Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba mamy różne kotły a ktoś w dodatku nieszczelny,skoro rozpala sie cały lub większość zasypu.Takiego zjawiska jeszcze nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mylić kiszenia z podtrzymaniem, to ostatnie jest w kotłach podajnikowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym mówisz http://www.hurtowniaopalu.pl/sklep/wegiel_orzech_ii_25-50mm_k18/workowany_po_25kg_kp20/orzech_ii_25_kg__p68 ? Zastanawiałem się nad nim. U mnie (zachodniopomorskie) praktycznie nie istnieje możliwość kupienia dobrego węgla. Jak kiedyś zapytałem o Wesołą to usłyszałem "Panie, nie ma szans, to by u nas z 1300zł/tonę kosztowało"...

Dokładnie mam ten węgiel,wypala się do zera.Co ważne nie spieka się wcale,czasem trafi się kamień i pozostaje trochę takich miękkich płytek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carinus z tego co pamiętam to palisz ekogroszkiem lub bardzo drobną frakcją a problem ten występuje przy grubszej granulacji i opisał go "Hamis" parę postów wyżej. Drewniak zgodzę się z tobą by nie mylić podtrzymania z kiszeniem tylko jak kocił będzie pracował w zakresie od potrzymania do pracy to pozostaje nam bardzo mały zakres regulacji jego mocy co wiąże się z tym że ciągle musimy mieć odbiór ciepła.

 

Opiszę jeszcze taką sytuacje może w końcu zacznie się rozmawiać a nie wpychać kolejnych ludzi na miny (gdzie czytałem już kilkanaście razy o takich przypadkach).

Osoba chce kupić kocioł ze strony ciepłowłaściwe wylicza moc i tu zaczyna się problem bo każdy mówi weź mniejszy bo i tak nie będziesz potrzebował tyle przez 3/4 zimy ale ta osoba ma starą instalacje o pojemności 600 lub więcej litrów. I co się dzieje po kupieniu mniejszego kociołka który ma ledwie 50l w sobie ledwie co osiąnie 50 stC. Nie jestem jakimś tam specjalistą, ale skoro w innych postach piszecie że stare instalacje to bufor a do bufora zalecacie brać większy kocioł to chyba jest coś nie tak.

 

Kolejna sytuacja pisanie o paleniu ciągłym

Podziwiam ludzi którzy przy ocieplonych domach palą ciągle. Ja mam dom z lat 60 nie ocieplony ze stolarką jeszcze z tego okresu i mój dom przy obecnych zimach potrzebuje przepalania a nie palenia ciągłego. Kiedyś paliłem na termostacie pokojowym gdzie po osiągnięciu wyznaczonej temperatury w domu grzejniki przestawały grzać i tylko co 5 minut na 30 s była wyrzucana woda z kotła by go nie zagotować i takim systemem kocioł potrafił być przez 20 godzin w kiszeniu bo nie potrzebował grzać. A co będzie się dziać jak ktoś ma ocieplony dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pigeon8 ,ludzie czytają sie napalaja na MPMa bo ma mityczna klase 5 (no wiem czystości spalin a efektywność 4klasa ) ale tez zapominaja że choć kotły podobne to certfikat dotyczy wersji 12-14 KW i TYLKO na pełnej mocy i z BUFOREM i przy okazji mozemy palic dosłownie wszystkim , same pozorne zalety 

Czy zachwalam MPMa  ,bo jak napisałeś pochwalam ciagle palenie ale i tez grzebie ,tak jak sam napisałeś znalazłem swój sposób na niego i nie przejde na inny choc długo trwało to oswajanie ,ale poczytaj co pisałem żeby dobrze dobierac moc ,nawet mniej niz wylicza cieplowlasciwe.pl  lub bufor i jie bedzie problemów .

.Kupuja i nastepuje zderzenie z rzeczywistością (nawiasem sam to przeszedłem) ,bez bufora bo to brak miejsca czy uznaja za zbytek lub ew sie później dokupi , ludzie całe życie przyzwyczajeni do palenia w kotle Gornego Spalania i sie męcza ucząc sie palic od nowa ,a to smoła w wymienniku ,komin cieknie ,smierdzi ,dymi i czar pryska ....

