Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

@marcin rozmowę bez polityki o cenach opału można sprowadzić do żartów - co niniejszym czynię już od jakiegoś czasu. Zakaz "politykowania" w tym wątku ogranicza z natury dyskusję na temat źródeł rosnących cen, a to ma znaczące przełożenie na wymianę punktów widzenia, argumentów i ogólnie pojętą dyskusję (oczywiście w ramach kultury ogólnie przyjętej).

Może jednak warto pozwolić pisać o przyczynach politycznych składających się na obecną sytuację? W przeciwnym wypadku wątek ten wg. mnie sporo traci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ jest wprost przeciwnie - kilka razy już pisałem, że tutaj oczywiście może być o polityce (oczywiście w kontekście cen opału). Dlatego ten wątek wydzieliłem z dyskusji o polecanych ekogroszkach bodajże.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, PioBin napisał:

Nawet jesli tak liczac dla samego ekogroszku (a nie wegla jako takiego bo ten czesto idzie bezposrednio do elektrowni, elektrocieplowni) to ilu z tych % udalo sie kupic bezposrednio od sklepu PGG? Po cenie urzedowej a ilu po rynkowej od sklepow, skladow w calej Polsce itd. Nadal uwazam ze mowimy nawet nie o procentach a promilach.

Nieważne ile, ale ważne, że się da.
Kiedy po raz setny usłyszy tego samego tygodnia hadlarz, że go po..ło, bo sąsiad sąsiada kupił polski za 930 pod dom, a on dobrze wie, że się tak da, to w końcu ochłonie.

Odkąd jest po 1400 zauważyłem na najbliższym składzie pewną prawidłowość, te same ~15 palet w workach propylenowych niezmiennie leży pod chmurką na paletach i nabiera wartości. Ale  raczej przez namakanie, niż oczekiwanie na kolejne podwyżki. I z pewnością to te same palety, bo na hałdach prawie opału tam już nie ma. Nie jest to zasługą ani PPG (choć pośrednio może i tak) ale tego, że jedni czekają aż się uspokoi, inni kupują na raty tylko tyle ile potrzebne, jeszcze inni kupili w pierwszym rzucie, a zapobiegliwi kupili latem.

Ja tam patrzę na każdy temat statystycznie. Wątek o zalecanym opale od 3 miesięcy zamienił się w dyskusję o Karliku. Ilu pisuje a ilu tylko czyta ?
Olx jest zawalony ofertami workowanego karlika w cenach od 1050 do 1500zł. Z czego tych najwięcej jest między 1200 a 1300zł. Workowane nołnejmy są od 1100zł, jaret od 950 za 800kg. Czyli i handlarze zaczynają topnieć z własnymi zapędami. A koskujący w Amsterdamie, który ma się jak dupa do wiatraka, ale przecież był takim świętym wyznacznikiem dla spekulantów po 130 dolarów czyli ~40% poniżej górki, na której próbowali zarobić. Tylko złotówki w tym wszystkim żal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, der napisał:

sąsiad sąsiada kupił polski za 930 pod dom, a on dobrze wie, że się tak da, to w końcu ochłonie.

Watpie ze ochlonie. Ale nie dlatego ze handlarz chciwy ale jesli kupil za 700 z PGG i tak jak pisalem ma to przywiesc, wczesniej stac 3dni, rozpakowac, przepakowac, do tego plac, samochod, ładowarka, wozek widlowy, zaplacic Vat, Cit, pogodowy, klimatyczny, akcyze i szlag wie ile podatkow, pracownik, to chce cos na tym zarobic - to tez czlowiek, pewnie ma rodzine, dzieci…

Za ile ten wegiel ma byc w takim razie w detalu?

Duzo dawalo jak rusek, kolumbijski i inne ciagneli - cena przystepna a jak duplo na swiecie a w PL po 700 na kopalni to co tu sie dziwic.

Reszta pelna zgoda!!!

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rynek zdyskontuje, jak wszystko. 

Nie ma w tym nic ponadto co napisałem w wiązku z pracą firm przewozowych. W dobie towaru paletowego handlarzem może być każdy przewoźnik. 

