Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprawność pieca na ekogroszek


Ardaturan

Rekomendowane odpowiedzi

Od 16 lat palę w piecu na ekogroszek marki nie pamiętam (pleszewski rzemieślnik). Spalanie w ostatnich kilku latach jest na poziomie 3,5 t.
Powierzchnia ogrzewania ok. 170 m2. tylko grzejniki.

Piec mam moc 25 kW, z tego co czytam, porównuje został przewymiarowany ale działa i dopóki się nie popsuje albo ceny wegla nie pójdą w kosmos ma u mnie dożywocie.

Jednak myśląc o jego bliższym niż dalszym końcu zastanawiam się na alternatywą i oczywiście PC. Do wyliczenia mocy PC biorę dane z aktualnego zużycia węgla, przy czym dość kluczowym (wrażliwym) parametrem jest sprawność pieca, którą przyznam nie wiem jaką wziąć.
Czy ktoś zna jakiś "domowy" sposób na wyliczenie choćby w przybliżeniu sprawności pieca?

Dodam że temp. na piecu ustawiona jest na ok. 60 C, a na zaworze czerodrożnym, tj. temperatura na grzejniki w okresach przejściowych (w zasadzie taka zima jak teraz to jest okres przejściowy) wynosi 30-40C, zimą 40-45C (myślę że średnio przy ostatnich zimach ok. 40C). Na bojler 120l idzie pełne 60 C, chociaż też bez sensu bo praktycznie korzystamy tylko z prysznica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma 24Mj to 90%

Jeżeli ma 27MJ to 80%.

Polspaw badał te produkty wielokrotnie, ale nie mam certyfikatu pod ręką. 90% nierealne. 80% może. Jeżeli tak jest realnie, to bardzo dobry wynik. Gratulacje.

Świadectwo nr: 37A/9 wydany: 2002-08-09

Dla kotła EKO-PLUS typu [AUT] na paliwo typu [WGr] o mocy 25-150

Zleceniodawca: PPHU POLSPAW s.c., PRBHK Sawiccy ul. Słowackiego 16, 42-160 Krzepice

 

Świadectwo nr: 1134 wydany: 2012-03-20

Dla kotła EKO-PLUS typu [AUT] na paliwo typu [WGr] o mocy 15-150

Zleceniodawca: „POLSPAW SAWICCY” Spółka Jawna 42-160 Krzepice, ul. Przemysłowa 20

14 minut temu, Ardaturan napisał:

parametrem jest sprawność pieca, którą przyznam nie wiem jaką wziąć.

Załóż ciepłomierz z demontażu. Jaki to kocioł? Masz certyfikat? Kotły retortowe, które znam w certyfikatach mają od 78% - 92%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł 25Kw ale palnik sv200 15. Na oryginalnej retorcie 25Kw wyciągał 19MJ/26 przy wysokich obrotach.

Edytowane przez alf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, digi napisał:

Załóż ciepłomierz z demontażu.

To jest myśl, sam tego nie zrobię bo sie nie znam na hydraulice ale na wiosnę planuję małe przeróbki hydrauliczne więc poproszę hydraulika przy okazji.

33 minuty temu, digi napisał:

Jaki to kocioł? Masz certyfikat? Kotły retortowe, które znam w certyfikatach mają od 78% - 92%

Kocioł noname, muszę poszukać w papierach czy były załączone jakiekolwiek certyfikaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, alf napisał:

Bardzo istotne ile faktycznie ma opał.

Mogę tylko teoretyzować, zakładam 7kW z kilograma (tego Karlika ratuje jedynie cena), bo wcześniej paliłem najmocniejszym z lokalnego składu i była już na oko różnica na duży +

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ardaturan napisał:

Czy ktoś zna jakiś "domowy" sposób na wyliczenie choćby w przybliżeniu sprawności pieca?

