Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Palę w tym piecu Malina 25kW z podajnikiem uniwersalnym o potencjale wg serwisu 15kg/h.

Trzeba by było sprawdzić faktyczny potencjał i taki ustawić w sterowniku.

 

kaloryczność na maxa i -11%

a później ustawić kaloryczność na taką jaki mamy opał

 

Spalanie...hmmm nie wiem ale patrząc po zużyciu spalam 150kg ekogroszku z podajnika w ciągu 4,5dnia tj że zużywam ok 35kg.

Za dużo.

Ostatnio spadła temp. na zewnątrz więc zapotrzebowanie na opał jest na pewno większe.

 

Modulacja min 16% - 90% ( serwis zalecił aby min modulacja wynosiła 30%, ale to zwiększało zużycie)

Myślę, że serwis dobrze zalecił bo każdy palnik ma określoną swoją minimalną moc (czyli u Ciebie wychodzi 30% z 25kW tj. 7,5kW)

 

Powietrze 3-17% wszystkie korekty na 0%, dodmuch gdy podaje na 0, przesłona na wentylatorze otwarta na 1 cm,

Powinieneś spróbować otworzyć przesłonę na maxa

 

Czy soft 2.10 lepiej i oszczędniej prowadzi piec niż 2.08???

Algorytm jest ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grudniu przesypywałem palnik wyszło 2,5kg na 10min, z czego wychodzi 15kg, tak jak serwis zaleca.

A więc sugerujesz abym kaloryczność ustawił te 27MJ.

Przesłona otwierana na maxa powoduje powstawanie spieków i stąd ma decyzja o przysłonięciu wentylatora.

 

A więc 2,10 pracuje jak 2,08....czyli zmiany są tylko estetyczne??

Edytowane przez KBkalwi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł 25 kw od malina ma ten sam palnik co 15. Dlaczego 25 kw? Prawdopodobnie kocioł przewymiarowany, do przeciętnego budynku. Dom potrzebuje kw i tyle musi dostać, za oknem -8/-10 i niestety kocioł musi dać w "palnik" aby uzupełnić straty chaty. Ale nastawami można ograniczyć zużycie, nie jest proste dać skutecznej recepty na to, za dużo rzeczy ma na to wpływ.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł 25 kw od malina ma ten sam palnik co 15. Dlaczego 25 kw? Prawdopodobnie kocioł przewymiarowany, do przeciętnego budynku. Dom potrzebuje kw i tyle musi dostać, za oknem -8/-10 i niestety kocioł musi dać w "palnik" aby uzupełnić straty chaty. Ale nastawami można ograniczyć zużycie, nie jest proste dać skutecznej recepty na to, za dużo rzeczy ma na to wpływ.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

jak najbardziej się zgadzam ale.....ja już pomału tracę zmysły i własną jakąkolwiek wiedzę na temat spalania w tym kotle.

za oknem jest -2 do 2st na plusie.

Kocioł jest nieznacznie przewymiarowany...mam dom 240mkw, uwązam, że dobrze docieplony.

Za radą forumowicza najpierw zmieniałem moc kotła na mniejszą 15...17...21 następnie 26...28....30 i dalej niewielka zmaiana. A jak to u was jest z potencjałem podajnika od Maliny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc sugerujesz abym kaloryczność ustawił te 27MJ.

Przesłona otwierana na maxa powoduje powstawanie spieków i stąd ma decyzja o przysłonięciu wentylatora.

 

A więc 2,10 pracuje jak 2,08....czyli zmiany są tylko estetyczne??

Przy 1cm otwarcia przesłony jest odpowiednia ilość powietrza?

Jeśli palnik radzi sobie ze spiekami to bym się nie przejmował. Wszystko zależy od opału.

