Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mogę podyskutować bo spaliłem już 10m/p jak nie więcej normalnego drewna i w pionie i ciętego na miarę,więc w pionie nie za grube dobrze się pali ale w poziomie jednak lepiej ale jak się zaprze jedno o drugie się wiesza więc powinno być cienkie i grubsze by luz był i na przemian raz od palnika cienkie a raz grube i myślę że jak w pionie to czy nie lepiej od razu na 70cm ciąć,wtedy nie powinno sie wieszać ale nie sprawdzałem,i nie za grube wszystko bo nie nagrzejesz,i dodam jeszcze że mi bardzo mało się zawieszało

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam cześć drewna ciętego na 20cm, część na 40cm, część w klin, jeszcze inne w klocki. A i okrągła galeziowka się trafi. Czasem spali się pięknie, łącznie z klocami na pół komory, a czasem wiesza się tak, że idzie oszalec...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jak kawałki drewna leżą jeden na drugim lub na przemian a nie obok siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę tylko drewnem, zasyp boczny i raczej nie mam problemów z wieszaniem drewna. Muszę tylko uważać, aby drewno nie zachodziło na ten skos od drzwiczek. Drewno mam cięte na około 25cm (metrówki na 4 części). Trafiło mi się kilka dłuższych kawałków, które w pionie też się przyzwoicie palą pod warunkiem że na dnie jest już warstwa żaru. Drewno to buk, kawałki raczej zaliczył bym do grubszych, okrąglaki o średnicy około 25 cm przecinane tylko na pół , a większe na 4 części. Przy podkładaniu staram się je obracać, aby były jak najmniejsze szpary między drewnami w piecu i prawdopodobnie dlatego może się nie wiesza. W metrówkach mam jeszcze buka nie pociętego średnicy około 60-90cm. Prawdopodobnie będę rąbał na takie kawałki, aby się tylko do drzwiczek zmieściło.

Edytowane przez ligeza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to skąd? Z lasu :) A tak na poważnie to załatwił mi to pilarz z wioski który pracuje przy ścince drzewa. Z takiej grubszej metrówki to będzie pewnie ze dwa tygodnie palenia w jesienne dni:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno z 2-3 cm luzu po obu stronach do scianek komory,w miarę kwadratowe,te cięte w szpic mogą się blokować. W pionie 3-4 sztuki luźne,tylko żar potrzebny (a wiec np pół komory poziomo,pół pionowo,albo pod pionowe łopatka węgla).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawieszanie drewna ustało odkąd załadowałem nadmiar drewna rozpałkowego i zauważyłem całkowity brak zawieszania.Teraz tnę na 28cm,drobno porąbane i układane bardzo ciasno w komorze.Powietrze idzie z góry i problemów na razie nie ma.Stałe tempo spalania,nie przysypia i ciasne ułożenie ułatwia stopniowe rozpalanie całego wsadu,więc nawet jakby chciało się zawiesić to nie zdąży przed żarem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie u mnie chyba jest problem z tym cięciem w klin, dlatego wisi. Drewno szykowane do starego kotła, przez poprzedniego właściciela, 3 lub 4 lata już leży w kotłowni.

 

Dorzuciłem dziś do drewna 4 łopatki ekogroszku czeskiego. ZERO dymu, piękny plomien. Pół łopatki Czecha z bartexu i od razu czarno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ten węgiel czeski to jakaś substancja asfaltowa?
Ostatnio bębnili w TYP 1 program ,,Alarm,,,że na jakimś składzie zamiast węgla sprzedawali asfalt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor ma identyczny ten eko i orzech. Po zmieszaniu nie do odróżnienia, poza granulacja.

 

Jutro spróbuję wsypać go więcej, dziś był tylko test dymny.

