Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-05- Ustawienia, Porady


FAFAŁ

Rekomendowane odpowiedzi

W instrukcji obsługi jest mowa o poborze 5W. A ile z czujnikami bezprzewodowymi to nie wiem.

 

A tak z innej beczki...

Zmontowałem film omawiający pracę pompy ładującej bufor.

Film kilkuminutowy, ale bardzo treściwy. Zachęcam do oglądania.

 

 

  • Przydało się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najświeższe wrześniowe pliki wsadowe.

Tym razem jest też aktualizacja dla panelu na procesorze LPC. 🙂

Pobierz baza 5.50

Pobierz panel 5.50 LPC

Pobierz panel 5.50 STM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . pytanko jaki soft dajemy do panelu pokojowego ? Ten sam co do panelu od bazy skzp 05 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki w tym praktyczny sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Timel 05 będzie idealny?

Jakie sterowanie do pieca, do grup pompowych i do podłogówki?
TO mam:
kocioł ekogroszek z podajnikiem slimakowym,
bufor ciepła 1000l,
pompa kocioł /bufor,
zasobnik CWU 120l,
pompa bufor/cwu,
Podłogówka /6 obiegów/, jaką listwę sterującą z siłownikami i 6 panelami termostatycznymi (trzeba kupić)system przewodowy.
pompa podłogówki +zawór 3D z słownikiem.
Nagrzewnice 2x,
Pompa nagrzewnic z zaworem 3D, (sterowanie  biegami nagrzewnic, elektrozaworami i pracą pompy nagrzewnic już mam) 

Potrzeba wysterować:
#Kocioł i podajnik. 
#2 zawory 3D z silownikami,
#pompę kocioł-bufor,
#pompę podłogówki,
#pompę CWU,
#siłowniki i listwę podłogówki z termostatami pokojowymi.

Myślałem o całości Tech Sterowniki i-3 lub Timel   SKZP-05 tylko co i jak? 
Całość chciałbym podpiąć do sieci LAN bądź WiFi żeby mieć podgląd i mieć możliwość sterować online.

20231012_194427.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno będzie dużo lepszy od techa. 🙂

Miałem i-1 cwu przez cie cały rok. Nie dość, że potrafiło to sterować tylko dwiema pompami i jednym mieszaczem, to te jego całe sterowanie jak kamieniem w wodę.  Po prostu badziew.

SKZP-05 to zupełnie inna liga.

Bufor, nagrzewnice, 3 obiegi z mieszaczami to u mnie chleb powszedni. 🙂

Zastanawiam się po co ci elektrozawory do zamykania pętli podłogowych.

Timel ma sterowanie proporcjonalne i takie zdecydowanie proponowałbym stosować do podłogówki. Przy jej dużej bezwładności sterowanie on/off to głupota.

Ps. Widzę, że trochę to kosztowało.

... trochę. 😜

 

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Timel 05 będzie idealny?
Jakie sterowanie do pieca, do grup pompowych i do podłogówki?
TO mam:
kocioł ekogroszek z podajnikiem slimakowym,
bufor ciepła 1000l,
pompa kocioł /bufor,
zasobnik CWU 120l,
pompa bufor/cwu,
Podłogówka /6 obiegów/, jaką listwę sterującą z siłownikami i 6 panelami termostatycznymi (trzeba kupić)system przewodowy.
pompa podłogówki +zawór 3D z słownikiem.
Nagrzewnice 2x,
Pompa nagrzewnic z zaworem 3D, (sterowanie  biegami nagrzewnic, elektrozaworami i pracą pompy nagrzewnic już mam) 
Potrzeba wysterować:
#Kocioł i podajnik. 
#2 zawory 3D z silownikami,
#pompę kocioł-bufor,
#pompę podłogówki,
#pompę CWU,
#siłowniki i listwę podłogówki z termostatami pokojowymi.
Myślałem o całości Tech Sterowniki i-3 lub Timel   SKZP-05 tylko co i jak? 
Całość chciałbym podpiąć do sieci LAN bądź WiFi żeby mieć podgląd i mieć możliwość sterować online.
20231012_194427.thumb.jpg.c6975c8f709bdacd6e13b0d46665ce26.jpg
Będzie idealny nic lepszego nie znajdziesz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, yareka napisał(a):

Jest jakiś link do najnowszej instrukcji w pdf do skzp05.

