Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana z ekogroszku na pompę


MikiQ

Rekomendowane odpowiedzi

Czytam od pewnego czasu o tych buforach ale ponieważ jestem mało techniczny niewiele rozumiem.
Większość firm które ofertowałem proponowało mi dla mojego domu bufor ok. 80-100 litrów, chociaż zdarzali się pojedynczy którzy oferowali bufor 300 litrowy(?). Dom 180 m2 -  w 100% grzejniki, dobrana pompa Panasonic T-CAP 9 KW (3 pro-partnerów Panasonica dobierało więc zakładam że dobrali dobrze). Uważacie, że takiej wielkości bufor będzie odpowiedni?
Termin montazu mam za 2 tygodnie więc jeszcze mogę pomarudzić instalatorowi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor podłączony równolegle z pompą ciepła ok poprawi przepływ ale i tak niewydolna instalacja za buforem nie poprawi tego przepływu czyli na tym na czym nam zależy odbioru ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reguły z tym jest właśnie kibel, ale w takim krótkim obiegu do DPV i potem do bufora można dać odpowiednie średnice, a pozostała część instalacji bez zmian, wtedy przy defrostach jak pompa puści kaganiec to poleci przez bufor bez krzywdy dla starej części układu, a poza odladzaniem i tak nie ma zapotrzebowania u kolegi na pełną moc PC. Jak się mylę to prośba o korektę 

Edit: dot. poruszanej wcześniej opcji z buforem szeregowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Wczoraj zacząłem składać instalację po nowemu. Przerabiałem rozdzielacze i podejścia do nich. Szału z lutowaniem nie ma ale dopiero się uczę. Teraz jeszcze nurtuje mnie pytanie. Czy powinienem zastosować zawory zwrotne na powrocie z obiegów jak sugerują na filmie 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz zawory 3D to na powrocie za zaworem najważniejszy, jak obieg bez podmieszania  to możesz dać nawet nad pompą na zasilaniu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa obiegi, jeden bez podmieszania, a drugi z podmieszaniem. Spięte z buforem w roli sprzęgła. W tym przypadkui zakładam ZZ na powrocie z OP przed zaworem 3D, Drugi na zasilaniu drugiego obiegu tuż za pompą i tu chyba mogę zrezygnować z zaworu odcinającego. Przynajmniej tak do tej pory miałem, że przed pomą miałem zawór z filtrem skośnym a za pompą tylko ZZ i bez większego problemu dało się serwisować pompę.

Kolejne nurtujące mnie pytanie dotyczy odwiertu przez ścianę. Pod jakim kątem powinienem go wykonać. Równolegle do posadzki, ze spadkiem w kierunku kotłowni jak pokazano w DTR pompy:

478381694_Screenshotfrom2022-11-0210-01-03.png.b8764312811445dd9ac4555d57f8e6c0.png

Czy raczej tak jak sugeruje logika czyli ze spadkiem w kierunku dworu aby zapobiec ewentualnemu przedostawaniu się wody deszczowej do budynku. W pompie są zaworki spustowe więc w razie kryzysu nie ma potrzeby spuszczać wody w kierunku kotłowni a w dodatku po stronie kotłowni będę miał bufor z odpowietrznikiem, który będzie najwyższym punktem instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczorajsza amatorszczyzna:)

20221112_201227.jpg

20221112_201216.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MVP uruchomione i grzeje. Trochę trwało naprawienie starej instalacji. Mam wrażenie, że deweloper nie zrobił próby ciśnieniowej przed oddaniem mi domu. Pora podzielić się spostrzeżeniami. Zastosowałem zawor 3-drogowy  mieszający ARV 384 ProClick, DN25, Rp1", Kvs 10 i mimo nad wyrost dużego kvs to w skrajnych położeniach tego zaworu pompa CO z autoadapt wykrywa jakby zostały przykręcone zawory na grzejnikach i zmniejsza moc przez co spadają przepływy na podłogówce. Ominąłem ten problem wyłączając autoadapt i włączenie pompy na 3 bieg, Przepływy się zgadzają ale pompa w tym trybie pobiera 22W zamiast 13W gdy zawor 3d jest w położeniu środkowym i działa auto adapt .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u mnie wyłączyłem autoadapt bo pompa robiła co chciała i nie miałem równych temperatur na instalacji. Jak ustawiłem stałe ciśnienie to temperatura w ogóle się nie waha. Mam mieszaną instalację podłogówki i kaloryferów na jednej tylko pompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2022 o 20:13, awiator napisał(a):

 pompa CO z autoadapt wykrywa jakby zostały przykręcone zawory na grzejnikach i zmniejsza moc przez co spadają przepływy na podłogówce. 

Funkcja Autoadapt jest do grzejników z zaworami przymykającymi.

Do sterowania podłogowówki jest cisnienie stałe na panelu pompy.

https://i.ytimg.com/vi/RckYC-0E8fM/maxresdefault.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pompa pracuje od wtorku. Wczoraj postanowiłem wyczyścić filtry. Powinno się to zrobić ok tydzień po uruchomieniu nawet jeśli instalacja była płukana. Za reklamami dwóch największych kanałów o tematyce Pomp Ciepła  zastosowałem Flamco XStream i jestem delikatnie mówiąc zawiedziony i zdecydowanie nikomu go nie zarwkomenduje. W słoiku to co zebrał Flamco. Większość zanieczyszczeń znalazła się w filtrze siatkowym w pompie. Również obecność cząstek magnetycznych stawia pod wielki znakiem zapytania sensowność wydania dość sporych pieniędzy na Flamco, który powinien je wychwycić. Filtr ustawiony na razie na maximum swojej wydajności. Mogę natomiast polecić separator powietrza, który działa rewalacyjnie i zdecydowanie pomaga przy odpowietrzaniu pompy i instalacji.

20221210_135034.jpg

20221210_133744.jpg

20221210_133657.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie lepiej czyści układ zwykły szklany filtr z wkładem sznurkowym niż te wymyślnę za prawie tysiąc filtry magnetyczne , założysz go na powrocie i nic mu nie będzie tam nie ma nawet 40-tu stopni a robotę zrobi stukrotnie większą a po miesiącu dwóch zdemontować można i zostawić zwykły siatkowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.