Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem nowy w tym temacie i przymierzam się do kupna tego SKZP-02. W związku z tym mam pytanie odnośnie pomiaru temperatury spalin. Czy można załączyć czujnik, żeby pokazywał temperaturę przy pracy w dwustanie? Sterownik posiada ograniczenie maksymalnej wysokości temperatury spalin, a może dałoby się wprowadzić ustawienie dolnej granicy temperatury spalin. Byłoby to korzystne w starych kominach, gdyby można było ustawić np. minimalną temperaturę 100 st. C w czasie pracy palnika.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie pokazywał. Pytanie po co chcesz zmieniać ster jeżeli masz zamiar palić w dwustanie?

SKZP idealne pracuje w automacie. Trzeba oczywiście wpisać na początku odpowiednie parametry i będzie śmigać. Temp.spalin ma za zadanie utrzymywać jak najlepszy proces spalanie aby nie było strat kominowych. Można zadać max temp. spalin natomiast minimalna zależy od procesu spalania i zapotrzebowania na ciepło w domu. jak wyobrażasz sobie taką sytuację że w domu jest +30 stopni bojler gorący a piec ma palić na wysokich obrotach żeby temp.w kominie była wysoka ?

Przy pracy podajnika z suchym opałem nic praktycznie do komina nie idzie. To inny proces niż palenie mokrym miałem w zasypowcu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik chcę zmienić, ponieważ mój TECH ST-480 jest bez PID, a poza tym ma kilka funkcji niedopracowanych, którymi mnie wkurza. Wskazania temperatury potrzebuję do testów. Kilku sąsiadów i znajomych ma problem z ustawieniem wentylatora i podawania węgla. Chodzi o to, że w pewnym momencie np. przy ustawieniu nadmuchu na 35 %, piec wolniej dochodzi do zadanej temperatury niż przy dmuchawie ustawionej na 30 %. Możliwe, że nadmiar powietrza zaczyna schładzać palnik i spaliny, a zwiększenie podawania węgla powoduje, że palnik nie dopala węgla. Może moc palnika (średnica) jest źle dobrana do powierzchni grzewczej pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam skzp-02. Możesz kupić wersję podstawową i dokupować później elementy albo od razu zestaw rozbudowany. Mają też panel pokojowy z dostępem do menu sterownika. Firma Timel ma ciekawe rozwiązania. Jak nie będziesz pewien to przedzwoń do nich. Są bardzo pomocni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w 99,9 % zdecydowany na kupno tego sterownika, a przestudiowałem już tych sterowników trochę :). Właściwie niema się do czego przyczepić. Brakuje mi tylko jednej rzeczy, ale z tym sobie poradzę. Szkoda, że obwód CO 2 nie posiada czujnika temperatury. Ja mam drugi obwód na podłogówkę przez zawór trójdrogowy termostatyczny, ale nie będę widział jaka temperatura jest za zaworem. Poza tym można ustawić maksymalną temperaturę na podłogówkę np. 40 st C i jakby zawór trójdrogowy się uszkodził to po osiągnięciu tej temperatury sterownik wyłączył by pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zaczekaj na debiut skzp 05 :) no kiedys nastąpi ,póki co masz czas na zakup .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedzwoń do producenta. Możesz wykorzystać obwód co2 w dowolny sposób. oni podpowiedzą jak możesz to zrobić. tym bardziej że w nowym sofcie jest mozliwość decydowania co ma robić co2. Jeżeli chodzi o sam pomiar temp. to czujnik podepniesz pod inną nazwą ( np. cwu) i masz podgląd :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, leskoc napisał:

A wiadomo już coś o tym skzp 05? Są jakieś przecieki? :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, leskoc napisał:

Szkoda, że obwód CO 2 nie posiada czujnika temperatury. Ja mam drugi obwód na podłogówkę przez zawór trójdrogowy termostatyczny, ale nie będę widział jaka temperatura jest za zaworem. Poza tym można ustawić maksymalną temperaturę na podłogówkę np. 40 st C i jakby zawór trójdrogowy się uszkodził to po osiągnięciu tej temperatury sterownik wyłączył by pompę.

