Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Normalnie gównoburza w beczce jak się to wszystko czyta co dzień co innego. Ale pomijając już węgiel bo raban, że prądu też nie ma bo jest z węgla i gazu i musi drożeć 180% więc ceny prądu dla "kowalskiego" w kosmos.

Mam sąsiada który ma naprawdę kasę, kilka stacji paliw, dużych elektrowni wiatrowych etc. Gadałem z nim z miesiąc temu. Wykupił łąki pod farmę fotovoltaiczną, zamówił kontener paneli z Chin trakery etc. Nie wiem czy to postawi czy znowu zmagazynuje jak kilka wiatraków które leżą na obrzeżach stacji od kilku lat a których to nie zdążył postawić. Wszystko na co by nie popatrzyć jest pod górę. Nie można kompletnie niczego zaplanować. Jak tu normalnie żyć, planować, inwestować to ja już nie wiem ?. Wiatraków nie, fotovoltaiki nie, a prąd z gazu i węgla którego nie ma więc drożyzna dla wszystkich bo tak i już. Ja tego nie potrafię zrozumieć, ale tak się dłużej nie da. 

https://www.onet.pl/biznes/ecoekonomia/czerwone-swiatlo-dla-energetyki-slonecznej-czy-ustawa-o-planowaniu-przestrzennym/yjbhjp7,30bc1058 

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak kończy się polityka energetyczna obecnie rządzących i ich tęgich głów w tej specjalności.

Obraz kolejnej klęski, tym razem odnoszącej się m.in. do ciepła w domu.

Piotr Naimski

 Szanowni Państwo,

Korzystam z tej formy, by zawiadomić Państwa, iż z dniem 20 lipca otrzymałem dymisję ze stanowiska Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jako ustne uzasadnienie powiedziano mi, że nie nadaję się do współpracy i „wszystko blokuję”. Nie pierwsza to w moim dość długim już życiu dymisja. Ta przypada 30 lat po obaleniu rządu premiera Jana Olszewskiego, w którym pełniłem funkcję Szefa UOP. Wtedy Wałęsa wyrzucał mnie rękoma tymczasowego premiera Pawlaka.

Czyli, nie że coś spiertoliłem, ale to znowu układ nie docenił mojego wkładu w rozwój i szczęśliwość kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, daromega napisał:

prądu też nie ma bo jest z węgla i gazu i musi drożeć 180% więc ceny prądu dla "kowalskiego" w kosmos.

Najciekawsze jest że prąd produkowany jest z węgla za ok 250zł/tona dla energetyki, a dla Kowalskiego cenę prądu kalkuluje się  na podstawie cen giełdowych/ kontraktów z Amsterdamu. 

https://www.wnp.pl/gornictwo/energetyka-placi-skandalicznie-niskie-ceny-za-wegiel-kamienny,599740.html

 

Nie macie wrażenia że tak naprawdę chodzi o wyciąganie kasy z Naszych kieszeni? - i zwiększenie inflacji. 

Kombinują jak konie pod górę zamiast urachamiać nowe ściany w kopalniach i zwiększać wydobycie - żeby prąd był tani. Przecież jest z węgla, którego ponoć mamy dużo.

Edytowane przez Piecuch19
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież to jest logiczne że skoro kupują węgiel po 200 czy 250 nie mogą teoretycznie dowalać cen po 180% jak zapowiadają. Ale teoria sobie i praktyka sobie. Wszyscy głabią garściami to czemu mają byś gorsi. Jak dowalą 180% rzeczywiście to wrócimy do świeczek, a tak będą wyglądały automaty do prania .

Wtedy prawdopodobnie stanie się opłacalna inwestycja w kilka lifepo4 od chińczyka tak z 1KW, z 2KW paneli na dach i na ile się da offgrid. Zimy nie pociągnie, ale sporo da się w roku zaoszczędzić. 

Kto by po tej ekipie nie przyszedł, zanim ten bałagan posprzątają i uporządkują, nieźle pasa będziemy całymi latami  zaciskali. I Ci co o tym wiedzą mówią otwarcie. Złotówka z każdym miesiącem będzie przybierała coraz bardziej wartość makulatury. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bobbuilder napisał:

Prawda jest niestety okrutna węgla nie ma i nie będzie.

