Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik sv200


maniek130

Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, nightwatch napisał:

@Dozy 

teraz nie mam problemów ze spiekami w sv200 nawet na wysoko kalorycznym węglu ale kilka lat temu mialem retortę i zakupiłem 'najlepszy' węgiel ze składu - nie dało się tym palić bo powstawał jeden gigantyczny spiek. Pomogło zakupienie najtańszego, najmniej kalorycznego węgla i pomieszanie jednego z drugim. Tzn wystarczy do zasobnika sypać na przemian worek jednego i drugiego węgla i spieki powinny zrobić się mniejsze i rozpadać się pod własnym ciężarem.

Ale to nie jest dla mnie żadna podpowiedź ani żadne rozwiązanie.
Po pierwsze ja nie mam retorty, a po drugie nie mam innego węgla żeby przemieszać go z tym KGM.
Zostało mi go raptem 320kg, które spalę w ciągu tygodnia, albo krócej jeśli mróz przyciśnie. Tak czy owak nie chce go więcej. Wkurza mnie ten dym. Wolę węgiel typu 31.
Ciekawe jakim "wynalazkiem" okaże się Generał z wegielsklep.pl.

1 godzinę temu, marcus312 napisał:

Kocioł pracuje na mniejszej mocy i trawi lepiej gorszą jakość węgla ,na palenisku jest mniej węgla i powietrza w dłuższej jednostce czasu co przekłada się na lepszy popiół.

Co masz na myśli pisząc gorszą? KGM to poniekąd dobry węgiel, tzn. tak myślałem zanim spaliłem go 300kg.
Tak czy owak węgiel jest wypalony, tylko popiół jest zdecydowanie sypki przy mniejszych mocach palnika. Ale przecież ten palnik poniekąd rozwija do 48kW, więc te 34 to dla niego ~70% możliwości. Czyli co? Przy 48kW to będzie jeden wielki zlep-wafel, który opierając się o przeciwległą ścianę kotła zaklinuje palenisko i albo niespalony węgiel zacznie się przesypywać górą albo całkiem zaklinuje cały palnik i w końcu zerwie zawleczkę na świdrze? Dla mnie to niedorzeczna sytuacja.

Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę, ale uważam, że w węglu zawarte są jakieś inne minerały, które mają niższą temperaturę topnienia niż popiół z samego węgla. A skoro przy mrozie jest popyt na ciepło, że trzeba rozwinąć 34kW mocy palnika co jest równoznaczne ze spalaniem 4,37kg/h, to wymagana jest też odpowiednia ilość powietrza dla takiej ilości węgla. A to z kolei jest równoznaczne z wyższą temperaturą spalania i żaru. A to z kolei powoduje wytapianie się tych minerałów (np. kwarcu) i voila - wafel gotowy. ...tylko polać bitą śmietaną albo jakimś dżemem i uważać na zęby. 😛

Jednego jestem pewien - mam problem z tym nadmuchem. I w dalszym ciągu zastanawiam się nad zakupem SKZP-05 czekając, że może Technix coś wyklaruje w tym argosie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów. 

Tak czytam tematy i nie znalazłem odpowiedzi a swoje pytanie. Mam panik Sv200 9kw i do tego chyba dostałem ruszt peletowy. Mam wrażenie jak by było za mało powietrza przy paleniu ekogroszku przy. Dmuchawa 80w. Sterownik skpz 02, kocioł 12KW. Zamówiłem 10kw a taki mi przysłali. Prz okazji wklejam moje nastawy, jak by ktoś mógł zerknąć i skorygować bym był wdzięczny. 

 

 

IMG20211231084903.jpg

IMG20220102083839.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli że w płytce peletowej są inaczej nawiercone otwory ? Czy w 15 Kw też tak są rozmieszczone ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minęło trochę czasu, siedziałem w kotlowni, zmieniałem, czytałem, poprawiałem ustawienia wyjściowe, które miałem tj skala powietrze 13 - 35 palnik 20 - 80. Kocioł Skamp 13 sv200. Węgiel karlik. Węgiel dopala, w domu ciepło, do bufora odstawia się nadmiar wyprodukowanego ciepla.. 

Czy palink prawidłowo pracuje na tej mocy w załączonym filmie?

https://youtu.be/Uprms-vzA3s

Obecnie kocioł ma zadana 64 st i korektę pogodową 2. Temperatura zadana powrotu to 54 st i tez korekta pogodowa na 2. Różnica 10 st. Modulacja ograniczona na minimum 60%, przy tej różnicy między kotlem a powrotem. I tu mnie to zastanawia. Czy ustawić na stałe powrót np 55 st, a sam kocioł dać korektę pogodową i niech sobie moduluje czy zmniejszyć różnice między temp kotla a powrotem. Jeśli tak to ile powinna wynosić optymalna różnica? Jak zmniejszę różnicę między kotlem a powrotem to zapewne modulację będzie trzeba zejść w dół, bo będzie przebijał zadaną temperaturę na kotle. 