Jeśli właściwie interesuje Cię sterowanie instalacją, a kocioł chcesz prowadzić w dwustanie -to nie będzie lepszym dla ciebie sterownik instalacyjny? Możesz tam sobie poustawiać zaworów, pętli, czujników, pomp i termostatów skolko godno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko od tego jest sterowanie pid żeby nie latać do kotłowni co chwila i nie czyścić pieca z sadzy do kilka dni :)

Dwustan jest dobry dla kogoś kto szuka sobie zajęcia żeby od żonki uciec do piwnicy. Ja tam wolę rozpalić i tylko popiół co jakiś czas wysypać... 

 A może to dlatego że mam dobrą i ładną żonę i nie muszę się bunkrować.

A tak na poważnie to już kiedyś pisałem. Instalacja jak najprostsza do tego dobry ster z pid i praktycznie ogrzewanie jak gazowe - prawie bezobsługowe tylko popiół do wysypania.

Edytowane przez 8010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nieziemski skok od wersji 02

Edytowane przez FAFAŁ
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pytanie mam czy ktoś kojarzy jaki tyrystor albo tranzystor lepiej pokazywał temperaturę w czujniki pogodowym zewnętrznym?

 

Poszukam jeszcze bo było o tym pisane na przełomie stycznia do marca tego roku.

 

Skzp 05 już jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KTY81-210

Kup w sklepie i wymien . Możesz też dla pewności zmienić czujnik temperatury kotła gdyby wykazywal odchyly od poprawnych wskazan. Ja swój wymieniłem I tak na ślepe oko tam nie jest napisane że to 81-210 tylko inne cyferki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za szybką odpowiedź. 

Czujniki przy kotle, przy mieszaczu i powrocie dobrze pokazują. 

Ale kupię sobie parę sztuk bo cena zepewne niedroga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pabloo789

Kotlowy też zmienialem bo skakał jak szalony . Największa roznica byla w momencie gdy mial przejsc ze spadkowej na wzrostowa . Takie coś ala dolny martwy punkt . Teraz jest przytulony sam czujniczek I działa to dobrze . Koszt kilku zeta no mnie tam wyszlo 6za sztuke , ale był od reki więc wziąłem . Pogodowy też fajne działa bez żadnej korekty .

24 minuty temu, michalwa napisał:

Na Słowacji już mają SKZP 05.

U nas jeszcze walczą z tłumaczeniem :))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już sobie zamówiłem to jak przyjdzie to wymienię. 

Miałem to zrobić w styczniu razem z podwieszeniem deflektora wyżej, ale nie było czasu to teraz ogarnę to, a deflektor w sierpniu plus zmiana pompy kotłowej bo LFP mi się co jakiś czas zapowietrza i buczy...

Czyli lepiej nie inwestować w skzp02 i przyłożyć sobie w przyszłości skzp05???

 

Fajny ten skzp05. Ciekawe ile takie cacko będzie kosztować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie skzp-04 z softem na groch  i będziesz miał to samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Skzp 04 też jest?

chyba jestem w tyle ile modeli sterowników jest.

czujnik wymieniony już tydzień temu, ale nie miałem czasu napisać, teraz mam wartości temperatury takie jak pokazuje na lokalizacji z google koło miejscowości, w której mieszkam

najlepiej do jakiej temperatury porównać czy pasuje? Tak jak robię do tej z lokalizacji co jest przy czasie na smartfonie?:D czy inaczej?

 

zostaje mi podwieśić wyżej deflektor, zmienić pompę z pieca i ocieplić zawór 3D i zima może nadchodzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy wejść na stronę https://costerowniki.pl/pl/c/STEROWNIKI-DO-KOTLOW-NA-PALIWA-STALE/2/2 

Co do porównania temperatury przez google to proponuję nie odpalać pieca w zimie tylko spojrzeć jaka jest temp. w RPA i już będzie ciepło ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast inwestować w klime , wode do picia można spojrzeć tu i od razu będzie ulga 

https://www.accuweather.com/pl/aq/amundsen-scott-south-pole-station/2258520/weather-forecast/2258520

Nawet można przegonic kociolek trochę na 100% :)

9 godzin temu, Pabloo789 napisał:

najlepiej do jakiej temperatury porównać czy pasuje?

Zamontować kolejny termometr obok , poczekac troche na jego ustabilizowanie i dokonac odczytu :) . Skzpowy jest w puszce więc musisz brać lekki odchyl pod uwage .

Edytowane przez FAFAŁ
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i chyba tak zrobię z tym termometrem żeby było porównanie wskazań pogodówki. 

Czyli obok pogodówki dam zwykły i bede porównywał pomiary

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.