Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Tak czytałem i w MPM powiedzieli, przed zakupem, ze ceramiczny fi200 6mb da radę :-)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie chodzi o przegrodę betonową wg DTR można ją wyjąć przy paleniu węglem ciekaw jestem czy ktoś to praktykował.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie a jaką macie temperaturę spalin na krótkim biegu tak przy rozpalaniu i później jak normalnie pracuje w miarę ustabilizowany i przełączycie na krótki obieg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie chodzi o przegrodę betonową wg DTR można ją wyjąć przy paleniu węglem ciekaw jestem czy ktoś to praktykował.

Raczej odwrotnie wyciąga się ją przy paleniu drewnem żeby było więcej żaru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy drewnie taka wielka gardziel to napewno nie, ja palę na szczelinie 17 x 3 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 @yachtline

Sprawdź jeszcze dobrze połączenia wszystkich rur i wejścia do komina , czy jest szczelnie, bo tak to wygląda, jak by łapał komin lewego powietrza z kotłowni...

Druga sprawa to komin trochę za niski i za szeroki do tej wysokości (ale to już koledzy o tym pisali)..

Smoła w wymieniku w tym piecu to coś niedopuszczalnego, ale podejrzewam ,że powstała ona przy pierwszym odpaleniu i już została..

Ja jak pierwszy raz odpalałem ten kocioł , to tak się woda z niego lała, myślałem , że się rozszczelnił..

Kolega który był przy tym , powiedział ,że to normalne przy pierwszej rozpałce... :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciapa ,normalne ,nie pierwszy nowy piec odpalałem i zawsze to samo,ze szklanka wody w popielniku jak nie wiecej ,kiedys pisałem o tym ze produktem spalania tlenu i weglowodorów jest też para wodna i sie na zimnym po prostu skrapla nim nie narosnie troszke smoły lub miniemy punkt rosy czyli cos ok 55st .

Jak stawiamy czajnik ,garnek z zimna wodą na gazówce to sie cały sperla woda -to to samo :-)

Gredy

jak nie problem wrzuć tutaj opis i jak złożyc stary typ palnika ,ew dokładne wymiary docinanych elementów.

A ten palnik z filmiku to test tego co kombinuje producent czy własny pomysł ?może jakieś zdj co i jak ,no chyba ze na razie tajemnica bo "widze ciemność,ciemność widze " (cytat z Sexmisji;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPM-DS z załozenia powinien być kotlem na drewno z opcją palenia węglem ( standardowy załadunek to 3/4 drewno 1/4 węgiel - samym drewnem nikt nie pali , bo musiałby schodzić do kotłowni co 3 godziny to jest przesada  )  ) kupują go ludzie którzy mają dostęp do drewna za pół darmo albo wlasny las  ,  .. Węgiel to opcja ostateczna ( gdy temperatura spadnie na dworze poniżej 0 C - wtedy proporcje sie zmieniają 3/4 węgiel i 1/4 drewno )  Tylko ze miesięcy ponizej 0 C mamy zaledwie 2 w roku styczen luty ..

Jakbym chciał palić tylko  w 100 % węgelm to nigdy nie brałbym MPM DS .. To oczywiste.

Nie ma znaczenia dla przecietnego użytkownika czy kocioł jest 5 klasy czy 4 klasy . Istotna jest stałopalność na mieszance paliwa ( 3/4 d+ 1/4w) oraz jak najmniej smoły.. A drewno ? i tak jest za darmo ..Czy go sie spali 10 % wiecej czy mniej to bez różnicy

mozemy mieć nawet 6 klase  kocioł, ale co z minimalną temperaturą spalin w kominie ?

 

Taki Setlans air 12 KW kompletnie nie nadaje się do drewna ma tylko 28 dm3 komorę załadowczą

40 dm3 to podstawa do tego rodzaju paliwa- tymczasem MPM w wersji 10 KW dysponuje komorą zaledwie 33 dm 3 , więc ma sens  dopiero od    12-14  KW

Pytanie : czy 12-14  KW to nie za dużo na dom  90 m2 bez bojlera ?

Pozostaje tylko przepalanie ..

Edytowane przez omarto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omarto,producent testuje juz typowy piec tylko do drzewa .Ja pale tylko weglem ,i pomino kilku wad tutaj opisanych uważam ze jest to piec typowo do węgla .

Nie wiem od kiedy czytasz ten temat ale juz napisano ze ten piec wymaga układania drzewa,i paru zabiegów by sie dobrze paliło,nie wystarczy narzucac drzewa jak w piecu górnego spalania byle jak .

