Skocz do zawartości
IGNOROWANY

No i wlasnie nastąpił koniec fotovoltaiki


Rekomendowane odpowiedzi

Bo dystrybutorzy tracą miliony. Czyli nie mogą nas dalej golić. Dobra zmiana i nowy dobry ład.

Zmiany dla posiadaczy paneli fotowoltaicznych. Prosumenci mogą stracić nawet 1000 zł rocznie (komputerswiat.pl)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to przecież było do przewidzenia. Poza tym podłączenie tylu prosumentów do przestarzałej sieci skutkuje tym, że nagle mamy np 256V i palą nam się urządzenia. Mądry Polak po szkodzie. Nie wiem jak w innych częściach świata, ale u nas dalej pokutuje to, że robimy, a dopiero potem się zastanawiamy jakie będą skutki. A przy okazji ktoś, albo wiele firm na tym zarobi i biznes się kręci. Myślę że dobrze to wszystko rozumiem, że te 1000zł rocznie pochłonie te oszczędności które miały się zwrócić przy inwestycji. Czyli mamy dekoracje na dachach.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla już podłączonych system opustów ma funkcjonować jeszcze przez 15 lat, więc powinno się zwrócić, a wykorzystać fotowoltaike można jeszcze z wlasnym magazynem, który może podnieć autokonsumpcje do może nawet 80%, dla tych którzy naturalnie nie ogrzewają prądem.
Za te kilka lat cena 1kwh może wynosić nawet ponad 1zl i te dzisiaj wydane 15k na instalacje nie będzie juz taką wielką kwotą, bo roczne rachunki nie będą wynosic 1800zl tylko 3000zl, pomimo tego samego zużycia.
Pamiętam jak ludzie w latach 90 kupowali mieszkanie w Warszawie w nowych blokach na Pardze po 150 tys. Zł. Po 10 latach ta kwota nie była już przerażająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostawcy mogą zmienić umowę i upustów nie będzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, esselite napisał:

Warszawie w nowych blokach na Pardze po 150 tys. Zł. Po 10 latach ta kwota nie była już przerażająca.

bo rząd juz o to zadbał,żeby te złotówki tak strasznie nie wyglądały i nie raziły w oczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej rozwala mnie to nazewnictwo "prosument", ładnie brzmi na tyle, że jak już nie będzie mógł być prosumentem, to przynajmniej nim był i ładnie się nazywał. Po co w ogóle zawracanie ch. Wisły? Ma się rozumieć, że Ci co zdążą do końca roku będą uprzywilejowani. A za chwilę prosumenci już też mogą nie być prosumententami. Ot taki agresywny marketing na poziomie Biedronki, nie obrażając Biedronki. Czyli że Skawina i inne truciciele dalej będą truć. Teraz są artykuły, że najlepiej by wykorzystać ten prąd, to trzeba kupić auto na prąd i sprawa załatwiona. Przynajmniej za darmo pojeżdżę. Jutro zadzwonię do koleżanki od FV, czy doradzi mi jakie auto na prąd mam sobie kupić i czy mają coś w pakiecie razem z FV.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ale co to za frajda autem nocami jeździć a w dzień ładować ?  najlepsza opcja to 4-6 paneli ofgrid typu bojler oświetlenie itp pierdołki bo jako do ogrzewania np pc to będzie gorzej i gorzej a jak dojdą te magazyny to cena będzie taka jaka za mieszkanie w bloku więc po co komu dom? dla mania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że auto na prąd w stosunku do takiego benzyniaka, z takim samym wyposażeniem kosztuje 60-70 tys zł więcej, więc ta jazda na 'darmowym" paliwie jest czysto teoretyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jazda wkoło komina, bo nie wyobrażam sobie ile będzie trwała podróż np. 700km. Tankowanie trochę trwa i " darmowe " nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wracamy do korzeni - dobre kilka lat temu mędrcy z Uniwersytetów i Politechnik obliczyli  że najbardziej opłacalna instalacją PV dla domu jednorodzinnego jest taka o mocy 4,5-6kW.

Całe prawodawstwo w dziale PV do tego dąży - wide zmiany w mocy zainstalowanej na dachu bez projektu i uzgodnień wprowadzone przez odpowiednie zapisy w Prawie Budowlanym w 2020.

Myślicie , że tylko wy na tym forum myślicie - dam 9,9kW w lecie pójdzie max, reszta zostanie na grzanie!

Taniutko bo PC będzie kręcić.

Ale do tych PC zimową porą potrzeba naprawdę dużych inwestycji w sieci przesyłowe i stacje rozdziału energii - wide co było w Bełchatowie w maju tego roku.

