Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik sv200


maniek130

Rekomendowane odpowiedzi

Grupowe sterowanie ma tylko tą zaletę, że możesz ustawić np. 10obr/min bez uszczerbku na silniku. Ale to całkiem nieużyteczne obroty, nawet przy rozpalaniu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argos PID+ był poniekąd strojony dla dmuchawy DM80, więc inne dmuchawy to inna charakterystyka silnika, więc stąd te duże skoki obrotów. Taka jest oficjalna wersja. Ale dla porównania, w SKZP ustawia się skalę, co umożliwia dostrojenie każdej dmuchawy. Dobrze myślę?

Obecnie panuje odwilż, więc przywróciłem ustawienia do poprzednich-sprawdzonych wartości, gdyż nie potrzeba mi tak dużej mocy. Ale zaczynam się zastanawiać co będzie jak jeszcze przyciśnie -15 albo nawet -25°C jak w lutym br. Co wtedy?
Coraz bardziej rozważam zmianę sterownika na SKZP-05 bo obsługuje m.in. zapalarkę, więc w razie czego pozostanie tylko uzbrojenie w drugi podajnik, kryzę i zapalarkę, i można się przesiadać na pastylki jeśli z węglem zrobi się nieciekawie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Dozy napisał:

Grupowe sterowanie ma tylko tą zaletę, że możesz ustawić np. 10obr/min bez uszczerbku na silniku. Ale to całkiem nieużyteczne obroty, nawet przy rozpalaniu.

Ten sterownik jest prowadzony przez Technix I firmę Bolecki.

Nie wtrącam się do niego w żaden sposób. 

 

Jak masz to z pelletem to powinna być dmuchawa 40W ale Technix miał chwilowe braki o wydawał przez jakiś czas z 80W i kazał taką wybierać. 

Wg mnie nie ma co nastawiać w nim siły dmuchawy powyżej 50 a max 55.

 

Wejdź jednak na dedykowane do niego forum.bolecki.pl do działu o tym sterowniku.

 

Jaką masz wersję tego na sam groszek czy ten pelletowy plus dwupaliwowy?

(Masz cz.spalin,  pogodowy, zapalarkę i obsługę drugiego podajnika?)

Edytowane przez Pieklorz
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Pieklorzza odpowiedź. Mam konto na tamtym forum. Dzwoniłem już do Boleckiego w tej sprawie i oficjalną informację otrzymałem.

Kocioł był i jest w konfiguracji na węgiel. Dmuchawa PolFan 80W. Moc nominalna kotła 30kW, a palnik "jumbo jet" 30-48kW. ...trochę mnie ciekawi jak on pracowałby na pełnej mocy, ale nie sposób go rozbujać bo kocioł zapewne pierwszy przekroczy "barierę dźwięku" . 😉

Między 50 a 55 nie ma żadnej różnicy w prędkość dmuchawy. Rzecz w tym, że przy 50 dmuchawa wchodzi na najwyższe obroty przy bodajże 97%, a przy nastawie 55 zaczyna bodajże od 78% albo coś nieopodal tej wartości.
Wrażenia z obserwacji są takie, że jeśli sterownik moduluje pomiędzy 69 a 80, to dmuchawa na przemian huczy/nie huczy. Można to porównać do dodmuchu przy podawaniu. A u mnie jest 0.

Mam pierwszą wersję sterownika, soft 1.40. Bolecki nie rozwija już tej wersji. Wypuścili "dwójkę" z pogodówką i dodatkowymi bajerami, ale nie chciałbym tego nawet za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam w pewnym momencie wszystko nad czym było pracowane przy sppv2 zostało zresetowane.

Powstał na zlecenie sterownik,  gdzie był tylko pod dużą dmuchawe,  ale konkretną na konkretnym silniku,  która dostarczono na produkcję. Do tej dmuchawy zrobiono bardzo poprawne grupowe z podziałem 1-37 Bieg.

Dalej nastąpiło zarządzenie aby to rozciągnąć.  Zatem dane kroki skopiowane do pewnego momentu co 2 a później co 3. Bodajże do dziś max to 74 czy tam 76bieg.

Wszystko może byłoby dobrze,  jakby nie covid i jaja  z silnikami. Są od dłuższego czasu losowe raz ebm raz emc raz ziehl.  Ostatnio ebm który jest kompletnie różny. 