Kotły te potrzebuja ciagłego odbioru ciepła -racja , albo dobrac dokładnie moc  ,lub bufor inaczej dym i kiszenie 

Kotły te potrzebuja dobrego opału ,racja -bo jak za mocny typ wegla 32/33/34 zaczyna sie sklejac i lipa z palenia zwieszanie opału i problemy 

Ale co do rozpalenia sie całego zasypu przy zamknietym kotle sie nie zgadzam ,pale juz drugi rok stale bez wygaszania i pali sie tylko na dole ,jak zamkne całkiem PP i PW kocioł po prostu gasnie i tyle ,tak jak napisał i Carinus -chyba ze masz lewe powietrze .

Jakbym miał cała komore żaru to kocioł tak by skakał bulgocząc ze sam by chyba wyszedł z pomieszczenia ;-)

 

Tom77 ,w sumie to co doradzić ? podobnie jak pytanie z forum o lpg w aucie ,mam auto 140koni i jaki gaz załozyć ? moze zabrzmiało złośliwie ale nie spodziewaj sie odpowiedzi nie dajac informacji co ma ten kocioł ogrzewać ,bo widze sporo dobrego styropianu i 40cm ocieplenia stropu ,to dom juz podchodzi pod energooszczedny lub pasywny .

Na początek rzetelnie wypełnij strone :

http://cieplowlasciwie.pl/co_to_jest

http://cieplowlasciwie.pl/start

na koncu otrzymasz wyliczenia i wynik ile KW potrzebujesz do ogrzania domu ,tylko popatrz nie na moc max tylko srednio czyli po nagrzaniu domu .

Podejrzewam ze przy takim ociepleniu otrzymasz wynik na poziomie kilku KW i bez bufora nawet nie mysl o MPMie , a jak znam zycie tzw kotłownia w nowym domu to pomieszczenie na kocioł gazowy wielkości WC  i rozwaz wtedy inne sposoby grzania ,ale jak opiszesz sytuacje to sie dopiero czegos dowiemy ,a tak ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carinus z tego co pamiętam to palisz ekogroszkiem lub bardzo drobną frakcją a problem ten występuje przy grubszej granulacji i opisał go "Hamis" parę postów wyżej. Drewniak zgodzę się z tobą by nie mylić podtrzymania z kiszeniem tylko jak kocił będzie pracował w zakresie od potrzymania do pracy to pozostaje nam bardzo mały zakres regulacji jego mocy co wiąże się z tym że ciągle musimy mieć odbiór ciepła.

 

Opiszę jeszcze taką sytuacje może w końcu zacznie się rozmawiać a nie wpychać kolejnych ludzi na miny (gdzie czytałem już kilkanaście razy o takich przypadkach).

Osoba chce kupić kocioł ze strony ciepłowłaściwe wylicza moc i tu zaczyna się problem bo każdy mówi weź mniejszy bo i tak nie będziesz potrzebował tyle przez 3/4 zimy ale ta osoba ma starą instalacje o pojemności 600 lub więcej litrów. I co się dzieje po kupieniu mniejszego kociołka który ma ledwie 50l w sobie ledwie co osiąnie 50 stC. Nie jestem jakimś tam specjalistą, ale skoro w innych postach piszecie że stare instalacje to bufor a do bufora zalecacie brać większy kocioł to chyba jest coś nie tak.

 

Kolejna sytuacja pisanie o paleniu ciągłym

Podziwiam ludzi którzy przy ocieplonych domach palą ciągle. Ja mam dom z lat 60 nie ocieplony ze stolarką jeszcze z tego okresu i mój dom przy obecnych zimach potrzebuje przepalania a nie palenia ciągłego. Kiedyś paliłem na termostacie pokojowym gdzie po osiągnięciu wyznaczonej temperatury w domu grzejniki przestawały grzać i tylko co 5 minut na 30 s była wyrzucana woda z kotła by go nie zagotować i takim systemem kocioł potrafił być przez 20 godzin w kiszeniu bo nie potrzebował grzać. A co będzie się dziać jak ktoś ma ocieplony dom?

Tak szukam, gdzie napisałem, że był cały kocioł zaru, ale nie mogę znaleźć. Napisałem, że żar był na ruszcie (do wysokości palnika) i pół kotła węgla (nie skoksowanego!). Do tego zadymiona komora, bo skoro bie było ognia w palniku to nie było też ciągu i nie było siły ptzeciagniecia dymu przez warstwę węgla...

