Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbki kotłów 5 klasy, palenie w nich bez bufora, ekologia - dyskusja ogólna


Rekomendowane odpowiedzi

@HarryH Twoj kocioł za chwile osiagnie klase A++

2020_12_19_20_51_01_Window.thumb.png.6c17a6f537b17facb2ca77490cbf648c.png

Zaczerpniete z OKOFEN-PELLEMATIC-CONDENS_DANE-TECHNICZNE.pdf

 

Wystarczy ze czujnik przesuniesz w strone komina... :)

Edytowane przez PioBin
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma klasę C, dlatego właśnie przestali je produkować, ponieważ kotły o tak gorących spalinach nie łapią sie na dotację :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zmierzyć dokładnie to wsadź czujnik cały na sam środek czopucha tak żeby wisiał luźno nie dotykał rury czopucha , u mnie taki zabieg podniósł pomiar o 20 st 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zewnetrzna termopara lub PT100 + multimetr umieszczone w strudze spalin bez kontaktu z blacha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pomiaru temperatury gazów spalinowych w czopuchu kotła.

Po pierwsze, czujnik pomiaru temperatury powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od wylotu spalin z kotła.
Odległość ta powinna wynosić trzykrotność średnicy czopucha.

Po drugie, czujnik temperatury ma określoną budowę i to "kapsuła pomiarowa" powinna znajdować się w pośrodku rury czopucha.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Witek-z-Ulicy kto lub co definiuje ten sposob pomiaru?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dawno temu na forum eSterownik była burzliwa dyskusja o pomiarach temperatury spalin w kotłach węglowych z automatycznym podawaniem opału.

Brał w niej udział także, niejaki ZawiJan
Otóż nie potrafił on zdefiniować jak ten pomiar powinien być wykonywany prawidłowo.
Więc napisał, że skonsultuje się z pracownikami odpowiedzialnymi za pomiary w laboratorium ICHPW w Zabrzu i po czasie taką informację zamieścił na forum eSterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dziekuje.

Slyszalem o warunkach np. producentow urzadzen w pomiarze opartym na przeplywomierzu. Srednica, odległość przed i za, itd. Tu jest to dosc dobrze zdefiniowane.

Co do temperatury i czujnikow typu termopara czy inne Ptxxx. Przemyslowo jesli nie ma przeciwskazan montazowych to umieszcza sie je "od gory" (moze chodzi o IP) i wewnatrz na glebokosci ok. 1/4 - 1/2 srednicy. Co do odleglosci (przeplyw turbulentny/laminarny) nie zaobserwowalem zaleznosci.

Nie znalazlem rowniez jakis "wytycznych" co do ich poprawnego montazu.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też gdzieś czytałem to co pisał Zawistowski i wg tego montowałem czujnik u siebie, ale z tego co pamiętam tam było dwukrotności średnicy czopucha, dlatego mam to u siebie 20cm od wylotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się tyczy zjawiska niższej temperatury gazów spalinowych, od temperatury wypływającej wody z wymiennika kotła.

Chyba we wszystkich kotłach na paliwa stałe, wymienniki ciepła (prawidłowo powinno być odbiornik ciepła) pracują w systemie współprądowym.

Więc logicznie rozumując, temperatura gazów spalinowych u wylotu kotła  powinna być wyższa niż temperatura po stronie odbiornika ciepła.

ALE, odbiornik ciepła w kotle nie jest "liniowy" (potworek językowy).

Więc może się zdarzyć, że większość  ciepła będzie przekazywana do odbiornika ciepła w komorze spalania (lub w jego najbliższej okolicy) , a pozostała część wymiennika nie będzie już odbierała ciepła z gazów spalinowych.

Stąd też, takie anomalia pogodowe (temperaturowe).


  

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał:

a pozostała część wymiennika nie będzie już odbierała ciepła z gazów spalinowych.

OK.

7 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał:

ALE, odbiornik ciepła w kotle nie jest "liniowy"

OK

7 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Stąd też, takie anomalie pogodowe (temperaturowe).

I chcesz przez to powiedziec ze temperatura tych gazow osiagnie nizsza temperature od scianki kotla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest prosta - za wymiennikiem znajduje się komora rozprężna, o przekroju kilka razy większym od sumy przekroju kanałów wymiennika, dodatkowo ograniczanych zawirowywaczami. Zatem o ile (ze względu na rozbudowany wymiennik) temperatura spalin na końcu kanałów wymiennika jest niewiele wyższa od wody (zwłaszcza na mocach cząstkowych), to w komorze rozprężnej spaliny ochładzają się wg prawa Poissona, bo przemiana jest bliska adiabatycznej. Do tego zwróćcie uwagę, że spaliny z palnika wypychane są w nadciśnieniu dmuchawy, a wyjście z kotła jest już na podciśnieniu wytwarzanym przez ciąg kominowy. I tyle wystarczy, by spaliny były chłodniejsze od wody.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o jakich różnicach ciśnień i przepływach my tu rozmawiamy?