Teraz by musiał być guzik 80W ebm 80W emc 80W ziehl. 

 

W każdym razie ja dalej się nie wtrącałem w całe zamieszanie.

 

Z alarmem nie byłoby problemu gdyby zechciano posłuchać i przenieść to z c.spalin z sppv2. 

 

Tak jest sytuacja taka,że jak dłużej idzie na 100% I nie notuje wzrostu, to wyrzuci alarm. Mówię o węglu. 

W kodzie 0101 masz czas wygaszania tam trzeba dać wysoko na np. 70minut.

 

Ja te mniejsze ustawiam przy węglu moc minimalna 25, nadmuch min 27 a nadmuch max najczęściej 45. W każdym razie Góra nie wyżej jak 55.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Technix ma swoje widzi-misie, a wszystkie nieszczęścia spadają na Boleckiego. Szkoda chłopaka. On niczemu nie jest winien. Był projekt i wykonał go zgodnie z wymaganiami zleceniodawcy.
Na forum widać, że chłopak chce dobrze i wprowadziłby jeszcze niejedną poprawkę, ale najpierw musi uzgodnić to z Technixem. No i tu wszystko się urywa.

Trzeba mi było od razu brać Timela, a nie lecieć na argosa bo tańszy i "z internetem". Cóż... po szkodzie to każdy mądrzejszy. 😉

Ale przy okazji podzielę się z Wami ciekawymi spostrzeżeniami. Tematyka jak najbardziej trafna bo przecież chodzi o SV200. Otóż ten palnik nawet węgiel koksujący dopali. ...ale może zacznę od początku.
Kupiłem na testy 4 worki grochu z lokalnego brandu, podpisującego się hasłem "na bazie polskiego węgla". Cena 1300zł/T. Wartość opałowa "powyżej 26 MJ/kg". Prawie jak black friday w dzisiejszych czasach. 😅
Z popiołem już gorzej, bo od 6 do10%, natomiast siarka do 0,5% (mój nos daje 1%).
Jak zapytałem z której kopalni, to sprzedawca odpowiedział mi, że jest to mieszanka polskiego z importowanym bo sam polski ma ponad 30MJ, ale się spieka, więc jest domieszka importowanego słabszego żeby zmniejszyć spiekalność.
Ale jak zacząłem dociekać z której konkretnie kopalni ta "baza" to mi odpowiedział, że z Murcki-Staszic.
Oho - myślę sobie - coś mi źle wróży ta nazwa. Ja gdzieś już ją widziałem.
Ale wziąłem 4 worki. Spróbować nie zaszkodzi. Najwyżej zutylizuję je w zasypowym kopciuchu. 😉 
Z obawy, że typ 34 smoli, zlepia się i pęcznieje, najpierw wsypałem tylko kilka kg w pusty podajnik i zacząłem test.
Wnioski są takie, że trzeba mocno dmuchać. Zdecydowanie lepiej przesadzić z powietrzem niż gdyby miałoby być go za mało. Kilkunastosekundowe zastopowanie pracy i zwalniająca obroty dmuchawa już powoduje smolenie z ognia, więc boję się pomyśleć co by było jakby kocioł się odstawił. Ale jeśli chodzi o sam palnik...

Screenshot_20211211-171243.thumb.png.6e247ef04b4d634bfdfaa8e1520b885c.pngScreenshot_20211211-171417.thumb.png.5a80398332d4ec1db33a4417f5c2996f.png

 

Jak wynika ze zdjęć, SV200 to pożeracz każdego rodzaju węgla. 😄
 

Edytowane przez Dozy
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Hitower napisał:

Bardziej przydałoby się nagranie palnika i zdjęcie ustawień. Przy ujemnych lub bliskich ,,0" temperaturach to co wydobywa się z komina to w większości para wodna. Jak zimą oddychasz to też widać dym, a przecież nie palisz.

Wątpię by była to para.

Tutaj filmik gdy nie było mrozów.

Obecne ustawienia

PXL_20211211_144958447.thumb.jpg.e0b41468e25f8e46748a9a3bc62bd07c.jpg

Dodawać powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z komina nic nie widać, dosłownie nic. Ja kieruję się taką zasadą, że jeśli podczas pracy po otwarciu drzwiczek kotła nie ma dymu oraz nie czuć charakterystycznego, gryzącego zapachu dymu to jestem już w domu z ustawieniem.

