Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór wymiennika płytowego do pompy ciepła.


Henrykz

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie chcę zakupić pompę ciepła monoblok Haier 8 kw mam dom 160 m2 użytkowych, dół podłogówka i grzejniki , poddasze tylko grzejniki.Obecnie mam piec na ekogroszek  w układzie otwartym spalam około 2,5 t węgla . Chciałbym zostawić piec na ekogroszek i zamontować PC Haier 8kw + bufor 500l  jak połączyć oba te układy bo wiem że pompa musi być w układzie zamkniętym ? Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój wymiennik ma 45kW (Secespol) . Dodatkowo w małym obiegu dam bufor 60l, żeby mały obieg glikolowy

sobie spokojnie pracował. Ten obieg będzie przekazywał ciepło przez wymiennik na 100-120 litrów CO. Kocioł olejowy będzie całkowicie pominięty w obiegu (są zawory). Wszystko dobrze zaizoluję i opomiaruję i zobaczymy jak będzie pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Jakub772 napisał:

Witajcie chcę zakupić pompę ciepła monoblok Haier 8 kw mam dom 160 m2 użytkowych, dół podłogówka i grzejniki , poddasze tylko grzejniki.Obecnie mam piec na ekogroszek  w układzie otwartym spalam około 2,5 t węgla . Chciałbym zostawić piec na ekogroszek i zamontować PC Haier 8kw + bufor 500l  jak połączyć oba te układy bo wiem że pompa musi być w układzie zamkniętym ? Dziękuję

W cytowanym przeze mnie poście kolega raxx opisywał, że u Niego Haier pracuje w układzie otwartym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Panie/Panowie
Odkopuję temat bo dobieram elementy do mojej instalacji grzewczej. Dom jest leciwy, ocieplony dość przyzwoicie ale grzany tylko grzejnikami konwekcyjnymi. Póki co zeszłej zimy temperatura za obiegu i tak nie przekraczała 45 stopni dlatego zdecydowałem się na zakup PC.
Do rzeczy - interesują mnie dwa tematy:
- zabezpieczenie antyzamarzaniowe - stosujecie na nitce powrotnej do pompy elektrozawór odcinający w przypadku braku zasilania czy są jakieś inne rozwiązania żeby nie zrzucać całości wody? Bo na nitce zasilającej zakładam że zawór zwrotny wystarczy,
- kwestia połączenia pompy z budynkiem. Jakie przewody tutaj najlepiej zastosować? DTR pompy mówi o połączeniu elastycznym, pytanie czy wystarczy PEX (zasadniczo też jest elastyczny??) czy jakie inne rurki stosujecie? Rozumiem, że chodzi tutaj głownie o kompensacje drgań pompy bo odcinek 50-60cm od ściany to jakoś ambitnie nie będzie się cieplnie rozszerzał..
Jestem z zawodu automatykiem + z zamiłowania wszelakim majsterkowiczem także takie prace nie są mi obce ale z PC doświadczenia jeszcze nie mam 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zamrożeniem wymienników jest jak z YETI wszyscy słyszeli ale nikt nie widział , wlej trochę koncentratu glikolu propylenowego tylko tyle aby stężenie było do minus 5 stopni więcej nie trzeba , nie wiem co to za pompa na twoim oku siedzi ale ja miałem haiera i żadnych elastycznych przewodów nie stosowałem tylko zwykłe pp 32 i zero drgań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa która będzie zamontowana to model 160HCR4INVM. Firma New Energy z "dalekiego wschodu" 😉 Wyszło tak, że mam po sąsiedzku bezpośredniego importera i cena jest na tyle atrakcyjna że zdecydowałem się zaryzykować.

W instrukcji dostałem takie wskazówki jak poniżej:


image.png.12c9230995948232e88d050388b9d820.pngZwykłe PP? A jaką dawałeś izolacje na to? Na odcinku zewnętrznym teoretycznie straty mogą byc największe to chyba warto na to zwrócic uwagę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdź tabele przepływów i dedykowanych przekrojów dopasowanych do mocy Twojej pompy. Na rury daj grubszą otulinę kauczukową i oklejkę termiczną z folii aluminiowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.09.2022 o 17:02, carinus napisał:

Znajdź tabele przepływów i dedykowanych przekrojów dopasowanych do mocy Twojej pompy. Na rury daj grubszą otulinę kauczukową i oklejkę termiczną z folii aluminiowej.

Przekroje i przepływy to mniejszy problem bo DTR to podaje wprost;) Rury muszą mieć 5/4" i pompę też już dobrałem. Największa wątpliwość to kwestia ochrony przed ewentualnym zamarzaniem. Najchętniej bym zrobił mały obieg glikolu i wymiennik płytowy ale wydaje się że straty samej temperatury maksymalnej są nieuniknione poza tym mi sie to kłóci z defrostem trochę . Bufor będzie 300L + w instalacji jest dodatkowe ok 200. Napełniać wszystko glikolem to znaczący koszt;/

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ThinkeR napisał:

,,, mam po sąsiedzku bezpośredniego importera ,,,


@ThinkeR no teraz to przesadziłeś.
Skoro stanowczo twierdzisz, że masz po sąsiedzku bezpośredni dostęp, do porad ekspertów z działu pomocy technicznej importera produktu.
Więc zastanawiam się zdziwiony bardzo, dlaczego o takie rzeczy pytasz na forum Info-Ogrzewanie ?.   