Nie zdziwi mnie, jeśli rynek do przyszłego roku będzie ewoluował do takiej formy, gdzie opał będzie można zamówić z dpd pocztexu fedexa czy gdziekolwiek indziej. Tym samym narzut będzie znacznie mniejszy, bo właściwie mają wszystko do tego potrzebne a to będzie tylko kolejny składnik zysku rocznego w excelu. 

Dziś odebrałem nowe koreańskie opony zakupione od "oficjalny sklep allegro".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze gorzej, dziś Francja zanotowała szczyt cenowy za energię elektryczną, szczegóły 
https://stooq.pl/mol/?id=22920

proszę aby zwolennicy likwidacji paliw kopalnianych napisali nam  coś dla lepszego samopoczucia 😞 albo chociaż Ci co głosowali za partiami, które otwarcie wyrażają stanowisko likwidacji kopalń. wg mnie to KO i  Lewica. No napiszcie coś pocieszającego...

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem ponad partyjny i żadnej bandy nie popieram i tych tematów nie dotykam.

Ale

Węgiel i trociny po 2000 za tonę. KWh za gaz i prąd po złotówce. Problem śmieci sam się rozwiąże. Czy to jest pocieszające ?.

A tak na serio idą ciężkie czasy dla normalnego Kowalskiego z tej czy tamtej strony Odry. Jak to się nie zakończy jakąś ogólnie europejską rozpierduchą to będzie cud. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego należy kupować węgiel w maju albo czerwcu wtedy unika się takich cyrków

Stabilizacja / korekta dopiero będzie na wiosnę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Polomat napisał:

Co się dzieje z cenami węgla w naszym kraju? Kiedy jakaś stabilizacja? Czy szybko będzie korekta? Zapasy się kończą nie stać mnie na taki wydatek

Nie narzekaj już zaczynają spadać, jest pierwsza obniżka.

https://ekopalnia.com/produkt/ekogroszek-husky/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mkaczko napisał:

Stabilizacja / korekta dopiero będzie na wiosnę

Ja uważam że niestety tak nie będzie.

Ludzie palące węglem w przyszłym roku o tej porze będą masowo kupować węgiel,ponieważ będą myśleli że na zimę znów będą problemy z dostępnością węgla.

To nie spowoduje obniżek cen tylko cena będzie cały czas taka sama jak jest obecnie.

Skoro jest popyt to kto Ci obniży.

To tak samo jak ze styropianem niby zaczął cenowo spadać,ale wszyscy się rzucili w tym przyznaję że ja też i co cena stoi.

pozdrawiam

plasticfun

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, daromega napisał:

Ja jestem ponad partyjny i żadnej bandy nie popieram i tych tematów nie dotykam.

Witam.

Każdy jest ponad partyjny jak mu głód do "düpy" zajrzy albo ktoś zachoruje i nie będzie miał na leki....

Żeby nie było że nie jest o ekogroszku.... niebawem będzie następna dyrektywa i "łunia ełuropejska"  czasowo w związku z kryzysem zezwoli na palenie ekogroszkiem pod warunkiem że będzie pakowany w tęczowe worki -wzór zastrzeżony!. (żart 🙂 )haha.jpg.18c4131453440960a06a3cd2f7d8cd48.jpg

YARO

Edytowane przez YaroXylen
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sirocco napisał:

husky - obniżka z 1499 na 1299 zł za 1t

08.10.2021 ten sam węgiel kosztował 975 zł za 1t
https://web.archive.org/web/20211008100415/https://ekopalnia.com/sklep/

(wolno się wczytuje)

Tak, a jeszcze wcześniej po 850 zł za 1t, tych cen z lata już raczej nie będzie, nie łudźmy się, więc opłacalność grzania węglem pozostanie pomału wyrugowana do pojedynczych stanowisk, czyli w rękach pasjonatów.     

 

Edytowane przez Animus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, YaroXylen napisał:

Żeby nie było że nie jest o ekogroszku....

 Wątek nie jest o ekogroszku tylko o szeroko pojętym opale. Nawet politykę (kulturalną) można tutaj uprawiać.

