Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór wymiennika płytowego do pompy ciepła.


Henrykz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Będę zakładał monoblok Haiera 8kW i chcę zrobić mały obieg na glikolu ( Pompa-wymiennik płytowy). Jest w moim posiadaniu wymiennik płytowy

SECESPOL  LB31-40-1" o mocy 45kW i pow. wymiany 1,25m.kw. Dom ma pow. 90m.kw.w miarę ocieplony . Czy będzie on wystarczający dla obsługi tego układu?

Może ktoś się wypowie fachowo na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wymiennik ma określoną moc przy określonej temperaturze, teraz pompa będzie pracować przy dosyć niskim parametrze więc trochę się to zmieni. Może zaraz ktoś bardziej obeznany w obliczeniach to dokładnie przeliczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
38 minut temu, Henrykz napisał:

Witam. Będę zakładał monoblok Haiera 8kW i chcę zrobić mały obieg na glikolu ( Pompa-wymiennik płytowy). Jest w moim posiadaniu wymiennik płytowy

SECESPOL  LB31-40-1" o mocy 45kW i pow. wymiany 1,25m.kw. Dom ma pow. 90m.kw.w miarę ocieplony . Czy będzie on wystarczający dla obsługi tego układu?

Może ktoś się wypowie fachowo na ten temat.

Spokojnie wystarczy ludzie mają mniejszej mocy i obskakują bez problemu , tu ważny jest przepływ wody tzn odbiór ciepła bo za mały to nie wyrabia ale 45 kw to z nadmiarem .

a dlaczego zakładasz wymiennik skoro masz go w jednostce zew ? boisz się zaniku prądu w mrozy ?

Edytowane przez berthold61
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się chodzi o zamarzanie. Nie chcę też zamykać obwodu domu bo mam awaryjne zasilanie jeszcze z pieca

na ekogroszek który jest w domku obok w podwórzu(jest kanał grzewczy przez podwórko w ziemi). Są oba domy na jednym naczyniu, które jest u mnie bo są wyżej grzejniki. A tak zrobię układ na glikolu z buforem 50-60l, żeby pompa miała w obiegu z 60l dla prawidłowej pracy, a do za wymiennikiem płytowym będzie po staremu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozwiążesz układ grzania CWU ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie grzeję CWU bojlerem elektrycznym. Mam taryfę G12W i fotowoltaikę 3kW na dachu. Pompa Haier ma zawór

3-drogowy i można to ewentualnie wykorzystać do ładowania zasobnika, który musi być niestety większej pojemności.

Na dwie osoby(żona i ja) może póżniej założę taki 150l z wydajną wężownicą i zwłaszcza latem będzie to może tańsze

niż grzanie grzałką bojlera 100l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po jednym sezonie na wymienniku 37 kw i Haierze wywaliłem wymiennik.

Cały układ zamknąłem i zalałem roztworem glikolu.

Straty na wymienniku to nawet 5 st. , co przy grzejnikach ma duże znaczenie.

Pompa często pracowała w trybie "rodeo". Mały obieg miał 30 litów (dodatkowo kocioł gazowy i wymiennik płaszczowy robiący za bufor),  duży obieg 400 l.

Teraz jeden obieg zamknięty, 260 litrów roztworu

 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam dylemat z podłączeniem monobloku. Ilość wody w układzie sięga tysiąca litrów i zakup glikolu trochę zaboli po kieszeni. Dlatego wymyśliłem inne zabezpieczenie. Zmieniłem pierwotny pomysł bezpośredniego podłączenia pompy do bufora, pompa zasila grzejniki z wykorzystaniem dolnej części bojlera jako rezerwy na defrosty. Zainstalowałem zawór mieszający którym mogę regulować intensywność przepływu przez ten buforem bojlerowy w zależności od potrzeby. W razie zaniku napięcia ciepła woda powinna grawitacyjnie ogrzać PC, gdyby to okazało się niewystarczające druga pompa (zasilanie UPS) przy buforze połączonym z kotłem węglowym jako źródłem biwalentnym, wymusi przepływ ciepłej wody przez monoblok. Takie coś powinno definitywnie zabezpieczyć przed zamarzaniem. Myślałem też nad dodaniem nawet niewielkiej ilości glikolu, ale postanowiłem że zrobię to jeżeli moje założenia z przepływem grawitacyjnym przez PC się nie sprawdzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie skończyłem montażu ale myślałem że te gumki, to zaślepki od tacy ociekowej. Sama pompa stoi na podkładkach gumowych zrobionych z pasów antypoślizgowych używanych w transporcie. Patrząc na wewnętrzne orurowanie zastanawiałem się dlaczego nie jest to zabezpieczone termicznie. Myślę że potraktowanie tego matami kauczukowymi nie zaszkodzi. Jak zrobię rozruch to się okaże czy więcej hałasu wytwarza sprężarka czy wentylator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, carinus napisał:

W razie zaniku napięcia ciepła woda powinna grawitacyjnie ogrzać PC,

Co może się wydarzyć gdy nastąpi wyłączenie prądu np  tuż przed defrostem mamy wtedy oblodzony wymiennik czy grawitacja wystarczy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem trochę zakłopotany bo Kolega BOBBUILDER napisał że strata na wymienniku to 5 st. temp..Jest to sporo na grzejnikach. Możliwe że jak jest wszystko dobrze zaizolowane aby była taka różnica. Jeśli tak to lepiej

rozważyć wersję z glikolem i roztwór np. do -10 st. i zawory przeciwzamrożeniowe np. Caleffi 1". Podana tam jest temp. otwarcia 3 st. i zamknięcia 4 st. Mam nadzieję,że chodzi o temp. czynnika przepływającego przez zawory. Albo lepiej sama woda z inhibitorem korozji i zawory. Będzie prościej i bez strat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, marcus312 napisał:

Co może się wydarzyć gdy nastąpi wyłączenie prądu np  tuż przed defrostem mamy wtedy oblodzony wymiennik czy grawitacja wystarczy .

