Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Zawor nie može dzialac na podstawe pracy kotla,tylko niezaležnie.U mnia tež sa za pomocy zaworu temp.kotla i modulacja jakos w prawidlowych interwalach lekko rozjezdza z nieznamych powodow co +- 4 godz.Po dochodzeniu do jakiegos sczytu sa ponownie unormuje i jest to niezaležne czy za stabilnej czy mieniacej temp.CO.Przeplywy sa pewne,robia sa može prosto take faly w instalacji.??

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, KBR69 napisał:

Wiem do czego służy zawór 4d. Chodziło mi o to, żeby np. sterownik nie zwiększał modulacji lub zwiększał ją wolniej, jeżeli zawór akurat się zamyka i odwrotnie nie zmniejszał modulacji jak zawór się otwiera. Ze strony zaworu, to również zawór nie powinien się zamykać, albo robić to wolniej jeżeli temp. na kotle spada i odwrotnie jeżeli temp. na kotle wzrasta to zawór powinien też to uwzględniać i otwierać się wolniej.

Zdaje sobie sprawę, że lepiej działa instalacja z pompą kotłową, ale jak jej nie ma to też jest możliwe sterowanie, jeżeli odpowiednio dopracuje się algorytmy.

To droga donikąd, bo ile skopanych instalacji, tyle by musiało być dopasowanych do nich algorytmów sterownika
Zasada jest taka: jest zawór 4D, to powinna być pompa za zaworem na zasilaniu i za zaworem na powrocie oraz ZZ w odpowiednich miejscach,
a wtedy wszystkie problemy związane z niestabilnym przepływem wody przez kocioł znikają

Kolejna zasada jest taka: skoro u wielu osób sterownik poprawnie i stabilnie prowadzi proces spalania i nie ma problemów w sterowaniu zaworem, a u mnie to kuleje, to znaczy, że muszę rozwiązania problemu szukać u siebie, bo to u mnie jest jakaś przyczyna, która ten problem generuje 😉

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jockey napisał:

wtedy wszystkie problemy związane z niestabilnym przepływem wody przez kocioł znikają

Nie tak zawsze na 100%,ale ja jestem po montažu tych sprzetow dužo zadowolnym i falki na wykresu temp.kotla sa mi wolne.Nie potrzebuje "lepszych" wynikow na mojej objetoscowo ogromnej instalacji,gdzie može cos stoi i co 4 godz sa rozrucha.Niech žyje w swoim rytmie :-) cieplo nieprzerywane i rozumne spalanie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie posiedziałem i wiem co jest. Włączyła się CWU, temperatura spadła o 5 stopni na kotle jak pracował na 20% . Wszedł na 35% bo tym spadku, przez minute nie mógł podbić temperatury przez 2 minuty to podszedł na 57%, znowu nie zdążył podbić i wskoczył na maks - 85% na tej mocy raz dwa dobił do 67 i znowu zszedłna 20%. Dlatego te skoki u mnie są. Czyli pozostaje chyba pompa kotłowa, bo po załączeniu CWU temp. kotła spadła tylko o 5 stopni za to powrót o prawie 15.

Tu jest troche dla mnie dziwna sprawa, że kocioł nie podnosi modulacji jak spada powrót o 15 stopni w dół. Może trzeba mu ustawić ochronę powrotu np. na 40 stopni i włączyć podbicie modulacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ja zrobiłem tak . Pompa cwu na stałe 1 bieg . Pompa co na stałe też 1 bieg bo stara instalacja i piętra mi nie dogrzewało .teraz idealnie mi trzyma czujka pokojowa i zadane ma 22.7 *     Piec ma zadane 55* i wacha się między 54.3 -56*  temp cwu zadana 50* dobija do 53*16395913398587461194085063316576.thumb.jpg.357a9cefd692c546fd8e83ee56464bf8.jpgpompy kotłowej też nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego kolego @Pomocyklimoszmożna napisać że nie masz dobrze zrobionej hydrauliki. Prawidłowo wg. mnie to pompa kotłowa i CWU ustawiane wg. upodobań, lub bez pompy kotłowej i CWU non stop i na wyjściu CWU zawór termostatyczny mieszający cwu z zimną wodą. Ta druga metoda jest u mnie i krany zawsze mogę otworzyć pośrodku ich otwarcia i zawsze jest ciepło i bezpiecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pomocyklimosz napisał:

Tu jest troche dla mnie dziwna sprawa, że kocioł nie podnosi modulacji jak spada powrót o 15 stopni w dół. Może trzeba mu ustawić ochronę powrotu np. na 40 stopni i włączyć podbicie modulacji?