 

Głównym problemem jest zawieszanie węgla i popiół, z którym nie radzi sobie wajcha. Wieczorem (jeszcze z koksem na ruszcie) wyjalem kamenie, przegarnalem popiół, tyle ile dało radę wygarnalem z palnika, rzuciłem drewno, węgiel i paliło się bez problemu. Do kotła wrzucone 2 weglarki (ok godz.21) i o 9 rano był tylko żar na ruszcie, trzeba było dosypac.

Czy to jest kiszenie? Wychodzi na to, że tona węgla starczy na jakieś 3 tygodnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pigeon8 ,ludzie czytają sie napalaja na MPMa bo ma mityczna klase 5 (no wiem czystości spalin a efektywność 4klasa ) ale tez zapominaja że choć kotły podobne to certfikat dotyczy wersji 12-14 KW i TYLKO na pełnej mocy i z BUFOREM i przy okazji mozemy palic dosłownie wszystkim , same pozorne zalety 

Czy zachwalam MPMa  ,bo jak napisałeś pochwalam ciagle palenie ale i tez grzebie ,tak jak sam napisałeś znalazłem swój sposób na niego i nie przejde na inny choc długo trwało to oswajanie ,ale poczytaj co pisałem żeby dobrze dobierac moc ,nawet mniej niz wylicza cieplowlasciwe.pl  lub bufor i jie bedzie problemów .

.Kupuja i nastepuje zderzenie z rzeczywistością (nawiasem sam to przeszedłem) ,bez bufora bo to brak miejsca czy uznaja za zbytek lub ew sie później dokupi , ludzie całe życie przyzwyczajeni do palenia w kotle Gornego Spalania i sie męcza ucząc sie palic od nowa ,a to smoła w wymienniku ,komin cieknie ,smierdzi ,dymi i czar pryska ....

Kotły te potrzebuja ciagłego odbioru ciepła -racja , albo dobrac dokładnie moc  ,lub bufor inaczej dym i kiszenie 

Kotły te potrzebuja dobrego opału ,racja -bo jak za mocny typ wegla 32/33/34 zaczyna sie sklejac i lipa z palenia zwieszanie opału i problemy 

Ale co do rozpalenia sie całego zasypu przy zamknietym kotle sie nie zgadzam ,pale juz drugi rok stale bez wygaszania i pali sie tylko na dole ,jak zamkne całkiem PP i PW kocioł po prostu gasnie i tyle ,tak jak napisał i Carinus -chyba ze masz lewe powietrze .

Jakbym miał cała komore żaru to kocioł tak by skakał bulgocząc ze sam by chyba wyszedł z pomieszczenia ;-)

 

Tom77 ,w sumie to co doradzić ? podobnie jak pytanie z forum o lpg w aucie ,mam auto 140koni i jaki gaz załozyć ? moze zabrzmiało złośliwie ale nie spodziewaj sie odpowiedzi nie dajac informacji co ma ten kocioł ogrzewać ,bo widze sporo dobrego styropianu i 40cm ocieplenia stropu ,to dom juz podchodzi pod energooszczedny lub pasywny .

Na początek rzetelnie wypełnij strone :

http://cieplowlasciwie.pl/co_to_jest

http://cieplowlasciwie.pl/start

na koncu otrzymasz wyliczenia i wynik ile KW potrzebujesz do ogrzania domu ,tylko popatrz nie na moc max tylko srednio czyli po nagrzaniu domu .

Podejrzewam ze przy takim ociepleniu otrzymasz wynik na poziomie kilku KW i bez bufora nawet nie mysl o MPMie , a jak znam zycie tzw kotłownia w nowym domu to pomieszczenie na kocioł gazowy wielkości WC  i rozwaz wtedy inne sposoby grzania ,ale jak opiszesz sytuacje to sie dopiero czegos dowiemy ,a tak ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki brodekb za podpowiedz,odnosnie kotlowni to jest dosc duza bo 12 m2,w rachube wchodzi tylko piec zasypowy.Moc kociolka po wyliczeniach ciepła wlasciwego tak jak poleciles wyszolo  3,9kw.myslalem o buforze i nie wiem czy teraz 12\14 czy17\19 i tu mam problem.Dzieki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brodek mnie chodzi o to by ludzie kupując kocioł byli świadomi wyboru, zdawali sobie sprawę z problemów i zaleta i dobrze rozważyli co jest dla nich dobre bo większość ludzi kupując coś nie nie chce od razu rozbierać i przerabiać tylko palić tym co kupują.