Pozdrawiam Hubert. IMG_20220112_231915.thumb.jpg.9384f9591e3644d088b5d034a304ca51.jpg

 

IMG_20220112_232212.jpg

IMG_20220112_232010.jpg

IMG_20220112_231841.jpg

IMG_20220112_231846.jpg

IMG_20220112_231936.jpg

IMG_20220112_231949.jpg

IMG_20220112_231943.jpg

IMG_20220112_231825.jpg

IMG_20220112_231837.jpg

IMG_20220112_231831.jpg

Edytowane przez xkubus89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie za off top, ale ja nie czaje co to za jakaś nowa moda żeby sterownikowi (lub panelowi) z poziomym wyświetlaczem robić zdjęcia pionowe. Zdjęcia są wielkie, ekran mały, dookoła w kadrze ujęte są jakieś nieistotne przedmioty, a żeby przejrzeć wszystkie zdjęcia trzeba przewijać "kilometry" strony.
Czy nikogo to nie irytuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, xkubus89 napisał:

Czy palink prawidłowo pracuje na tej mocy w załączonym filmie?

Jeżeli to 60% modulacji, to trochę za mocno dmuchasz. To co wychodzi z palnika też nie można nazwać popiołem. Zbyt grube kawałki. Czy opał się dobrze wypala, tzn. czy w popiele niema niedopałków? Na zdjęciu trudno to określić, zbyt słabe oświetlenie. Kiedy ostatnio czyściłeś ruszt i komorę powietrzną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20220113_234109.thumb.jpg.804ffe5a9c2d8b755665d6eaffb4c430.jpg@Hitower

To, że idealny popiół to nie jest, to wiem. Podobno tak się pali Karlik. Nawet producent kotla mi taką informację udzielił. Szczerze, to 95 % tych "kalafiorów" jest dopalonych. Jak jest jakiś naprawdę duży kawałek węgla to coś tam nie dopali, ale jest tego naprawdę mało. Przy wyrzucaniu "popiołu" rozgniatam niektóre duże pozostałości, sprawdzając czy są dopalone. Właśnie ruszt jeszcze nie był czyszczony. Komora powietrzna czyszczona już 4 razy po spaleniu 1.7 t węgla. Za każdym razem było co wygarnąć. 

Jezeli za mocno dmucham, to proszę Cię, powiedz ile i co mam zmniejszać? Wentylator 80w. Skala 8-22, powietrze 20-60. Szczerze, to dopiero przy tych ustawieniach, dopiero widziałem płomień na 100% modulacji jak ładuje w przeciwległą ścianę palnila, a na zalecanych to tylko iskry widziałem i po otwarciu drzwiczek, cały pył leciał na kotłownie. Może tak być powinno. Nie wiem. To dopiero moje 4 miesiace spędzone w kotlowni z nowym kotlem. 😉

Zdjęcie palnika, którego nie czysciłem. Po przejściu w czuwanie eko, wygarniam popiół i przeczyszczam szczotką drucianą. 

Edytowane przez xkubus89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiem, że jeśli zewnętrzną boczną ścianę palnika (tą co widzisz po otwarciu drzwiczek) masz w dolnej części czarną, to albo kocioł za często się odstawia, albo za mało powietrza względem ilości węgla.

Nie paliłem nigdy karlikiem, ale na zdjęciu ten popiół wydaje się felerny, jakby skoro kawałków było nie wypalonych.
Dla porównania wrzucam dwa zdjęcia, co prawda z innego węgla (Generał 28-30MJ/kg), ale ze wszystkich 5-ciu marek ekogroszku, które spaliłem to ten Generał robi furorę. 🙂
Najlepsze jest to, że oprócz czystego płomienia i spalin nie czuć żadnego smrodu po otwarciu drzwiczek, tylko gorące "powietrze"
 😎

DSC_4601.JPG

DSC_4602.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już jesteśmy przy zapachach z różnych węgli to zauważyłem taką rzecz. U mnie w kotle paląc Stabkiem nie ma praktycznie żadnego zapachu. Tak jak u kolegi praktycznie ciepłe powietrze. U brata natomiast na Karliku jest taki specyficzny zapach. Czuć go czasami również na zewnątrz budynku. Dymienia nie ma i zapach też nie jest dymny. Oba kotły z tym samym małym SV200. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo stabek to łatwy do spalenia lekki węgiel 31.2, natomist Karlik czy Pieklorz to węgle 32.1 kopane z głębokich pokładów z dużą ilością "dodatków". U mnie na retorcie jest dokładnie tak samo. Zwykły Ogień, czy też Mocny palą się czysto i bez zapachów. Węgle sprzedawane przez PGG trochę bardziej okapcają kocioł, no i czuć je jak się otwiera drzwiczki.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, xkubus89 napisał:

Jezeli za mocno dmucham, to proszę Cię, powiedz ile i co mam zmniejszać? Wentylator 80w. Skala 8-22, powietrze 20-60. Szczerze, to dopiero przy tych ustawieniach, dopiero widziałem płomień na 100% modulacji jak ładuje w przeciwległą ścianę palnila

Jeżeli dla 100% modulacji płomień jest dobry, to powietrza max bym nie zmieniał tylko obniżył min. Proponuję też zmienić skalę. Przy zachowaniu obecnego nadmuchu skala 8-18 powietrze 30-80. Przy tej skali proponował bym powietrze 10-80. Obserwuj i daj znać jeśli będzie kopcić na niskiej modulacji lub niedopalać opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hitower dobrze zrozumiałem,ze skala 8-22 powietrze 10-80 a ewentualnie polecasz 8-18 skala a powietrze 30-80?

