Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czy użytkownicy RCK magą się wypowiedzieć jaki mają ustawiony ciąg? Ja dopóki piec się porządnie nie nagrzeje mam ustawione na 20, później ustawiam między 10-13 w zależności jak się pali i ładnie równo trzyma temperaturę. Czy może najlepiej zostawić na stałe 20 bo w parametrach technicznych wymagany ciąg spalin to 20-30Pa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dakon zaleca stosowanie Turbulizatora gdy temperatura spadnie poniżej -7st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego klepiesz newsy netowe i dalsza dyskusja nie bardzo ma sens.

Ponadto niektórzy z was mylą spowalnianie spalania z lepszym odbiorem ciepła.

oraz niewłaściwie interpretują zjawiska pogodowe.

 

I co ciekawe kolego Norman odwołujesz się do postu kolegi @maronki, który RCK widział tylko na obrazku a jego stwierdzenia odnoszą się do zawirowywaczy.

 

Wiadomo jak ktoś spala paliwo ze strumieniem np 100l/s a zawirowywacz ten przepływ stłumi to będzie dymiło, gdyż dym (spaliny) nie ma się gdzie podziać.

W przypadku RCK , mamy sytuację trochę inną -  ciąg jest zmniejszany , więc mniej spalin wypływa do wymiennika,

a te co zostały w palenisku mogą się lepiej dopalić.

 

Natomiast max ciąg daje dużo ciepła, ale powoduje zmniejszenie sprawności kotła( nie spalania) gdyż wytworzona ilość spalin jest za duża aby wymiennik prawidłowo odebrał ciepło, które niosą.

Kolego oczywiście z internetowym Mirkiem nie mam zamiaru kruszyć kopii bo tacy zazwyczaj wszystko wiedzą na forach i tylko na forach, żeby książki czytać to trzeba jeszcze rozumieć co się czyta.

 

Zawirowywacz stłumi ciąg to się będzie kopciło z braku tlenu bo ciąg i przepływ spadnie a nie dlatego, że spaliny nie będą miały się gdzie podziać a to dobre rozśmieszyłeś mnie hahaha, to samo jak klapkę PP zamkniesz albo czopuch to masz podobny efekt, brak tlenu dymienie...

 

RCK stabilizuje ciąg, a do spalania potrzebna jest temperatura i tlen jeśli, ciąg się zmniejszy to nic się lepiej nie dopala bo nie ma tlenu proste i logiczne. Może w krótkim okresie kiedy jeszcze jest tlen ale wkrótce go braknie i kopci.

 

Max ciąg daje dużo ciepła i równocześnie zmniejsza sprawność to oksymoron? A co to jest max ciąg? Bez dodatkowych warunków to czyste bzdury na resorach.Buahahaha. Wymiennik jest zaprojektowany do określonego przepływu i mocy stąd przeliczniki powierzchni grzewczej i nawet jak tam puścisz 1000 stopni w komin to ci tego nie odbierze u mnie na przykład po przekroczeniu pewnej temp spalin nie odbiera więcej ciepła za to spalanie jest nadal max efektywne bo jest temp jest tlen i paliwo. Stąd prosty wniosek obowiązujący dla wszystkich kotłów węglowych dlatego dają dotacje na kocioł z buforem na mocy nominalnej, max sprawność to m.in. max ciąg i przepływ w zadanych warunkach, każde tłumienie przepływu/ciągu i mówienie, że się oszczędza to herezja żeby nie napisać ostrzej.

 

Ejj kolego nie pogadamy chyba dalej bo nie mam czasu na takie przepychanki albo u mnie w kotłowni inna fizyka występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda czasu na kopanie się z koniem.

A zdanie 

 

RCK stabilizuje ciąg, a do spalania potrzebna jest temperatura i tlen jeśli, ciąg się zmniejszy to nic się lepiej nie dopala bo nie ma tlenu proste i logiczne. Może w krótkim okresie kiedy jeszcze jest tlen ale wkrótce go braknie i kopci.

zapisuję w swojej księdze bzdur internetowych

 

PS

jaki jest dopuszczalny czas pracy na RCK zanim zabraknie tlenu?

PS2

kiedy będzie większa sprawność spalania :

jak wypuścisz przez komin 20kg drewna w 1h czy jak wypuścisz w komin tą samą ilość przez czas 2x dłuższym.

Odpowiedź znajdziesz montując np ciepłomierz i coś do pomiaru spalin np analizator lub nawet termometr w czopuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy nie warto sobie dogadywać, bo nic mądrego z tego nie wynika. Każdy kocioł ma swoją moc optymalną, przy której jego efektywność jest największa. Zazwyczaj jest to w okolicach mocy nominalnej. I tu jest problem bo producenci zazwyczaj podają dla swoich kotłów moc, która może mieć się nijak do rzeczywistości. Starsi forumowicze pamiętają aferę z podajnikowcem znanej firmy, który nie potrafił ogrzać domu pewnej koleżanki... Ale do rzeczy. Każdy sam musi dojść kiedy jego sprzęt pracuje najefektywniej. U mnie wcale nie jest to wtedy, gdy mam relatywnie spokojne spalanie i niższą temp. spalin tylko odwrotnie. Ostra jazda i mały odrzutowiec w kotłowni. Szczególnie sprawdza się to przy paleniu drewnem. Mam teraz dwa wymienne wkłady palnika. Różnica między nimi jest minimalna, dosłownie kilka cm² przekroju. Mniejszy spala wolniej z mniejszą temp. spalin a większy na odwrót. Wydawałoby się, że mniejszy będzie oszczędniejszy ale nic z tego. To większy, chociaż wsad wypala się szybciej i komin dostaje cieplejsze spaliny, daje mi więcej energii. Temp. w domu jest wyższa i woda w bojlerze też jest cieplejsza... Dodam tylko, że RCK przestawiam najwyżej na lato, zwirowywacz też siedzi praktycznie cały czas w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kolegi Sambora... Ja tą ilość puszczam w komin w czasie 3-4h  jak palę nie dławiąc ,jak dławiłem to nawet 6h ale wtedy na kotle miałem 55-60 a w tym pierwszym wypadku 70-80 i powiem że wrażenie ciepła w domu w czasie 6h większe było jak paliłem ostro a na pewno dymka nie puściłem  żadnego a pichcąc trochę opału z dymem poszło tak że jak już wspomniałem nie raz ostro w palnik i do wiosny