 

Może ja mam za duże oczekiwania co do komfortu cieplnego w domu i nie lubię dużych skoków temperatury i najlepiej jak by była stała w granicy 20 - 21 stC w pokoju dziennym a w sypialni w granicach 19-20stC jednak bez rozbudowania instalacji plus sterowanie tego osiągnąć się nie da i w końcu trzeba to uzmysłowić ludziom którzy szukają tutaj pomocy a nie opisywać jak jest pięknie ładnie bo tak nie jest.

 

Bo jak tak dalej pójdzie to w nieskończoność będziemy wdychać to gówno z powietrza i wmawiać sobie że to nie my trujemy tylko sąsiad bo ja spalam czysto.

 

polecam taki filmik

 

http://rzeszow.tvp.pl/35025409/skad-biora-sie-zanieczyszczenia-powietrza-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor bedzie konieczny do opalania drewnem,przy węglu to trochę zbyteczny wydatek,jednak dla małych instalacji z minimalną ilościa wody w układzie,taki zbiornik 500l bedzie komfortowym rozwiązaniem.Ważne będzie czym palimy i jak często możemy dokładać do kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek proponuje zrezygnować z samochodu i marketów. Aut u nas aż 20 milionów a do marketów TIRy z wyciętymi DPFami i inny transport truje nie mniej skutecznie więc w domu można mieć zimno bo dymi ale auto i market musi być takie oto myślenie nam się tutaj prezentuje i to pod przymusem oczywiście za moją kasę sam mam sobie sfinansować czyjeś fanaberie bo mój komin śmierdzi sąsiadowi ale jego pasek TDI z wyciętym DPFem już może jeździć albo stać pół godziny z włączonym silnikiem dopóki sąsiad szyby sobie nie odśnieży. Doprawdy urocze...

 

MPM ma niedopracowany palnik pisałem o tym kilka stron wcześniej stąd kilka problemów do opanowania. Do kotłów z takimi wymyślnymi palnikami potrzeba odpowiedniego paliwa i obsługi oba czynniki trudno osiągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację kolego.Z dwojga złego wolałbym jednak zasypowca wymagającego drobnej poprawki,do którego też potrzebne jest dobre paliwo,ale jest tańszy w zakupie i eksploatacji niż podajnikowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom77 ,dodatkowo bedziesz miał w sumie do rozważenia komin-zimniejsze spaliny i kondensacja skroplin w kominie ,nie wiemy jaki masz komin-wysokość ,przekrój i wykonanie ,jak rozwazasz wkład to ceramika isostatyczna w sumie teraz najlepszy wybór ,jak z blachy to gat 1.4404 ,

http://www.jawar.com.pl/kominy-ceramiczne/ceramika-izostatyczna.html

 

Pigeon8 ,w sumie widze ze myslimy podobnie :-) ,ja jestem praktykiem ,swoje posty jak juz pisze opieram na swoich błędach i doswiadczeniach , chwale mpma ale i tez przestrzegam gdzie moze byc problem ,i jak poczytasz co napisałem to nie wstydze sie przyznac ze cos nie wyszło kombinując z palnikiem ,bo w sumie jak problem z odbiorem ciepła zaczyna sie krecic temat wokół przeróbki palnika .

Swojego mpma kupiłem gdy temat miał 150stron ,teraz jest ponad 400 to pół roku czytania na spoko ,dlatego sie nie dziwie ze ciagle padaja te same pytania bo komu chce sie czytac ale praktycznie na wszystkie pytania sa przykłady opisane w tym temacie ,wystarczy poczytać ...

 

Norman1212 ,swoje przemyślenia do kogo tutaj kierujesz i co maja sugerować ?  co do palnika  ja i wielu juz innych pisało i na razie nic sie nie zmieniło ,pozostaje samemu grzebać i kombinować....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPM się zmieni pewnie w okolicach lipca tego roku kiedy nie można będzie sprzedawać nic poniżej 5 klasy wtedy pewnie nie tylko palnik ale i konstrukcja kotła się trochę zmieni. Ciekawe tylko czy skorzystają z doświadczeń forum czy mają już swój projekt.

