Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy jest jeszcze sens instalować panele fotowoltaiczne?


Rekomendowane odpowiedzi

Instalacja zwróci się po 15-20 latach, falownik z panelami może wytrzyma 10lat. Także gwarancja i ubezpieczenie jest ważne żeby później nie wejść w go...o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy kto i ile zużywa energii elektrycznej. Moja powinna zwrócić się po 10 latach, przy założeniu "cena odsprzedaży energii do sieci wynosi 0zł".

 

PS Niech kolega weźmie na wszystko faktury, dostanie dofinasowanie i odliczenie od podatku.

Ja tak zaoszczędziłem około 10tyś zł.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie. Ostatecznie wybrałem inną jeszcze ofertę:

4,25 kWp, 10 paneli Trina, falownik Sofar za 19600 PLN

Sprzedawcą i gwarantem jest PGE, a ponieważ oni są moim dostawcą energii, więc liczę na to, że nie powinno być większych problemów z przyłączeniem instalacji.

Tak, zamierzam składać wniosek do Mój Prąd i odliczenie od podatku, tak że finalnie instalacja wyniesie mnie ok 12000 PLN

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 7.09.2023 o 05:18, Roko75 napisał(a):

Dziękuję za odpowiedź. Wszystko podrożało przez ostatnie 2 lata, niejednokrotnie nawet ponad 100%. Tu mamy wzrost o dwadzieścia parę procent, więc myślę, że da się przeżyć.

Nie daj sobie wmówić, że PV podrożała przez ostatnie dwa lata.

Panele są obecnie tanie jak barszcz. Przez ostatnie pół roku potaniały o 30-40%. Podobnie falowniki.
Mowa oczywiście o świeżym towarze, a nie leżakach magazynowych kupionych na fali "kupuj kupuj bo taniej nie będzie"

Do tego dodajmy fakt, że instalatorzy leżą odłogiem, bo liczba zleceń spadła o 80%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej to nie jest reklama. Znajomy zadzwonił w poniedziałek, aby umówić się na montaż, a w ten wtorek przychodzą i montują. Osiem dni oczekiwania. To chyba niezbyt długo jak na PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wpłata zaliczki 7.09, telefon od montażystów 12.09, montaż 27.09

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie dokładnie są teraz ceny. Jak ja zakładałem to było około 5000 za kW. U Ciebie wychodzi około 4600, więc według mnie całkiem przyzwoita kwota.

Nie wiem czy doliczyłeś sobie psychologiczny aspekt posiadania PV. Jak już je będziesz miał, to na początku będziesz je cały czas kontrolował i sprawdzał ile produkują. Potem Ci to z powszednieje i coraz rzadziej będziesz zaglądał na licznik. Potem zaczniesz zużywać więcej energii, bo przecież masz PV i światełko w ogródku może się palić dłużej, bo fajny klimat. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

465 zł brutto  za panel 450 watt na allegro dwa lata temu ten sam panel w lokalnej hurtowni  1200 zł brutto. chyba dokupię 10 szt niech leżą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tym razem kup z FV, to przynajmniej odliczysz cos od podatku 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie biorę żadnych dotacji może jestem frajer ale twardo trzymam się swojego , dotacje psują wszystko i uzależniają w jakiś sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież, nie każę Ci brać dotacji. Odliczysz to od podatku jako ulga termomodernizacyjna. To do niczego nie zobowiązuje!

 

Rozumiem, że ta instalacja pracuje w on-grid, a nie w idiotycznym pomyśle off-grid!

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak on grid , chyba dokupię kolejne 10 paneli bo falownik mam 8kw a tylko 10 paneli po 400 watt i największe wysyłanie miałem czerwiec lipiec max 3600 watt ,chyba taki słaby wynik z tego powodu że to panele niskonapięciowe coś 31 volt chyba ale prąd 13 amper , ale od 14 kwietnia do dziś nastukało coś ponad 3100 kwh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nowa władza, nowe pomysły:

image.png.337beb8ba1c8efaf97321687fb9681a7.png

https://www.money.pl/gospodarka/wlascicieli-fotowoltaiki-znow-czeka-rewolucja-przyszly-rzad-zlozyl-im-obietnice-6955650599897600a.html

 

Sytuacja w przeciągu 10 lat zmieniała sie jak w kalejdoskopie, do tych którzy mówią, że PV sie nie opłaca, niech to udowodnią wyliczeniami?

Ci którzy twierdzą, że się opłaca i są w stanie przewidzieć czas zwrotu też niech to udowodnią i posłużą się wyliczeniami 🤣

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoją mikro instalację (3,2) założyłem w kwietniu i wcale nie myślałem pod kątem opłacalności. Bardziej kierowałem się poziomem wk...wienia, kiedy podczas wizyty w banku zaproponowano mi lokatę na 4% przy 2 cyfrowej inflacji. Rozliczenie: z depozytu 274 PLN, mniejszy pobór do okresu analogicznego z roku poprzedniego 295 PLN, w depozycie 519 PLN. W poprzednich latach cwu zapewniał kocioł na ekogroszek, teraz grzałka załączana ze smart gniazdka w okresie max produkcji. 

