Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła, wymiennik płytowy i grzejniki. Można ?


pkonik

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór. Perpetuum mobile nie wymyśliłem, w branży nie robię więc może dla was będzie to zabawne. Bardzo bym prosił o zerknięcie na zdjęcie układu jaki chciałbym wykonać. Przekonajcie mnie (konstruktywnymi uwagami) żebym tego nie robił, ewentualnie pokierujcie w jakim kierunku powinienem się udać.

Obecnie jest stary piec Camino i stary piec gazowy. Cieszyłem się jak dziecko że Camino takie ładne i trwałe… ale żona marudzi że więcej czasu spędzam przy piecu niż z nią. Więc grzeję gazem, a jak żona śpi to kombinuję i wpadłem na szalony pomysł. Sąsiedzi pukają się w czoło bo przy takiej pogodzie można jeszcze palić kartonami po mleku nazbieranymi przez lato i starymi meblami (pilnują rezerw węgla), a mi się zachciało warczącego wiatraka.

Pompa ciepła monoblok 12kW, wstawiona jako alternatywa/wspomaganie dwufunkcyjnego pieca gazowego. Ogrzany czynnik kierowany będzie przez zawór trójdrogowy na płaszcz zbiornika CWU lub wymiennik płytowy.

CWU

Pompa ciepła przełącza zaworem trójdrogowym ciepły czynnik na płaszcz zbiornika. Przy dużym rozbiorze wody lub małej wydajności pompy ciepła zamiast grzałki w zbiorniku zawór 3D CWU przyłączy się na przepływ przez piec gazowy oraz załączy się pompa recyrkulacji CWU która uruchomi piec. Ogrzana woda poprzez recyrkulację wróci do zasobnika i pompa ciepła wyłączy funkcję dogrzewania (czyli zamiast grzałki wyłączy pompę recyrkulacji – brak przepływu wyłączy piec gazowy). „Podobnie” działa zbiornik z Galmetu Fusion więc myślę że to się uda.

Temperatura wody w zasobniku 55 stopni C - przełączane zaworu 3D CWU na piec gazowy przy temp niższej niż 42 stopnie C. Dodatkowo dla komfortu użytkowania krótkotrwała praca pompy recyrkulacji w określonych godzinach.

Obecnie mam na wyjściu z pieca zamontowany zawór termostatyczny ustawiony na 42 stopnie C. Piec dwufunkcyjny się z nim trochę męczy (ale ja mam komfort). W tym co chcę popełnić nie ma dla termostatu miejsca – chyba że zawór 4D albo jakiś bypass na potrzeby podgrzania – macie pomysł ?

CO

Chcę zamontować w kotłowni wymiennik płytowy o powierzchni wymiany 1,6m^2, przepływ 12m^3/h, przyłącza 1”. Dowiedziałem się że zazwyczaj ludzie kupują 0,9k^2 na 10kW pompy ciepła. Maksymalny przepływ pompy obiegowej pompy ciepła przy h=1m wynosi 8m^3/h więc wymiennik nie będzie dławić.

Wymiana z obecnym układem – gruba instalacja stalowa , duże grzejniki aluminiowe (np 24 żebra - salon 20m^2), temp zasilania obiegu 50-60 stopni C. Przy temperaturze -5 piec pracuje z przerwami, taktuje na niższą moc. Dom ma docieplony jedynie stropodach, na wiosnę elewacja dostanie 20cm styropianu (lambda 0,033) więc jestem przekonany że uda się ogrzewać go niskotemperaturowo.

W układzie pozostawiam piec gazowy który będzie wspomagać układ lub przejmie pracę  przy ujemnych temperaturach. Ponadto „poproszę” pompę obiegową pieca gazowego żeby pracowała razem z pompą ciepła – nie będę musiał dokładać kolejnej (jak założyłem na schemacie)

Spotkałem się z opiniami że skoro mam gaz to niepotrzebnie kombinuję, rzecz w tym że mam też dużo „prądu z dachu” i tu będzie oszczędność.

Kolejna sprawa wymiennik – wszyscy polecają zbiornik, bufor ciepła. Problem w tym że nie mam miejsca żeby go wstawić do kotłowni – buforem będzie instalacja CO (przy napełnianiu weszło 170 litrów). Zbiornik również kosztuje tym bardziej że chciałbym nierdzewny –  nierdzewny wymiennik kupię znacznie poniżej tysiąca złotych

Nie pytam o automatykę, z tym sobie poradzę. Interesuje mnie kwestia hydrauliczna, a najbardziej skuteczność ogrzewania – czy taki układ będzie działać poprawnie?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

układ pompy ciepła.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Też nie jestem biegły ale widzę źle podłączony wymiennik płytowy, zamień zielony z żółtym i PC będzie chodzić lecz Kocioł gazowy nie pójdzie bo przy grzaniu kotłem powrót z CO po wyjściu z wymiennika pójdzie pod włos na pompę.