Stwierdziłem, że post, który popełniłem w wątku o SKZP (wiem, nie na temat) pasuje tutaj:

Otóż ogrzewam pierwszy rok gazem. Wcześniej (i w sumie teraz też) z racji bycia adminem na forum o ogrzewaniu dość skrupulatnie notowałem i zapamiętywałem fakty związane z ogrzewaniem.

Do rzeczy - w to lato zmieniłem kocioł ekogroszkowy na gazowy. Chciałbym przedstawić wczesne wnioski - postaram się podobne przedstawić także po zakończeniu sezonu grzewczego.

Na wstępie zaznaczam, że klimat w domu się nie zmienił (temperatura wciąż 22-23 stopni).

Chodziło o to, że jeden z członków klubu użytkowników SKZP 02 (nie podam który, gdyż gdyż klub jest prywatny - myślę, że podejmie on temat tutaj z korzyścią dla Forumowiczów) pochwalił się, że zużył już 1 tonę opału. Na co ja stwierdzając, że taki mały offtopic nie zaszkodzi i w związku z tym, że jestem byłym użytkownikiem SKZP 02 odpisałem, że właśnie jestem w dość podobnej sytuacji - zużyłem około 8500kWh grzejąc gazem.

Dalej cytat (mój):

Generalnie zużycie kWh pasuje mi pod obliczenia ze zużycia z węgla ze sprawnością 70% - większej nigdy nie zakładałem - kocioł jednak był z początków podajnikowców - temperaturę na kominie 150 to miałem tylko przy małym zapotrzebowaniu i super czystym kotle. Zwykle raczej 250-300 stopni.

Palę od około 4 września (oczywiście wcześniej spalanie było dużo mniejsze). CO + Cwu (6 osób).

Koszty - ostatnio eko kupowałem 26Mj po 740 zł za tonę (obecnie nieosiągalne). Gaz po 18 groszy. Koszt na gazie przy tych cenach +40%. Zakładając zakup ekogroszku po 1000 zł koszt na gazie +2%. Zgodnie z założeniami.

Nie wiem o ile podrożeje gaz. Ale zakładam, że o 30% co nie uwzględniając "obiecanek" o obniżeniu VAT na gaz oznacza koszt gazu +30% przy cenie ekogroszku 1000 zł. Dla mojego zużycia 6-7 ton oznacza to +1900 zł z czym się liczyłem - nie uwzględniając przeglądu kotła.

Koniec cytatu.

Tutaj dodam jeszcze, że obliczyłem sobie zależność zużytego gazu w zależności od temperatury na dworze. Wyszedł mi jakiś tam średni współczynnik i obliczenia są takie:

Utrzymując identyczny klimat w domu jak ogrzewając ekogroszkiem zapłacę:

  • Przy obecnej cenie gazu 0,18 zł/kWh 6700 zł
  • Wcześniej zużywając ekogroszek "Chwałowice +26MJ" za 740 zł/tona" w ilości 6,5 tony 4800zł
  • Zakładając hipotetyczną cenę ekogroszku 1000 zł/tonę zapłaciłbym 6500 zł
  • Zakładając podwyżkę cen gazu o 40% zapłaciłbym 9400 zł
  • Zakładając cenę ekogroszku 1300 zł zapłaciłbym 8450 zł

Z dodatkowych plusów dodam dodatkowe pomieszczenie w piwnicy o powierzchni 18m2, wcześniej używane na kotłownię i magazyn opału.

Z minusów zapewne koszt obowiązkowych przeglądów.

Dodam, że zużycie wg cieplowlasciwe wynosi 39000 kWh rocznie - co z grubsza zgadza się z moimi obliczeniami (36000 kWh). Przy ociepleniu 15cm warstwą styropianu obniżyłby koszty o 64%.

Zapraszam do dyskusji 🙂

I jeszcze edytując:

PS: Uważam, że w obecnych czasach to jeden z ważniejszych wątków na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, marcin napisał:

Przy ociepleniu 15cm warstwą styropianu obniżyłby koszty o 64%.

Czyli o okolo 4500 - 6000 na sezon. Ile wyniesienie ocieplenie (szacunkowo)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim poziomie oszczędności brać choćby kredyt na ocieplenie i działać. Zwróci się szybciutko. 

