Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

I dzisiaj Firma Tekla oficjalnie "przyznała się" do wprowadzania klientów w błąd.... na stronie internetowej poprawiła dane dot. kotła Draco Bio Compact zmieniając moc kotła z 12KW na 10KW.  Ja jeszcze kotła nie zamontowałem więc go oddaje, ale że niestety kocioł zakupiłem w sklepie od lokalnego sprzedawcy więc nie wiem jaka będzie droga do zwrotu kotła i pieniędzy, na pewno nie tak łatwa jak zakup na odległość. Uważam, że koledzy którzy zamontowali ten kocioł nie powinni tego pozostawić, w końcu zapłaciliście za 12kW.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz w ogóle jakąś alternatywę, tzn. inny kocioł o mocy 12kW na pellety, który chciałbyś i możesz w tym momencie "na szybko" kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zastanawiam się nad Kostrzewą Twin Bio 12KW, ale po telefonicznym kontakcie z pracownikiem z Kostrzewy okazuje się, że ten kocioł nie przechodeził jeszcze badań i dlatego na stronie internetowej nie ma jego certyfikatu. Dostępne są certyfikaty Twin Bio 16 i 24, ale z nich wynika że podczas badań te kotły uzyskały odpowiednio moc nominalną 14Kw i 21,5KW, więc również mniej niż deklarują i zastanawiające jest czy czasem i ta 12Kw nie okaże się 10.

Do tego biorę jeszcze pod uwagę Tekla Draco Bio 12 KW, ten piec podczas badań uzyskał moc nominalną 13.8 Kw, więc fajnie. Tylko nie wiem jak moja współpraca z Tekla potoczy  się przy  zwrocie kotła Compact.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - 

 

 

 

(...) Dostępne są certyfikaty Twin Bio 16 i 24, ale z nich wynika że podczas badań te kotły uzyskały odpowiednio moc nominalną 14Kw i 21,5KW, więc również mniej niż deklarują i zastanawiające jest czy czasem i ta 12Kw nie okaże się 10.(...)

 

- żeby czasem i ten kocioł 12 nie okazał się 10tką, jak poajwią się papiery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że koledzy którzy zamontowali ten kocioł nie powinni tego pozostawić, w końcu zapłaciliście za 12kW.

 

Pewnie droga przez mękę jeśli miałoby chodzić o jakąś rekompensatę finansową, pewnie jakiś darmowy serwis zaproponują hehe. Hmmm trzeba by to jakoś ugryźć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reco jak historia z Teklą?? Przyjęli kocioł z powrotem?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.Ja od jutra będe testował swojego compacta :) Nareszcie podłączony i zasypany pelletem.Jutro przyjeżdża serwisant odpalic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spala się wszystko co wsypię:P

 

A tak na poważnie, to teraz ok 10 - 12kg na dobę, ale regulatory podkręciłem na 24 stopnie w niektórych pokojach i kociołek dłużej pracuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię cieplutko:D a raczej moja żonka, kwiatków nie mam haha......wszystkie ususzyłem i spokój:P

 

Obsługa tak samo, bo w miarę ciepło, no ale jak temp. spadną to pewnie zacznę schodzić częściej. Nie mam pojęcia jakie jest spalanie w tych kociołkach więc też nie wiem co by tu poprawić. 

 

Kociołek raz moduluje ładnie i schodzi do o,6kg/h wtedy pracuje i 8h bez przerwy,  ale częściej się wyłącza i stoi 2-4 godziny,nie wiem od czego to zależy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timiq na ile masz ustawioną histereze?Ja mam 8 stopni i mi dość często się włącza i wyłącza.Ale chodzi na 50 % czyli 2,6 kw. Spalanie to sprawdze dopiero.Zasypałem do pełna wchodzi 75 kg czyli 5 korków. Dodam ze wygrzewam podłogówkę i ocieplenie stropu jeszcze mam niekompletne.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Histerezę mam na max. 20 bo nie potrzeba żeby było mniej, w domu jest ciepło. Załącza się różnie bo mamy różne temp na zewnątrz ale średnio 2 - 4 godziny. Jak w domu miałem ustawione 22-23C to i 5 godzin nie odpalał. 