Z tego co napisałeś sterownik bardzo dobrze reaguje na spadek temp kotła. W ciągu kilku minut podnosi modulację o 60 oczek. Źle rozumiesz ochronę powrotu. Mając 4d, gdy temp powrotu spadnie poniżej ustawionej wartości zawór przymyka przepływ ciepłej wody na CO po to, by pompa kotłowa mogła większą jej ilość tłoczyć na powrót. Przy włączonej ochronie temp powrotu ma wyższy priorytet niż temp CO. Bez pompy kotłowej przepływ jest bardzo słaby. Do kotła od spodu wpływa zimna woda i zanim czujnik na zasilaniu wykryje spadek temperatury, jest on cały zalany chłodną wodą. Można się ratować parametrem ,,wzmocnienie modulacji" w oknie CO Ochrona powrotu. Zajrzyj do instrukcji jest to dobrze wyjaśnione.

Na początku tego wątku było sporo informacji jak radzić sobie bez pompy kotłowej. Niedawno też ktoś o tym pisał.

Możesz wyłączyć siłownik mieszacza a zawór ręcznie ustawić w okolicach 35-40% otwarcia tak aby powrót miał ok 45°. Do tego pompa CWU powinna stale pracować. Jeśli boisz się aby domownicy się nie poparzyli, ustaw na kotle np 50°. Jeśli w domu będzie za chłodno zwiększ prędkość pompy CO 

Edytowane przez Hitower
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisałeś sterownik bardzo dobrze reaguje na spadek temp kotła. W ciągu kilku minut podnosi modulację o 60 oczek. Źle rozumiesz ochronę powrotu. Mając 4d, gdy temp powrotu spadnie poniżej ustawionej wartości zawór przymyka przepływ ciepłej wody na CO po to, by pompa kotłowa mogła większą jej ilość tłoczyć na powrót. Przy włączonej ochronie temp powrotu ma wyższy priorytet niż temp CO. Bez pompy kotłowej przepływ jest bardzo słaby. Do kotła od spodu wpływa zimna woda i zanim czujnik na zasilaniu wykryje spadek temperatury, jest on cały zalany chłodną wodą. Można się ratować parametrem ,,wzmocnienie modulacji" w oknie CO Ochrona powrotu. Zajrzyj do instrukcji jest to dobrze wyjaśnione.
Na początku tego wątku było sporo informacji jak radzić sobie bez pompy kotłowej. Niedawno też ktoś o tym pisał.
Możesz wyłączyć siłownik mieszacza a zawór ręcznie ustawić w okolicach 35-40% otwarcia tak aby powrót miał ok 45°. Do tego pompa CWU powinna stale pracować. Jeśli boisz się aby domownicy się nie poparzyli, ustaw na kotle np 50°. Jeśli w domu będzie za chłodno zwiększ prędkość pompy CO 
dziękuję to cenne informacje. W tej chwili przy zadanej kotła 65 stopni powrót ma w granicach 57. Włączyłem ochronę powrotu na 45 stopni i podbicie modulacji. Widzę że kocioł zareagował jak spadła temp. powrotu to podbił od razu modulację. Wcześniej tego nie robił- podbijał dopiero jak spadła temp. kotła. Jutro popatrzę na wykres czy coś to zmieniło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba jasne, że lepiej pompę kotłową montować. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy napisali. Załóż pompę kotłową. Wtedy pompą CWU będziesz mógł dogrzewać wodę do temp jaką ustawisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Oldek napisał:

Ja bym pompę kotłową wstawił.

A wiesz co teraz napiszę. Wpełzłem już do wyrka i tak dałem sobie na myślenie i wypełzłem z niego. 1) Pompa kotłowa a pompa CWU ustawiana wg. upodobań. Pracuje pompa kotłowa i wg. potrzeb pompa CWU. Czyli pracują dwie pompy. Niby gwizdek bo 6 W to nie pieniądze, ale 6W*24h=144W i to razy 30 dni miesiąca daje już jakiś grosz. Do tego dojdzie praca pompy CWU która też kilka zł. uskrobie. 2)CWU włączona na stałe (6W), tylko ona jedna pracuje, termostatyczny pracuje za free. Ot takie moje luźne rozmyślania przed przyjęciem zolpicu. Dobranoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zaoszczędzisz na pradzie to stracisz na weglu bo jak pompa cwu jest na stałe to trochę więcej spali

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.