Ja tego nie kupuje. Moja fizyka kotłów kończy sie na Newton'ie. Pozniej był jeszcze Einstein wiec wszystko jest mozliwe (nie mmowie nie).

23 minuty temu, Witek-z-Ulicy napisał:

pracują w systemie współprądowym.

Teraz rozumie o co Ci chodzi. Nie doczytalem dokladnie

Bardzo teoretycznie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, PioBin napisał:

,,, I chcesz przez to powiedziec ze temperatura tych gazow osiagnie nizsza temperature od scianki kotla?


TAK.

Bo przy tych ściankach odbiornika ciepła nie ma już rozrabiaczy posiadających w sobie odpowiednią energie, są tylko miękiszony, maruderzy, brudasy, pasożyty, itp.

Może być nawet tak, że to wymiennik kotła dogrzewa okresowo wylotowe gazy spalinowe.
     

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBinBo myślisz o spalinach jak o cieczy, a nie gazie. Licząc na szybko na mocy minimalnej tego kotła (ze zrzutem z emodul kilka postów wyżej) przepływa przez wymiennik ok. 4 m3/h. 

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja takie anomalie widze troszke inaczej. Powtarzam anomalie gdyz normalna stala praca to to nie jest.

Naplywajaca zimna woda do powrotu jest w stanie tak wychlodzic spaliny na poziomie palnika ze pozniej ich temperatura jest nizsza od temperatury wody na wylocie. Spaliny sa szybsze niz woda. Po chwili ta zimna woda dotrze do gory i wtedy anomalia zniknie...

Przypadek drugi mamy wymiennik "przeciw-pradowy". Czopuch umiejscowiony na dole czyli tam gdzie powrot wody do kotla. Przy duzej roznicy temperatur wylot z kotla i powrot wody - spaliny moga osiagnas stala nizsza temperature od wylotu wody z kotla.

Ktos sie nie zgodzi? :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie zgodzę, bo to typowy wymiennik (płytowy edit: półkowy oczywiście) - konkretnie Eko Lux Defro.

Jeżeli wątpisz, przy okazji mogę zrobić Ci powrót kilka stopni poniżej zasilania i przekonasz się, że na niskiej mocy nadal spaliny bedą zimniejsze od wody. 

No i bądźmy poważni - 55C to ma byc zimny powrót? 

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie jest pomiar do du...

Lub przypadek pierwszy "anomalia". Drugi przypadek nie znam konstrukcji kotla i przeplywow wewnatrz.

8 minut temu, HarryH napisał:

55C to ma byc zimny powrót? 

Chłopie jak dla mnie to za dużo  :) ja trzymam nie mniej jak 42. A najcześciej 45-47.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, PioBin napisał:

U Ciebie jest pomiar do du...

Sprawdź w DTR, jest na stronie Defro. U mnie nie odbiega od dokumentacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spaliny 40-60 to się będą skraplały już w kotle prawdopodobnie,kiedyś tak ustawiłem kocioł na brykiecie czyli bardzo suchym paliwie na 60 gdzie spaliny miały poniżej 100 i po całym dniu pracy wymiennik mokrutki był,a ogień malutki w palniku był

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze się śmiałem że u mnie w kotle gołym tyłkiem można się na rurę siadać, ale szczerze nie mam ani skroplin w komorze ani kondensatu w kominie, może to kwestia wentylatora wyciągowego, nie wiem. A Ci co mnie znają wiedzą, że jak otworzę drzwi komory raz na 2 miesiące to od święta. Zresztą widać po popiele zebranym wokół koszyka że tam nic nie tknięte. Kocioł od września zablokowany na mocy 3-9KW

IMG_20201220_130725.jpg

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maronka napisał:

Spaliny 40-60 to się będą skraplały już w kotle prawdopodobnie,kiedyś tak ustawiłem kocioł na brykiecie czyli bardzo suchym paliwie na 60 gdzie spaliny miały poniżej 100 i po całym dniu pracy wymiennik mokrutki był,a ogień malutki w palniku był

Witam

Wszystko zależy od konstrukcji wymiennika, zakładając ochronę powrotu 60 stopni i ujście spalin w pobliżu powrotu, kondensacji w w/w nie będzie.

To powinno być normą w 5-tej klasie wg mnie.

pozdrawiam.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie wlazłem na dach żeby nagrać moment (nie 10 minut po) tego strasznego dymienia pelleciaka przy rozpale (30s) - w tle bezdymny zasypowiec.

https://drive.google.com/file/d/17lS-R1Txdf833-C_nQfto9cbVk5TdtNI/view?usp=drivesdk

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eliks, czy miejsce na Twoim dachu w okolicy komina jest miejscem bezpiecznym dla operatora.

Pytam dlatego, ponieważ ciekawe ujęcia wydobywających się gazów spalinowych z kominów dymnych wychodzą w ciemności przy użyciu skupionego światła typu LED.

Czas rozpalania kotła mnie nie interesuje. Pokaż efekty ulatującego pyłu, podczas pracy ciągłej kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.