Skocz do zawartości
IGNOROWANY

ekogroszek a zakazy


darojed

Rekomendowane odpowiedzi

dużo zależy od daty wprowadzenia kotła do eksploatacji 

Przykład ze śląskiej uchwały antysmogowej

data wejścia w życie uchwały: 1 września 2017 r. z następującymi wyjątkami:

  • kotły CO – w przypadku instalacji których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017r.
    • od 1 stycznia 2022 roku w przypadku kotłów pozaklasowych lub bez tabliczki znamionowej starszych niż 10 lat
    • od 1 stycznia 2024 roku w przypadku kotłów w wieku 5-10 lat od daty produkcji
    • od 1 stycznia 2026 roku w przypadku kotłów w wieku poniżej 5 lat od daty produkcji
    • od 1 stycznia 2028 roku w przypadku instalacji spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, aikon91 napisał:

siłą kotła z domu wam nie wyniosą. No chyba, że zapłacą za nowy ;)

Jasne. A w razie czego psem poszczuć kontrolę...

Nikt nie będzie nawet próbował niczego wynosić. To obywatel ma wynieść stary a wnieść nowy. I za niego zapłacić.

Nie będzie chciał się dostosować? Mandacik. Nie zmądrzał? Wyższy mandacik. I tak dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, darojed napisał:

Mam dobry piec w randze mercedesa 

Witam Kolege a co to za mercedes jesli mozna spytac ? A tak na serio niech rzad  obnizy ceny gazu i pradu to kowalski zmieni zrodlo ogrzewania plus jakas dotacja narazie w Polsce mamy wegiel pod gruntem to korzystamy i palimy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by nie gadać mnie też martwi te temat. Kupiłem kocioł na 5 klasę eko design i założyłem ceramiczny wkład kominowy co jak wiadomo jest dużym wydatkiem. Teraz czytam że w moim mieście chcą wprowadzić zakaz palenia węglem jak w Krakowie... Dla mnie to paranoja, jak chcą wprowadzać takie zakazy niech zabronią sprzedawać pieców na węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juzef najpierw muszą być pieniądze na zmianę źródła. Jeżeli nie będzie sensownych dofinansowań to będzie się to rozciągać w czasie. Podobna sytuacja z azbestem na dachach.

W Krakowie zakazy wprowadzają a smog jak był tak jest i będzie. 

Wydaje mi się że auta bardziej szkodzą niż kotły. Trzeba zacząć od pociągów, autobusów, aut rządowych itp niech przykład płynie z góry .

I lekko trzeba szorty zluzować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe bo u mnie nie ma smogu poza sezonem. A największe stężenie PMów mam jak po południu kotły odpalają, i to nie ma nic wspólnego z autami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak u mnie. Miejscowi palacze rozpalają w kotłach i robi się koszmar. Średnia dobowa pyłów w mojej miejscowości od jakiegoś czasu przekracza dopuszczalną. Gdyby wszyscy mieli choć g.. bezklasowe kotły z podajnikiem byłoby znacznie lepiej, a tak ! Szkoda gadać ! Najgorsze to rozpalanie. Niektórym to sie przeciąga do kilku godzin.

Ja w pewnym sensie to rozumiem, bo też kilka lat uczyłem się palić i potrafiłem z komina zrobić lokomotywę, a pod koniec swojej przygody z zasypowcem nawet to jakoś zaczynało wychodzić, ale do diaska niektórych nie przekona do czegokolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ok, ale jak to nie będzie skoro Kraków już ma zakaz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, olover napisał:

Pojawi się atom to może zrezygnuje z ekogroszka

 

Rozbawiła mnie twoja wiara w to, że możesz o tym sam decydować !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, olover napisał:

witam. Ja bym zluzował trochę emocje. Tez obserwuje ze lobby i marketing pseudoekologów jest bardzo mocny. Szkoda ze media tak filtuja informacje które nam dostarczają, ze nie sa w stanie ujawnić podstawowych informacji zaczerpniętych z badan naukowcow, którzy jasno twierdza ze spalanie wysokojakościowego ekogroszka w najnowszym kotle powoduje nizsza emisje co2 niż spalanie gazu czy pelletu. Mam kamere na kominie, spalam sztygara, mam sterownik i wykresy. I widze i czuje ze spalam czysto dobrej jakosci ekogroszek. Także z tymi zakazami to jeszcze długo ich nie będzie. Pojawi się atom to może zrezygnuje z ekogroszka

 

Trochę się zagalopowałes z tym CO2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eliks napisał:

A największe stężenie PMów mam jak po południu kotły odpalają,

czyli trzeba palić ciągle. Widać po niektórych kominach kto i jak rozpala, ledwo ogień sie pojawia a tu bach dawaj węgla do oporu. To musi dymić nie ma wyjścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, olover napisał:

