Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana z ekogroszku na pompę


MikiQ

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do wymiany źródła ogrzewania z ekogroszku na pompę ciepła. Posiadam PV o mocy 9,9 kW wiec będę miał nadwyżkę prądu do zasilania grzałek. Z racji tego ze wszystkie firmy które ostatnio przedstawiały ofertę chca za do ponad 70tys zł planuję to zrobić z pomocą kolegi który ma uprawnienia na f-gazy. Poniżeń zamieszczam link do wyniku: https://cieplo.app/wynik/wks3

Zadam pytania w punktach - będzie łatwiej odpowiedzieć. Czy będzie ktoś chętny pomoc mi rozwiać moje wątpliwości?

 

1. Chce zamontować urządzenie split najprawdopodniej Panasonica - tylko nie wiem który model wybrać? T-Cup z odpowiednia mocą czy coś innego?

2.Ze strony ciepło właściwie maksymalne zapotrzebowanie to jakieś 15kW a średnie 7,3 kW. Mam w domu kominek z DGP ale nie chce być zmuszony do jego rozpalania bo w domu będzie zimno w przypadku wyboru mniejszej mocy pompy.

3. Bojler CWU mam 300 litrowy z dwoma wężownicami ( zakupiony 10 lat temu z myślą o solarach) czy on się na da czy lepiej np. wybrać urządzenie z już wbudowanym zbiornikiem CWU?

4. W domu jest ogrzewanie podłogowe z osobnym rozdzielaczem (góra i dół) oraz 3 grzejniki. Chce na górny rozdzielacz puszczać trochę wyższa temperaturę niż na dolny. Czy może ktoś doradzić jak to rozwiązać?

 

Pozdrawiam

Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam od siebie, że ta duża inwestycja, niekoniecznie musi być tak droga.

ps.
Kolega z certyfikatem "f-gaz" uzyskanym Urzędzie Dozoru Technicznego,  oczywiście taką instalacje według projektu może wykonać.
Natomiast uruchomić pompę ciepła powinien serwisant z odpowiednimi uprawnieniami producenta pompy ciepła.  
Uprawnienia serwisowe Panasonica nie są zbyt kosztowne, bo to tylko 149 zł od osoby, ale są pewne obostrzenia (no i wolnych terminów kursów szkoleniowych brak).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak dużej inwestycji warto dać parę zł na profesjonalne OZC lub projekt ogrzewania z PC i uwzględnieniem tego jakie instalacje grzewcze masz w budynku.

Czy możesz kogoś polecić żeby wykonać takie ozc lub projekt?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MikiQ napisał:


Czy możesz kogoś polecić żeby wykonać takie ozc lub projekt?

Możesz powiedzieć jaką pompę wyceniano na 70k? 🤯

Ja kończę inwestycje i za Panasa 12kw ticap z nowym bojlerem z dwoma wezownicami 400l nierdzewny zapłaciłem ok 47k z montażem  

I to już wydaje się mega drogo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz powiedzieć jaką pompę wyceniano na 70k?
Ja kończę inwestycje i za Panasa 12kw ticap z nowym bojlerem z dwoma wezownicami 400l nierdzewny zapłaciłem ok 47k z montażem  
I to już wydaje się mega drogo 

Nie pamietam ani nazwy firmy która to miała montować ani bazy pompy - jak znajdę ta ofertę to wrzucę zdjęcie.

Przyszła Pani z katalogami i ofertą. Bo obliczeniu na kolanie zapotrzebowania stwierdziła ze najlepszym rozwiązaniem będzie pompa 19 kW na zasadzie on/off za cenę 68900 zł z montażem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze takie urządzenia on off produkują?🤔

Bojler do wymiany mam tą samą sytuację 

Musi być duża wężownica bo różnica temperatury wody grzejącej do grzanej jest zbyt mała więc wężownica misi być sporo większa 

Napisz do Sambora postawisz mu przysłowiową flaszkę i on ci ogarnie temat 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontować może, ale nie może kupić i nie będzie gwarantem tej pompy. Bez f-gazu firmowego nie wiele można. 

Z Panasa T-cap 9kW lub J 12kW 3f + płyta rozszerzeń, od Midei 12-16kW 3f w standardzie obsłuży 2 strefy. 

Zasobnik z Panasem nowy, z Mideą może zostać stary jak połączysz 2 wężownicę w szereg i pogodzisz się z dłuższym grzaniem CWU. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.08.2022 o 08:17, MikiQ napisał:

Przyszła Pani z katalogami i ofertą. Bo obliczeniu na kolanie zapotrzebowania stwierdziła ze najlepszym rozwiązaniem będzie pompa 19 kW na zasadzie on/off za cenę 68900 zł z montażem.

Jak masz psa to poszczuj.

Skoro to nie jest nowy budynek a grochem paliłeś ileś lat to wiesz ile kg/doba ci szło w okresie bardzo zimnym ile w okolicy 0C i ile przy +10C. Przeliczasz na kWh z uwzględnieniem wydajności i podstawy do wyliczeń masz. Do tego średnie temperatury w zime to powyżej 1C (chyba, że mieszkasz w zimniejszym rejonie kraju).

Zerknij na mój temat o wyborze pompy do komunistycznego klocka. W cieplo.app wyszło 12kW z kawałkiem, pompe mam 12kW, do -13/15C powinna dać rade bez grzałek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W tej chwili mam zasobnik cwu 300 litrów który chce wykorzystać jako bufor do pompy ciepła a do cwu zakupić nowy tez 300 litrowy ale z większa wężownicą. Zawory 3D beda sterowane pogodowo.  Czy to się sprawdzi?

22E209C2-0F58-4C99-AECF-8C1CF5D501D8.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamierzasz  podpiąć ten zasobnik jako bufor? do tego co narysowałeś potrzeba pompę podpiąć równolegle by bufor robił za sprzęgło .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tak będzie prawidłowo? Tam jeszcze między pompą a buforem będzie zawór przełączający do ładowania zasobnika cwu.

1F43CBBC-0B34-4F95-B900-56C9C3AF7A4F.thumb.png.e33eaa12f13bc5ce9b25ab5c2f737537.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie zasobnik cwu różni się od bufora .

przez wzownice to byś na prąd nie wyrobił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zdjąć insolację zbiornika i wspawać do niego mufy i odpowiednim przekroju. Bufory mają po 6/4". Zapewne w tym zbiorniku CWU jedynie wężownica ma mufy 1" a zasilanie wody i odbiór to 3/4", więc bez przeróbek się nie obejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeróbki , taki zbiornik to będzie emaliowany ,chyba ze to  nierdzewka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.