Nie piszę tutaj o podajniku bo w zasypowcu też z powodzeniem można mieć dobre wyniki a podajnik niestety wnosi jeszcze więcej problemów bo to jest serwis, prąd, miejsce w kotłowni na serwis podajnika, odpowiedni coraz droższy opał itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom77 ,dodatkowo bedziesz miał w sumie do rozważenia komin-zimniejsze spaliny i kondensacja skroplin w kominie ,nie wiemy jaki masz komin-wysokość ,przekrój i wykonanie ,jak rozwazasz wkład to ceramika isostatyczna w sumie teraz najlepszy wybór ,jak z blachy to gat 1.4404 ,

http://www.jawar.com.pl/kominy-ceramiczne/ceramika-izostatyczna.html

 

Pigeon8 ,w sumie widze ze myslimy podobnie :-) ,ja jestem praktykiem ,swoje posty jak juz pisze opieram na swoich błędach i doswiadczeniach , chwale mpma ale i tez przestrzegam gdzie moze byc problem ,i jak poczytasz co napisałem to nie wstydze sie przyznac ze cos nie wyszło kombinując z palnikiem ,bo w sumie jak problem z odbiorem ciepła zaczyna sie krecic temat wokół przeróbki palnika .

Swojego mpma kupiłem gdy temat miał 150stron ,teraz jest ponad 400 to pół roku czytania na spoko ,dlatego sie nie dziwie ze ciagle padaja te same pytania bo komu chce sie czytac ale praktycznie na wszystkie pytania sa przykłady opisane w tym temacie ,wystarczy poczytać ...

 

Norman1212 ,swoje przemyślenia do kogo tutaj kierujesz i co maja sugerować ?  co do palnika  ja i wielu juz innych pisało i na razie nic sie nie zmieniło ,pozostaje samemu grzebać i kombinować....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edisded zdecydowanie górny zasyp , ew smoła nie wypływa przez drzwiczki ,jak sie zwiesi mozna podziobać od góry metrowym prętem jak wiesz ,no i wejdzie wiecej opału na jeden raz praktycznie do klapy ,a tak dzwiczki sa nizej i mniej wejdzie ,pamiętaj zeby nowe sznury uszczelniajace wszystkie drzwiczki dobrze nasączyc twardym smarem miedzianym-nie wsiaka później smoła i dłuzej pożyją ,najlepiej je sciagnać połozyc sznurem do góry nałozyc smaru i podgrzac opalarka -fajnie wsiaka 

Wezownica schładzajaca jest w kotle jako kilka zwojów rury i dwa wyscia na zewnątrz ,jak nie daj się kocioł zagotuje to zawór zewnętrzny sie otwiera sterowany termostatem wmontowanym w kocioł ,jest to na stałe podłączone do sieci zimnej wody wodociagowej ,zawór sie otwiera i woda przelatujac ta węzownicą schładza wode w kotle i leci w kanał ,woda jest tracona ale ratuje kocioł .

http://www.atmos.cz/poland/instalace-kotlu-001-zapojeni-chladici-smycky-proti-pretopeni

attachicon.gifzawór bezpieczeństwa.png

tu na schemacie masz opisane wejscie pod mufe schładzająca ,później tego nie dołozysz musisz od razu zamówic żeby wykonali dodatkowo 

http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-ds.html

Blache sobie od razu zamów -policzą taniej ,jak rozgrzejesz dom to potrzeba ok 5KW i moze sie przydac ,i tez mozesz palic czeskim orzechem żeby zmiejszyc moc ,słabszy mało popiołu i bezproblemowy 

https://www.bartex-wegiel.pl/produkt/wegiel-czeski-orzech/

Dzięki za rzeczową odpowiedź i jeszcze jedno pytanie, we wcześniejszych wpisach ktoś napisał, że MPM to tylko z buforem, czy muszę taki bufor instalować? z ciepło właściwe wychodzi, że potrzebowałbym 2700L, nie ma takiej możliwości ( za mało miejsca i za dużo zakrętów nawet na 1000L)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norman1212 mam na dzieję, że nie weźmiesz tego do siebie ale prezentujesz typowe myślenie gdzie każdy narzeka na to jak to źle się oddycha a odpowiedzialność za to zwala na innych bo niech sąsiad zrobi to albo tamto dlatego w tym kraju będzie tak źle z powietrzem jak jest teraz  i tylko jakieś restrykcyjne przepisy które będą uderzać nie w tego co kopci tylko we wszystkich mogą cokolwiek zmienić.

Trzeba zmienić myślenie i zacząć zmiany od siebie. Zadać sobie pytanie co ja mogę zmienić nie sąsiad czy ktoś inny bo powietrze nie jest sąsiada tylko nasze wspólne.