Mam wersje 12-14 i jak na razie 70m2 do ogrzania ale bez ocieplenia ,pali sie non stop,piec jak nie ma odbioru ciepła przygasa ,usypia ale potrafi trzymac zar do doby prawie ,wtedy przerusztowac i za kilka minut ,zyje .

Przesledz temat od poczatku,znajdziesz odpowiedzi na swe pytania :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omarto ,moje zdanie jest takie choc moge sie mylic dla tego co podałeś: MPM DS 5-7kW ,wstawic rure kwaso-żaro w komin 120mm ,przedłuzyc komin izolowana nasada z metr ,paliwo wegiel lub gruba zrębka .

Mały piec ale cały czas ogień w palniku i powinno toto chodzic ,takie moje zdanie .

Obserwując problemy z drzewem zamierzam sobie zrobic latem maszynke do zrębki 2-3cm i tym palic ,pellet mi sie sprawdza do rozpalania ale mysle że taka zrębka bedzie ok .

 

http://www.wobex.com.pl/kalkulator?oblicz=true&wysokosc=7&moc=7&paliwo=1600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ,mam zamiar zakupic piec mpm ds 12-14 kw

Dom 140 do grzania bojler na ciepła wode  100l

Chciałem zapytac  jaki wybrac z górnym załadunkiem czy bocznym ktory lepszy ...?co powiniem on nim wiedzic ?palic bede weglem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Zacznij od kalkulatora http://cieplowlasciwie.pl/start

Ja ogrzewam ponad 200m* mocą 12-14kw i jeszcze tej zimy nie paliłem pełną mocą ;) Fakt że dom, już rozsądnie docieplony. 

Chyba że jesteś pewny co do zapotrzebowania, to bierz z górnym zasypem. Pal węglem płomiennym, orzechem lub groszkiem ;)

Edytowane przez Gredy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcą parę postów wyżej iż palenie w MPM DS głównie samym drewnem jest uciążliwe, by nie powiedzieć bardziej dosadniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omarto ,moje zdanie jest takie choc moge sie mylic dla tego co podałeś: MPM DS 5-7kW ,wstawic rure kwaso-żaro w komin 120mm ,przedłuzyc komin izolowana nasada z metr ,paliwo wegiel lub gruba zrębka .

Mały piec ale cały czas ogień w palniku i powinno toto chodzic ,takie moje zdanie .

Obserwując problemy z drzewem zamierzam sobie zrobic latem maszynke do zrębki 2-3cm i tym palic ,pellet mi sie sprawdza do rozpalania ale mysle że taka zrębka bedzie ok .

 

http://www.wobex.com.pl/kalkulator?oblicz=true&wysokosc=7&moc=7&paliwo=1600

posiadasz jakieś plany (schemat) do zrobienie od a do z takiej maszyny?, też o tym myślałem i podjąłbym się tego zadania mając jakiś wzór, jeśli masz coś takiego i możesz się podzielić to będzie miło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom nie jest ocieplony, jedynie strop 15 wata i wystarcza jest naprawde cieplo 24,25 st grzeje 24 na dobe dom 60 lat z cegły

mieszkam tylko na parterze w przyszłosci zrobic strych ale to troche potrwa - fundusze

aha jade bez pompy grawitacyjnie  ale pompe mam zamontowana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ,mam zamiar zakupic piec mpm ds 12-14 kw

Dom 140 do grzania bojler na ciepła wode  100l

Chciałem zapytac  jaki wybrac z górnym załadunkiem czy bocznym ktory lepszy ...?co powiniem on nim wiedzic ?palic bede weglem?

mam 12-14 kw na 140 m2 z cwu 150 l, bez bufora, zasyp boczny, pale głownie drewnem (wymaga sporo uwagi, dokładnego rąbania i sprawdzania czy się nie wiesza). Dobrze się sprawdza mieszanie z węglem. Upewnij się, że masz odpowiedni ciąg i wysokość komina, ja mam 6 m i będę podnosił wiosną. Palenie w tym ds. to nie bułka z masłem, trzeba się wykazać cierpliwością, uczyć się tego kotła i udoskonalić co nieco

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym długim czopuchem stawiałbym na to że co chwila zabija to się popiołem i blokuje przepływ gazów i do tego to kolanko 90stopni- raz na tydzień trzeba pewnie stamtąd wygarniać sypką sadzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie chodzi o przegrodę betonową wg DTR można ją wyjąć przy paleniu węglem ciekaw jestem czy ktoś to praktykował.

Z tego co pamiętam to chodziło chyba o palnik pierwszej generacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.