Skoro tak moze byc to po ch.. ten cyrk z dofinansowaniem kotlow 5klasy na wegiel. Wiem ze taki kociol jest na 10-15-20 lat a nie 200 ale zeby tak ludzi wkrecic.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły 5 klasy od początku nie były projektowane dla polskiego węgla.

Taki retopal i Karlik mają problem osiągnąć te deklarowane 24 MJ/kg ( dopiero jak mieszali z węglem z wesołej).

Koledzy ekscytowali się sprawnością i czystością przy węglach 29 MJ/kg, a takich u nas po prostu nie ma.

To może również retorycznie - a po co ten cyrk z Ostrołęką, CPK i Izerą?

Czy ktoś z tu piszących uwierzył, że będzie w 2024 pomykał elektrykiem z Polski.

Ja widząc co się dzieje u nas na grubie, dwa lata temu pożegnałem się z węglem.

Wyśmiewacie Niemców, że dali się uzależnić od ruskiego gazu.

Kto uzależnił nas od ruskiego groszku ?

Na korzyść kogo działał handlarz ruskim węglem pan imć Falenta?

Kto miał doświadczenie w podsłuchach i niejawnym  pozyskiwaniu współpracowników?

Kto pierwszy, dostał do łapek gorące taśmy  z Sowa i przyjaciele?

Teraz wychodzą kwiatki , kogo sponsorował jawnie i niejawnie Gazprom w Niemczech.

A kogo w Polsce sponsorowała Kuzbasskaja Topliwnaja Kompania, dowiemy się kiedyś?

 

ps.

Piast ma oczywiście problemy geologiczne, a nie geodezyjne. Za dużo ostatnio kontaktów z geodetami.

Edytowane przez bobbuilder
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PioBin napisał:

Skoro tak moze byc to po ch.. ten cyrk z dofinansowaniem kotlow 5klasy na wegiel. Wiem ze taki kociol jest na 10-15-20 lat a nie 200 ale zeby tak ludzi wkrecic.

Wiadomym jest, że energia OZE nie zastąpi paliw kopalnych. Więc komitywa z Ruskimi czyli tani gaz, węgiel + trochę Kolumbia i inne kraje, które mają te surowce. I tak sobie sielanka trwała dłuższy czas co stało się wręcz już normą. Przy okazji ze strony wschodniej drugie dno, to było uzależnić Europę od ich surowców.

Teraz realizuje się druga część tego planu na wschodzie czyli zagarnięcie Ukrainy. Uzależniona od ruskich surowców Europa miała paść na kolana co się jednak nie stało. Wszystko poszło nie tak od początku do końca tak ze wschodniej jak i zachodniej strony. 

Teraz u nas jest sytuacja pat-owa. Dotacje rozdane, instalacje 5 klasy zrobione, termin zakazu kopciuchów za 6 miesięcy, a nie ma czym w tej 5 klasie palić. Dlatego ten sezon będzie na wariata - ratuj się kto może i nikt palcem nie kiwnie w stronę ekologii.

Ta sytuacja się unormuje. Potrzeba na to czasu i na kolejny sezon węgiel już ogarną mając tegoroczny obraz sytuacji. Ale w tym sezonie zostaniemy z brakami i tej dziury nie da się zasypać dotacjami, dodrukiem ani niczym innym. To jest jedynie efekt strachu tych, co do tych braków doprowadzili na skutek zaniedbań i skrajnie złych decyzji.   

Węgiel natomiast był, jest i będzie kopany, sprowadzany i spalany jeszcze wiele lat, bo nie da się na dzisiaj zastąpić go niczym w wielu miejscach kraju u wielu rodzin, o czym było już wiele razy dyskutowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawki do ustawy o dodatku weglowym:

https://niezalezna.pl/450867-dluga-debata-o-dodatku-weglowym-wiceminister-golinska-do-opozycji-zrobiliscie-dzisiaj-hucpe
 

Czyli populizmu ciag dalszy tym razem z „drugiej strony”. Pewnie przy okazji tez bedzie jakas inna wrzutka, poczekamy zobaczymy.