Idealnie byłoby mieć analizator taki jak widziałem na niektórych filmikach z yt kolegi @Pieklorz. Wtedy masz pod kontrolą wszystko co trzeba, aczkolwiek bez tego też można sobie dobrze poradzić. 

Komin był czyszczony przed montażem i jest suchy? Widziałem raz przypadek podobny z kominem po kopciuchu. Powodem takich wyziewów był właśnie ten komin, a nie sam kocioł. 

Edytowane przez MrWolf
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu Ty masz taki brudny ten kociołek? 
Ludzie się podniecają, że tak mało popiołu z tych pastylek, a tu masz, @Pieklorzobnaża ukrytą prawdę. 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Dozy napisał:

A czemu Ty masz taki brudny ten kociołek? 

Bo w "pastylkach' więcej kleju, niż drewna.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że po prostu ten kocioł nie był długo czyszczony. Wnioskuję to po ilości pyłu na górnej powierzchni palnika. Sam popiół wygląda bardzo przyzwoicie, więc najgorszy szajs to tam palony nie jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie liczę czyszczenia kotła na jakiś czas/okres z jednego istotnego powodu.

Kiedyś jeden mi powiedział, że wybiera popiół raz na miesiąc. I z niedowierzaniem wykrzyczał "Ile?" jak mu powiedziałem, że ja wybieram co trzy dni.
Wiecie w czym rzecz? Ja w ciągu trzech dni shajcuje więcej towaru niż on przez cały tydzień.

Ale fakt faktem, żeby tyle pyłu na palniku osiadło to trzeba chyba ze 3 tony opitolić. i jeśli faktycznie cały popiół wewnątrz kotła pochodzi z trzech ton pelletu to ja zdejmuje czapkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pracy jak na filmie nie powinno dymić z komina. Przypuszczam, że kocioł pracował wtedy na 90-100% modulacji. U mnie gdy latem grzeję CWU dym widać tylko gdy zapalarka rozpala kocioł. W czasie normalnej pracy już nie. Dym może się pojawić gdy kocioł szybko przekroczy temp zadaną i się odstawi lub gdy szybko schodzi z modulacji po osiągnięciu temp zadanej. W obu przypadkach na palniku jest sporo żaru, a powietrza za mało. Tak jak MrWolf napisał. Powodem dymu może być komin. Kiedy kocioł zejdzie z mocy, po otwarciu drzwiczek, nie może być dymu. Jeżeli jest, to spróbuj podnieść dolne powietrze, lub wydłuż opóźnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz, a co gdybym podmienił sam silnik, np. od MplusM WPA x2 63W? Bo akurat mam takową. 
Mam jeszcze dmuchawę MplusM na kotle Defro Optima 24. Może któraś z nich okaże się lepsza czy to gra nie warta świeczki?

Przepraszam za offtop, ale jak tak czytam o SKZP-05 to oczom nie wierzę jaki to jest kombajn.
To ja głupi wydałem ponad 900zł na ST-292 V2 i I1-CWU żeby sterować instalacją w domu bo argos by tego nie ogarnął, a wystarczyło Timela postawić i nie dość, że z dłuższej perspektywy czasu wyszłoby taniej, to na dodatek jeszcze różne cuda wianki można w nim ustawić.

Edytowane przez Dozy
dopiska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2021 o 17:24, Pieklorz napisał:

Tam w pewnym momencie wszystko nad czym było pracowane przy sppv2 zostało zresetowane.

Powstał na zlecenie sterownik,  gdzie był tylko pod dużą dmuchawe,  ale konkretną na konkretnym silniku,  która dostarczono na produkcję. Do tej dmuchawy zrobiono bardzo poprawne grupowe z podziałem 1-37 Bieg.

Dalej nastąpiło zarządzenie aby to rozciągnąć.  Zatem dane kroki skopiowane do pewnego momentu co 2 a później co 3. Bodajże do dziś max to 74 czy tam 76bieg.

Wszystko może byłoby dobrze,  jakby nie covid i jaja  z silnikami. Są od dłuższego czasu losowe raz ebm raz emc raz ziehl.  Ostatnio ebm który jest kompletnie różny. 

Teraz by musiał być guzik 80W ebm 80W emc 80W ziehl. 