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem - mam po sąsiedzku importera, a nie polskiego dystrybutora. To że gość realizuje transport kontenera że sprzętem z Chin to nie znaczy ma dział techniczny z doradztwem. Za miesiąc może organizować kontener ze spawarkami co go również nie czyni specjalista w tej dziedzinie. Pytam na forum bo chce to u siebie zrobić jak najlepiej a nie zajmuje się tym na co dzień, a jest tu zapewne sporo osób z większym doświadczeniem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, ThinkeR napisał:

,,, To że gość realizuje transport kontenera że sprzętem z Chin to nie znaczy ma dział techniczny z doradztwem. Za miesiąc może organizować kontener ze spawarkami ,,,

 

9 godzin temu, ThinkeR napisał:

,,, cena jest na tyle atrakcyjna że zdecydowałem się zaryzykować.  ,,,


Ja na pewno nie naraził bym, mego portfela na takie ryzyko finansowe.

ps.
Podaj dane adresowe producenta tej pompy ciepła, ewentualnie szczegółową DTR, najlepiej z taką tabelą jak w przypadku pompy Haier AU082FYCRA(HW).

 

Haier_Moc grzewcza AU082FYCRA(HW).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Ja na pewno nie naraził bym, mego portfela na takie ryzyko finansowe.

To już jest indywidualna decyzja, nie mówię że nie ma ryzyka ale świadomie się na nie decyduję. Zawsze potencjalna korzyść łączy się z ryzykiem, a jaki będzie efekt zobaczymy. Po kilku latach pracy (zakładając że tyle pompa pochodzi 😛 ) będę mógł tą decyzję ocenić. Swoją drogą- "nigdy nie mów nigdy".

Tabelka która podaje producent w dokumentacji jest taka:
image.png.fe84352eea4b20bab0340553a24ed170.png

Całej DTRki nie bede tutaj przesyłał

Edytowane przez ThinkeR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te tabelki nijak nie pasują do rzeczywistości a wiem co mówię bo użytkowałem tą pompę do tygodnia wstecz temu i mogę powiedzieć jedno że w tej cenie to nic lepszego nie ma i tyle , wg tabelki przy minus 5 ona powinna mi brać ok 1,5 kwh (temp zas między 25-35 ? a faktycznie pobierała 900 Watt bo niżej nie mogła zejść i pochodziła pół godziny i godzinę stała a dom 160m2 stary ale docieplony więc tabelki tabelkami a rzycie pokazuje co innego , być może haier na kaloryferach taki jest ale w przypadku podłogówki był u mnie rewelacyjny i tańszy w grzaniu niż ekogroszek po 700 zł a co dopiero teraz jak po 3 tys stoi .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącz PC do bufora i zmajstruj awaryjne zasilanie pompki obiegowej, która załączy się po zaniku zasilania z sieci. Nie pchaj sie w żadne wymienniki płytowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, carinus napisał:

Podłącz PC do bufora i zmajstruj awaryjne zasilanie pompki obiegowej, która załączy się po zaniku zasilania z sieci. Nie pchaj sie w żadne wymienniki płytowe.

Tak chyba zrobię. Pisałem maile do producenta i zasadniczo nie ma opcji zasilenia zewnętrznego pompy cyrkulacyjnej, ale dorobienie tego nie powinno być skomplikowane także raczej tak zrobię. UPS i tak mam do Home Assistanta i innych gratów to sama pompka to szczegół.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Masz pompę w wersji monoblok? Wtedy można założyć taki układ drugiej pompki elektronicznej na by-pasie. Wtedy wystarczy jakiś przekaźnik rozłączający się po zaniku zasilania i aktywujący zasilanie pompki z UPS-a. Mam tak zrobione u siebie zabezpieczenie PC i uruchamia sie pompka za buforem, która pomimo działania szczątkowej grawitacji, tłoczy wodę w układzie c.o. i też przez samą PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze tej pompy, ale tak - to jest monoblok. Masz na myśli pompkę na bypasie (rownolegle z pompą cyrkulacyjną) wewnątrz pompy ciepła? Nie wiem na chwilę obecną czy taka przeróbka wchodzi w grę pod kątem miejsca wewnątrz obudowy. Ale tak jak piszesz - przekaźnik nawet powinien załatwić sprawę..może jakiś zawór zwrotny też przy tej dodatkowej pompce i temat z głowy. Dzięki za podpowiedzi w każdym razie, realizacja pewnie będzie i tak po tym sezonie grzewczym. Na wszystko trzeba czekać..nawet prosty bufor 4 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompkę dodatkową montujesz wewnątrz budynku na przyłączu, żeby nie zamarzło razem z pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pany, jeszcze jedno pytanie odnośnie mojego układu, zasadniczo też związane z wymiennikiem;) Otóż kwestia jest zamknięcia układu CO i podłączenia do bufora oprócz PC aktualnie istniejącego kotła węglowego. Kocioł ma najprostszą automatykę (wentylatorek), także praca na układzie zamkniętym raczej nie jest najlepszym pomysłem. Kocioł węglowy chcę zostawić tylko "w razie czego" i do zużycia bieżącego drewna z działki i jakby przyszedł jakiś kataklizm i prądu nie było kilka dni zimą. Czy montaż tutaj wymiennika płytowego + naczynia w zbiorczego jest tutaj dobrym pomysłem? A może po prostu zostawić całość pracującą w układzie otwartym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.