Na podawaniu 2,5 moc mam 7,9kw. Robiłeś test paliwa w ustawieniach?? 

Pompy załączają się od 50C i po osiągnięciu temp. i wygaszeniu palnika chodzą do 50C. Na kotle mam ustawione 62. 

Nadmuchy musiałbym posprawdzać bo nie pamiętam teraz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie testu nie robiłem jeszcze :) ale czyściłem po czterech dniach palnik bo słaby płomień był spadał poniżej progu 30 teraz ok. Ja chyba tez ta histereze podniose. Tem.na kotle mam na 60. A tryb pracy masz auto czy ręczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie mam tryb ręczny. w auto dźwigał temp na cwu a po zagrzaniu obniżał i wygaszał palnik, teraz nie mam tego problemu. Z czyszczeniem ratuje mnie siłownik, palnika się nie dotykam, tylko co drugi zasyp zasobnika czyszczę kociołek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś podać ustawienia z palnika?Jaka masz temp zadaną kotła? Ten moj serwisant nic nie ustawiał tylko odpalił na tym co było i zadowolony z siebie, normalnie porażka. Pozdrwiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w palniku zmieniałem tylko podawanie i powietrze reszta bez zmian, jedynie test paliwa robiłem więc tam wpisz ile ci wyjdzie.

Ja mam kocioł ustawiony na 8kw:

 

pow min. 18

pow max 35 - możesz zejść do 30 zależy od pelletu, później z tego co widzę wydmuchuje za bardzo w komin:)

podawanie 2,5

 

Kocioł mam ustawiony na 62C 

start pomp 50 i po wygaszeniu pracują też do 50

histereza 20C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dostałem taką odpowiedź:

 

W kotle Draco Bio Compact 12 podana jest moc kotła 10,2 kW – jest to moc nominalna, czyli taka przy której kocioł pracuje z najwyższa sprawnością, wynikająca z przeprowadzonych badań w akredytowanym laboratorium. Moc kotła 12,8kw, jest natomiast mocą maksymalną jaką kocioł może osiągnąć - moc maksymalna to taka, przy której kocioł może pracować zachowując sprawność mieszczącą się w normach.

Wpisanie mocy nominalnej a nie maksymalnej podyktowane było wymaganiami większości programów wymiany kotłów organizowanych na terenie naszego kraju.  Zgodnie z tymi wymaganiami wszelkie dokumenty i oznakowania związane z produktem powinny zawierać faktyczne i zgodne z certyfikatem dane, które klasyfikują kocioł do 5 klasy emisji wg normy PN-EN 303-5:2012.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego, że przy mocy 10 kW ma najlepsze parametry w sensie czystości spalin i ich temperatury.

 

Pociągnie 12kW, ale kosztem zwiększenia emisji zanieczyszczeń lub zmian (zwiększenia) temperatury spalin. To pokazuje, że kotły generalnie mogą pracować z mocą większą niż nominalna (i to aż o 20%, to bardzo dużo!!), więc dość spokojnie te nowsze kotły, badane wg PN-EN 303-5:2012 można dobierać "na styk".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przeczytaj wątek, wszystko jest opisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

Jakie mieliście spalanie peletu przy mrozach -15 i więcej . U mnie było to sporo bo w granicach 30-35 kg/doba. Przy temp w okolicach 0 do 5 st jest to około 15-20 kg/doba, piec chodzi 24h/ dobę CO+CWU

 

Timiq jak robiłeś test paliwa bo w sumie pozycja taka jest w planiku ale mogę ustawić tylko konkretne wartości w chwili obecnej mam 9. Wartość opałową dałem 5,4.

i jeszcze jedna sprawa jakie masz ustawienia przy CO tzn temp CO dla -20 itd. u mnie jest dla -20st = 70st dla 0st =50 i dla 10st =40st.

 

Trochę duże mama spalanie i zastanawiam się co zmienić. Czy masz może regulator ciągu kominowego u siebie ?

 Do ogrzania mam 140m2 sciany 24+12styropian, dach 20 cm wełny, okna dwuszybowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.