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, plasticfun napisał:

Ludzie palące węglem w przyszłym roku o tej porze będą masowo kupować węgiel,ponieważ będą myśleli że na zimę znów będą problemy z dostępnością węgla.

Nic z tego, Nowy wał plus dwu cyfrowa inflacja spowodują że najbiedniejszych i tak nie będzie stac.na opal.

W mojej ocenie to i tak będzie najmniejszy problem bo albo będzie wojna na wschodzie(Ukraina/Rosja PL/ Białoruś) albo wojny domowe w.UE.

Generalnie chyba warto się zaopatrzyć w jakaś mała.pile spalinowa i z 50l paliwa do cięcia. Jak ktoś na wsi go zawsze się coś znajdzie. Do tego jakiś panel FV albo i dwa coby jakaś elektronikę naładować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczniesz hałasować piłą, to Ukrainiec/Rosjanin/Białorusin dopadnie Cię i przestrzeli Ci łeb. Tylko siekiera w księżycową noc i wiązanie drewna w pałatkę, żeby resztki drewna nie zdradziły Twojej ziemianki. Palenie tylko we mgle i w nocy. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, YaroXylen napisał:

Każdy jest ponad partyjny jak mu głód do "düpy" zajrzy albo ktoś zachoruje i nie będzie miał na leki....

 

Źle mnie zrozumiałeś - może mało jasno napisałem. Nie dotykam tych tematów na żadnym forum kijem przez szmatę bo sobie zaraz oczy wydrapiemy. Nie obchodzi mnie tutaj kto jest wyznawcą kota, a kto ma inny punkt widzenia. Dosyć tam się już źrą. Tutaj jest forum o ogrzewaniu, i interesują mnie WYLĄCZNIE tematy około ogrzewania. Tyle.

Co do cen węgla ktoś wyżej napisał że tylko dla pasjonatów zostanie. ja bym do tego dołożył pellet. Skoro śmieci zza tartaku zrobiły się eko biznesem i cena pelletu już opuszcza naszą galaktykę to też ludzie podziękują. Licząc 4KWh z 1kg pelletu i 7KWh z 1kw węgla przy jednakowej cenie obydwu 1300 to ja zaczynam się zastanawiać gdzie jest barykada.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, marcin napisał:

 Otóż ogrzewam pierwszy rok gazem. Wcześniej (i w sumie teraz też) z racji bycia adminem na forum o ogrzewaniu dość skrupulatnie notowałem i zapamiętywałem fakty związane z ogrzewaniem.

Gratulacje, również myślę o uwolnieniu się od węgla, ale zastanawiałem się raczej nad pompą ciepła PW  i  PFV,  tylko, że zaczęli ostatnio mieszać  i  już ta droga jest teraz niejasna, a kasy trzeba wywalić sporo, więc nadal się zastanawiam. 

Spalam teraz średnio 16,5 kg/24h ekogrochu.

Zakup to jeszcze po 850zl za tonę z transportem, czyli 14,025zł doba  -420zl miesiąc listopad

W tej chwili kosztuje 1 299,00 zł/t - 21,43zł doba  -643zl miesiąc listopad

a najwięcej jak na razie kosztował  1375zł/t - 22,58zl doba  -677zł miesiąc listopad

Wory niestety trzeba samemu rozładowywać i wsypywać, a to pomału zaczyn robić się problematyczne, stają się coraz cięższe choć sprzedawcy oszukują na wadze (paradox). 

!2 cm styro.

 

Cytat

 Przy ociepleniu 15cm warstwą styropianu obniżyłby koszty o 64%.

Dziwię się że z tym tak długo zwlekałeś.

Styropian ostatnio również poszybował cenowo o 100% a nawet więcej.

Samo ocieplenie styropianem jest dziecinnie proste, problematyczne jest tylko rusztowanie jak wysoka buda.    

 

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

37 minut temu, piastun napisał:

Pamiętajcie, że 1 stycznia 2024 nastąpi uwolnienie cen gazu.

Czyli sugerujesz, że trzeba mieć kilka kotłowni w piwnicy i zużywać, spalać sezonowo najtańsze paliwo?

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.