Przyjmij jakieś 55% max na sezon na przewymiarowanym kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Ardaturan napisał:

bo sie nie znam na hydraulice

 To jest tylko trójnik redukcyjny i kapilara pod czujnik. Kapilarę wkręca się w trójnik. Czujnik jest taki sam jak czujka c.o, podajnika, c.w.u itd.

Czujnik powinien być zanurzony stąd do zastosowania kapilara mosiężna. Są różne długości kapilar dostępne . Przyłącze kapilary z reguły 1/2", więc trójnik redukcyjny.

Np 1"x1/2" x1" czarny

https://pl.pinterest.com/pin/426927239678510916/

są jeszcze np 1 1/4" x 3/4" x 1 1/4" (czarny)

Połączenie jak każde inne w instalacji albo skręcane tradycyjnie np. konopie + pasta Gebatout albo lutowane miedź , zaciskane miedź. Skręcane połączenie zrobisz sam jak masz imadło. Miejsce montażu w instrukcjach producenta ciepłomierza.

7 minut temu, alf napisał:

i w instalację szło 15 Kw a w zasobniku robił się wir.

Takie 70-75% może być realne. 80% bardzo dobrze. 15kW to jest jakieś 2,5 - 3kg węgla/ h

7 minut temu, o6483256 napisał:

7kW z kilograma

 Karlik ma myślę 26MJ tj dla 100% sprawności 7,2(2)kWh. Ja realnie nie zakładam więcej jak 6 i wszystko liczę do 6kWh/kg.
 

Edytowane przez digi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, digi napisał:

To jest tylko trójnik redukcyjny i kapilara pod czujnik. Kapilarę wkręca się w trójnik. Czujnik jest taki sam jak czujka c.o, podajnika, c.w.u itd

Raczej nie. Bynajmniej nie u mnie.

Czujniki to PT500 wkrecone bezposrednio w CO bez kapilary. Jeden siedzi w cieplomierzu drugi na kabelku w powrocie (zasilaniu). Oba sa bezposrednio w instalacji bez kapilary.

Chodzi o jak najwieksza dokladnosc odczytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, digi napisał:

 Karlik ma myślę 26MJ tj dla 100% sprawności 7,2(2)kWh. Ja realnie nie zakładam więcej jak 6 i wszystko liczę do 6kWh/kg.
 

Jak ten karlik ma realnie 6, to w poprzednim sezonie miałem węgiel który miał 8, bo było niebo lepiej, przynajmniej "na oko"

2 godziny temu, alf napisał:

Do tego trzeba mieć dystans bo wszędzie może byd  błąd, to amatorskie harce. 

Nie znając faktycznej kaloryczności węgla, to spekulujemy 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PioBin napisał:

Czujniki to PT500 wkrecone bezposrednio w CO bez kapilary.

Jeżeli czujnik jest z kołnierzem z gwintem, to nie trzeba. Jeżeli jest czujnik tylko to potrzeba coś w tym stylu:

https://www.google.com/search?q=oslona+czujnika+kapilara+mosiężna&source=lnms&tbm=isch

Można jeszcze szukać: zawór kulowy z przyłączem lub kulowy z gniazdem czujnika temperatury, kulowy z trójnikiem

41 minut temu, o6483256 napisał:

karlik ma realnie 6

Karlik ma na deklaracji 24MJ. Na worku 26MJ cholera wie ile ma realnie. Ja napisałem, że realnie nie zakładam więcej jak 6. Generał z Gdańska za 1370zł ma jakieś badanie na 28,7MJ. Na ile jest powtarzalny, nie wiem. 

general.png

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, bo papier papierem, a rzeczywistość wszyscy wiemy jaka jest.

Czyli założenie 6-7kWh z kilograma to dobre założenie. Niektórzy zakładają 8kWh z kilograma, ale to zdecydowanie za dużo .-)

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie kusi gdzieś przebadać próbkę choć raz. Podobno w Zabrzu można. Sceptycznie podchodzę do moich wyników.  Cieplomierz już po legalizacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydasz pewnie "worek" pieniędzy i będziesz wiedział tylko na tej próbce co jest warta. 