 

 

Troche z innej beczki - doświadczenia ze sterownikiem własnej roboty (o którym tu rok temu pisałem) i dmuchawą są takie że  sterowanie grupowe da się zrobić tak że chyba każdy silnik można płynnie regulować od zera do max. Ze sterowaniem fazowym to nie szło, silniki miały 'humory', nie trzymały obrotów, nie chciały startować z niską prędkością, buczały zamiast się kręcić itp. A dość prosty algorytm grupowy radził sobie z dwiema różnej mocy dmuchawami, jakimś biurowym wentylatorem, nawet z odkurzaczem. Oczywiście nie ma czegoś takiego jak 'standardowy' algorytm grupowy więc ten moj jest pewnie zupelnie inny niż w produktach na rynku, ale zasada jest prosta i myślę że problem byłby łatwo rozwiązywalny gdyby producent pozwolił ustawiać jeden czy dwa parametry więcej zamiast zapruwać je pod konkretny silnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pelecie to czyszczę wymiennik tak mniej więcej raz na 1 do 1,5miesiąca. Na węglu zgarniałem w sezonie zimowym co 10dni

Mam spory dom i sam się zastanawiałem czy Sv200-24 czy SV200-30 wstawiać, zdecydowałem sie po szacunkach spalania z lat ubiegłych na ten 24. Rocznie schodziło mi ok. 8-9ton ekogroszku, myślę,że peletu będzie ok.10 - 11.

 

@Dozychyba WPa x6, to taki chińczyk gdzie też na skzp sa z tym kombinacje alpejskie. Nie wiem czy jest sens zamieniać, ten rok to straszny kocioł w każdej branży, w naszej braki motoreduktorów, braki w dmuchawach i problemy z ich silnikami. Z timel tez był pomysł aby dac pod kodem nastawy wyjściowe na dane moce, ale to wszystko w tym momencie straciło sens, bo jak motoreduktory losowe i dmuchawy losowe, to jest to walka z wiatrakami.

Teraz to się każdy po głowie drapie jak to zrobić, aby nie komplikowac obsługi, ale aby to działało.

Częsć producentów zaliczyło wpadki z wyświetlaczami czy zastępczymi zasilaczami, część z czujnikami, jeden z triakami. Strach się bać z tym wszystkim, nie wymieniam jakie problemy jakich producentów dotyczyły, bo nie o to chodzi. W każdym razie nie jest różowo. Jak producenci nie będa w stanie kupować sprawdzonych podzespołów, bo ich zwyczajnie brakuje lub nie ma i będą otrzymywać zamienniki, to przyszły rok może być ciekawy u każdego producenta elektroniki i każdy będzie obgryzac paznokcie, aby było dobrze. 

A akurat z |Skzp05-mi też był kłopocik , coś nie tak z płytą i chłopaki wymieniają, resetuje się, gubi połączenie na linii panel-płyta. Zdarza się każdemu, taki głupi czas. Ważne,że jest to ogarniane.

 

@nightwatch wszystko ma plusy i minusy i każdy pomysł wymaga dalej czasu na poprawki, jak rynek zaskakuje. W każdym razie ten mały plus to jest sprawa firmy technix co ona zleca do wykonania w firmie bolecki. Tutaj nic mogę oprócz obserwacji.

 

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko... Czy macie jakieś sprawdzone ustawienia podawania wegla do pracy w automacie na palniku sv200n?

Chodzi mi tylko o to czy sztampowe 8-10 podane po zakupie kotla jest ok, gdzie mi np. nie dopałało wegla. 

Wg. instrukcji timela  dla małych palników podawanie jest 3-5 sek, gdzie producent kotla podaje zalecany czas podawania.. 

Tak sprawdzam te ustawienia, czytam Wasze posty, kombinuje i myślę, że może macie jakieś odpowiednie ustawienia. Póki co na ruszt idzie Karlik. Za każdą odpowiedź dziękuję. Pozdrawiam. Hk. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko, to ustaw przerwę 3 razy dłuższą niż czas podawania. Czas podawania może być 5 lub 10s, oby nie dłuższy. Powinno być dobrze. Na pewno nie powinno wypychać niedopałków, chyba, że masz powietrza za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@xkubus89

W timel w automacie nie ustawiasz pauzy

Co do czasu pracy zależy od przesypu i prędkości przekładni. Szybkie przekładnie i przesyp >20kg/h to czasy podawania 2-4sekundy

Klasyczne 1,2obr/min I przesyp w okolicy 12kg/h proponuję min 6sekund a max 10sekund 

 

Dopalanie dopracowujesz kalorycznością paliwa I ustawianą mocą 

 Jak przesypuje to albo zwiększ kaloryczność paliwa ewentualnie dodatkowo obniż ustawiana moc kotła . Np masz 19kW to zrób  16kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz kocioł mam 13 kw i taka moc wpisana do sterownika. 