Ten zawór 3D na zasilaniu pompy to jest zawór otwarty na przelocie lub pod kątem? czy mieszający?

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo PKONIK.

Jeśli przez wymiennik  płytowy narysujesz na środku niebieską poziomą kreskę, to będzie podłączenie prawidłowe.  Ale w tym układzie zład wody "kotłowej" w pompie ciepła będzie zdecydowanie za mały; masz tylko pojemność pompy ciepła, wym.płytowego, rurek połączeniowych i wężownicy/ płaszcza/ bojlera. To na pewno za mało. Gdyby zład tej wody był Twoje 170 litrów, to będzie ok, ale masz to rozdzielone wym.płytowym.  Trzeba by przepłukać stara instalację, wyczyścić i podłączyłbym pompę bezpośrednio na c.o. - bez wym. płytowego.

Pozdro  

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trochę mnie nie było, paliłem w piecu. 

Po tym co przeczytałem i dogadałem z chłodniarzem z którym współpracuję czas na zmiany w projekcie. 

Pomysł podłączenia pompy ciepła poprzez wymiennik wynikał głównie z konieczności zbudowania ok 20 metrów instalacji - pompa miała stanąć po drugiej stronie domu względem kotłowni. Obecnie planuję postawić pompę bezpośrednio przy ścianie kotłowni - dodatkowa instalacja od pompy ciepła do pionu CO ok 2m, podłączenie bez wymiennika bezpośrednio do układu CO, ale... :

- czy hałas pracującej pompy nie będzie uciążliwy dla sąsiada ? od pompy do granicy działki zostanie ok 6m, 5m dalej stoi dom sąsiada. Jak jest z głośnością sprężarki ? Jestem zainteresowany pompą LG TermaV 12kW

- czy w przypadku podłączenia pompy ciepła i pieca gazowego szeregowo niepracująca pompa obiegowa któregoś z tych urządzeń nie spowoduje zbyt dużego oporu przepływu ? Niechętnie, ale możliwym rozwiązaniem jest podłączenie pieca gazowego do wymiennika płytowego - piec gazowy będzie modulować a jego gwałtowne zatrzymanie nie zaszkodzi tak jak pompie ciepła. 

- czy wstawienie na powrocie przed pompą ciepła korpusu filtra 10" do wody gorącej nie spowoduje zbyt dużego tłumienia przepływu ? Piony CO mają 40 lat, w starych grzejnikach było pełno mułu, instalację płukałem wielokrotnie mimo to na filtrze siatkowym zawsze coś znajduję. Wolałbym wstawić duży filtr - przy okazji będzie to wlewka do uzdatniania wody w obiegu. 

 

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam, Piotrek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ten cały wymiennik płytowy jest zbędny . Wystarczy zrobić obejście kotła gazowego z zaworem kierunkowym jeżeli kocioł gazowy ma być źródłem szczytowym to niech pracuje w szeregu z pompą ciepła . W czasie kiedy kocioł nie pracuje ciecz pójdzie obejściem gazówki przez zawór kierunkowy  i częściowo przez wężownice kotła gazowego a jeżeli opory przepływu przez gazówkę będą zbyt duże to ciecz pójdzie zaworem kierunkowym . W momencie startu kotła gazowego pompa kotła przestanie stawiać opór . Dodatkowa zaleta to pompa PC i pompa gazówki pracując w szeregu nie będą sobie przeszkadzały bo nadmiar z PC ( jeżeli taki się pojawi )  pójdzie obejściem i nie będzie skoków ciśnienia przy wyłączaniu pompy kotła gazowego .

Filtr możesz dać siatkowy +odmulacz przezroczysty z zaworem spustowym  . Syf który zostanie w odmulaczu spuścisz zaworem a wkład siatkowy zawsze możesz dodatkowo wypłukać . Większy filtr  pomieści więcej brudu i rzadziej trzeba go będzie rozkręcać .

6+5 to 11 metrów - poszukaj tabeli albo wykresu ale nie wydaje mi się żeby to przeszkadzało , no chyba że kształt  Twojego domu z tej strony tworzy tubę wzmacniającą dźwięki .

 

Te zawory 3d to nie wiem po co tam są potrzebne i dlaczego glikol ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam @mac65 a w jakiej temperaturze zamarza woda? Kolega pisze o monoblok. Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie to ma znaczenie . Woda powracająca do PC z budynku będzie miała minimalnie temperaturę taką jaka jest w budynku a rury i tak należy ocieplić . Przed budynkiem  stoją 4 monobloki chyba po 30 kW i do nich rury na wierzchu grubości ok 2 cale do każdego ale rury zewnętrzne osłonowe mają ze 30 cm a w środku pełne  izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak @mac65 będzie zanik energii? To co? Myśleć, myśleć nie boli. Pozdrawiam Krzysiek 

Czy Ocean Północny nie zamarza? Po co są lodolamacze? Korporacje kłamią? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.