Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana z ekogroszku na pompę


MikiQ

Rekomendowane odpowiedzi

Mój tez ma 1.4 m2 i tragedii nie ma , jak się skończy to wymienię na lepszy ,za cały tydzień ostatni pożarło 22 kwh .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czyli wymiana króćców w tym zasobniku na 6/4 cala wystarczy żeby go podpiąć jako bufor do PC? Czy trzeba go w jakiś sposób płukać jeżeli był używany przez 10 lat jako zasobnik CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma sensu tego przerabiać na bufor , chyba ze to nierdzewny zbiornik jest 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, MikiQ napisał:

,,, Czy trzeba go w jakiś sposób płukać jeżeli był używany przez 10 lat jako zasobnik CWU?


Musisz przepłukać całą instalację hydrauliczną, wpierw czystą wodą, potem wyczyścić chemicznie, na koniec zalać czystą wodą i zastosować odpowiedni  inhibitor.

Oczywiście instalacja hydrauliczna powinna być typu zamkniętego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kordjano napisał:

Moim zdaniem nie ma sensu tego przerabiać na bufor , chyba ze to nierdzewny zbiornik jest 

Jest emaliowany. To co go mam wyrzucić? Według mnie lepiej przerobić taki zbiornik jeszcze jak ma 300 litrów niż kupować nowy 80 litrowy? Chyba ze się mule to wyprowadźcie mnie z błędu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się co się stanie z tą powłoką emaliowaną jak ktoś zacznie spawać te mufy w odpowiednich miejscach .

No i później jak będziesz używał tego bufora , a jak się nie długo rozcieknie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może nie tak. Jaka powinna być sensowna wielkość bufora? Wiem ze minimum 80 litrów a jest jakieś maksimum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie montujesz kotła tylko pompę ciepła ,bufor jako sprzęgło a nie magazyn .

Więc wielkiego nie trzeba tym bardziej jeśli  to inweterowa i nie przewymiarowana , nie będziesz ganiał pompy na 50 st czy więcej bo cop spada . 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W takim razie zakupie nowy bufor 200/300 litrow z grzałką - o czym później. Podpowiecie jeszcze jaka moc pompy? Wybór na panasa aquarea H ewentualnie t-cap ale przy 100% podłogówki chyba nie ma sensu -jak myślicie? Z cieplowlasciwie wychodzi mi 14,6 kW przy -20 i 7,3 kW przeciętnej mocy grzewczej. Plan mam taki żeby wstawić pompę 12 kW i w buforze dodatkowo grzałkę jak pompa będzie miała problemem z dogrzaniem to odpalę grzałkę.

Link: https://cieplo.app/wynik/wks3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie: jak rozwiązać sterowanie temperatura wychodząca z bufora w przypadku trzech obiegów: dwa rozdzielacze podłogowe i 3 grzejniki? Do pompy podłączyć czujnik temperatury bufora tak żeby grzała wodę do odpowiedniej temperatury na grzejniki a do dwóch rozdzielaczy podłogowych osobny sterownik pogodowy z obsługa dwóch zaworów 3D? Czy jest inne rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego uważasz, że bufor musi być minimum 80l? W sobotę kupiłem panasa 9kW i w najbliższym czasie będę go samodzielnie montował. Oficjalne wytyczne dostępne na panasonic pro club mówią o minimalnym zładzie wody dla pomp >= 9kW na poziomie 50l (patrz załącznik). Ja zamierzam kupić bufor 50l najlepiej panasonica (ale jest niedostępny) lub 40 z galmeta. Mam 3 kaloryfery, drabinkę w łazience i podłogówkę) wiec po wywaleniu głowic termostatycznych wszystko będzie działać. Wcześniej myślałem o połączeniu istniejącego kotła i PC w system biwalentny ale finalnie doszedłem do wniosku, że to niepotrzebnie zwiększyło by koszty oraz nie mógłbym ubiegać się o dofinansowanie (kocioł 3 klasy). Ostateczny gwóźdź do trumny tego pomysłu to zakup dwóch worków ekogroszku za 200zł aby tymczasowo napalić w kotle.

Screenshot from 2022-09-30 10-01-29.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MikiQ napisał:

Zamawiałeś wcześniej tego panasa?