Tylko u mnie dół ciężko ustawić bo poniżej 60 modulacji nie schodzę... Przy ustawieniach skala 8-22 i powietrze 10-80 przy modulwcji 60 miałem wrażenie, że jest za mało powietrza, bo płomień wpadał w odcienie czerwonego.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala 8-22 + pow 20-60 = skala 8-18 + pow 30-80

Ja ustawiam powietrze poprzez obserwację płomienia. Żeby ci dobrze doradzić potrzebował bym nagranie z pracy kotła na 100 i 30% modulacji. Najlepiej po 10-15 minutach pracy na zablokowanej mocy. Ja zaczynam ustawienia od 100% modulacji. Określam wtedy maksymalną ilość opału jaką kocioł jest w stanie prawidłowo spalić. Dopiero wtedy ustawiam powietrze dla niskiej modulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie palę peletem. Wiem, że trzeba słabiej dmuchać. Na początek ustawiłbym skala 20-40 powietrze 10-75

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.01.2022 o 12:41, mkwapisz napisał:

Bo stabek to łatwy do spalenia lekki węgiel 31.2, natomist Karlik czy Pieklorz to węgle 32.1 kopane z głębokich pokładów z dużą ilością "dodatków". U mnie na retorcie jest dokładnie tak samo. Zwykły Ogień, czy też Mocny palą się czysto i bez zapachów. Węgle sprzedawane przez PGG trochę bardziej okapcają kocioł, no i czuć je jak się otwiera drzwiczki.

A Energo popularny czy premium to jaki typ? 32? Niee, też 31, a śmierdzi cholera wie czym, jakby jakaś farba się paliła.
Spala się bezdymnie, ale podczas czyszczenia kotła (a ja nie wyłączam palnika tylko blokuje go na min mocy) to czasami głowa potrafiła mnie rozboleć od tego dziwnego zapachu.

Odnośnie gryzącego zapachu z KGM to zapewne siarka - widoczne były złotawe wytrącenia na niektórych groszkach.

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Dozy napisał:

widoczne były złotawe wytrącenia na niektórych groszkach.

Piryt, nadsiarczek żelaza.

Do czyszczenia kotła z grubsza, wrzucam pauzę na sterowniku, ale czekam z tym do momentu pracy na minimalnej mocy, gdy złoże jest dobrze wypalone. Wtedy nie kopci po odcięciu powietrza i na spokojnie sobie temat w parę minut ogarniam. Do czyszczenia palnika natomiast wygaszam i wychładzam kocioł. Jest to niezbędne, by wyciągnąć płytkę paleniska. Niektórzy kaskaderzy robią taki pół serwis czyszcząc komorę powietrzną pod płytką paleniska na odpalonym kotle, ale to dla mnie hardcore już jest😄.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hitower fakt, ustawienia te same. Nawet tak na ucho wentylator pracuje tak samo.

Ja już od tego ustawiania powietrza na "oko" chyba słabiej widzę a nie długo stracę wzrok 😊

Ogólnie z tornada, które miałem w palniku, jest lepiej. 

Powietrze 20-60 = 40 kroków dmuchawy 30-80 =50 kroków. Przy 30-80 jest ustawiona mniejsza skala dmuchawy.. Czy tak "łopatologicznie" można mi wytłumaczyć, jaki to ma wpływ na proces spalania? Przy tych ustawieniach temperatura spalin w granicach 140-160, przy modulacji 60%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie dzięki większej rozpiętości powietrza min i max sterownik lepiej dobiera powietrze do aktualnej modulacji. Przynajmniej tak tłumaczy to twórca sterownika na filmie z YT. Natomiast z temp spalin jaką podałeś wnioskuję, że zbyt mocno dmuchasz. Wygląda jakby wymiennik nie odbierał ciepła z palącego się opału. W kotle u znajomych z powodu bardzo silnego nadmuchu wytworzył się nagar na ściankach wymiennika, który działał jak izolator. U nich też była wysoka temp spalin. Jak już wcześniej pisałem. Musiałbym widzieć nagranie z pracy palnika na 100% modulacji aby wyciągnąć jakieś wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HitowerTo może mam coś nie tak z dmuchawa? Skoro widzę polecane ustawienia na forum, wspomniane 13-35 skala, powietrze 20-28, to ja miałem odrzutowiec nie piec. A czytam, że sporo ludzi tak ustawia, część coś tam zmienia. 

Postaram się nagrać palnik na 100% mocy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.