Co do przesypu to początkowo był ustawiony na 12 kg/h jednak było przekłamanie na liczniku. Po obliczeniu spalonego paliwa i tego co pokazało na liczniku wyszło, że przesyp mam 13,6 kg/h. W porównaniu do tego co podawana jest na forum średnia, to jest to spora rozbieżności.. Chyba, że nie ma tyle wegla w worku co podane, chociaż ważyłem parę worków i waga się zgadza. 

Sprawdzę jak sie będzie miało to podawanie 6-10. 

A co uzyskam wpisując do sterownika moc kotła 15 kw ( przy wstępnych ustawieniach podany miałem zakres 13-15 kw)? 

@Dozy Powietrza chyba jest dobrze.. Przy dmuchawie rms 120 al 80w, mam skalę 12-31 powietrze 18-78. Różnie próbowałem. Zalecane skala 13-35 i powietrze 20-80 miałem wrażenie, że powietrze chłodzi trochę kocioł, ustawienia z forum jak ktoś wrzucał zdjęcia ustawień powietrza, lecz gdzieś tu w wątku kolega Pieklorz  podobne ustawienia sugerował dla tego palnika co ja ustawiłem obecnie. Wg mnie, a znawca nie jestem, chyba jest dobrze. W kotle czarno nie jest. O spalinach nie mówię nawet bo nie uzyskałem nigdy takich tempertur jak niektórzy pokazują na zdjęciach. 

Zastanawiam sie też często, czy "szukać" płomienia z palnika... Przy modulacji stałej z jaką palę, czasem wychodzi jęzor z palnika tak na 1/3 odległości od przeciwnej ścianki s czasem tylko iskry idą.. 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz, dmuchasz za mocno. Ustawienia o których piszesz, najpewniej są do mocy 15 Kw. Po za tym, znaczenie ma ciąg kominowy, oraz napowietrzenie kotłowni. 

Musisz dopasować ustawienia do warunków panujących w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=1687]Pieklorz[/mention] kocioł mam 13 kw i taka moc wpisana do sterownika. 
Co do przesypu to początkowo był ustawiony na 12 kg/h jednak było przekłamanie na liczniku. Po obliczeniu spalonego paliwa i tego co pokazało na liczniku wyszło, że przesyp mam 13,6 kg/h. W porównaniu do tego co podawana jest na forum średnia, to jest to spora rozbieżności.. Chyba, że nie ma tyle wegla w worku co podane, chociaż ważyłem parę worków i waga się zgadza. 
Sprawdzę jak sie będzie miało to podawanie 6-10. 
A co uzyskam wpisując do sterownika moc kotła 15 kw ( przy wstępnych ustawieniach podany miałem zakres 13-15 kw)? 
[mention=91257]Dozy[/mention] Powietrza chyba jest dobrze.. Przy dmuchawie rms 120 al 80w, mam skalę 12-31 powietrze 18-78. Różnie próbowałem. Zalecane skala 13-35 i powietrze 20-80 miałem wrażenie, że powietrze chłodzi trochę kocioł, ustawienia z forum jak ktoś wrzucał zdjęcia ustawień powietrza, lecz gdzieś tu w wątku kolega Pieklorz  podobne ustawienia sugerował dla tego palnika co ja ustawiłem obecnie. Wg mnie, a znawca nie jestem, chyba jest dobrze. W kotle czarno nie jest. O spalinach nie mówię nawet bo nie uzyskałem nigdy takich tempertur jak niektórzy pokazują na zdjęciach. 
Zastanawiam sie też często, czy "szukać" płomienia z palnika... Przy modulacji stałej z jaką palę, czasem wychodzi jęzor z palnika tak na 1/3 odległości od przeciwnej ścianki s czasem tylko iskry idą.. 
 
 
 
 
Nie szukaj płomienia, jak wychodzi jęzor leniwy za mało dmuchane. W tym palniku trzeba dymac to nie retorta. A co do czujnika spalin znacznie ma w którym miejscu jest włożony
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.