Te inwestycje to naprawdę kasa większa niż Ostrołęka , czy Turów lub Bełchatów.

Przede wszystkim zmieniła się sytuacja z własnością gruntów i nie ma tak że wchodzą i się robi!

Muszą być zgody na wszystko- na trasy, na miejsca dojazdowe do tras , stacji trafo itd.

A to wszystko kosztuje!!!

Znam to z własnej praktyki , gdyż od ponad 10 lat czekam na większy przydział en el, mam 6kW chciałbym 10 lub 15, ale trzeba wymienić kilka km linii napowietrznej, prowadzonej przez prywatne pola .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się tak czlowiek na spokojnie teraz zastanowi i wszystko przemysli, to wygląda to tak :

Rząd " wydzierżawił" sobie połacie dachów na wieczność ( tzn. dopóki instalacja bedzie żyła) od prywatnych wlascicieli domów, dając kazdemu po 5tys. 

Po co mieli budować mega instalacje( potrzeba na to miejsce, a może musieli by np. rolnikom płacić za dzierżawe pól, a to są wieczne koszty ), więc poszli po rozum do głowy i  rozłożyli to na prywatne posesje. Tęgie głowy  tam siedzą i dobrze wiedzieli w co  inwestują i jak to będzie w przyszłości wyglądało. Inwestycja dlugoterminowa, która teraz zacznie im sie zwracać z nawiązką. 

 Daliśmy, to Wam zabierzemy. 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Dobrze to opisałeś , mnie ochota definitywnie odeszła od fotovoltaiki a co za tym idzie też i pompy ciepła , założę sobie ze 4 panele jakiś akuś 400Ah na potrzeby podgrzania wody czy oświetlenie placu nocą  a i kolektory wodne do bojlera i tyle , ekogroszek niech kręci się do końca moich dni , tak trzymać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe że na kolektory nie było dotacji. Mądre głowy jednak tam na Wiejskiej siedzą. W ostatnim półroczu mam wrażenie że więcej niż w co drugim domu panele są na dachach u mnie na wsi. Na stodołach też. Wiem jedno, jakby nie Czarnobyl, pewnie atomową już byśmy 25 lat temu odpalili, chociaż z tym też różnie mogłoby być przy wejściu do unii.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz  o kolektorach slonecznych? Oczywiscie, że były dotacje. Nawet jeden z naszych tu kolegów założył. Założyli mu 3 szt i zasobnik 300L. Zaplacił gotówką niecałe 3 tys, a reszte firma wyciągnęła z gminy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja. Czekałem 3 lata, nie miałem na nic wpływu. Dotacja była ok 80% więc się nie zastanawiałem. Tyle że w ostatnich 3 latach o solarach w Pl zapomniano,ciągle nakręcając fotowoltaikę,cudowne panaceum na wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś chciałem zakładać solary, ale były wtedy tylko dotacje do kredytu, więc dałem sobie siana.Z prądem zrobię wszystko a ciepła woda, to tylko ciepła woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, berthold61 napisał:

Ale co to za frajda autem nocami jeździć a w dzień ładować ?  najlepsza opcja to 4-6 paneli ofgrid typu bojler oświetlenie itp pierdołki bo jako do ogrzewania np pc to będzie gorzej i gorzej a jak dojdą te magazyny to cena będzie taka jaka za mieszkanie w bloku więc po co komu dom? dla mania ?

Trzeba kupić 2 takie auta - jednym jeździsz, kiedy drugie się ładuje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzcie sobie na mapę przepływu mocy w naszym systemie energetycznym a krajami ościennymi. Praktycznie cały czas importujemy prąd, głównie ten drogi z Niemiec. Mapa aktualizuje się co chwila, warto poobserwować. 

https://www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowanie-kse/raporty-dobowe-z-pracy-kse

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzyjcie, ciekawy materiał. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta ustawa w ogóle zabije prawie wszystkie firmy instalujące PV. A tak swoją drogą, to ciekawe czy za ten prąd ładowany do sieci zostanie się opodatkowanym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Benton661 napisał:

Praktycznie cały czas importujemy prąd, głównie ten drogi z Niemiec.

 Akurat wczoraj odwiedził mnie kuzyn z Bełchatowa, który pracuje w elektrowni i mowił, że " posypało" się 10 bloków ( tak to jakoś nazywają w elektrowni) Dlatego musieli ciągnąć z Niemiec, więc ten stan jest raczej tymczasowy dopóki te bloki nie będą pracowaly..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasowy do kolejnej awarii..i tak w kółko.

Ostrzegają że podobne awarie będą nieuchronne i zostaną naszą zmorą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.