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok kolego wszystko gra,ja też bym chciał sobie założyć Rck ale żeby mi się tak chciało jak mi się nie chce ,ale pewnie bym palił na te minimum15 a może i 20 fakt że wtedy by równo było bo nieraz to mam taki cug, że się boję kocioł sam zostawić  by w kosmos nie poleciał ale nigdy nie spalił mi wsadu drewna szybciej niż 3h ,chyba że kiedyś takie rozpałkowe wrzuciłem  na próbę to w 2h je zchajcował 

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony-to samo z palnikiem dzieje się u mnie,chyba nawet wspominałem wcześniej żeby pilnować wymiarów palnika,gdyż nawet minimalna zmiana prześwitu palnika skutkuje dużą różnicą w tempie nabierania temperatury przez kocioł.Kilka cm2 potrafiło diametralnie zmienić czułość kotła na ruchy regulatora,były większe przeciągnięcia temperatury.Niby perdoła a potrafi zmienić odczuwalnie pracę kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Tak czytając posty o dolniaku to pierwsza myśl jaka się nasuwa to to że w piwnicy powinny stać co najmniej 3 lub 4 kotły DS pierwszy duży do rozgrzewki potem mniejszy a na sam koniec całkiem malutki no bo przecież DS musi chodzić na pełnej mocy cały czas a po nagrzaniu budy zapotrzebowanie małe więc dlatego , a na przepalanie ten przedostatni nie wymieniony na początku :D  To żart ale de fakto te kotły mają też wielką wadę brak odpowiedniej modulacji mocy tylko zakres bardzo wąski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakres wąski ale czystość spalania bdb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli można dojść do wniosku że przepływ w tym kotle oryginalnie jest dobrze policzony i zrobiony pod daną moc bo jakiekolwiek próby spowolnienia go kończą się większym dymieniem ,smoleniem, ,spadkiem mocy kosztem czystości i efektywności spalania, ja przez te próby doszedłem do do jednej super przeróbki ,połączyłem łańcuszek od miarkownika w taki sposób że obie klapki działają równo,mniej więcej otwarte na tą samą odległość, razem się przymykają i otwierają dając po połowie pp z dołu i z boku i jest naprawdę zarąbiście teraz ,palnik czerwoniutki po1 h i nic nie przygasa ale szamotki z komory wywaliłem oczywiście ,ale na pewno spalanie jest lepsze niż jak podawałem pp z boku  a szczelina na dole lub odwrotnie i myślę że tak już zostawię do wiosny

 Jak sprawuje się to w praktyce ? Mój kociołek cieniutko.Na miarkowniku na 85 st. na kotle ledwo 60 st. -  bufor nie zagrzany! Co jest grane ?! Już nie mam nerwów !!!! Pomocy !

Edytowane przez buli912
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł za słaby? Może musisz to zrobić na dwa razy, zagrzać bufor do 60, a potem, mając 60 na powrocie do kotła dobić do 85st w buforze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jak sprawuje się to w praktyce ? Mój kociołek cieniutko.Na miarkowniku na 85 st. na kotle ledwo 60 st. -  bufor nie zagrzany! Co jest grane ?! Już nie mam nerwów !!!! Pomocy !

 piszesz o mpm bo w awatarze masz gs-a i napisz co ogrzewasz ,jaki bufor ,dom  i moc kotła i czym palisz ,węglem czy drewnem i dodam że jak zmniejszyłem wlot do palnika o jakieś 15cm kwadratowych to 60 stopni było maks i to z biedą jeszcze i na drewnie ,wywaliłem ustrojstwo i zaraz 80 bez problemu  

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie może trochę dziwne pytanie, jako że termometr w MPM jest zamontowany w czymś rodzaju gniazda a nie bezpośrednio w płaszczu zapewne zaniża wskazanie względem realnej temperatury wody w kotle. Ktoś się mniej więcej orientuje o ile?

Edytowane przez Jaco80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jak sprawuje się to w praktyce ? Mój kociołek cieniutko.Na miarkowniku na 85 st. na kotle ledwo 60 st. -  bufor nie zagrzany! Co jest grane ?! Już nie mam nerwów !!!! Pomocy !

To własnie musisz sprawdzić doświadczalnie u mnie też sprawdza się podawanie PP przez ruszt pionowy i pod ruszt i do tego dobrze dobrany palnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 piszesz o mpm bo w awatarze masz gs-a i napisz co ogrzewasz ,jaki bufor ,dom  i moc kotła i czym palisz ,węglem czy drewnem i dodam że jak zmniejszyłem wlot do palnika o jakieś 15cm kwadratowych to 60 stopni było maks i to z biedą jeszcze i na drewnie ,wywaliłem ustrojstwo i zaraz 80 bez problemu  

Mam MPM 14 kw. dom ok.150 m  kw. Palę węglem z Silesj typ 32  i drewnem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.