Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy muszę wymieniać swój kocioł?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jak w temacie czy muszę wymieniać swój ponad 11 letni kocioł elpro kos 18? Bo jak się domyślam to tak, dodam że jestem mieszkańcem województwa podkarpackiego. A pisze że:

"Do 1 stycznia 2022 r. w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie powyżej 10 lat od daty ich produkcji lub instalacji nie posiadających tabliczki znamionowej" 

Czyli mój kocioł ma ponad 11 lat (choć niby jest 3 klasy) niżej zdjęcie tabliczki znamionowej. 

IMG_20220111_152805.thumb.jpg.2434e9e7c35b5eea1bf57f120365df14.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz go użytkować do końca 2027 jak kolega wyżej zauważył. 3 klasa. Gdybyś nie miał 3 klasy,mógłbyś go użytkować do końca 2023 r,bo te powyższe podziały odnoszą się do wieku kotła, w chwili  wejścia w życie ustawy antysmogowej na Podkarpaciu,czyli VI 2018 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

https://www.ogrzewnictwo.pl/artykuly/inne/na-czym-polegaja-badania-atestacyjne-dr-inz-jacek-zawistowski

Te normy nie są tożsame. Kontrolerzy będą mieli wytyczne oceny wg normy  PN-EN 303-5:2012. Biorąc datę produkcji kotła,w większości województw  datą graniczną jest 1 I 2024 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym blenkytnym kotlu wystarcza tylko oszkrobac 3ke i zostaje KLASA-najwysza  i po problemu 🙂

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Trener40 napisał:

W deklaracji podaje się tylko klasę kotła. Ja na tabliczce nie mam podanej żadnej normy

 

15 godzin temu, Yadecc napisał:

jest 3 klasa (w końcu jest 😉) i wymienić do końca 2027

Dokładnie. Jak kocioł hula i nie kopci to dlaczego go nie użytkować w dzisiejszych,niepewnych czasach energetycznych. Klasa 3 jest,użytkownik nie musi się znać na wszystkim. To nie moja wina,że nie mamy taniego gazu ani taniego prądu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norma była uzupełniona -rzeczywiscie. Ale takie kopcenie to nawet z kopciucha jest niedopuszczalne 😉 ,chyba,że to kocioł górno-dolny.  Przy podkładaniu węgla ma prawo trochę przykopcić nawet DS,ale ten dymek to za dużo

20 godzin temu, Robert95 napisał:

No właśnie nie znalazłem w instrukcji

Przy kontroli kl 3 jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak piec jest górno dolny ten co zdjęcie tabliczki znamionowej jest w pierwszym poście w tym temacie. 

Odnośnie kontroli to w naszej gminie niby jest jakaś kontrola i rozmowa edukacyjna w sprawie pieców, no właśnie gdzieś czytałem że powinien być jakiś papierek potwierdzający tą 3 klasę emisyjności i na nim powinno się pisać jaka jest norma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.01.2022 o 13:13, Robert95 napisał:

A tak na zdjęciu niżej kopci piec 3 klasy wg normy? No właśnie nie znalazłem w instrukcji jaka może to być norma ale na 200% nie jest to PN-EN 303-5:2012 bo wtedy jeszcze nie było tej normy jak robili ten kocioł. 

2022_01_25_131232838.thumb.jpg.72b0ee13e4c2e3ab44eaa8abd023b229.jpg

Tak to kopci każdy kocioł zasypowy GD albo GS niezależnie od klasy jeśli się spala węgiel od dołu. Tu nie ma wytłumaczenia że ma jakąś tam klasę, 3 czy 4 . Sama klasa kotła nie sprawi że nasypie się węgla na żar a kocioł to elegancko spali. Nie ma takiej opcji. Tak się dzieje jeśli palacz leniwy i pali od dołu. 

Na żar można zasypać w kotłach DS .

Na pocieszenie można napisać że tu przynajmniej się pali w kotle bo dym koloru czarnego. Biały dym świadczy o przyduszeniu ognia czy żaru przy zbyt dużym zasypaniu opału. 

To jednak nadal nieprawidłowy sposób. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Robert95 z tego dymu wynika że jak będziesz spalał bezdymnie to w nagrodę za to kocioł zaoszczędzi Ci ok 30-40% opału, a zatem co 3 sezon będziesz palił z zaoszczędzonego opału w porównaniu do stanu obecnego. Myślę warto spróbować właśnie z powodu oszczędności. Czasem widząc taki dym myślę sobie: o rozrzutny gość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jeśli ktoś ma kocioł podajnikowy Stalmark tłokowy na miał w Małopolsce z około 2008 roku i nie ma on nadrukowanej klasy natomiast w dokumentacji jest napisane, że:

CO: 290 (norma 3 klasy dopuszcza: 3000)
Zan. org. TOC: 35 (jeśli to to samo co OGC to norma dopuszcza 100)
Pył: 35 (norma dopuszcza 150)

To certyfikat z Zabrza.

to też trzeba wymienić taki kocioł? Przecież na logikę jest on bardziej ekologiczny niż na kocioł załadunek ręczny ledwo spełniający 3-cią klasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
42 minuty temu, Januszjano napisał:

Witam, mieszkam na śląsku i mam piec:
rok produkcji 2010 ,,,

,,, Mam pytanie, do kiedy muszę go wymienić?


Witaj @Januszjano na forum Info-Ogrzewanie.

Do 1 stycznia 2020 roku.


źródło:
Strony  Sejmiku Województwa Śląskiego w tej chwili nie działają. W zastępstwie...

https://www.katowice.eu/dla-mieszkańca/miejskie-centrum-energii/powietrze/uchwała-antysmogowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyt.

"Wszystkie powyższe terminy dotyczą urządzeń niespełniających norm emisji wg PN-EN 303-5:2012. Data produkcji liczona jest na dzień wejścia w życie uchwały, tzn. od dnia 01.09.2017 r."

 

kocioł musisz wymienić do 1 I 2024 r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zmuszać bezpośrednio, a można pośrednio.

Brak możliwości uzyskania dofinansowania na różne termomodernizacje bez wymiany kotła już jest pewnego rodzaju przymusem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Januszjano napisał:

Mam pytanie, do kiedy muszę go wymienić?

Autor pytał do kiedy musi,a czy go zmusi to juz od niego zależy 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.