Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana z ekogroszku na pompę


MikiQ

Rekomendowane odpowiedzi

Izolacja rur idących z domu do monoblocka to jedno. Zweryfikuj jeszcze jaka jest izolacja tych rurek w środku monoblocka i jeśli możesz to tam też dołóż izolacji aż do wymiennika. Przeważnie izolacje fabryczne są za małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.10.2022 o 17:49, Wello napisał:

Izolacja rur idących z domu do monoblocka to jedno. Zweryfikuj jeszcze jaka jest izolacja tych rurek w środku monoblocka i jeśli możesz to tam też dołóż izolacji aż do wymiennika. Przeważnie izolacje fabryczne są za małe.

Fabryczna izolacja jest słaba (chyba 6 lub 9mm pianki polietylenowej), spięta trytytkami i niezbyt dokładnie do siebie przylegająca. Zamierzam to poprawić w trakcie uruchomienia rękami instalatora Panasonica. Natomiast izolacją jaką zamierzam zastosować jest izolacja kauczukowa 25mm (prawdopdoobnie K-Flex)  ale jeszcze muszę wrócić do szkoły na zajęcia z fizyki bo wg tej strony: https://kflex.com/pl/products/izolacja-kauczukowa/k-flex-st  lambda dla grubszych izolacji jest większa niż dla cieńszych i tu zastanawiam się jaki w takim razie uzyskałbym zysk dając jeszcze grubszą izolację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej związane jest to z procesem produkcji Otuliny. Do grubszych niż 25mm stosują inną mieszankę. Jeśli się zmieści, to ja bym dał 2x25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dochodzę do odwiecznego pytania: Bufor jako sprzęgło czy na powrocie? Wcześniej zamierzałem zastosować delikatnie zmodyfikowany (o CWU) schemat z DTR pompy czyli: 1543579901_Screenshotfrom2022-09-3009-44-38.thumb.png.2d2e28b4c6957eb35722ef9125e54845.png

Jednak po przeczytaniu tematu:

Muszę przyznać, że zwątpiłem. Strata temperatury na "sprzęgle" może być odczuwalna + brak dodatkowej pompki na obiegu grzejnikowym przekonuje mnie do zastosowana bufora na powrocie. Jednak mam wątpliwości co do zapewnienia minimalnego przepływu (25,8l/min) . Moja instalacja jest raczej skromna. 3 obiegi podłogówki do tej pory wymagały przepływu na poziomie 1l/min + łazienka 1,5l/minutę do uzyskania komfortu termicznego. W ogóle nie wiem jaki przepływ może być przez grzejniki (4 panelowe i drabinka). Do tej pory używałem głowic ale one definitywnie wylecą z mojej instalacji więc chyba u mnie ten bufor powinien być jednak na zasilaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poszedłem nieszablonowo i zrobiłem układ odmienny od wszystkich zalecanych. Skutkuje to stabilną pracą pompy bez użycia grzałek na defrostach. Zbiornik 80l jest na zasilaniu i zaraz za nim jest zawór różnicy ciśnień (przebiciowy) spiety z powrotem do pompy. Zbiornik na powrocie nic mi nie dawał, gdyż temp. wody była za niska i pompa musiała użyć grzałek. Minimum dla powrotu to 27-28* żeby grzałki nie chodziły. Teraz na zbiorniku mam 30-32* i przy defrostach ciepła woda idzie bezpośrednio na powrót grzejąc wymiennik pompy i nie jest pobierane ciepło z instalacji grzejnikowej. Sposób się sprawdził w zeszłym sezonie i nie widzę teraz innej opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w czwartek zamówiłem bufor i może na wtorek będzie, więc też chętnie skorzystam z dobrych pomysłów. Na pewno mitem jest minus w postaci drugiej pompki za buforem ( tu wbrew pozorom dwie pompki mogą pobierać mniej niż jedna, bo obiegowa PC może działać na niższym biegu). Co do opcji bufora na powrocie w szeregu to Ci co mieli i testowali również inne połączenie wywali zbiornik z powrotu ( a reszta nieświadomie jest zadowolona 😜 ). Tu jeszcze jeden sposób na straty buforowe:

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3Dc_kFkaiITSQ&ved=2ahUKEwiu2-KV2dD6AhWW6CoKHaSeBzUQwqsBegQIDBAF&usg=AOvVaw2MaBDcfLenYXf6izTSMVnH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MikiQ napisał:

Możesz podesłać schemat?