A przy okazji poczytac komentarze… Jeden z uzytkownikow tamtego portalu @korwinista ma specyficzne podejscie do tematow za co nie jest lubiany rzecz jasna.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówił to z taką pompą, że będą musieli następne porty wybudować, żeby te wszystkie statki obsłużyć. Mają kursować cały rok jak będzie trzeba. Dodatkowo zwiększenie wydobycia 🙈.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochylmy się więc nad tą wypowiedzią:

"Chcę, żeby było więcej węgla, niż jest potrzebne nawet na surową zimę" więc wiemy , że  Mateusz chce.

Taka aktualna wersja "Donald marzy, żeby było miło"

"w lipcu, sierpniu, wrześniu i tak dalej statki z importu będą płynęły"

Czy będziemy importować statki ? Czy w tych statkach już w grudniu przypłyną pomarańcze z Kuby?

Przepraszam więcej już nie mogę bo pojawia mi się deja vu i wydaje mi się, że mam znowu 15 lat i już gdzieś to słyszałem.

  • Zgadzam się 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20220722_235416.jpg.6d1ae416ce5e684ba5ca0a7f97b3b233.jpg

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarosław Kaczyński powiedział także, że gdy na rynku znajdzie się odpowiednio duża ilość węgla, wtedy ceny spadną.
 

https://niezalezna.pl/451140-komentarze?comment=captcha#komentarze
 

Bosze!!! Ameryke odkryl. Piszemy o tym tutaj (na tym forum) od pol roku - ruszcie 4litery i go zalatwcie! Minie kolejne pol roku to powie ze doplaty sa o kant d..y rozbic bo ludzie przez to cukru nakupowali a nie wegla.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.07.2022 o 13:01, MrWolf napisał:

Mówił to z taką pompą, że będą musieli następne porty wybudować, żeby te wszystkie statki obsłużyć. Mają kursować cały rok jak będzie trzeba. Dodatkowo zwiększenie wydobycia 🙈.

 

Dzisiaj prezes powtarzał tą samą nutkę- węgla będziemy mieć w bród i na pewno węgla nie zabraknie.

Podobnie jak cukru, cukier jest !

Potwierdzam słowa tego człowieka - cukier jest, przynajmniej w mojej okolicy wszędzie oprócz biedry- gdzie nie ma, ale jak jest to kosztuje- dziś rano kupowałem - 6,99/kg.

W ciągu 5 dni od poniedziałku do pt- cukier podrożał 2x, w poniedziałek był po 3,2/kg

Jak tak się zachowają ceny węgla to będzie pewnie nowy Ursus i Radom 1976.

Jak młodzi nie wiedzą kto i co, to w necie jest sporo na ten temat

Widzę, ze kolega w poście poprzednim też ruszył dzisiejszą wypowiedź tego pana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kwietnia płyną statki z węglem, a najdalej z Australii taki rejs to ok 40 dni, więc gdzieś musi być jakiś korek że ich  nie ma.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali by węgiel z 2-3 statków to by ceny spadły. Po co, jak swoi mpgą się nachapać. Nie wiem jak u Was, ale w Giżycku największe składy są zawalone węglem. Ekogroszek 2,9 tona i kupujcie, bo tanszy na pewno nie będzie - słowa właściciela. Ciepłownia też zatowarowana. Jednostki wojskowe też mają po x wywrotek przesypanych wapnem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pan Kaczyński wyjaśnił przyczynę braku węgla, nie zgadniecie: wina Tuska.

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/kaczynski-z-wizyta-w-wielkopolsce-cukru-jest-w-brod-wegla-nie-zabraknie/tcs8dpg,79cfc278

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o merytoryczną dyskusję o cenach opału. Mamy już kolejny obieg dyskusji na temat tego kto kogo obwinia i kto co obiecuje. Idealnie by było gdybyśmy dyskutowali o faktach a nie tylko o wypowiedziach polityków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcin przepraszam za offtop, ale to politycy kreują rzeczywistośc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem - ale komentujmy merytoryczne części wypowiedzi. Że wina leży zawsze po przeciwnej stronie politycznej barykady to wiadomo.

Potem zamiast dyskutować konkretnie jest znowu dyskusja o wszystkim i o niczym.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.