Edytowane przez oxalis3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój stan magazynu z 2x większej instalacji to 800zł, a całkowity koszt energii elektrycznej od stycznia to 700zł do końca września.

Również zakładając, nie liczyłem, że to sie szybko zwróci, chciałem mieć po prostu niższe rachunki, a trzymanie pieniędzy na lokacie jakoś mnie nie przekonywało. Nowsze auto również nie było dla mnie priorytetem 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, o6483256 napisał(a):

Sytuacja w przeciągu 10 lat zmieniała sie jak w kalejdoskopie, do tych którzy mówią, że PV sie nie opłaca, niech to udowodnią wyliczeniami?

Ci którzy twierdzą, że się opłaca i są w stanie przewidzieć czas zwrotu też niech to udowodnią i posłużą się wyliczeniami 🤣

To może ja cenowo to pokażę. Gaz + Prąd, bo na cele grzewcze zakładałem PV.

15/16 3458+1517=4975

16/17 3117+1393=4510

17/18 2585+1556=4141 (przejście z PGNiG do Taurona z gazem)

18/19 2422+1433=3855

19/20 2076+1674=3750 (cena gazu do góry zbiegła się z przeróbką ogrzewania na podłogowe)

20/21 3452+570=4022 (ten sezon był już z PV i wyższą ceną za gaz)

21/22 946+3240=4186 (ogrzewanie tylko z PV. CWU na gaz)

22/23 4320+0=4320 (ogrzewanie bardzo drogim gazem. Prądu mam zgromadzone na wyrost i spuchliznę. W styczniu przełączę ogrzewanie na prąd)

Teoretycznie nic nie ucierpiałem na tych cenach. Ale jakbym nie miał PV, to do sezonu 22/23 można śmiało doliczyć 3000 złotych. Zakładając że wszystkie te przeróbki mnie kosztowały 30000, to zwrot po 10 latach. Pisząc przeróbki mam na myśli wszystko, co związane jest z tymi rachunkami. Przeróbka CO, bufor, grzałki, sterowniki, PV itp. W tym wszystkim uwzględnione są ulgi i dotacje.

Jak bym wziął pod uwagę tylko sam prąd, bez innych dodatkowych modernizacji, to koszt 7000 w 2020, a za prąd rocznie od 2023 bym płacił 3000. Już się zwróciło. 🙂 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2015r ludzie pękali, ze śmiechu jak zakładałeś PV. Temu to się nigdy nie zwróci, co za d... itd itd.

Teraz Ci sami napiszą: ...ale jesteś w starym systemie, to lepiej bo w nowym, to się nigdy nie zwróci ... 🤣

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz się śmieją z tych co magazyny zakładają do nowego systemu. Temu to się nigdy nie zwróci, co za d... itd itd.

Potem Ci sami napiszą: ....masz magazyn to się ciesz, bo bez niego, to nigdy by się nie zwróciło....

A ja za 11 lat zakładam magazyn energii. 🙂 Chyba że będą jakieś inne nowe technologie. Może w kiblach będą wydajne elektrownie wiatrowe, a w pisuarach wydajne elektrownie wodne ? 🙂 Jestem za biedny, aby nie modernizować domu.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, o6483256 napisał(a):

...trzymanie pieniędzy na lokacie jakoś mnie nie przekonywało. Nowsze auto również nie było dla mnie priorytetem 😉

Miałem rok temu podobny dylemat i poszedłem jednak w nowsze używane auto elektryczne. Po ponad roku użytkowania przekulane 26kkm i stwierdzam że pomysł sprawdził się na równi z inwestycjami w pompę i PV. Paliwo mam za darmo, parkowanie jeszcze za darmo, obsługa znikoma. Jak na razie jestem bardzo zadowolony, bo zwrot instalacji znacznie przyspieszył. Dodatkowo ten samochód jest dla mnie magazynem energii 64kWh, tyle że mobilnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym chciał elektryka, ale to co by mi odpowiadało to ok 70-90tyś zł. Trochę dużo jak dla mnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, carinus napisał(a):

 Po ponad roku użytkowania przekulane 26kkm 

To kupiłeś samochód do jazdy czy jako magazyn ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sambor napisał(a):

W jaki sposób kolega korzysta z tego magazynu energii?

Pewnie przez wallboxa

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód jak najbardziej służy do jazdy i na razie tylko to robi. Przed zakupem przewertowałem instrukcję obsługi i znalazłem informację, że jest do tego modelu jest dostępna ładowarka dwukierunkowa umożliwiająca automatykę ładowania i pobierania energii z samochodu. Nie było na razie potrzeby zakupu czegoś takiego bo cena jest zaporowa, prawie 5000.-Euro, ale to opcja do wykorzystania w razie zmiany rozliczeń PV. Gdyby sytuacja wymagała szybszego działania, to prawdopodobnie znalazłbym inny, tańszy sposób na podbieranie prądu z samochodu, ale na razie jest spokojnie, mały bank energii do zasilania awaryjnego czeka w pogotowiu, więc większego ciśnienia na kolejne kombinowanie nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.