To jest pytanie?

Na poprzedniej stronie jest opisane (przeze mnie) gdzie podłączyć czujnik zawleczki.

A opis swojego wykonania podłączenia zamieściłem w temacie o sv200, na stronie 115-tej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie widziałem ten twój opis podłączenia i mnie zaciekawił bo obsługuje zdalnie kocioł i takie info może być pomocne,  ostatnio jak ścięło zawleczkę to na miejscu nikt się nie domyślił że to zawleczka. Podłączenie też znalazłem, dzięki.

Timel powinien te instrukcje trochę aktualizować np. chciałem zamontować do bufora z Atmosem sterownik instalacji USO bo przeczytałem że dodali obsługę bufora a instrukcja stara i nic tam nie ma o buforze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tech i3 to fajna maszynka - bardziej rozbudowana od SKZP 05 (integracja z kotłami gazowymi, więcej algorytmów, czujników itp.). Ekosystem Techa  i integracji też jest spoko.
Ale to sterownik instalacji - nie kotła.

Więc w tym przypadku lepiej celować w SKZP - zważając że ogarnie co trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na wersji 5.50 dalej jest "błąd" z blokowaniem automatycznego rozpalania? U mnie widzę, że jeżeli mam włączony mieszacz co1 na tryb praca czasowa to gdy piec jest w stanie STOP i uruchamia się rozpalanie automatyczne. Sterownik przechodzi w stan DOPALANIE, a następnie w stan CZUWANIE EKO i na tym siedzi mimo, że temp pieca powiedzmy jest 25*, a ustawiona 60*, podobnie z instalacją co1. Dopiero przełączenie mieszacza na tryb pracy Włączony (czy ciągły) uruchamia się procedura rozpalania automatycznego. Ktoś coś podobnego zauważył?

Mam wersje Panel 5.45. / Ster 5.46

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie jest tam pare problemow, nie chce wytykac poki mam stary soft, ale z czasowka nie dziala tez czujnik pokojowy, czy blokuje to ustawienia temperatur mon max na obiegu. Pompa kotlowa tez nie dziala u mnie prawidlowo, znaczy chce dobic bufor a ze mam zawor termostatyczny to bufor nie przejmie temperatury z kotla jesli bufor ma nizsza i tak kreci w kolo, nawet jesli na czasowce obwody maja nie pracowac... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie brakuje też możliwości ustawienia dynamiki modulacji względem różnicy temp zadanej. Jeżeli temp spada z ustawionych 60, to powoi zaczyna grzać i tak może przez 30min grzać na 30% modulacji, zamiast dowalić 100% i grzać przez kilka minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry Panowie, ale ja widzę błąd w waszym rozumowaniu.

Po pierwsze, gdy mamy mieszacz i chcemy pracę w programie czasowym, to ustawiamy go dla pokojówki, a nie obiegu. I jeśli podczas obniżenia temperatury pompa ma się wyłączać zanim temperatura w domu spadnie do ustawionej ekonomicznej, to należy ustawić 0 w "pompa zawsze wł. gdy mieszacz".

Po drugie, jeśli ma się rozpalać automatycznie z czuwania eko (z trybu STOP nigdy sam nie przejdzie w rozpalanie), to przynajmniej jeden obieg musi być w trybie STALE WL.

@shogunzlasa, obejrzyj i uważnie posłuchaj. 🙂

 

Na tym filmiku dość dokładnie opisuję wszystkie zasady pracy pompy ładującej bufor w sofcie 5.50.

Odnośnie dynamiki modulacji - nie tylko różnica temperatur aktualna/zadana ma znaczenie, lecz także jej przyrost lub spadek w jednostce czasu. 

Zawsze możesz zmienić dynamikę na 7 i poobserwować.