Opis zmian w wersji masz na stronie producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem:

zmian nastaw z powietrzem, mocą kotła,modulacją itd.

zamykałem czopuch, przymykałem

zamykałem i otwierałem klapkę na wentylatorze

wkładałem płyty szamotowe i....................NIC

może ktoś z szanownych kolegów podpowie co przestawić, który parametr ma mega znaczenie w procesie spalania.

 

KBkalwi, jesteś tu z nami już dłuższy czas, palisz w kotle też już nie pierwszą zimę i mówiąc szczerze, to dziwią mnie trochę te Twoje wszystkie próby.

Jeśli chcesz dobrze ustawić kocioł, to nie kręć wszystkim we wszystkie strony.

Jak ma to dobrze pracować, skoro mocą wachlujesz od 15 do 30, potencjałem ,kalorycznością, powietrzem, klapką, dmuchawą, czopuchem i pewnie jeszcze korektą.

 

Masz palnik 25kW to taką moc ustaw.

Potencjał, było już tu pisane setki razy jak ustawić rzeczywisty potencjał dla Twojego podajnika. Przelicz i taki ustaw.

Kaloryczność - skoro producent podaje kaloryczność 23-28, to ustaw średnią 25

Korekta - na początek 0

Wiatr taki, aby się dobrze wypalało, nie było dużych spieków i przesypu.

Modulacja - teraz zimą to może być spokojnie 20 - 100

Czopuch i klapkę otwórz.

 

I niech się pali. Zobaczysz co się dzieje na palniku

Obserwuj kopczyk, jeśli się zapada to obniż kaloryczność lub podnieś korektę, albo ujmij powietrza, ale zmiany rób tylko jednym parametrem.

Jeśli się podnosi, to albo podniesiesz kaloryczność lub ujmiesz na korekcie, albo dodasz powietrza. Wybierz sobie jeden parametr.

I obserwuj jak się pali. Jeśli będzie ok, tzn. że Twoja chata potrzebuje tyle energii, aby zapewnić komfort termiczny budynku.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jakość węgla z miesiąca na miesiąc spada. Coraz więcej kamienia oraz węgla o dużej spiekalnosci. Sam po długich walkach po prostu kupiłem Czecha i mam spokój. Więcej spala ale cenowo prawie tak samo. Na grzanie starego nie ocieplonego mieszkania na pierwszym piętrze i skosami od dachu 70m2+300l bojler spałam 20-24kg przy temp -2.

 

Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na certyfikacie widnieje 24 ... fatalne praktyki producenta tego węgla . Dla mnie jest to straszna nieuczciwości....kup że 150 kg na próbę czegoś mocnego I sprawdź wtedy . Na tak słabym ekogroszku nie osiągniesz niskiego spalania. Pozdrawiam 6c5e62dfc40c7a71f6f2200fa23a0114.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

 

No i popiół 10 %% przy takim spalaniu wywalasz pewnie co 3 dni ?

Edytowane przez gaizka2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jakość węgla z miesiąca na miesiąc spada. Coraz więcej kamienia oraz węgla o dużej spiekalnosci. Sam po długich walkach po prostu kupiłem Czecha i mam spokój. Więcej spala ale cenowo prawie tak samo. Na grzanie starego nie ocieplonego mieszkania na pierwszym piętrze i skosami od dachu 70m2+300l bojler spałam 20-24kg przy temp -2.

 

Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka

Witam a jakie masz ustawienia dla tego czecha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowana większość ekogroszku to produkcja firm i spółek zewnętrznych,robią co chcą i jak chcą,mieszane są najróżniejsze gatunki węgla a nawet kamienia byle tylko zarobić.I potem przy paleniu są cyrki,ustawisz kociołek,jest ok,kupisz następną partię niby to samo i dawaj od nowa walka z ustawieniami.Z tego co mi wiadomo /choć może teraz jest inaczej/ to tylko Wesoła produkuje własny eko jako kopalnia i z tym chyba raczej problemów niema.Chociaż też jakieś różnice mogą być,bo wiadomo że pokłady nie będą jednakowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Najlepszy" jakościowo węgiel sprzedają firmy mające na szyldzie "Opał-Kruszywa budowlane" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3ata

oto aktualne wyliczenia uwzględniające zmiany w docieplaniu

Edytowane przez KBkalwi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was serdecznie.....

