Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark eko wood


marcin25
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Micha90zgaz,

Rekomendowane odpowiedzi

A co się dzieje z buforami ciepła? Cena spada?

 

Niestety dotacje będą jeszcze długo siać spustoszenie 🙂 Mamy przesunięte gdzieniegdzie terminy zastąpienia ekoprojektem kopciuchów nawet do połowy przyszłego roku, wszystko poniżej 5 klasy musi zostać wymienione do końca bodaj 2036. Dotacje są i będą w grze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając tematem do ekowood zauwazyłem że jak wrzucze sporo makulatury na drobnice taką warstewke z 2~3cm i następnie szczapami zakrywam do pełna to warstwa żaru lepiej się tworzy. Przy rozpalaniu widać ze głębiej w komorze już ogień zajmuje kartony i drobnice. Po 1 godzinie brak dymu z komina. Niewiem jak pozostali użytkownicy się do tego odniosą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja na 120 mkw zamówiłem 37 więc nie ma się co zastanawiać jeśli masz miejsce to co najmniej 1500l bufor i 2-3 dni spokoju z paleniem

A tak na marginesie jaki bufor polecacie z wężownicą do przepływowego ogrzewania CWU czy może oddzielny bojler?

Stoję przed dylematem co zamówić i nie mogę się zdecydować. Bufor ma być 1500l albo 2000l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki zasobnik cwu wybrać. 4 os w domu, używamy tylko prysznica. Teraz mamy 140 l i wody jest aż nadto. Chcieliśmy coś podobnego, ale instalator upiera się na 200l. Czy ma to sens? Czy postawić na swoim i wziąć 140. Nie wiem czy jest sens grzać taką kobyłę. Kocioł będzie 21kW, bufor 1000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mamy antyczny zasobnik, wieczorem napalone, a rano woda letnia. Jeśli by taki nowy Kospel trzymał 2 dni to pół biedy, gorzej jak też się będzie wychładzał szybko.

Czy wodę z takiego zasobnika można podłączyć pod pralkę lub zmywarkę?

 

Edytowane przez Cilka
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2023 o 09:49, Trx9 napisał(a):

Po 1 godzinie brak dymu z komina.

Jak drewno odgazuje i jest sam żar to co ma dymić? 

Jak długo spala Ci się 1 wsad?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wkl napisał(a):

 

Dlaczego 21kw? Nie ma się  co zastanawiać tylko brać 37kw. Mało dopłacasz dużo zyskujesz do tego 2000l bufor.

No a czy jest sens brania dużo większego kotła skoro da radę 21? Musiałbym mieć nawet 3 bufory bo niestety nie wejdzie mi 1000l bufor ze względu na rozmiary i pewnie będę miał 2 po 700 to i tak sporo miejsca i kosztów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że jak grzejemy na co i cwu po południu to kiedy wieczorem wszyscy się pokąpią to nadal woda leci gorąca.  Na noc kocioł się wygasza. Woda w zasobniku zostaje nieruszona. Ale bardzo stygnie. Ocieplenie ma z pianki.

A jak lepiej podłączyć zasobnik? Z bufora czy bezpośrednio. Chcemy w słoneczne dni używać grzałki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopuki pali się w kotle to wiadomo że woda ciągle gorąca,ja będę miał z bufora..bo wiele godzin po wygaszeniu będzie mógł ogrzać wodę w zasobniku a teraz zasobniki też mają taką sobie izolacje

16 minut temu, karolr306 napisał(a):

czy jest sens brania dużo większego kotła

Według mnie stalmark trochę naciąga rzeczywistość i ten większy model wcale nie ma 37kW tylko 29kW,popatrzcie na dokumentacje z badań,jest na liście ZUM..w oryginale 37kW powinien mieć 5rur wymiennika 29kW 4 rury i 21 3rury i ten tyle ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Cilka napisał(a):

Chodzi mi o to, że jak grzejemy na co i cwu po południu to kiedy wieczorem wszyscy się pokąpią to nadal woda leci gorąca.  Na noc kocioł się wygasza. Woda w zasobniku zostaje nieruszona. Ale bardzo stygnie. Ocieplenie ma z pianki.

A jak lepiej podłączyć zasobnik? Z bufora czy bezpośrednio. Chcemy w słoneczne dni używać grzałki. 

https://www.techsterowniki.pl/p/st-21-cwu  Trzeba kupić taki sterownik. Ma dwa czyjniki jeden wstawia się w bufor, drugi w zasobnik cwu, nastawia się temperaturę pożądaną i histerezę. W lato też grzeje bufor i 1000 l starcza na 5/6 dni ale mam dobrze zaizolowany bufor.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, widelec1 napisał(a):

 

Według mnie stalmark trochę naciąga rzeczywistość i ten większy model wcale nie ma 37kW tylko 29kW,popatrzcie na dokumentacje z badań,jest na liście ZUM..w oryginale 37kW powinien mieć 5rur wymiennika 29kW 4 rury i 21 3rury i ten tyle ma

Dokładnie te 37 kw to jest naciągane, ale tak czy inaczej sens kupna większego jest, moim zdaniem już gdy bufor ma 1000l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Piecuch19 napisał(a):

Jak drewno odgazuje i jest sam żar to co ma dymić? 

Jak długo spala Ci się 1 wsad?

4 godziny pełen wsad sosny posuszowej. 

Przy kiepskim rozpaleniu to 2 godziny potrafi dymek puszczać. Biały z parą wodną ale jednak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wkl napisał(a):

Dokładnie te 37 kw to jest naciągane, ale tak czy inaczej sens kupna większego jest, moim zdaniem już gdy bufor ma 1000l

Jak najbardziej się z tym zgadzam,pisałem to w takim sensie,że nie ma co się bać większego modelu bo moc wcale nie jest  aż tak dużo wyższa a te 10cm na szerokości komory u mnie było decyzyjne..wg mnie w wersji 21Kw-25cm to strasznie wąsko jak na drewno, wszystkie kawałki musiały by być równe i tak na 8-10cm grube a w większym to nawet można czasami w poprzek układać tak jak Ty robisz bo akurat takie drewno jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mie pamieć nie myli to nmt hvg 29 i 37 rozniły sie tylko maksymalną predkoscia wentylatora. Oba miały po 4 rury wymiennika. Ale w innych wersjach juz było wiecej rur. Sporo tych kombinacji producent przerobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy jakie masz nadwyżki roczne z PV. jesli wiecej jak 500 kWh to bym się zdecydował na grzałkę. lepsze to niż oddawać ta energię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy off grida. Jestem kobietą, więc nie znam się na mocach, ale bywa, że akumulator jest już pełny, a słońce nadal mocno świeci i już nie mam siły piec kolejnego ciasta... Wtedy podłączenie grzałki dało by mi poczucie, że ta energia nie przepadła. Teraz włączam grzałkę w tym starym zasobniku, albo jakiś grzejnik olejowy w najchłodniejszym pomieszczeniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Trochę może nie na temat ale może ktoś podeśle mi prosty schemat instalacji co z kotłem stalmark eko wood.. Wkrótce będzie hydraulik u mnie i chcę porównać co on mi pokaże z tym co koledzy tutaj mają. Zwykły prosty schemat na grzejniki i cwu bez podłogówki z laddomatem czy też bez. Pozdrawiam serdecznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.