Poza tym kocioł z podajnikiem to raczej maratończyk, a nie sprinter. 🙂

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dozy tu nie ma zadnego bledu w rozumowaniu, bo ja wiem czego chce i szkoda ze tego nie ma. Chce nie krecic woda w podlodze za dnia skoro kociol odpoczywa przez kilka godzin a nikogo nie ma w domu, a jak juz dziala to niech dziala sterujac to po bozemu. Opcja z zerem powoduje zapasc temperatury na ktora moge sobie pozwolic jak mnie nie ma, ale nie chce jej odczuwać w godzinach jak jestem. 

Pompa kotlowa bedzie pracowac dopoki bufor nie wyciagnie temp. Z kotla. Jak sie jej uda to sie wylaczy, jak sie nie uda bo odbior z bufora jest za duzy to sie nie wylaczy. W tym sofcie roznica jest na stale 2 stopnie, od 5.44 chyba 5 stopni. Tam zadne opcje nie pomoga. Wystarczyloby zeby dzialala jak w sekcji pompa kotlowa bez bufora czyli patrzyla na temp. Startu pompy i wylaczyla sie wg tej nastawy. 

Kolejna rzecz to nie wiem czy wstawili start pompy cwu bo grzeje chyba znow jak kociol ma ze 2 czy 5 stopni wiecej, jakbys mial uklad cwu za. Sprzeglem to bys pol bojlera przez instalacje ochlodzil zanim kociol by zastartowal, bo wlacza sie jak kociol ma 30 stopni... 

Edytowane przez shogunzlasa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakaż to zapaść 0.1°C?

Opisz mi na pw całą swoją instalacje i czego potrzebujesz, a podam ci rozwiązanie.

Dla twojej wiadomości, mam dwa sprzęgła. Jeden to wymiennik płytowy między instalacją zamkniętą a otwartą (pomiędzy dwoma budynkami), a drugi to 240L bufor (który sam stworzyłem). Operuje łącznie 6-cioma pompami, w tym dwa 3D z siłownikami i jeden nastawny na bimetalu. Wszystkim zarządza jeden sterownik. I wierz mi, da się to ogarnąć tylko trzeba znać te opcje.

Mam jeszcze też podłączony kocioł zasypowy. Obecnie w stanie spoczynku, ale jeśli zaszłaby potrzeba (np. brak prądu lub awaria kotła na groszek) to czterema zaworami odcinam ciepłociąg oraz omijam mieszacz i mogę hajcować jak na starej grawitacyjnej instalacji wspomaganej pompą lub bez niej. I żadnych kabli nie przepinam bo pompa CO1 i CWU mają dwa odseparowane od siebie źródła zasilania.  ...gwoli ścisłości nawet z innych faz.

Sam to wymyśliłem i zrobiłem. Nikt mi nie podpowiadał. 😊

Niestety nie da się pokazać pracy wszystkich obiegów (temperatur bufora też nie), ale jeśli chodzi o pracę kotła i CO1 to ostatnia pełna doba przedstawia się następująco:

Screenshot_20231018-204006.thumb.png.028ffc5d27e49c27c3faea5915a3caab.png

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dozy napisał(a):

Sorry Panowie, ale ja widzę błąd w waszym rozumowaniu.

Po pierwsze, gdy mamy mieszacz i chcemy pracę w programie czasowym, to ustawiamy go dla pokojówki, a nie obiegu. I jeśli podczas obniżenia temperatury pompa ma się wyłączać zanim temperatura w domu spadnie do ustawionej ekonomicznej, to należy ustawić 0 w "pompa zawsze wł. gdy mieszacz".

Po drugie, jeśli ma się rozpalać automatycznie z czuwania eko (z trybu STOP nigdy sam nie przejdzie w rozpalanie), to przynajmniej jeden obieg musi być w trybie STALE WL.

@shogunzlasa, obejrzyj i uważnie posłuchaj. 🙂

 

Na tym filmiku dość dokładnie opisuję wszystkie zasady pracy pompy ładującej bufor w sofcie 5.50.

Odnośnie dynamiki modulacji - nie tylko różnica temperatur aktualna/zadana ma znaczenie, lecz także jej przyrost lub spadek w jednostce czasu. 

Zawsze możesz zmienić dynamikę na 7 i poobserwować.