Tutaj schemat nie jest potrzebny. Mam monobloka i na wyjściu z pompy, zaraz za zaworem 3-d jest wpięty szeregowo bufor zrobiony z 80-litrowego zbiornika LPG. Gdy grzeje latem cwu, bufor nie jest grzany, woda przed buforem idzie na bojler. Zaraz za wpiętym buforem jest trójnik i połączenie rurowe z nitką/powrotem wody do PC. Na tym odcinku łączącym zasilanie i powrót założony jest regulowany zawór różnicy ciśnień. Gdy PC pracuje w trybie grzania, wydajność pompy obiegowej nie pozwala na otwarcie tego zaworu. Dopiero gdy nadejdzie defrost, pompa obiegowa zaczyna pracować na max. wydajności i to powoduje otwarcie zaworu i zasysanie wody z małego obiegu z buforem. Jak znajdę trochę czasu to rozrysuję dla osób które nadal nie ogarną tej mojej wizji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.10.2022 o 09:31, Wello napisał:

Najprawdopodobniej związane jest to z procesem produkcji Otuliny. Do grubszych niż 25mm stosują inną mieszankę. Jeśli się zmieści, to ja bym dał 2x25.

Wracam do tematu otuliny. Prawdopodobnie zrobię kotłownie na polibutylenie  bo czas mnie goni, obowiązki w pracy nie pomagają  a przede wszystkim nie mam jakoś weny na naukę lutowania miedzi. Do zapewnienia minimalnej wewnętrznej średnicy 25mm zalecanej do mojej pompy muszę wziąć rurę 32mm (zewnętrznej średnicy) zamiast 28mm w miedzi. Niestety otuliny kauczukowe mają wewnętrzne średnice 28 i 35mm. Pytanie czy powinienem wziąć 28 i na siłę ją wciągać czy 35 i mieć 3mm luzu? Czy brak przylegania izolacji nie będzie powodował problemów gdybym chciał wykorzystać pompę do chłodzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też głupie i/lub trywialne pytanie ale czy zawory odcinające powinienem zamontować bezpośrednio przy monobloku czy jednak lepiej je umiejscowić w pomieszczeniu kotłowni? W moim przypadku będę musiał poprowadzić rurociąg wzdłuż ściany (ok 80cm) i dopiero będę mógł przebić się przez ścianę. Swoją drogą szkoda, że nie ma monobloków gdzie część hydro jest po lewej,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa nie musi stać plecami do ściany ona może stać też bokiem i rury na wprost wprowadzasz , zawory dałbym w pomieszczeniu a przy samej pompie dolne złącze na śrubunku i tfu tfu wyłączą prąd na dużym mrozie zakręcisz zawory popuścisz śrubunek i śpisz spokojnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak i nie. w moim przypadku postawienie urządzenia prostopadle nie wchodzi w grę bo będzie w nie dmuchać wiatr a to jest nierekomendowane w instrukcji. Urządzenie będę łączył na dwa śrubunki a za zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe będzie odpowiadać roztwór glikolu (na ~ -10).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glikol najlepiej do minus 5-6 stopni wystarczy ,nie pogarsza parametrów ele też nie pozwala zamarznąć jedynie co tylko lekko zgęstnieć co w niczym nie przeszkadza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Może to głupie pytanie, ale będę przerabiał szafkę i podejścia pod rozdzielacze. Aż prosi się aby na powrocie zastosować zawór kątowy.  Czy taki zawór, w szczególności te z termometrami, nie ograniczają jakoś przepływu?

ZAWOR-KULOWY-KATOWY-1-SRUBUNEK-TERMOMETR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, w piątek zamierzam zabrać się za montaż mojej pompy. Wciąż jednak nie zdecydowałem czy wybrać układ z buforem jako sprzęgło czy buforem na powrocie. Szukam ale jakoś nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie jaki maksymalny przepływ można puścić przez grzejnik panelowy (Purmo). Wg tej strony: https://www.purmo.com/pl-pl/pobierz-pliki/selektor-grzejnikow?heatoutput=653  standardowy przepływ tych grzejników to 86l/h czyli niecałe 1,5l/minutę.