To nie ma sensu. Mam legalizowany ciepłomierz, nowy, ale jakie to ma znaczenie, czy będę miał nawet 10% błędu w skali 10000kWh ?

Wiem, że zapotrzebowanie na ciepło jest w granicach 10000kWh +-1000 i super. Do tego założę jakąś tam kaloryczność opału i ok. 

Do dokładnego doboru pompy mi to wystarczy. do obliczania faktycznego COP`u pompy również 👍

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@o6483256

Jaki masz palnik, bo nie pamiętam czy pytałem? 65% z karlika to moim zdaniem dobrze.

8*3,6 = 28,8MJ. Gdzie sprawność?  Kolumbijski w stanie suchym 29,8MJ

https://archiwum.allegro.pl/oferta/ekogroszek-kolumbijski-suchy-workowany-typ31-26-29-i9954313929.html

Jaką chcesz PC montować, w sensie markę i typ?

 

Edytowane przez digi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś kwadraciak, ze ślimakiem z nierdzewki i biegiem wstecznym (technix jakiś tam, nie pamiętam)

Eko kolumbijski to bardzo szerokie pojęcie, one są też do kupienia o kaloryczności ok 26MJ jak Karlik. Teraz mam taki g...

 

 

Co zamontować?  Cały czas liczę, jak haier pociągnie mi dom, to może haiera, ale dojdzie mi jeszcze ok 100m2 które w zimę będę grzał gdzieś do 10-14*C, resztę w razie potrzeby klimatyzatorem nadmuchowo.

Fajny jest Panasonic 9kW. Warunek mam jeszcze jeden, musi grzać i chłodzić, bo instalacja pod klimakonwektory rozłożona.

Koniec końców kupię coś najtańszego co pociągnie mi dom.

 

PS Z czego te procenty sprawności osiągasz, to nie ma znaczenia, to pokazuje tylko jak bardzo niewydajny jest system kotła na eko, bez bufora, przewymiarowany o ok 5kW. To pokazuje również, że im zimniej tym sprawność rośnie, bo wykorzystanie mocy kotła "zbliża się do maksymalnej".

Różnice między zasilaniem a powrotem mam ok 5-6*C, podobno optymalna, wkurza mnie trochę "falowanie mojej instalacji" jak pootwierają się podłogówki na RTL`ach. 

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie 👍, nie przeszkadza mi chiński rodowód pomp.

No i pieprzę dofinasowania, dostanę "2 koła", a kocioł na eko muszę wyrzucić.

Przynajmniej jak się coś spierdzieli, nie będę panikował, tylko odpalę eko.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co nas interesuje w przypadku sprawności kotłów to sprawność sezonowa "ηs"

W przypadku nowych kotłów ekodesign laboratoryjnie osiągają one okolice 80%

Jak ktoś w miarę zachowuje czystość wymiennika, ma stabilne powietrze to realnie ma szansę uzyskać około 75%.

W starszych kotłach z przewymiarowaniem myślę że próg 65% jest maksymalnym jaki da się wyciągnąć.

Do obliczeń proponuje przyjąć coś z przedziału 60-65%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kult5 napisał:

laboratoryjnie osiągają one okolice 80%

92%.

 

78% było w takim:

Świadectwo nr: 137 wydany: 2004-07-15

Dla kotła ECO LUX typu [AUT] na paliwo typu [WGr] o mocy 25-100

Zleceniodawca: "METALTERES" S.C., M&T Rybczyńscy ul. Główna 78, 42-620 Nakło Śl.

 

83-85% 15 lat temu.

 

 

Świadectwo nr: 105b wydany: 2005-10-10

Dla kotła LING typu [AUT] na paliwo typu [WGr] o mocy 15-150

Zleceniodawca: "KLIMOSZ" Sp. z o.o. ul. Rybnicka 83, 44-240 żory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.