na pompę 1 fazowa 9 hp. W tej chwili użytkuje ją 6 miesiąc. Ocena zapewne przyjdzie dopiero po zimie. 

W tej chwili mogę jedynie napisać że obsługa po 13 latach z eko groszkiem to po prostu bajka. 

Podgrzewanie wody w miesiącach letnich to około 1,5 do 2 kw. Dziennie. 

W temperaturze takiej jak teraz czy już bliższej zeru pompa chodzi u mnie tak około 16 godzin zgodnie z harmonogramem, zużywa około 0,6 kw i raczej nie taktuje. Mam nadzieję że została dobrze dobrana. 

Instalator twierdził że pompa większość czasu będzie chodziła bezproblemowo bez taktowania. Problemem o którym mi mówił może być temperatura np - 20 przy której i tu otwarcie przyznał będę być może dogrzać kominkiem. Jednak takie temperatury w miejscu gdzie mieszkam są rzadkie lub wcale nie występują. 

Mój dom to około 180 m2 przewaga grzejników. 

Obecnie żona tylko ciągle powtarza że jest za ciepło, dzieci w krótkich rękawkach biegają po domu. Zużycie dzienne około 12 kw. Więc wydaje się ok oby tak dalej chociaż zdaje sobie sprawę że koszty wzrosną jak zrobi się chłodniej. 

Jednak patrząc na cenę obecną ekogrzoszku to jednak jestem dobrej myśli. 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.03.2021 o 20:30, Łukasz85 napisał:

Kilka razy widziałem lub słyszałem stwierdzenie, że jak braknie jednej fazy, to można przepiąć pompę jednofazową na inna fazę i będzie działać. Ale kto wie jak sobie to przepiąć?

Automatyczny przełącznik faz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.