 

Dlatego tutaj jesteśmy zadajemy pytania szukamy odpowiedzi by poprawić coś w swoim sposobie palenia by było bardziej ekologicznie i ekonomicznie. Sam zastosowałem wiele rad z tego forum za co z góry dziękuję.

 

edisded jak chcesz ucywilizować trochę palenie to chyba warto rozważyć jakiś baniak który nazywa się buforem, bo zostanie tobie później pilne śledzenie forum co mogę zmienić bo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pigeon8 no właśnie ja całe życie słucham takiego "mondrego" gładkiego nawijania makaronu na uszy czyli ty zacznij od siebie,  zmień myślenie a ja w domyśle sam będę robił to co dotychczas. Oczywiście zrób to dla wspólnego dobra, dla wspólnego bezpieczeństwa, dla wspólnego powietrza dla wspólnej przyszłości i takie tam bzdety bez pokrycia wszystko najlepiej na wczoraj i za grube pieniądze. Na koniec się okazuje, że ktoś zarobił a jest jak było bo to jest proces a proces ma to do siebie, że trwa czasami dosyć długo i żadna ustawa tego nie zmieni.

 

Myśle, że sama obecność na tym forum świadczy, że ludzie jednak mają jakąś świadomość ekologiczną i na prawdę nie trzeba ich o konieczności zmian przekonywać a tym bardziej zmuszać do finansowania idiotycznych pomysłów. Było o tym w innych wątkach i nie będe się powtarzał.

Wolność jest jednak najwyższą wartością większą niż zdrowie i życie co akurat w naszym kraju ludzie powinni wiedzieć najlepiej bo najwięcej za nią zapłacili..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz nie chodzi mi o moralizowanie nikogo tylko o włączenie myślenia ludziom by w końcu wyrwali się tego zamkniętego kręgu.

 

Wiesz przez 13 lat palenia w ds przeszedłem już przez wiele począwszy od dmuchawy, termostatów na kaloryferach, termostatów pokojowych, stałych szczelin, miarkowników itp. i nie zamykam się w tym co jest tyko idę dalej teraz nadchodzi czas ogrzewania strefowego bufora i trochę rozbudowanego sterowania wszystko po to by podnieść swój komfort cieplny w domu, mam nadzieje że ta zmiana pociągnie również ekonomiczny.

 

Dlatego ucieszę się chociaż z jednej osoby która zatrzyma się na chwile i pomyśli zanim podejmie jakąś pochopną decyzje co do wyboru kotła i instalacji w której on będzie pracował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego tez warto pomagać ,szkoda tylko że guru forum obrośli w tłuszczyk i im sie nie chce pomagac ,ale tez sie nie dziwie ,w kółko pisać to samo ,dlatego apel do pytających ,

zanim zadasz pytanie wypełnij stronke ciepłowlasciwe.pl  ,wynik wklej w post ,lub avatar ,opisz warunki i instalacje  a wtedy mozesz oczekiwac rzeczowych informacji.

 

Edisded ,jak pamietam mocy potrzebujesz ok 5KW ,więc mysle ze bufor kiedys sie przyda ,ale jak nie ma miejsca przy kotle mozna go postawic w pomieszczeniu obok ,zabudowac że bedzie wygladał jak szafa itp -pisałem o tym .

Ludzie jak chca bufor a nie maja miejsca potrafia przebudować scianke działowa ,ładuja szyny wzmacniając stropy i inne pomysły juz widziałem na forach bo to w końcu do kilku ton wody i to gorącej ,więc jak sie chce to myśle ze sie da , a zawczasu jak przerobisz instalacje pod mpma to wyprowadz sobie rurki pod przyszły bufor i zawór plus zaslepka -kiedys sie przyda żeby tylko podłaczyc a nie przerabiac od nowa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki sort węgla najlepiej sprawdza się w tym kociolku? Groszek/ekogroszek, drobny orzech czy grubszy orzech?

Zostało mi węgla na jakiś tydzień, więc trzeba jeszcze przynajmniej z tonę zakupić ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki sort węgla najlepiej sprawdza się w tym kociolku? Groszek/ekogroszek, drobny orzech czy grubszy orzech?

Zostało mi węgla na jakiś tydzień, więc trzeba jeszcze przynajmniej z tonę zakupić ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.