Nie. W ogólnie nie rozważałem zakupu panasonica. Celowałem w Galmet/Kaisai/Rotenso/Midea 8,4kW ale równolegle miałem zapisany filtr na polskim dużym portalu aukcyjnym z wpisem "od ręki". W piątek pojawił się tam panas a w sobotę już miałem go u siebie. Niestety firma, która go sprzedała nie świadczy usług poza województwem dolnośląskim wiec będę musiał znaleźć kogoś u siebie do uruchomienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie także fuksem udało się kupić WH-MXC12J9E8 - Aquarea T-CAP Generacji J typu monoblok na gazie R32. Myślałem, że będę czekać do wiosny a tu pojawiła się oferta na allegro od ręki, więc już ją mam pod domem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą jestem już nieźle wkurzony na Panasa bo pompa jest niemalże goła. Do moich zastosowań (dwie strefy) muszę dokupić płytę rozszerzeń + czujniki. W zestawie od Panasa nie ma nawet głupiego czujnika do CWU. Wyżej wymienione pompy miały to w standardzie. Nie dość, że sama pompa była dużo droższa to jeszcze musiałem dopłacić 1,5kPLN za rozszerzenia. Moduł internetowy sobie na razie odpuszczam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WH-MDC09J3E5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jaką grubość izolacji kauczukowej zastosować? Wewnątrz kotłowni to jak myślę nie ma większego znaczenia ale do monobloka muszę doprowadzić "rurociągi" na zewnątrz. Jakieś dobre rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, awiator napisał:

Wewnątrz kotłowni to jak myślę nie ma większego znaczenia ale do monobloka muszę doprowadzić "rurociągi" na zewnątrz. Jakieś dobre rady?

Izolacja ma znaczenie, nie ważne czy wewnątrz czy na zewnątrz  - po prostu musi być jej grubo!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sambor napisał:

Izolacja ma znaczenie, nie ważne czy wewnątrz czy na zewnątrz  - po prostu musi być jej grubo!

 

Miałem na myśli, że ciepło zostaje w budynku i rurki robią za kaloryfer. Sąsiad w tamtym roku w identycznym domu założył pompę ciepła a w tym zamontował w kotłowni (która stała się składzikiem) kaloryfer bo było tam zimno. Innymi słowy gdyby nie izolować rurek w kotłowni ten kaloryfer mógłby być zbędny;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie postępowanie( rury bez izolacji jako grzejnik ) to rozrzutność i jest sprzeczne z przepisami o prawidłowym wykonawstwie oraz Warunkami Tech jakim powinny odpowiadać budynki.

Przecież takiego "grzania"- gołymi rurami nie kontrolujesz, jak masz grzejnik to możesz go zakręcić lub ustawić na określoną temp , a tak to grzejesz ile się da.

To miało sens przy instalacjach zasilanych przewymiarowanym kotłem, gdzie nikt się nie przejmował kilogramami spalonego paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor rozumiem twój punkt widzenia:) Ja przy przewymiarowanym kotle na ekogroszek rurki zaizolowałem bo tego ciepła w kotłowni było aż za dużo, gdy były gołe.

PS. faktycznie przepisy dotyczące izolacji się zmieniły. Jeszcze 7 lat temu jak chciałem namówić dewelopera na zaizolowanie rurek w kotłowni to nie miałem podstawy prawnej bo wymóg izolacji był tylko dla rurociągów prowadzonych na zewnątrz budynków lub nieogrzewanych przestrzeni. Teraz widzę ze jest tak jak piszesz. Swoją drogą przez to nie mogę użyć PC do chłodzenia bo rurki w ścianach i nie mają wystarczającej izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2022 o 13:24, awiator napisał:

Swoją drogą jestem już nieźle wkurzony na Panasa bo pompa jest niemalże goła. Do moich zastosowań (dwie strefy) muszę dokupić płytę rozszerzeń + czujniki. W zestawie od Panasa nie ma nawet głupiego czujnika do CWU. Wyżej wymienione pompy miały to w standardzie. Nie dość, że sama pompa była dużo droższa to jeszcze musiałem dopłacić 1,5kPLN za rozszerzenia. Moduł internetowy sobie na razie odpuszczam.

Pewnie cała grupa innych, czekających na pompę, zazdrości Ci że w ogóle dostałeś tego panasa. Moduł nie jest tani, ale warto jednak podłączyć to dobrodziejstwo i mieć stałą kontrolę nad sprzętem, szczególnie na etapie doboru ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.