Edytowane przez hamis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu akurat 120cm? U mnie w okolicy metrówki mają 100cm. Sprzedają je na składach na metry przestrzenne. Czyli ułożone na wysokość na około metr. Jeśli mnie pamięć nie myli to metr przestrzenny takiego drewna odpowiada 0,7 kubika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wałki 120cm pocięte i ułożone na 100cm wysokości, to są chyba liczone na m3, te 20cm ma chyba zniwelować puste przestrzenie podczas układania. Są jeszcze metry przestrzenne sprzedawane z długości.. A mój kolega sprzedaje na olx jeszcze lepiej , bo porąbaną już sosnę rzuca luzem  na wysokość bortów busa i sprzedaje jako "metry przestrzenne drewna nasypanego" :) Wzrokowo wydaje się dużo , ale widzę, że często kursuje, to ludzie łykają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lasach państwowych opał w większości wyrabia się w 1,2 mb. Te 0,2 nie jest dla wyrównania pustych przestrzeni. Takie drewno ułożone na 1m wysokości i 1m szerokości ma 1,2 mp (metr przestrzenny) x 0,64 = 0,77 m3 (metr sześcienny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przepalam, rozgrzanie zimnego MPMa do 60C zajmuje od 20 do 60 minut. Niestety kocioł jest wybredny co do węgla, ja jeszcze nie trafiłem na taki co by się nie zawieszał.

Najmniej do tej pory miałem z węglem z kopalni "Bobrek". Jak dobrze ustawiłem przegrodę to wszystko się samo ładnie regulowało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z węglem jest taki, że nigdy nie wiadomo co naprawdę kupujesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. mam do was wielka prosbe buduje nowy dom i mam zamiar w nim ogrzewac mpm-em tylko nie wiem jakiej mocy?

parter 150m2 sama podlogowka tylko w lazience drabinka bufor 1000l albo 1500l bojler 180l

poddasze w przyslosci uzytkowe. komin mam wysokosci 7,5m fi 200.

co polecacie?

Powierzchnia podobna jak u mnie (2 poziomy). Bufor 800L, mpm 12-14 daje rady bez problemu. Jak masz możliwość montażu większego bufora to będzie fajnie działać.. 

Jakby co - pisz na pw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze i bym sie zdecydowal na 21-25 ale co z 5 klasa pewnie bedzie mi potrzebna do odbioru a 21-25 chyba nie ma 5 klasy

Formalnie odbiór domu robi Ci kierownik budowy. I nie potrzebujesz mieć wtedy pieca (tylko pismo od kominiarza o odbiorze komina/wentylacji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maronka ,jestem zdecydowanym przeciwnikiem ocieplania od środka ,sciana cała przemarza aż do izolacji i gdzieś to zimno wychodzi -mostki termiczne czyli przy podłodze,przy suficie i najwiecej w kątach pomieszczenia ,wychodzi mokre ,póżniej czarne lub zielone ,pomaga zerwanie izolacji od środka,skucie całego czarnego tynku ,natrysk Izomurem i nowy tynk wapienny z izomurem-tak z praktyki na szczęście nie swojej...

Druga sprawa w murze jest wilgoć ,jak sciana jest mocno zawilgocona lub nawet  mokra na mrozie zamarza cała ,lód  rozsadza mur ,przychodzi odwilż i dom sie może w skrajnym przypadku "złożyć"...

Ocieplałem sam pierwszy dom w 1995r ,ciężko było z info jak to zrobic itd ,ale takie wtedy info znalazłem w muratorach ciezko zdobytych i innej literaturze  i sie z tym zgadzam do dziś .

Ocieplanie od wewnątrz jest błędem technologicznym na poziomie każdej "zawodówki" budowlanej. Strefa skraplania musi być jak najbliżej części zewnętrznej - ocieplenie w środku powoduje iż "wychodzi" ona ze ścainy i jest "gdzieś" w warstwie ocieplenia. A na ścianie masz pięknie wykroplona parę i grzyb.

Znajomy "wiedział lepiej" i  po 3 latach miał kompleksowy remont z odrzybianiem włącznie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hamis

Tak - i tym się ktoś powinien zająć. Ostatnio kupiłem węgiel z "Marcela". Znaczy za taki zapłaciłem. Ale on to chyba tylko tą samą wywrotką co z marcela wożą był przywieziony...

Teraz ćwiczę "Wesołą"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wesoła że składu czy zamawiana online? Z Bartexu paliła mi się całkiem fajnie, na jedynyn lokalnym składzie (autoryzowany pgg) się skończyła i nie wiadomo kiedy będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze składu. wygląda interesująco. zobaczymy jak się sprawdzi. (sort orzech i to raczej grubszy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.