Poza tym kocioł z podajnikiem to raczej maratończyk, a nie sprinter. 🙂

Nie ustawie mieszacza pod pokojówkę skoro jej nie mam (jeszcze). Co do rozpalania to kocioł jest w stanie STOP, po prostu od kilku dni zgaszony. Przychodzę, nic nie zmieniając, klikam rozpal>rozpalanie automatyczne i idę ogarniać swoje sprawy, piec powinien się rozpalić i dobić do zadanej temp. na piecu i pracować normalnie. Jednak on zamiast się rozpalić to jedynie próbuje dopalić i przechodzi w eko co nie jest normalne i tak nie powinno to działać.
Skoro JA SAM włączam go to powinien mnie słuchać, a nie sprawdzać czy jakiś odbiór jest włączony na stałe. Przecież jeżeli jest ustawiony czasowo to znaczy, że jest włączony, jedyne co się zmienia to temp zadana, a nie wyłączenie czy włączenie działania i tu jest błąd. Jeżeli nie będzie mnie w domu to jeszcze rodziców nauczę jak mają rozpalać czy wygaszać bo to żadna filozofia, jednak dodatkowo uczyć ich jak przestawiać dane parametry bo inaczej się nie rozpali automatycznie to jest jednak głupota.

 

ps. Piec ustawiony jest zawsze na pracę ciągłą czy tam włączoną (wiadomo co chodzi 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam problem z softem 5.50 gdyż po dniu czy dwóch muszę restartować sterownik bo po wyjściu ze stabilizacji pokazuje moc 100% a podajnik nie podaje i wentylator też nie przyspiesza , błąd softu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dozy Ogarnąć da się to wszystko zawsze - SKZP05 jaki by nie był zawsze będzie czegoś brakować bo nie ma sterownika idealnego. Są pewne fajne opcje w poszczególnych sterownikach i miejsca gdzie inni zrobili to lepiej.
Po prostu tutaj brakuje chociażby zwykłego startu pomp CWU czy kotłowej jak jest bufor żeby kocioł mógł się rozpędzić. Da się żyć bez tego - tragedii nie ma.

Czekam aż ktoś zrobi dobre zarządzanie ciepłem by nie wymuszało rozpalania - ale algorytmowo ciężko to połapać.
Tu przynajmniej nadmiar ciepła leci w bufor - równie dobrze mógłby przekazać go do CWU by dogrzać go do zadanej, możnaby wtedy uniknąć dodatkowych rozpaleń.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Pjottter napisał(a):

Skoro JA SAM włączam go to powinien mnie słuchać, a nie sprawdzać czy jakiś odbiór jest włączony na stałe.

Uśmiałem się do łez. 🤣🤣🤣

W zasypowym to sobie mogłeś hajcować ile wlezie, a nawet gotować w nim wodę. Tutaj są pewne reguły. A to wszystko dla TWOJEGO bezpieczeństwa.

Bez urazy, ale głupotą nazwałbym twoje postępowanie - zainstalowałeś mieszacz za kilka stów, a czujnika pokojowego za 40zł już nie. A obecne twoje problemy ze sterowaniem to wynik tylko i wyłącznie twojego zaniedbania. Nie obarczaj winą samego sterownika tudzież jego producenta.

Tak samo jak warunkiem do pracy palnika  jest czujnik podajnika, tak samo musi być czujnik pokojowy dla poprawnego sterowania pracą mieszacza. Bo niby jaką temperaturę obiegu ma zadać (bądź zażądać ciepła z kotła) skoro nie ma odczytu temperatury pomieszczenia.

8 godzin temu, shogunzlasa napisał(a):

Tu przynajmniej nadmiar ciepła leci w bufor - równie dobrze mógłby przekazać go do CWU by dogrzać go do zadanej, możnaby wtedy uniknąć dodatkowych rozpaleń

Ja mam CWU za buforkiem i za wymiennikiem płytowym, i u mnie kocioł rozpala się tylko na żądanie bufora. Nie jest to oczywiście rozwiązanie wolne od wad, ale da się żyć. 

Ps. W wersji 5.50 praca pompy ładującej jest znacznie poprawiona.

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.