W mojej instalacji mam 3 takie grzejniki i jedną drabinkę w łazience, które zapewnią mi przepływ 6l/min. Mam też 4 pętle ogrzewania podłogowego czyli kolejne 6l/min. Zdrowy rozsądek podpowiada mi, że przy pompie, która wymaga prawie 26l/minutę powinienem zdecydować się na sprzęgło ale jeśli grzejniki są w stanie wytrzymać większy przepływ to może warto iść w bufor na powrocie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdy zamknąć Ci się głowice termostatyczne na grzejnikach to gdzie będziesz szukać przepływu ?

Nie kombinuj tylko wstaw bufor równolegle jako sprzęgło. No chyba, że nie zależy ci na delcie co przekłada się na COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, awiator napisał(a):

Zdrowy rozsądek podpowiada mi, że przy pompie, która wymaga prawie 26l/minutę powinienem zdecydować się na sprzęgło ale jeśli grzejniki są w stanie wytrzymać większy przepływ 

Zdrowy rozsądek powinien ci podpowiedzieć -"Zastanów się chłopie", przecież z takim przepływem moc będzie rzędu 9kW dla delty T= 5C, po kiego grzyba taka moc dla powierzchni grzanej rzędu 80m2.

Przy przepływach z deltą T=5C , grzejniki będą grać jak organki, i po spokojnych nocach.

Nie mówię już o rurach w instalacji, których przecież nie wymieniasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Digitrax napisał(a):

A gdy zamknąć Ci się głowice termostatyczne na grzejnikach to gdzie będziesz szukać przepływu ?

na zaworze nadmiarowo-upustowym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i myślisz, że przepchasz przez niego 26 l/min ? wątpię.
Boicie się bufora równoległego jakby kradł Wam kobietę z sypialni.
Zapamiętajcie jedno, pompa ciepła pracuje wydajnie wtedy kiedy zapewni się jej odpowiedni przepływ. Wydajnie tzn, że mało prądu wpierdziela. W większości przypadków instalacje odbiorcze na budynkach nie są w stanie przyjąć takiego przepływu. Grzejąc dom ekogroszkiem mieliście że tak powiem wysoki parametr przez co przepływ nie musiał być znaczny aby dostarczyć odpowiednią moc na budynek by go ogrzać. Pompa ciepła jest źródłem ciepła niskotemperaturowym a to wymaga zwiększenia przepływu by dostarczyć wymaganą moc. Jeśli nie można pogodzić pompy ciepła z instalacją to należy stosować bufor, który równoważy przepływy i zapewnia poprawna pracę instalacji po obu stronach. Pitolenie o stratach na buforze jakby to był pożeracz kilowatów to też YETI. W układzie z buforem należy zmienić podejście do ogrzewania. Pompa ciepła grzeje bufor a dopiero bufor grzeje budynek. Bezpośrednie ogrzewanie budynku PC uważam za mało wydajny. Nie stosuje tego dla moich klientów. Sąsiad zaoszczędził na buforze i gdy go pytam ile kWh pociągnęła jego pompa a ma Panasonic T-CAP i tylko podłogówkę w domku 130 m2 to przez dwa lata mi nie pochwalił się wynikiem ... Wspominałem mu o buforze ale to jak grochem o ścianę. Wolał doinstalować rekuperację i dodatkowe panele foto na dachu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Digitrax napisał(a):

A gdy zamknąć Ci się głowice termostatyczne na grzejnikach to gdzie będziesz szukać przepływu ?

Nie planuje używać głowic. Moim celem jest sterowanie krzywą grzewczą pogodową. 

3 godziny temu, sambor napisał(a):

Zdrowy rozsądek powinien ci podpowiedzieć -"Zastanów się chłopie", przecież z takim przepływem moc będzie rzędu 9kW dla delty T= 5C, po kiego grzyba taka moc dla powierzchni grzanej rzędu 80m2.

Przy przepływach z deltą T=5C , grzejniki będą grać jak organki, i po spokojnych nocach.

Nie mówię już o rurach w instalacji, których przecież nie wymieniasz.

Suma grzanej powierzchni to ok 120m. Tych 9kW które dostępne jest przy +15 nigdy nie będę potrzebował. Czy sugerujesz, że pompa poprawnie może działać na mniejszym przepływie czy powinienem od razu zastosować układ ze sprzęgłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Digitrax napisał(a):

No i myślisz, że przepchasz przez niego 26 l/min ? wątpię.

To nie kwestia wątpliwości. 33l/min caleffi 3/4", a taki z tego co mi wiadomo Daikin daje do 16kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.