Pojawi się atom to może zrezygnuje z ekogroszka

Przyszłość to wodór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz to tym na prowincji co palą w kaflakach i tym co w blokach po PGRowskich w mieszkaniach mają kotły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eliks ty mieszczuchu ;) Większość pochodzi z prowincji, ja też. Mało tego, nie czuję się gorszy więc nie dziel ludzi na lepszy i gorszy sort.
Po prostu nie wszystkich stać na lepsze ogrzewanie i dopóki państwo nie da porządnych dotacji to tak będzie. Oczywiście moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle mnie zrozumiałeś. Ja mieszkam na prowincji i widzę biedę, ludzi którzy zbierają meble, palety żeby napalic w kaflaku i jak słyszę o wodorze to zareagowałem nerwowo. To te nasze bogate państwo, lepsza zmiana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego wodór wywołuje nerwowość ale i tak  to będzie energią  przyszłości a na razie  palmy śmieci ale czysto jak tylko się da.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to rozumiem, ale mamy społeczeństwo na takim poziomie że jak na wioskach robiliśmy spotkania w sprawie dotacji na nowe kotły, to słyszałem "panie nam nie potrzeba, mamy nowy piec z komputerem" mając na myśli 10cio letniego zasypowca że sterownikiem dmuchawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. To jest wg mnie rozwiązanie. Oczywiście wymiany pieców na nowe są konieczne, nie rozumiem tworzenia pieców 5 klasy, potem dołożony eco design a teraz zabraniają takiego pieca używać... Gdzie sens i logika? W Tarnowie sprawa już jest przegłosowana, zadecyduje Sejmik Województwa: http://www.rdn.pl/news/jednym-glosem-przeszla-uchwala-antysmogowa-o-zakazie-palenia-weglem

Jest autopoprawka, która niby zezwala na eko design, ale tylko jak nie ma możliwości podłączenia gazu lub sieci ciepłowniczej. Po pojawieniu się takich możliwości kotły "mogły być eksploatowane przez okres nie dłuższy niż 15 lat od daty rozpoczęcia eksploatacji."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii węgla jestem jednak optymistą, nie sadze by w krótkim czasie znalazło się ogólnodostępne i tanie źródło ciepła, do tego rezygnując z węgla trzeba zlikwidować kopalnie, a to już problem polityczny.

Faktem jest, że nowoczesne technologie (pompy ciepła kolektory słoneczne itp.) do pozyskiwania ciepła w większości nie emitują zanieczyszczeń lotnych jednak w naszym klimacie są niewystarczające, do tego ilość energii, a więc i zanieczyszczeń potrzebna do ich wyprodukowania i utylizacji jest też znacząca, ale większość tych procesów odbywa się w Chinach, więc u nas nie śmierdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem skąd przed wami ten strach przed zakazem palenia węglem. Co wy w tym paliwie widzicie? Syfi się w kotłowni, trzeba ładować ciężkie worki etc. Jakbym miał alternatywę w postaci rury z gazem, to już dawno miałbym gaz i wszystko w d...

Strach wynika z obawy nadmiernych kosztów ogrzewania, czy jeszcze z czegoś ? Wszyscy tutaj piszą o dziadkach i babciach których na to nie stać, ale samemu nikt się nie przyzna do problemów finansowych. Czyżby wszyscy tutaj byli zamożnymi dobrymi samarytanami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie ukrywam że chodzi o koszty. Faktem jest że trzeba nosić worki (teraz mam 25kg) plus czyszczenie, wyrzucanie popiołu itd... Duży dom, który nie jest ocieplony to samobójstwo finansowe gdy przejdzie się na gaz. Rozwiązaniem jest ocieplenie, ale to ogromny koszt na który nie każdy może sobie od tak pozwolić. Dotacje są tutaj super sprawą, dla większości ludzi rewelacja. Ja niestety dotacji nie mogę otrzymać więc sprawa się komplikuje i ekogroszek z kotłem eco design jest wg mnie dobrym rozwiązaniem. Nosić worki mogę, zdrowie na razie na to pozwala, nie mam problemu z czyszczeniem kotła. Przejście ze zwykłego kotła zasypowego na taki z podajnikiem to duża zmiana na plus i jestem zadowolony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwajcarzy, kraj górzysty a jednak mają swoje rolnictwo. Podobnie potentaci naftowi z zatoki dotują wlasne fermy mleczne. Nawet Izrael. Po co ? Przecież na świecie jest tyle taniej żywności. Wystarczy pomachać dolarami i sami przywiozą... Tylko jeden naród na świecie jest przykładem debilizmu. No może nie cały naród a jego wyrzutki. To my. Gotowi jesteśmy pozamykać kopalnie. Rozwalić kotłownie na węgiel czy drewno byleby nas pochwalono... Rozumiem, gdybyśmy mieli własnego gazu na 200 lat... Sam bym się nie wahał. Ale skąd... My go będziemy sprowadzać i wierzymy, że ceny zawsze będą takie jak dziś... Mądrzy amerykanie zwąchali interes i już prawie dali nam wędkę ( nasz gaz łupkowy) ale w porę się zorientowali, że lepiej im będzie jak będą sprzedawać frajerom rybę... A może wszyscy wstawmy kotły na pellet ? Już widzę ile będzie kosztował. I można tak długo sobie dyskutować. Ale to wołanie na puszczy... Róbta co chceta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, o6483256 napisał:

Czyżby wszyscy tutaj byli zamożnymi dobrymi samarytanami ?

Nie, ja nie jestem zamożny. Ale na biedę też nie narzekam. Dysponując budżetem wolę np 1tyś zł róznicy w ogrzewaniu wydać na wakacje ;)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.