Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellet, grzejniki na prąd czy ekogroszek


Asia83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Moja babcia mieszka w bardzo starym domu bez ocieplenia. Cały czas ogrzewa jeden duży pokój piecem typu "koza", kuchnie i łazienkę piecem kaflowym. Zużywa 3 tony węgla rocznie. Reszta domu jest nieogrzewana. Brak instalacji i grzejników, tylko bojler w łazience podłączony do pieca kaflowego. Babcia nie chce ekogroszku a pellet też do niej nie przemawia. Chce grzejniki na prąd... I stąd moje pytanie co najlepiej u niej zamontować? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może klimatyzator z funkcją grzania? 1 kW energii elektrycznej da więcej niż 1 kW ciepła (najczęściej 2-3 kW), są też wady - "wiatr" w domu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Asia83 napisał:

Chce grzejniki na prąd... 

Ok. Jak wyzej. A instalacja gotowa czy do przerobienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest stara instalacja prądowa w domu, ale z tego co kojarzę jest "siła". A jeśli chodzi o rurki grzejniki itd to nie ma nic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Asia83 napisał:

Zużywa 3 tony węgla rocznie.

 

11 godzin temu, Asia83 napisał:

Babcia nie chce ekogroszku a pellet też do niej nie przemawia. Chce grzejniki na prąd...

3000 kg węgla to 21000 kWh rocznie  x  0,7zł/kWh  = 14700pln rocznie....

Czy babci emeryturka to wytrzyma? Instalacja w domku wytrzyma?

Liczę max bo faktycznie wyjdzie 10~12 tys bo sprawność grzejnika elektrycznego jest wysoka w porównaniu z kaflowym piecem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jakiś kocioł na pellet, do tego 4 grzejniki. Tylko czy może stać w kuchni w miejscu starego pieca kaflowego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek na pellet. Działa w pełni automatycznie. Popiołu z tego będzie 2 kg na miesiąc. Ale do tego trzeba zamontować układ grzejnikowy. Trzeba dość często uzupełniać  pellet. Układ tani nie będzie. Jeżeli na prąd to najtańszym w użytkowaniu byłby klimatyzator multi split. Działa poprzez nadmuch ciepłego powietrza z jednostki wewnętrznej. Do jednostki zewnętrznej można zamontować od jednej do pięciu jednostek wewnętrznych. Układ można sterować przez neta. A każda z jednostek wewnętrznych działa niezależnie od pozostałych regulując temperaturę w danym pomieszczeniu. Minus takiego rozwiązania ze działa tylko do minus 15 stopni na zewnątrz.

https://najlepszaklimatyzacja.pl/klimatyzatory-mutisplit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to że ciężka sprawa. Ogrzewany ma być pokój około 35m2, kuchnia 12m2 i łazienka 6m2. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańszą i najmniej obsługowa opcją będzie klima jak pisał @Outsider

Zobacz sobie coś z gamy Kaisai, będziesz zadowolona, żadnej pracy, babcia będzie miała ciepło, będzie niedrogo a ty będziesz miała pełną kontrolę nad tym co się dzieje w domu. W dodatku to najmniejszy koszt inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak przyjdą mrozy na dworze to ta klima będzie działać? Myśleliśmy już o grzejnikach akumulacyjnych. W nocy z taniej taryfy ładuje się a w dzień oddaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna opcja.

 Do grzania dużo nie ma, domyślam się że gazu GZ nie ma w pobliżu - może przekalkulować czy nie zda egzaminu ogrzewanie gazem płynnym , np propan.

Butle najbardziej dostępne to 11kg - na jak długo by taka wystarczyła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Asia83 napisał:

A jak przyjdą mrozy na dworze to ta klima będzie działać?

Będzie działać i drogo nie wychodzi. Poczytaj co to jest COP klimy. Może @cezar76 wypowie się jak jemu to wychodzi. I jak mówię, koszt inwestycji niewielki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega wywołał do tablicy, więc wypada się odezwać...

Używam klimatyzatorów w domku weekendowym. Dwóch splitów, dwie osobne jednostki. Stara drewniana chałupa, ale lekko ocieplona, 5cm wełny na zewnątrz i 5 cm wewnątrz, 55 m2 w podstawie. Na dole salon, łazienka i dwie nieduże sypialnie. Bezpośrednio ogrzewany tylko salon i jeden z pokoików, ale ciepło jest w całym domku, nawet w łazience, jeśli są w niej uchylone drzwi. Jestem bardzo zadowolony. Od niedawna zacząłem mierzyć zużycie prądu przez te splity, więc gdyby koleżanka miała potrzebę, to mogę poszukać jakieś wykresy. Najważniejsze co polecam przy takim rozwiązaniu, to nie wieszać jednostek zewnętrznych na ścianie, a postawić je na ziemi, na odpowiednim stojaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego a powiedz mi jeszcze jaki byłby koszt tego klimatyzatora. Pokój duży około 35m2, kuchnia około 12m2 i łazienka 6m2. W prądzie się zmieścimy w 4tys za sezon grzewczy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Joanno, nie jestem w stanie odpowiedzieć ci na to pytanie, ponieważ u mnie jest inna sytuacja. Ja w swoim domku przebywam w weekendy. W prądzie mieszczę się dużo poniżej tej kwoty, chociaż wszystko mam na prąd. Za jeden klimatyzator zapłaciłem z montażem 2800 zł. Jak mówiłem, nie mam multisplita, tylko dwa oddzielne splity. Przydałby się odręczny schemat rzutu domu, aby ocenić jak montować splity i czy w kuchni jest on potrzebny. Ja broń Boże nie namawiam. U mnie się sprawdza i jestem zadowolony. Jeśli chciałabyś drążyć temat klimy, to mogę poszukać jakichś wykresów ze zużycia prądu przy określonej temperaturze.

Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, to zostaw w spokoju piece kaflowe, niech one będą. Jeśli byłoby bardzo zimno, zawsze można napalić czymkolwiek w takim piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli chcesz montowac klimę do grzania ,to Samsung ,panasonic ,tej klasy urzadzenia  jesli chcesz żeby w mrozy to grzało nawet przy -15 st ,jesli chcesz żeby tylko dogrzewac dorywczo i liczyć na urzadzenie to gree  ,przy czym gree jest jedyną srednią połką co cokolwiek mozna od klimy w układzie pompy ciepła oczekiwac ,a jak chcesz sobie cos powiesić to ja juz nie doradzam bo jako klima mogą byc wynalazki ale te wynalazki przy -5 to juz sie zastanawiają co maja w ogóle robic

klimę musiałbyś mieć multi  czyli jednostka zewnętrzna i 2 wewnętrzne

moc zeby dogrzało wszytko w mrocy ok 5 kW co da przy -20st ok 3,5kW  nominalnie taka jednostka pobiera ok 1,6kW (jesli chodzi na max )a w mrozy rzędu -15st może pobierać nawet 2,4kW (pracująz z max mocą )

normalnie urządzienia tak dobrane będą pracować moze na 30-40% swojej wydajności

zuzycie pradu na sezon na takie cos to ok 1200-1600zł ,no chyba że dom dziurawy albo okna z przeciągami to juz nie wnikam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam znać jak wygląda dom i pomieszczenia ale dopiero 4 stycznia, bo nie ma mnie na miejscu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.