Opcjonalnie można uruchamiać pompkę obiegową z UPS albo zainwestować w glikol. Stężenie do -5* wystarczy żeby mieszanka nie była płynna ale tworzy formę żelu bez możliwości rozsadzenia wymiennika i rurek.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jak pompa obiegowa będzie pracowała cały czas to nie zamarznie ale jak z udziałem czujnika że włącza się okresowo tylko jak jest spadek temperatury to może gdzieś w miedzy czasie przyłapać .Miałem taki kiedyś kolektor słoneczny na wodzie czujnik był umieszczony w kolektorze i jak temperatura spadała w okolice +5 to włączała się pompa obiegowa działał to parę lat aż przyszły mrozy po -20 i szybciej zamarzły rury doprowadzające niż zdążył to wykryć czujnik w kolektorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje obawy tyczą się tylko sytuacji całkowitego braku zasilania. Chciałbym żeby PC pracowała przez cały czas, nawet gdy będzie korzystać z ciepła pobieranego z bufora. Jest funkcja grzania biwalentnego, czyli wspomaganie sie dodatkowym źródełkiem, ale pompa obiegowa PC nadal pracuje. W moim rejonie bardzo sporadycznie następują przerwy w dostawie prądu, miasto ma dwie niezależne linie zasilające. Jednak trzeba dmuchać na zimne i choć w minimalnym stopniu zabezpieczyć się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najzwyklejszy stosowany do komputerów lub jakiś dedykowany pod zastosowania domowe. Jeszcze UPS-a nie szukam bo czekam na rozruch pompy i sprawdzę jak zadziała grawitacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do zasilania pompy obiegowej to musi ups mieć pełny sinus .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do UPS-a musi być podpięta pompa obiegowa któr się znajduje w monobloku Haier i będzie robiła obieg pompa-zbiornik bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie podepniesz się bezpośrednio do pompy monobloka, gdyż jest ona sterowana z płyty głównej. Musisz wymusić przepływ wody przez PC dodatkową pompą wewnątrz budynku, mając jeszcze jakiś magazyn ciepła na kilka/kilkanaście godzin grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem można tak zrobić, ale dodatkowa pompa będzie musiała przepychać ciecz przez pompę obiegową z Haiera, ale jak wszystko będzie ze światłem ok to pompa Haiera nie będzie miała za dużych oporów przepychając przez dodatkową pompę. Chyba, że będzie jakiś by-pas. Może ktoś ma schemat jak to prawidłowo spiąć hydraulicznie i elektrycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie czy PC będzie pracowała na układzie otwartym CO który obecnie u mnie funkcjonuje.

 Nie chcę  zamykać obwodu domu bo mam awaryjne zasilanie jeszcze z pieca

na ekogroszek który jest w domku obok w podwórzu(jest kanał grzewczy przez podwórko w ziemi). Są oba domy na jednym naczyniu, które jest u mnie bo są wyżej grzejniki.

Czy  pompy mają jakieś zabezpieczenie, że np nie zalączą się jeśli nie ma określonego ciśnienia w instalacji.Nie chciałbym

wymiennika płytowego ze względu na straty, które generuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy pompa ma czujnik ciśnienia. Mój kocioł gazowy (saurnier duval) wymagał 0,5 atm, co zaspokajało 5 metrów instalacji (otwartej)  w pionie nad nim. Tak więc instalacja może być otwarta, a ciśnienie może wynikać z wysokości słupa wody. Większy problem, który widzę z połączeniem pompy w jednej instalacji z kotłem węglowym to zanieczyszczenia w instalacji ( również te pochodzące z kotła). Ja instalację grzejnikową przepłukiwałem chyba z 10 razy. Grzejniki, te które mogłem demontowałem i płukałem na zewnątrz. W pozostałych w miejsce odpowietrznika wkręcałem końcówkę do węża i płukałem pod ciśnieniem. Dodatkowo na powrocie z instalacji założyłem dobry odmulacz z filtrem  magnetycznym. Pomimo wielokrotnego płukania instalacji, chyba ze 3 razy płukałem filtr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga odnośnie zanieczyszczenia instalacji. Ja raczej skłonię się do wymiennika i dwóch obiegów

(glikol i stare CO). Pisałeś Kolego że wywaliłeś wymiennik płytowy bo była strata 5 st. Jaki duży miałeś ten wymiennik, może był za mały. Prawidłowo dobrany powinien pracować z różnicą 2-3 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 kw promag,

dodatkowo za wymiennik i bufor "robił " bojler płaszczowy 140 litrów wpięty przed wymiennik płytowy.

30 litrów roztworu woda - glikol, przekazywało ciepło przez te dwa wymienniki na 400 litrów w instalacji grzejnikowej i buforze.

Różnica 5 stopni wyskakiwała przy wyższym parametrze pracy pompy np. 40 stopniach zasilania.

Jednak taka temperatura na zasilaniu była konieczna przy niższej temperaturze zewnętrznej.

Wkurzające ( i nie zdrowe) było też częste wyłączanie się i załączanie pompy.

Obydwa wymienniki były dobrze zaizolowane.

Teraz też mam dwa źródła ogrzewania na jednym obiegu. Drugim jest kocioł gazowy ( na mrozy ).

 

Decyzję podjąłem po analizie wykresów z tego postu.

Czy będzie słuszna,  dopiero sezon grzewczy pokaże. Z dotychczasowego rozwiązania nie byłem zadowolony. Może gdym miał podłogówkę byłoby ok.

 

Edytowane przez bobbuilder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.