Mam mega problem...próbowałem nie jednej zmiany ale to mały efekt dawało i już mi ręce opadają.

Palę w tym piecu Malina 25kW z podajnikiem uniwersalnym o potencjale wg serwisu 15kg/h.

Palę ekogroszkiem o kaloryczności 26-28MJ ale popiołu jest baaardzo dużo, co dwa dni muszę wybierać.

Spalanie...hmmm nie wiem ale patrząc po zużyciu spalam 150kg ekogroszku z podajnika w ciągu 4,5dnia tj że zużywam ok 35kg.

Za dużo.

 

Czyli w przeciętny dzień zimy

~39kg węgla kamiennego na dobę,

7,6kW – przeciętna moc grzewcza. Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 2,4°C.

 

Wychodzi z tego, że wcale tak dużo nie spalasz, jak na swoją chatę, a przez ostatni tydzień średnia dobowa była kilka stopni niższa i do tego silny wiatr.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety takie są realia ciepło musi się z czegoś brać i trzeba to dać chacie, sterownik nic na to nie poradzi, może jedynie pomoc w ekonomi, pod warunkiem że dostanie " jeść" coś dobrego.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczenia te nie obejmują samej instalacji którą też jest ważna. Mi wychodzi że potrzebuje 45kg na dobę a spalam na tym Eko średnio 29 nawet przy średniej dobowej-7 . Także takimi wyliczeniami nie ma co się sugerować aż tak bardzo , oczywiście samym zapotrzebowaniem na moc grzewczą tak , ale nie na spalanie tam podane .

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie macie racje stuprocentową.

Palę około 35 kg uważam, że to normalne ale.......kurcze troche dziwi mnie jak inni piszą że mają też ok 240 mkw i spalają 18 kg.

Ludzie czyli spalam praktycznie dwa razy więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Ciebie ważne jest to, co dzieje się u Ciebie w kotłowni, a nie to, co ktoś napisze. Pamiętaj o tym, a będziesz zdrowszy, zaręczam  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest że węgiel ma znaczenie w ilości spalania, jeden da więcej inny mniej, wiem z doświadczenia że obniżenie temperatury w chacie o 0.5 st daje już spore oszczędności, i np przy nastawie 21.8 i +2 do 5 za oknem , a obecnie przy -8 za oknem ustawiłem na 21.1 dało ok 3-4 kg na dobe. W domu może nie za gorąca ale przyzwyczaiłem rodzinkę do nielatania po chacie w "gaciach" i na boso.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie macie racje stuprocentową.

Palę około 35 kg uważam, że to normalne ale.......kurcze troche dziwi mnie jak inni piszą że mają też ok 240 mkw i spalają 18 kg.

Ludzie czyli spalam praktycznie dwa razy więcej

KBawi. Nie do końca wierz we wszystko co jest pisane. Ja odwiedzam kilkadziesiąt instalacji w roku.

Na ogół zastaję zupełnie coś innego, niż wynika z opisu.

Wczorajszy hit, który opowiedzieli mi serwisanci jednej z firm kotlarskich.

Pojechali na instalacje, bo kocioł wg klienta pali o wiele za dużo.

Na miejscu okazało się, że kotłownia oddalona od budynku mieszkalnego około 30 metrów, a rury położone tuż pod kostką brukową, tak,że śnieg stopniał.

Woda wracająca na kocioł praktycznie zimna.

Na pytanie dlaczego tak jest, inwestor odpowiedział, że jest OK, bo nie musi odśnieżać ścieżki do kotłowni. Ale kocioł pali za dużo....

Edytowane przez TomekBrz
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.